Bolts – pasaules ātrākais cilvēks. 2. daļa

14/08/2017 21:17
Nokopēts
Useins Bolts, www.sportazinas.com

Iepriekšējo nodaļu pabeidzām ar sprinta karaļa Bolta karjeras pirmsākumiem un pirmajām svarīgajām sacensībām, taču šoreiz aplūkosim viņa bērnību un jaunības dienas, kā arī ieskatīsimies pēdējo desmit gadu svarīgākajās sacensībās un to aizkulisēs.

Bolta bērnības un jaunības gadi

Useins Bolts, Sportazinas.com

Useins Bolts ar ģimeni

Jau iepriekšējā daļā uzzinājām, ka Useins bērnībā nodarbojās ne tikai ar vieglatlētiku, bet arī ar futbolu un kriketu. Spēlējot futbolu, Useins ļoti bieži bija vārtsarga pozīcijā un, lecot pakaļ bumbai un glābjot komandu no ielaistiem vārtiem, viņam vienmēr bija dažādas brūces un sasitumi. Arī kriketā Bolts bija viens no labākajiem savā rajonā. Patiesību sakot, viņam ļoti labi padevās gandrīz visi sporta veidi.

Bolta labākais draugs bērnībā bija Nudžents Volkers, kurš šobrīd pilda viņa menedžera pienākumus. Volkera iesauka bērnībā bija Endžejs (NJ), bet Bolts bija pazīstams kā Vīdžejs (VJ). Jamaikā tā ir tradīcija, ka vecāki tevi sauc mājdzīvnieka vārdā. Ja tagad kāds Boltu uzrunātu kā Vīdžeju, tad Useins zinātu – šis cilvēks nāk no viņa dzimtās vietas Trelonijas.

Skolā (bērndārzā, taču Jamaikā to sauc par skolu) Bolts sāka iet jau divu gadu vecumā – Pīdmontas sākumskolā. Vēlāk mācījies arī Valdensijas pamatskolā un Viljama Kniba augstskolā. Vēl joprojām jamaikietis uztur kontaktus ar šo skolu skolotājām. Bolts vairākkārt publiski pateicies savām audzinātājām par to, ka uzveda viņu uz pareizā ceļa.

Šerona Seivraita (viena no Useina skolotājām) par Bolta pirmajiem gadiem skolā: “Useins, ienākot skolā, vienmēr bija enerģijas pilns. Viņš vienmēr skraidīja pa klasi un noķert viņu jau tad bija sarežģīts uzdevums. Priekš sava vecuma viņš bija ļoti garš – tas viņam ir iedzimts no tēva. Stundās viņš vienmēr bija ļoti ziņkārīgs un uzdeva daudz jautājumus. Vislabāk viņam padevās matemātika, un viņa rokraksts bija ļoti skaists. Kad Useins skrēja olimpiskajās spēlēs Pekinā, visa skola skatījās viņa startus uz lielā ekrāna – jaunajiem audzēkņiem ir ļoti svarīgi, ka viņu skolā ir mācījies šāds čempions, un sporta stundās katrs vēlas līdzināties šim čempionam.”

Bolta atvērtā personība un neatlaidīgais dzīvesveids nav tēlots – tā viņu ir audzinājuši vecāki. Māte un tēvs nekad nelamājās un ne ar vienu nestrīdējās. Tomēr, ja Bolts sastrādāja palaidnības, tēvs ķērās pie audzināšanas. Viņam ļoti patika diciplīna, tāpēc Useins vienmēr cēlās 5:30 no rīta, lai gan skola, kas bija pusstundas brauciena attālumā, sākās tikai 8:00. Tēva uzskats bija tāds – labāk ierasties stundu ātrāk nekā minūti vēlāk.

Tiklīdz Useins jūtas ļoti noguris un vēlas pabūt vienatnē, viņš dodas uz Treloniju – savu vecāku dzīvesvietu un māju, kurā Bolts ir dzimis. Tur ir kluss un cilvēki dzīvo daudz nesteidzīgāk. Kingstonā, Jamaikas galvaspilsētā, kur ir pastāvīgā Bolta dzīvesvieta dēļ treniņu vajadzībām, cilvēki vienmēr ir ļoti uzmācīgi. Savukārt Trelonijā cilvēki Boltu pazīst jau kopš bērnības, tāpēc redzēt viņu nav nekas īpašs.

Lai gan jaunībā Bolts bija ātrākais savā Jamaikas apgabalā, uz salas bija ļoti daudz citu puišu, kas arī bija ātri. Pirmajos Jamaikas jauniešu čempionātos astoņkārtējais olimpiskais čempions tika pārspēts gan 100, gan 150 metru skrējienos. Taču Boltu tas neuztrauca, jo bērnībā viņš skrēja prieka pēc, nevis gatavojās olimpiskajām spēlēm. Tomēr viņš bija pietiekoši ātrs, lai iegūtu sporta stipendiju Viljama Kniba augstskolā, kas bija viena no labākajām skolām Trelonijā. Boltam nebija citu iespēju šajā skolā nokļūt, jo, lai gan viņš bija diezgan gudrs, Trelonijā dzīvoja daudz inteliģentāki bērni. No Bolta gaidīja, ka viņš katru dienu trenēsies skolas stadionā, taču pēc Bolta izpratnes skriešanai bija jābūt viņa hobijam, nevis darbam. Augstskolas pirmajā mācību gadā Useins vienmēr izlaida treniņus. To vietā viņš devās spēlēt videospēles kopā ar draugiem, iztērējot visu savu kabatas naudu.

Šāda attieksme mainījās, kad Bolta mammas brāļameita par šo visu pastāstīja viņa vecākiem. Skolā bija ļoti nopietna saruna ar treneri Pablo Makneilu (piedalījies 1964. gada olimpiskajās spēlēs Tokijā un 1968. gada olimpiskajās spēlēs Mehiko). Viņš pastāstīja, ka tieši Bolta atlētiskās spējas bija iemesls, kādēļ viņš šajā skolā tika pieņemts. Viņam piekodināja, ja viņš neapmeklēs treniņus, tad no skolas tiks izslēgts. Kopš tās dienas viņš sāka regulāri apmeklēt treniņus – Boltam tad bija 14 gadi un viņš gāja 9. klasē. Pēc vairākiem mēnešiem bija jūtams, ka sniegums uzlabojas. Un tā Bolts sāka apsteigt skrējējus, kuri bija daudz ātrāki par viņu Jamaikas jauniešu čempionātos, piemēram, Kīts Spenss no Kornvolas koledžas vai Deivids no Emanuela koledžas. Treniņi palīdzēja, bet Bolts saprata, ka viņam ir talants, ļoti liels talants…

Pekina 2008

Useins Bolts, Sportazinas.com

Useins Bolts pārliecinoši triumfē Pekinas Olimpiskajās spēlēs

Bolts Pekinā ieradās divas nedēļas pirms olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijas. Pirmkārt, lai aklimatizētos, otrkārt, lai pierastu pie apkārtnes un varētu penācīgi sagatavoties cīņai. Bolta treniņu biedrs Pekinā bija Antigvas un Barbudas pārstāvis Daniels Beilijs, kuram bija izcils atrāviens no starta blokiem. Ja tu skrējiena sākumā esi priekšā Beilijam, tad zini, ka ar tavu startu viss ir kārtībā. Kādā treniņā Pekinā, Bolts apdzina Beiliju startā četras reizes pēc kārtas, kas liecināja par to, ka ar Useina startu pirms olimpiādes viss ir kārtībā.

Pekinā Boltam bija ļoti interesanta ēdienkarte. Tā kā Jamaikā nav pierasts ēst tādus ēdienus kā Āzijā, Bolts katrā ēdienreizē apmeklēja vietējo “McDonald’s” restorānu, kurā ēda tikai vistas nagetus, pa virsu uzdzerot ūdeni.

Priekšskrējieni un ceturtdaļfināli Boltam nekādas grūtības nesagādāja – viņš viegli kvalificējās pusfinālam. Priekšskrējienos viņš uzrādīja 10,20 sekundes ātru skrējienu, kamēr ceturtdaļfinālā 100 metru distanci veica 9,92 sekundēs. Bolts bez grūtībām kvalificējās pusfinālam. Pirms olimpiādes cilvēki runāja, ka Taisons Gejs ir iedzīvojies savainojumā. Sākumā Bolts tam neticēja, bet vēlāk izrādījās, ka tā varētu būt patiesība, jo pusfinālam Gejs kvalificējās tikai ar devīto rezultātu.

