Latvija vs Turcija – sastāva salīdzinājums

07/09/2017 12:47
Nokopēts
Latvijas basketbola izlase, www.sportazinas.com

Latvijas basketbola izlase šodien Stambulā Eiropas čempionāta finālturnīra apakšgrupu turnīra noslēdzošajā mačā tiksies ar mājinieci Turciju, mēģinot nodrošināt parocīgāku pretinieci astotdaļfinālā.

Spēles likme ir augsta. Ja uzvaram, visticamāk paliekam otrajā vietā (ja uzvar tie, kam jāuzvar) un tiekamies ar Melnkalni. Ja zaudējam, paliekam ceturtie un pretī spāņi…

Turcija ir viena no četrām čempionāta rīkotājām. Lai arī vietējo līdzjutēju atbalsts ir lielisks, nevienu no grupas top izlasēm turkiem pieveikt nav izdevies, uzvarot vien Beļģiju un Lielbritāniju.

Arī Turcija noteikti izslēgšanas spēļu agrīnā stadijā nevēlas pretī Eiropas čempionus.

Salīdzināsim – kuram uz papīra ir vairāk argumentu šovakar Stambulas “Fenerbache Ulker” arēnu pamest kā uzvarētajam?

Šoreiz neizdalīsim atsevišķi pozīcijas, vien ielūkosimies sastāva dzīlēs.

Ārējā līnija

Sāksim ar back court salīdzinājumu. Latvija devusies uz čempionātu ar vienu tīro saspēlnieku Jāni Strēlnieku, kuram atpūtu dod vairāki kolēģi. Jānis ar saviem pienākumiem tiek galā lieliski. Vidēji spēlē atdotas 7,5 rezultatīvas piespēles, kas skaidri parāda viņa kvalitātes spēles organizēšanā. Arī Dairis Bertāns, kurš epizodiski aizstāj Strēlnieku, to dara teju lieliski – vidēji spēlē 5,3 rezultatīvas piespēles, tām pievienojot 12,3 punktus.

Aizsardzībā mums ir vēl Aigars Šķēle un Jānis Blūms. Par pirmo viss skaidrs, redzot kādi džeki šoreiz ir priekšā, taču par Blūmu runā, ka viņš vēl meklē savu vietu laukumā. Iespējams, Bagijs viņam to jau ir atradis, tikai vidējais līdzjutējs, kurš novērtē tikai sulīgu slam dank vai daudz trīspunktu metienus, neredz, ka Jānis pilda Bagija norādes. Bet nevar nepiekrist, ka prasītos Blūma trīspunktu metieni. Ja tie atveras, mūsu uzbrukuma potenciāls kļūst vēl iespaidīgāks.

Spēles organizētāja pozīcijā Turcija pretim nostatī jauno Kenanu Sipahi, kurš laukumā caurmērā pavada nedaudz pāri 20 minūtēm, bet ar rezultatīvajām piespēlēm skatītājus nelutina, jo vidēji spēlē neatdod pat divas (1,8). Uz septiņām minūtēm spēles vadīšanas pienākumus uzņemās Dogus Balbais, kas ar neko ievērības cienīgu šajā laikā neizceļās. Jāatzīmē, ka ļoti daudz ar bumbu spēlē turku šī turnīra viens no līderiem Cedi Osmans, kurš šovasar pievienojās Klīvlendas “Cavaliers” rindām un nākošgad debitēs NBA. Lai arī viņa pamatpozīcija ir vieglais uzbrucējs, viņš ir ļoti universiāls spēlētājs, kurš var spēlēt arī aizsarga postenī, ko viņš regulāri arī šajā čempionātā dara. Osmans ir rezultatīvākais Turcijas izlases spēlētājs turnīrā, gūstot 16 punktus, kam viņš pievieno piecas atlēkošās bumbas un 3,8 rezultatīvas piespēles, esot arī labākajam piespēlētājam komandā. Osmanam arī pārliecinoši ilgākais spēles laiks komandā – teju 35 minūtes.

Cedi Osmans, Sportazinas.com

Cedi Osmans, foto: AFP

No mazajiem spēlētājiem jāatzīmē vēl Melihs Mahmutoglu, kurš ir lielisks snaiperis un caurmērā gūst 13,8 punktus. Arī viņš brīžiem uzņemas saspēles vadīšanu, taču bīstamāks ir saņemot bumbu nevis cenšoties to kādam nogādāt. Nevaram aizmirst arī par veterānu Sinanu Guleru, kurš atzīmējies ik maču ar 6,5 punktiem.

No ārējiem spēlētājiem jāizceļ vēl Furkans Korkmazs, kurš šovasar noslēdza līgumu ar Fildelfijas “76ers”. Šobrīd viņš pavada laukumā vairāk kā pusi basketbola spēles laika un izceļas ar 10 punktiem. Viena no turku galvenajām opcijām uzbrukumā aiz Osmana un Erdena. Zīmīgi, ka viņam šis ir jau otrais Eiropas čempionāts pieaugušajiem. Šovasar viņš pārstāvēja Turciju arī Eiropas U-20 čempionātā. Noteikti šis vēl nav viņa turnīrs, bet jau šobrīd tiek demonstrēts atzīstams sniegums.

Ārējā līnijā turkiem vēl azotē ir Eikans Veiseloglu, kurš ir lomas spēlētājs un ar to tiek galā labi. 12 minūtēs teju pieci punkti un bildi it kā nebojā.

