Klasiskā ziema pēdējos gadus Latviju nav lutinājusi, toties gaidāmajā janvārī ļaudis varēs izbaudīt “Ziemas klasiku” jeb “Winter Classic”, kas ne tikai Ziemeļamerikā, bet arī tepat Eiropā ir iecienīti hokeja svētki. Tā ir diena, kad hokejisti spēli aizvada neierastos apstākļos – zem klajas debess.

Kontinentālās hokeja līgas (KHL) ietvaros, Rīga ir izbaudījusi gandrīz visus iespējamos hokeja svētkus – pie mums ir viesojusies NHL komanda Fīniksas “Coyotes”, esam organizējuši KHL “Zvaigžņu spēli”, piecās no deviņām sezonām dinamieši uz Rīgu atveda izslēgšanas spēļu hokeju, tagad kārta pienākusi vēl nebijušai aktivitātei svaigā gaisā.

Aizvadītajā nedēļā KHL viceprezidents Georgijs Kobļijanskis paziņoja, ka nākošā gada 20. janvārī, regulārās sezonas spēle, starp Rīgas “Dinamo” un Minskas “Dinamo” komandām varētu tikt aizvadīta zem klajas debess. “Ja ar finansēm viss būs kārtībā, tad maču starp Rīgas “Dinamo” un Minskas “Dinamo” komandām aizvadīsim svaigā gaisā. Klubiem ir tāda vēlēšanās. Spēle varētu pat notikt Vecrīgā, ne vienmēr vajag futbola laukumu. Gala lēmums tiks pieņemts augustā,” līgas viceprezidentu citē portāls sport-express.ru.

Gaidāmajā sezonā pirmo KHL regulārā čempionāta “Ziemas klasikas” spēli aizvadīs Helsinku “Jokerit” un Sanktpēterburgas SKA komandas. Idejas autori bija “Jokerit” vienības pārstāvji, kas spēli veltīs kluba 50. jubilejai un Somijas hokeja simtgadei. Pirmajā KHL sezonā “Zvaigžņu spēle” arī tika aizvadīta brīvdabas apstākļos, Maskavas centrālajā punktā – Sarkanajā laukumā.

Rīdziniekiem šī nav pirmā iecere hokeja maču spēlēt svaigā gaisā. 2010. gadā, kad “Arēnā Rīga” norisinājās Raimonda Paula 75. jubilejai veltītais koncerts, “Dinamo” bija paredzēts mačs pret Sanktpēterburgas “SKA” komandu, viens no spēles aizvadīšanas variantiem bija atklātā laukumā “Skonto” stadionā. Ideja bija laba, bet riski bija pietiekami daudz un šāda veida spēle jāieplāno krietnu laiku pirms tam, tāpēc mačs pret “SKA” tika aizvadīts Liepājā.

Šajā reizē, derbija rīkošanā starp “Dinamo” komandām ir ieinteresētas abas puses, jo šopavasar ar baltkrieviem iekāpām vienā laivā. Mēs ar kaimiņiem esam sabiedrotie 2021. gada pasaules čempionāta rīkošanā, tāpēc šāds solis būtu vērtīga reklāma.

Vecrīga? Vēsturiski un vizuāli skaistākā vieta Rīgā, bet kur tieši? Mums nav tik liels laukums kā Maskavā. Doma laukums varētu būt viens no variantiem, janvāra sākumā piparkūku un karstvīna smarža pamazām izgaro no Doma laukuma, tāpēc tirgotāji nebūtu jāpadzen pirms laika. Otra iespēja ir 11. novembra krastmala, pie prezidenta pils ir pietiekami daudz joslas, tur varētu ietilpt gan hokeja laukums, gan skatītāju tribīnes. Daugavas variants būtu pārāk riskants, lai gan vērojot bļitkotāju uzticību ledum, kas zina…

Eiropā daudzviet ir notikušas “Ziemas klasikas” spēles, pat tādās valstīs, kā Horvātija un Ungārija. Pieredze ir gana liela, lai mācītos un radītu hokeja svētkus tepat Latvijā.

Krievija – auksta atmosfēra aukstā spēlē

2009.gada KHL “Zvaigžņu spēle” atgādināja Padomju laika maču, apkārt valdošā atmosfēra un ainava atgādināja laiku, kad slēgtās hokeja halles bija tikai vīzija. Sarkanajā laukumā līgas zvaigznes spēlēja -16 grādu lielā aukstumā, sanākušo līdzjutēju nebija daudz, galvenokārt, aukstuma dēļ un pieejamas bija tikai divas tribīnes, kas kopā varēja savākt 3 000 fanu, spēli vēroja tikai 2 500.

Spēlē piedalījās arī viens toreizējais dinamietis – Marsels Hosa, kas kļuva par vakara zvaigzni. Mača astotajā minūtē pēc Jāgra piespēles Hosa guva pirmos KHL “Zvaigžņu spēles” vārtus vēsturē, izvirzot vadībā leģionāru komandu. Pēcāk Hosa guva vārtus spēle vidū un iemeta arī uzvaras ripu. Uzvaru spēlē pār Alekseja Jašina komandu svinēja Jāgra blice ar 7:6.

“Tās bija lieliskas hokeja svinības,” pēc mača izteicās Jāgrs. “Es sapņoju spēlēt Sarkanajā laukumā, un tagad mans sapnis ir piepildījies. Tas ir Sarkanais laukums, ko gan vairāk var piebilst? Bija diezgan auksti, bet mēs ar to tikām galā.”

“Es gaidīju, ka tas būs izcils notikums, bet ne tik apjomīgs,” spēli raksturoja Jāgra komandas kapteiņa asistents Marsels Hosa. “Arī man bija jācīnās ar nomācošo salu. Mēs visi zinājām, ka tā ir draudzības spēle, lai gan tas nemazina mūsu uzvaras nozīmīgumu un vērtību.”

Ražīgāk “Ziemas klasiskas” spēles izmantojuši Krievijas pēc spēka otrās līgas komandas (VHL), aizvadot trīs brīvdabas mačus.

Francija – spēle ar Mika Lipsberga līdzdalību

Pagājušā gada 30. decembrī, Francijas hokeja līgas regulārā čempionāta spēle tika aizvadīta futbola stadionā. Visa stadiona skatītāju vietas bija izpirktas, maču klātienē vēroja 25 182 fani, kas bija jauns Francijas hokeja apmeklētības rekords. Interesanti, ka laukuma apmales bija caurspīdīgas, lai skatītājiem būtu vieglāk sekot līdzi spēlei, kad ripa atrodas pie bortiem.

Lionas “Lions” ar latviešu uzbrucēju Miku Lipsbergu sastāvā piekāpās Gonoblas “Loups” vienībai ar 2:5. Francijas līga ir piedzīvojusi divas “Ziemas klasikas”.

Horvātija – pirmā hokeja spēle amfiteātrī

2012. gada rudens ievadā, divas Austrijas hokeja līgas spēles tika aizvadītas 2 000 gadus vecā amfiteātrī. Vēsturiski, tā bija pirmā reize, kad amfiteātrī cīņu aizvada hokeja gladiatori. Senā Romas celtne tika uzcelta pirmajā gadsimtā. Amfiteātris hokejam bija organizatoriski izdevīga vieta, jo centrālā laukuma izmēri nebija pārmērīgi lieli, tāpēc laukums ietilpa precīzi. Arī skatītāju vietas bija tuvu laukumam, kas brīvdabas spēlē ir ļoti svarīgs komponents. Tādējādi, līdzjutēji spēj labāk izbaudīt mača intensitāti, nevis kaut kur tālumā kā putnu vērotāji.

Abas spēles organizēja Zagrebas “Medveščak” komanda. Tie bija lieli svētki, divu dienu garumā spēlēja amatieri, leģendas un profesionāli hokejisti. Ledus laukumu iemēģināja arī toreizējais KHL prezidents Aleksandrs Medvedevs, zīmīgi, jo nākamajā sezonā “Medveščak” debitēja KHL. Pēc četrām pavadītām sezonām līgā, Horvātijas komanda nākamajā sezonā atgriezīsies Austrijas čempionātā, pametot Eiropas spēcīgāko hokeja saimi.

Neierasti “Ziemas klasikai”, spēles tika aizvadītas 14. un 16. septembrī, tāpēc ledus bija mīksts. Pirmajā spēlē laiks bija nelabvēlīgs brīvdabas hokejam, un “Medveščak” piekāpās vājajai “Olimpija” komandai. Toties otrajā mačā mājinieki pieveica sīkstos Vīnes “Capital” hokejistus. Katru spēli vēroja mazliet vairāk par 7 000 līdzjutēju.

Ungārija – spēle ar iespaidīgāko fona skatu

Līdz šim, Ungārijā uz atklātiem hokeja laukumiem ir aizvadītas piecas spēles, četras pagājušā gada decembra beigās un viena 2009. gadā. Iespaidīgāko pasākumu ungāri noorganizēja pagājušajā gadā, kad uz Budapeštas publiskās slidotas trīs dienu laikā tika spēlētas četras spēles. Tribīnēs satilpa mazliet vairāk par 4 000 fanu.

View post on imgur.com

Ungārijas galvaspilsētas galvenā publiskā slidota pastāv kopš 1926. gada. Katru ziemu uz šī laukuma ļaudis aizvada neskaitāmas spēles, pagājušogad tika noorganizēti pirmie oficiālie mači. Savulaik uz šī ledus spēlējusi arī Kanādas izlase.

Vācija – vācieši pārspēj paši sevi

Vācijas hokejs kopumā piedzīvojis sešas brīvdabas spēles. Pirmā spēle, nosacīti zem klajas debess, tika aizvadīta 2010. gadā, kad Vācija rīkoja pasaules čempionātu hokejā un atklāšanas mačā mājinieki spēkojās ar ASV hokejistiem. Toreiz spēle notika futbola stadionā ar slēgtu jumtu, vācieši papildlaikā pieveica amerikāņus ar 2:1. Čempionāta noslēgumā vācieši ieguva augsto ceturto vietu.

Pirmais brīvdabas Vācijas hokeja līgas (DEL) mačs tika aizvadīts 2013. gadā, kad 50 000 skatītāju klātbūtnē, Nirnbergas “Ice Tigers” pārspēja Berlīnas “Eisbären”. Tas bija jauns Eiropas hokeja līgu apmeklētības rekords. Divus gadus vēlāk divas citas DEL līgas komandas “Ziemas klasikas” spēli vēroja 51 125 skatītāji, vācieši pārspēja pašu uzstādīto apmeklētības rekordu. Divas brīvdabas spēles aizvadījušas arī DEL2 līgas komandas. Lieki piebilst, ka visi “Ziemas klasikas” mači noritēja futbola stadionos.

Somija – galvaspilsētas divu komandu derbijs

Derbijs, kas uz nenoteiktu laiku ir pārtraukts, norisinājās starp divām Helsinku komandām – “Jokerit” un HIFK. Abu komandu cīņa par “Pilsēta karaļa” statusu noritēja kopš 1967. gada, kad “Jokerit” pievienojās Somijas līgai. Tikai trīs reizes komandas savstarpējo spēli aizvadīja zem klajas debess – 2011. (4:3 HIFK uzvara), 2012. (3:2 HIFK uzvara bullīšos) un 2014. gadā (2:1 HIFK uzvara). Helsinku “Jokerit” komanda pievienojoties KHL saimei, ir iesaldējusi  Somijas galvaspilsētu derbiju. Visas spēles tika aizvadītas 1952. gada Vasaras Olimpisko spēļu stadionā, kur kopējā fanu ietilpība ir mazliet zem 40 000.

Helsinku komandu derbijs nav vienīgais “Ziemas klasikas” pasākums Somijā. Zem klajas debess trīs spēles aizvadījušas arī citas Somijas līgas komandas.

Šveice – ar pieredzi, bet profesionālāku skatu nākotnē

Šveicē pirmā oficiālā “Ziemas klasikas” spēle notika 2007. gadā, kad simto savstarpējo spēli aizvadīja “Tigers” un “Bern” komandas. Spēlē tika uzstādīts arī jauns Šveices hokeja līgas (NLA) apmeklētības rekords – 30 076 līdzjutēji. Pasaules čempionāta ieskaņās, 2009. gadā Šveices valstsvienība arī aizvadīja spēli zem klajas debess, pārbaudes spēlē uzņemot slovāku hokejistus, pēcspēles metienos uzvaru izcīnīja mājinieki.

Pēdējā pieredze šveiciešiem ir 2014. gadā, kad Ženēvas “Servette” uzņēma Lozannas hokeja klubu. No organizatoriskā viedokļa, spēle nenoritēja veiksmīgi, jo ledus nebija pietiekami ciets un citas ar hokeja spēli saistītās lietas nebija noorganizētas profesionāli. 29 tūkstošu skatītāju priekšā Lozannas komanda papildlaikā ar 1:0 pieveica mājiniekus.

 

Zviedrija – iespaidīgs atklāšanas šovs un baudāms hokejs

Zviedrijas hokejā reģistrētas sešas “Ziemas klasikas” spēles, gribas ticēt, ka skaitļi šoreiz melo. Pirmā brīvdabas spēle Zviedrijas hokeja līgas (SHL) ietvaros tika aizvadīta 2009. gadā, kad tika reģistrēts jauns līgas apmeklētības rekords – 31 144 skatītāji. Nākamās četras spēles arī aizvadīja Zviedrijas augstākās līgas komandas, bet vienu pēc spēka otrā līgas komanda.

Atzīmējot hokeja kluba Brīnes 100. jubileju, komanda spēli aizvadīja brīvā dabā  15 000 līdzjutēju priekšā. Notikumu spilgtāku padarīja arī spēles gala rezultāts, mājinieki ar 3:0 pieveica “Timro” vienību.

Iespaidīgs atklāšanas šovs:

 

 

Tavs viedoklis

2 Komentāri rakstam "Gaidot “Ziemas klasiku” Rīgā: Eiropas hokeja līgu pieredze"

Paziņot par
Šķirot pēc:   jaunākie | vecākie | vērtētākais
Viesis

Kolhoza līgas Keponiem obligāts pasākums.

Viesis

raksta autors acīmredzami ir Rašas, kremlinu un kolhoza līgas fanāts.
līdz ar to ievērojami mazinās mana interese par šo sporta saitu, kremlinu sukātāju rakstus nelasu.