100 metru pusfināli un fināls norisinājās dienu pēc priekšskrējieniem un ceturtdaļfināla. Taisona trauma apstiprinājās, jo viņš savā pusfinālskrējienā finišēja piektajā vietā un nekvalificējās finālam. Bolts savā pusfinālā uzvarēja, distanci noskrienot 9,85 sekundēs.

Starp pusfinālu un finālu nebija laika doties atpakaļ uz ciematu, tāpēc Bolts palika turpat stadionā un aprunājās ar treneri. Tajā vakarā bija ļoti karsts, taču Bolta ierašanās Pekinā divas nedēļas ātrāk viņam ļoti palīdzēja. Minūtes ritēja, fināls tuvojās un Asafa Pauels, kurš ir pazīstams ar saviem dzelzs nerviem, sāka uztraukties. Turpretim Bolts jutās mierīgs. Izejot arēnā, viņš nedomāja par skrējienu, bet gan par tādām lietām kā video spēles, par to, ko darīs pēc olimpiādes, utt.

Sākoties skrējienam, Boltam bija tikai septītais labākais reakcijas laiks startā starp astoņiem finālistiem. Taču pēc pirmajiem diviem soļiem viņš jau bija priekšā visiem konkurentiem. Pie 55 metru atzīmes Bolts sāka iegūt krietnu pārsvaru pār sekotājiem, bet pie 85 metru atzīmes viņš zināja, ka uzvarēs un kļūs par olimpisko čempionu. Šķērsojot finiša līniju, Bolts sākumā nederedzēja, ka ir labojis pasaules rekordu. Tāpat viņš neredzēja, ka viņa naglenes aukla ir atsējusies. Starp citu, tajā finālskrējienā vienai no Bolta naglenēm nebija vienas nagliņas, kas nav liela problēma, taču, protams, ir labāk tad, ja viss ir kārtībā.

Bolts distanci bija noskrējis 9,69 sekundēs, kas bija jauns pasaules rekords. Savā goda aplī viņš pirmo reizi parādīja pozu, kas vēlāk kļuva leģendāra, proti, ar abām rokām rādīja debesīs, atdarinot to it kā tiktu izšauta bulta. Tā bija pilnībā spontāna ideja un iepriekš netika plānota. Pēc finiša Bolts nespēja noticēt, ka ir labojis pasaules rekordu, jo pēdējos skrējiena metros sāka bremzēt, turklāt viņš nejutās noguris. To, ka ir labojis pasaules rekordu Bolts saprata tikai pēc vairākām minūtēm čempiona godā.

Useins triumfēja arī 200 metru distancē, vēlreiz labodams pasaules rekordu – 19,30 sekundes. Sev tuvāko sekotāju – amerikāni Šonu Krofordu – Bolts apsteidza par 66 sekundes simtdaļām.

Vēsturiskais 2009. gada pasaules čempionāts

Useins Bolts, www.sportazinas.com

Bolts pēc rekorda sasniegšanas

Mēnesi pirms 2009. gada pasaules čempionāta Berlīnē, Bolts nodemonstrēja lielisku sniegumu Šveices pilsētā Lozannā, kur lietainos un vējainos laika apstākļos 200 metru distanci veica 19,59 sekundēs, kas tolaik skaitījās ceturtais ātrākais rezultāts vēsturē.

Pasaules čempionāta 100 metru priekšskrējienus un ceturtdaļfinālu Useins pārvarēja bez grūtībām. Savukārt pusfinālā viņš uzrādīja ātrāko rezultātu pasaules čempionāta vēsturē ne fināla skrējienos (priekšskrējienos, ceturtdaļfinālā vai pusfinālā), distanci veikdams 9,89 sekundēs. Fināls bija Bolta un sīvākā konkurenta Taisona Geja pirmā tikšanās reize 2009. gada sezonā, un jamaikietis sev piederošo pasaules rekordu (9,69 sekundes) laboja par 11 sekundes simtdaļām, distanci veicot 9,58 sekundēs un nopelnot savu pirmo zelta medaļu pasaules čempionātos. Interesanti, ka Bolta uzrādītie pasaules rekordi Pekinā (9,69 sekundes) un Berlīnē (9,58 sekundes) abi tika sasniegti vienā datumā – 16. augustā.