Viņa lomu varētu salīdzināt ar Žaņa Peineru pienesumu Latvijas izlasē. Nav pirmo rindu spēlētājs, bet ar saviem pienākumiem, ko uzticējis treneris, tiek galā ļoti labi. Peineru pat vērtētu augstāk, jo uzejot laukumā viņš ir pamanāmāks kā citu izlašu lomu spēlētāji. Tad mums ir vēl Kristaps Janičenoks, par kuru šoreiz nav ko pateikt. 0 punkti turnīrā, pret Lielbritāniju + – koeficients mīnuss 24. Ar cerību, ka vēljoprojām var uznākt un iemest izšķirošos metienu. Bet ja turnīra četrās spēlēs tādu nav…

Kāpēc sāku ar Peineru un Janičenoku? Jo pavisam skaidrs, ka trešā numura pozīcijā galvenais spēks mums ir Jānis Timma, kurš laukumā vidēji spēlē atrodas 30 minūtes, gūst 16,3 punktus, bet vienlaikus ir arī labākais cīnītājs par atlēkošajām bumbām komandā – 7. Epizodiski spēlē arī spēka uzbrucēja pozīcijā.

Jānis Timma, www.sportazinas.com

Foto: fibaeurope.com

Groza apakša.

Esam nonākuši līdz garā gala spēlētāju salīdzinājumam. Turcijai, līdzīgi kā mums, šajā segmentā ir izteikts līderis, pieredzējušais Semihs Erdens, kurš apveltīts ar iespaidīgiem gabarītiem (210cm un 110 kg). Laukumā pavada gandrīz 30 minūtes, gūst 13.8 punktus un atdod vairāk rezultatīvo piespēļu (2) nekā saspēles vadītājs Sipahi. Ļoti svarīga figūra uzbukumā. Un arī aizsardzībā.

Viņu atbalsta Baris Heršeks (14), Sertačs Sanlī (8min), bet savu vietu šajā Turcijas modelī nav atradis Furkans Aldemirs, kurš uzspēlējis arī NBA. Aldemira potenciāls ir lielāks par viņa šobrīd laukumā pavadītajām četrām minūtēm vidēji spēlē.

Ja Erdenam spēle nevedās vai viņš ātri sakrāj piezīmes, Turcijas sniegums no tā ievērojami cieš. Būtu jāmēģina to forsēt un izmantot.

Semiks Erdens, foto: EPA

Latvijas garais gals. Protams, mūsu līderis ir Kristaps Porziņģis, kurš vidēji spēlē atzīmējies ar 21 gūto punktu, 5,3 atlēkošajām bumbām un teju diviem blokiem spēlē. Bet nepamet sajūta, ka Kristaps var izdarīt vēl vairak. Arī Mārtiņš Meiers sevi apliecinājis labi. It īpaši pret krievu milzi Timofeju Mozgovu. Mārtiņš intervijās jau izteicies, ka turku līderis Erdens priekš viņa būs vien kārtējais gaļais gabals, ko pamīcīt.

Lieliski sevi beidzot parādīja arī Bagatska plānotais džokers Ronalds Šmits. Pirmajās trīs spēlēs viņa sniegums bija tālu no vēlamā, taču pret Krieviju Šmits savu vārdu pateica – 17 minūtes 11 punkti un lieliska spēle aizsardzībā pret Timofeju Mozgovu, kurš spēlē ar Latviju otrajā puslaikā no prožektoru gaismām pazuda. Ja Šmits turpinās tādā pat garā un līmenī nospēlēs arī pārējie garie spēlētāji, pat pie veiksmīgas Erdena spēles turkiem argumentu ir ļoti par maz, lai uz ko varētu cerēt.

Protams, mums ir arī Dāvis Bertāns, kurš apliecinājis savas snaipera dotības un kopumā ir viens no komandas triecienspēkiem. Gražulim vēl jāpaaugas, bet spēlē ar Turciju arī viņš savas pāris minūtes var atstrādāt.

Kopsavilkums

Turcija spēlē mājās un, protams, arī viņiem ir spiediens. Neviens nevēlas jau pirmajā izslēgšanas turnīra spēļu kārtā tikties ar esošo Eiropas čempioni, kura ļoti skaļi pieteikusies arī šajā turnīrā uz pirmo vietu.

Lai arī ir mājas sienu priekšrocības, Turcija ar nevienu no lielajiem vaļiem vēl nav tikusi galā. Arī Latvija, vismaz grupas ietvaros, par tādu tiek uzskatīta. Ja Latvijas izlase atstājusi lielas komandas iespaidu, proti, ka tā ieskrienas vien turnīra gaitā, tad par Turciju to nevar teikt. Brīžiem ļoti haotiska spēle, kas skaidrojams ar vairākām lietām – Erdena īslaicīgs nevarīgums vai piezīmju problēma, jauno līderu Osmana, Korkmaza un Sipahi spēles kvalitātes kritumi mača gaitā un citi aspekti. Turcija ļoti daudz spēlē uz emocijām. Ja neizdodas šo dzirksteli laicīgi apdzēst, var rasties lielas problēmas.

Kopumā Latvijas izlase ar treneri Bagatski priekšgalā ir nodemonstrējusi, ka tā spēj pielāgoties pretiniekam. Pat neteiktu pielāgoties, bet māk spēlēt pret jebkuru. Mūsu lielākais pluss ir daudzveidība. Mums ir pietiekami meistarīgs spēlētāju materiāls, lai mūsu taktika būtu daudzveidīga. Plus uzvara pār Krieviju dos papildus motivāciju un pārliecību.

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām