Kur nonācis Pasečņiks?

Anžejs Pasečņiks, 2017 NBA Draft, sportazinas.com
Foto: USA Today

Tikko kā Līgo svētku priekšvakarā notika Nacionālās basketbola asociācijas jauno spēlētāju izvēlēšanās ceremonija jeb drafts. Tajā savu dalību bija pieteicis arī Anžejs Pasečņiks. Lai izdzirdētu savu vārdu, Anžejam tribīnēs nācās gaidīt gandrīz trīs stundas. 218 cm garo centru ar 25. kārtas numuru draftēja Orlando “Magic”. Tomēr drīz vien mediji ziņoja – tiesības uz latvieti tiek aizmainītas uz Filadelfijas “76ers”. Apmaiņā “Magic” ieguva divas nākotnes drafta izvēles. Kur ir nonācis Pasečņiks?

Mūsdienu Filadelfijas kluba laikos jāpiemin sezonas ar Alenu Aiversonu ierindā, vēlāk Andrē Igodualu. Taču pēdējos gados Filadelfijas “Sixers” ir izteikta līgas pastarīte. Kopš 2012. gada organizācijā notiek pārbūve. Par to arī šajā stāstā, jo Anžejs nonācis kluba redzeslokā tieši šī iemesla dēļ – ar skatu uz nākotni.

Priekšvēsture

Pirms 2012/13. gada sezonas sākuma Filadelfija veica apjomīgu maiņas darījumu, kā rezultātā tā ieguva Endrjū Bainamu, kuram bija superzvaigznes potenciāls. Viņš sevi bija apliecinājis jau “Lakers” rindās, taču satrauca viņa medicīniskā vēsture. Neskatoties uz to, klubs lika savu lozi uz viņu, tomēr traumas dēļ Bainams tā arī neaizvadīja nevienu spēli Filadelfijas kreklā. Šajā sezonā arī tika aizmainīts viens no vienības līderiem, saspēles vadītājs, Drū Holidejs, jo “Sixers” jau bija plāni saistībā uz nākošo draftu. Šī darījuma rezultātā tika iegūts Nerlens Noels, kas šobrīd jau klubu atstājis. Kā Holideja aizstājējs plānots bija Maikls Kārters-Viljamss, kas sāka labi, taču ar laiku arī viņš uz sevi liktās cerības neattaisnoja un pirms diviem gadiem tika aizmainīts.

Filadelfijas kluba vadību sauca par briesmīgāko līgā. Tā ieguva sliktākās NBA organizācijas tēlu, jo nepārtrauki mainīja spēlētājus un parakstīja brīvos aģentus, kuri citiem nebija vajadzīgi. Jau pieminētajā sezonā janvāra mēnesī sastāvā bija palikuši vien seši spēlētāji, kas uzsāka sezonu. Daudzi sportisti nevēlējās nonākt šīs organizācijas paspārnē. Vēlāk gan kluba vadība deklamēja – tiek uzsākts komandas pārbūves process.

aiversons-igoduala-sportazinas
Alens Aiversons un Andrē Igoduala

Visu iepriekš piesaukto notikumu iespaidā, kas saistīti ar kluba pārvaldību, komanda sāka kulties pa NBA tabulas apakšgalu. Tas deva labas drafta izvēles. Laika gaitā klubs ieguva kvalitatīvus jaunos spēlētājus. Komandā vēl aizvien ir Džeihils Okafors, Džoels Embīds, Bens Simonss un tagad pievienojusies arī vēl viena potenciālā zvaigzne Markels Fulcs. Visi ir top3 NBA drafta izvēles. Tāpat jāpiemin horvāts Dario Saričs, kurš tika draftēts 2014. gadā ar kopējo 12. numuru un savā debijas sezonā arīdzan sevi lieliski pieteica uz lielās skatuves. Lielisks materiāls ap ko būvēt komandu!

“Process”

Komanda aizvadītajā sezonā atrada sev lozungu “Process”, tā apzīmējot kluba uzņemto kursu. Tā apzināti lika uzsvaru uz jauno spēlētāju attīstību un izaugsmi, kas, protams, īstermiņā sportiskos rezultātus nenes. Taču komandas spēlē ir parādījies rokraksts un tā ir kļuvusi saturīgāka. Tas, protams, iet roku rokā ar pašu spēlētāju progresu.

Aizvadītajā sezonā sevi skaļi pieteica Embīds. Vienu brīdi jau šķita, ka šis Kamerūnas pārstāvis tā arī nekad neaizvadīs nevienu spēli NBA, jo līdz debijai bija jāgaida divi gadi kopš draftēšanas. Vidēji laukumā pavadītas vien 25 minūtes, dota regulāra atpūta un sezonas beigās vēl trauma. Kopumā aizvadot vien 31 maču, taču centrs sev atvēlētajā laikā sevi pieteica skaļi – vidēji gūti 20 punkti, izcīnītas 8 atlēkošās bumbas un bloķēti 2,5 pretinieku metieni. Vēl gan nav īsti skaidrības, cik ilgi būs jāgaida līdz spēlētājs būs pilnībā vesels un gatavs iznest jau nopietnāku smagumu uz saviem pleciem.

sixers-zvaigznes-sportazinas
Džoels Embīds un Bens Simonss

Džeihils Okafors savā debijas sezonā arī sevi pieteica labi, būdams Austrumu konferences otrais labākais debitans aiz mūsu Kristapa Porziņģa. Kas zina, ja ne vairāki skandāli, kas bija nesaistīti ar basketbola laukumā notiekošo, kādu sniegumu parādītu Okafors.

Otrā sezona nebija tik veiksmīga kā pirmā. Taču tas, ka spēlētājam ir milzīgs potenciāls, kluba vadībai ir vairāk nekā skaidrs. Sezonas gaitā pavīdēja spekulācijas, ka Okaforu plāno aizmanīt, jo komandā bija garo spēlētāju pārprodukcija un visiem minūtes neatradīsies. Beigās izvēle krita uz iepriekš pieminēto Noelu, jo kluba vadībai ir nepieciešama rezerve. Noels tika aizmainīts viena iemesla dēļ – ja Embīds gūs traumu, Okafors var aizstāt viņa iespēto pretinieka laukuma galā, savukārt Noela uzbrukuma arsenāls ir krietni ierobežotāks nekā Okaforam. Pie tam, kā labus rotācijas spēlētājus sevi jau apliecinājuši ir Rišauns Holmss un Šons Longs, kuriem šāda loma netraucē, kamēr Noela ambīcijas šobrīd noteikti sniegtos augstāk. Okafors arī tika paturēts kā potenciāli labāks aktīvs iespējamajiem maiņas darījumiem.

Tāpat šobrīd ir divi nezināmie – nule kā draftētais Fulcs un iepriekšējā sezonā izvēlētais Simonss. Abi tika izvēlēti ar pirmo kārtas numuru. Simonsam bija paredzēta debija jau pērn, taču viņš lauza pēdas kaulu treniņnometnes laikā, tāpēc viņa iziešana laukumā Filadelfijas kreklā bija jāatliek uz gadu. Simonss ir “pass first” tipa spēlētājs, savukārt Fulcs ir metienu izpildītājs. Komandas vadība cer, ka Fulcs un Simonss viens otru papildinās.

Bet kāda loma šajā “Procesā” ir atvēlēta Pasečņikam?

Pasečņiks un Filadelfija

Pēc drafta komandas vadība jau paspējusi veltīt atzinīgus vārdus mūsu centram – talantīgs, atlētisks, apveltīts ar labu metienu. Komandas prezidents Braiens Kolandželo izteicies šādi: “Viņš ir talantīgs gara auguma spēlētājs. Ļoti atlētisks, ļoti mobils, turpina attīstīt savu spēli uzbrukumā. Labs un jauns talants, ko redzam kā nākotnes centru spēlētāju. Savukārt komandas galvenais treneris Brents Brauns bija izteicies, ka atsevišķās spēles epizodēs Pasečņiks jau tagad varētu sevi parādīt NBA, taču daudz lietderīgāk viņam būtu turpināt attīstīties Eiropā. Jo kā rāda pieredze, kopš viņš ir pievienojies spāņu “Gran Canaria”, progress divu gadu laikā ir ievērojams. Par slaidā latvieša trūkumiem tiek minēts spēka un masas trūkums, kas, priekš NBA laukumos notiekošā, ir ļoti svarīgs aspekts.

Anžejs Pasečņiks, sportazinas.com
Anžejs drafta naktī saņem apsveikumus

Kuri ir viņa konkurenti uz vietu “Sixers” sastāvā nākotnē? Noteikti jau iepriekš piesauktie Longs un Holmss, kas ir garā gala spēlētāji un arī šajā gadā draftētie.

Džons Boldens, pēc tautības austrālietis, draftēts ar 36. kārtas numuru. Iepriekšējo sezonu aizvadīja Adrijas līgā, Belgradas FMP sastāvā. Vidēji spēlē izcēlās ar 12 gūtajiem punktiem un 8 izcīnītajām bumbām, kā arī izpildītiem 4 trīspunktu metieniem, no kuriem 41% sasniedza mērķi. Un tas viss ņemot vērā, ka viņa augums ir 2,08cm. Viņš tiek raksturots kā ļoti atlētisks (atlētiskāks par Pasečņiku) garais spēlētājs ar teju pārdabisku roku izvērsumu, kurš laukumā var izdarīt visu. Nākošajā sezonā viņš spēlēs citā Serbijas klubā “Crvena Zvezda”, kas startē arī ULEB Eirolīgā. Daudzi eksperti uzskata to par pārsteigumu, ka šis talants netika izvēlēts pirmajā kārtā.

Matias Lessorts. Francijas pilsonis, 2,05cm garš un spēlē spēka uzbrucēja pozīcijā. Arī viņam bija potenciāls tikt draftētam jau pirmajā kārtā. Nav apveltīts ar metienu no distances, taču pazīstams kā fiziskas spēles piekritējs un melnā darba darītājs, enerģijas spēlētājs. Ļoti atlētisks un ar kvalitātēm aizsardzībā. Šī Filadelfijas izvēle vērtējama kā dāvana drafta otrajā kārtā. Kluba vadība jauno spēlētāju hierahijā ierindo Lessortu aiz Pasečņika un Boldena, taču vienlaikus tiek norādīts, ka talantīgajam francūzim ir visas iespējas, lai šo kārtību izmainītu.

Anžejs Pasečņiks, Sportazinas.com
foto: NBA.com

Kas notiks tālāk?

Tikko kā oficiāli tika paziņots, ka visi draftētie ārzemju spēlētāji nākošo sezonu pavadīs šajpus okeānam. Tas darīts tādēļ, ka kluba vadība no sākuma vēlas pārliecināties par spēlētāju varējumu Eiropas mērogā un pēc tam vērtēs to progresu un lietderību “Sixers” vienībai. Jāmin arī, ka kluba pieteikumā šobrīd jau atrodas 17 spēlētāji, bet sezonu var uzsākt 15 vīru sastāvā, tāpēc daudz lietderīgāk ir likt spēlētājiem attīstīties spēlējot dažādos Eiropas līmeņa turnīros.

Tāpat kluba vadība ir deklamējusi, ka komandā šobrīd jau ir pietiekami daudz jauno spēlētāju un tiem ir nepieciešama veterānu uzraudzība un piemērs, lai tie mācītos. Atstājot sastāvā visu šī gada drafta sasaukumu, tas nebūtu iespējams. Bez tam, visi, izņemot Fulcu, NBA līmenim vēl neesot gatavi.

Anžejam ir jāturpina attīstīties. Jāprogresē spēkā un jāuzaudzē muskuļu masa. Kā pats basketbolists izteicās, viņam ir jāuzlabo pilnīgi visi spēles elementi, lai varētu veiksmīgi spēlēt NBA. Tā arī domā komandas galvenais treneris Brauns: “Viņam priekšā ir ilga karjera un sporža nākotne. Nākošie pāris gadi ļaus viņam izkopt un uzlabot savu spēli, kā arī attīstīt savu ķermeni. Un tai arī vajadzētu būt atbildei, kurai vajadzētu diktēt, kādiem vajadzētu izskatīties viņa tuvākajiem gadiem.”

Filadelfijas komanda no sliktākās organizācijas tēla līgā, ir kļuvusi par organizāciju ar vienu no lielākajiem potenciāliem nākotnē. Un šī komanda saista cerības arī ar Pasečņiku. Viņš tiks gatavots kā rotācijas spēlētājs garajā galā. Komandai vēljoprojām aktuāls ir Džeihila Okafora aizmainīšanas jautājums. Ja Anžejs jau šobrīd būtu gatavs NBA līmenim 15-20 kvalitatīvām minūtēm, tas, visticamāk, notiktu jau uzreiz. Šobrīd Filadelfijas klubs vēlas nesasteigt notikumu gaitu. To nevēlās arī Pasečņika komanda. “Sixers” vēlas strādāt ilgtermiņā un šajā plānā jeb “Procesā” šobrīd ietilpst arī Pasečņiks. Par latviešu centru jau pirms drafta interesējās arī Spānijas lielklubi. Tas nozīmē, viņi redz, ka Anžejs Eiropas augstākajā līmenī ir gatavs dot pienesumu jau tagad. Atliek vien turpināt smagi strādāt un turpināt sevi pierādīt, un, iespējams, runas par pārcelšanos otrpus okeānam pēc nākošās sezonas jau būs ieguvušas pavisam citas aprises.

Tavs viedoklis

1 Komentāri rakstam "Kur nonācis Pasečņiks?"

Paziņot par
Šķirot pēc:   jaunākie | vecākie | vērtētākais
Viesis

Paldies, ļoti interesants raksts. Tagad skaidrs, kāda ir Andžeja konkurence un iespējamie nākotnes scenāriji.