Lai gan Gejs izstājās no 200 metru skrējiena, Bolts pasaules rekordu laboja arī tur, distanci veikdams 19,19 sekundēs. Sev piederošo un Pekinā uzstādīto pasaules rekordu viņš laboja par 11 sekundes simtdaļām. Bolts finālskrējienā uzvarēja ar vislielāko starpību pasaules čempionāta vēsturē šajā disciplīnā, sudraba medaļas ieguvēju Alonso Edvardu no Panamas apsteidzot par 62 sekundes simtdaļām.

Karjeras otrā puse

Useins Bolts, Sportazinas.com

Bolts pēc diskvalifikācijas saņemšanas par pāragru startu 2011. gada Pasaules čempionātā

Pēc 2009. gada pasaules čempionāta Bolts nezaudēja nevienā skrējienā pasaules čempionātos vai olimpiskajās spēlēs, neskaitot 2011. gada finālu 100 metru skrējienā, kur tika diskvalificēts pāragra starta dēļ. Pateicoties šai diskvalifikācijai, vienīgo zelta medaļu pasaules čempionāta individuālajās disciplīnās izcīnīja viņa tautietis Johans Bleiks. Kurš zina kādu rezultātu Bolts būtu uzstādījis tad, ja no starta blokiem atspertos mazliet vēlāk – varbūt pasaules rekords nebūtu 9,58 sekundes? Tiesa gan, skrējienā pūta diezgan spēcīgs pretvējš – 1,4 m/s, kas priekš 100 metru skrējiena ir daudz.

Useins Bolts savā karjerā ir izcīnījis astoņas olimpisko spēļu zelta medaļas, kā arī vienpadsmit pasaules čempionātu zelta medaļas. Vairāk zelta medaļu par viņu olimpisko spēļu vieglatlētikas sacensībās ir tikai diviem vīriem – leģendārajam somu garo distanču skrējējam Pāvo Nurmi un ASV sprinterim un tāllēcējam Karlam Lūisam, kuriem abiem ir deviņas zelta medaļas. Pēc būtības Boltam arī vajadzēja būt deviņām zelta medaļām, taču 2008. gada Pekinas spēļu zelta medaļa 4×100 metru stafetē tika atņemta, jo dopinga lietošanā tika pieķerts Bolta komandas biedrs Nesta Kārters. Tikmēr pasaules čempionātos Bolta 11 zelta medaļas nav pārspētas.

2017. gada pasaules čempionāts Boltam nebija tik veiksmīgs, jo jamaikietis 100 metru skrējienā piekāpās diviem ASV sprinteriem – pēdējo gadu sīvākajam konkurentam Džastinam Getlinam un daudzsološajam Kristiānam Kolmenam. Iespējams, tieši Kolmens varētu būt nākamā sprinta zvaigzne, jo amerikānim ir tikai 21 gads. Arī Bolts savu pirmo medaļu pasaules čempionātos izcīnīja 21 gada vecumā, kas arī bija sudrabs, tikai 200 metru distancē. Taču uz Bolta aizstājēja godu pretendē daudzi skrējēji – 22 gadus vecais kanādietis Andrē De Grase, kurš diemžēl šajā čempionātā nepiedalījās augšstilba muskuļa savainojuma dēļ, 23 gadus vecais Dienvidāfrikas sportists Akanī Simbine. Galu galā, par nākamo vieglatlētikas zvaigzni tiek uzskatīts arī 25 gadus vecais dienvidafrikānis Veids Van Nīkerks, kurš Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs laboja nepilnus 17 gadus veco Maikla Džonsona pasaules rekordu, 400 metru distanci veikdams 43,03 sekundēs.

Neksatoties uz traumu, kuru piedzīvoja vakardienas 4×100 metru stafetes finālā, Bolts noteikti ir salīdzināms ar tādām pasaules sporta leģendām kā Maikls Džordans, Muhameds Ali, Pele, Maikls Felpss, Veins Greckis utt. Bolts savainoja kreisās kājas muskuli. Viņa komandas biedri notikušajā vaino čempionāta rīotājus, jo 4×100 metru fināls sākās desmit minūtes vēlāk nekā vajadzēja, turklāt, pēc Johana Bleika teiktā, pirms starta viņus turēja pat 40 minūtes.

1. daļu par Useinu Boltu variet lasīt šeit:

Bolts – pasaules ātrākais cilvēks. 1. daļa

 

    Pagaidām neviens nav komentējis
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām