Latvijas futbola izlase pēc pirmā puslaika minimāli zaudē Portugālei

09/06/2017 22:49
Krištiano Ronaldo

Latvijas futbola izlase piektdien savā laukumā 2018.gada Pasaules kausa kvalifikācijas turnīra spēlē pret pērnā gada Eiropas čempioni Portugāli pēc pirmā puslaika zaudē ar 0:1.

Vienīgos vārtus spēles pirmajās 45 minūtēs guva par pasaules labāko futbolistu uzskatītais Krištianu Ronaldu, kurš izcēlās puslaika beigās.

Cīņas pirmajā daļā pārsvars bija favorītiem portugāļiem, taču Latvijas izlase, spēlējot no aizsardzības ilgi turējās cienījami pirmo bīstamo momentu pretiniekiem izveidojot vien 24.minūtē, kad Ronaldu sita zdem pārliktņa, bet vietā bija vārtsargs Andris Vaņins.

Pēc tam Eiropas čempionu aktivitāte kļuva lielāka un spēle pārsvarā notika Latvijas izlases laukuma pusē. Diemžēl izturēt līdz galam neizdevās, jo pēc Žuzē Fontes sitiena 41.minūtē bumba trāpīja pa vārtu stabu un atlēca soda laukumā pa sitienam Ronaldu, kurš kritienā ar galvu guva jau savus kārtējos vārtus izcilajā karjerā.

LETA jau ziņoja, ka izlases rindās pirmo maču aizvada Latvijas čempionvienības Jūrmalas “Spartaks” pussargs Jevgēņijs Kazačoks un gados jaunais “Ventspils” kluba aizsargs Ņikita Koļesovs.

Latvijas izlases vārtus šajā mačā kā ierasts sargā Andris Vaņins, bet komandas kapteiņa pienākumus turpina pildīt Kaspars Gorkšs.

Tikmēr Portugāles izlases kapteinis ir par pasaules labāko futbolistu uzskatītais Krištianu Ronaldu.

Abas komandas sacenšas Pasaules kausa atlases cikla B apakšgrupā un iepriekšējo reizi savā starpā tikās novembrī, kad Latvija piekāpās ar 1:4, kaut 67.minūtē Artūrs Zjuzins spēja panākt 1:1.

Pavasarī Latvija pārbaudes spēlē kaunpilni ar 0:5 piekāpās Gruzijai, kas lika no galvenā trenera amata atkāpties Marianam Paharam, kura vietā trešo reizi pie izlases stūres stājies Starkovs.

Pēc atlases cikla pirmā apļa B grupā līdere ar maksimālajiem 15 punktiem piecos mačos ir Šveice, Portugāle ar 12 punktiem seko otrajā vietā, attiecīgi septiņi un pieci punkti ir Ungārijai un Fēru salām, Latvija iekrājusi trīs punktus, bet Andora pagaidām cietusi piecus zaudējumus.

Latvijas un Portugāles izlases pirms šī cikla savā starpā bija spēkojušās četras reizes, visos mačos uzvaras svinot portugāļiem. 1996.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā portugāļi uzvarēja ar 3:1 un 3:2, bet 2006.gada Pasaules kausa kvalifikācijā viņi svinēja uzvaras ar 2:0 un 3:0.

2004.gadā mačs Rīgā izcēlās ar vairākiem spilgtiem notikumiem – otrā puslaika ievadā laukumā izskrēja kaila meitene, kura kļuva pazīstama ar vārdu “Zemene”, drīz pēc tam Portugāle iesita divus vārtus minūtes laikā, reizi izceļoties arī tobrīd 19 gadus vecajam Ronaldu, bet vēl nedaudz vēlāk ierasti mierīgais Starkovs, kurš arī toreiz vadīja valstsvienību, tika izsūtīts uz ģērbtuvēm.

Starptautiskās Futbola federāciju asociācijas (FIFA) pasaules rangā pašlaik Latvijas izlase ir 122.vietā, kamēr Portugāle atrodama astotajā pozīcijā.

Savā atgriešanās sasaukumā Starkovs nomainījis gandrīz pusi sastāva. Valstsvienībai nepalīdzēs arī novembrī Portugālei iesitušais Zjuzins. Izlasē iekļauti seši futbolisti (Roberts Uldriķis, Dāvis Indrāns, Jevgēņijs Kazačoks, Edgars Vardanjans, Ņikita Koļesovs un Kaspars Ikstens), kas līdz šim nacionālajā komandā nav spēlējuši, turklāt netiek izslēgts, ka divi no viņiem pret Portugāli laukumā dosies jau pamatsastāvā.

Pirmoreiz par Latvijas valstsvienības galveno treneri Starkovs kļuva 2001.gada vasarā, komandu vadot līdz 2004.gada beigām. Šajā posmā tika sasniegts līdz šim lielākais panākums Latvijas futbola izlases vēsturē, jo komanda kvalificējās un spēlēja 2004.gada Eiropas čempionāta finālturnīrā Portugālē. Savukārt atkārtoti viņš amatu pārņēma 2007.gada aprīlī, bet pēc sešiem gadiem viņu nomainīja Pahars.

Pērn februārī Starkovs kļuva par vienu no Pahara asistentiem, bet pirms tam viņš bija LFF nacionālo izlašu komitejas priekšsēdētājs.

Pēc spēles ar Portugāli Latvijas izlase pirmdien “Skonto” stadionā pārbaudes mačā uzņems Igauniju.

Portugāles izlase pērn tika pie lielākā panākuma vēsturē, triumfējot Eiropas čempionātā, kura finālā ar 1:0 pagarinājumā apspēlēja mājinieci Franciju. Toreiz jau pirmajā puslaikā laukumu traumas dēļ pameta Ronaldu, tomēr vēlāk viņš atgriezās uz rezervistu soliņa un diriģēja komandas biedrus kā treneris.

Tāpat Ronaldu pērn palīdzēja Madrides “Real” futbolistiem triumfēt UEFA Čempionu līgā, bet pagājušajā sestdienā viņi to paveica vēlreiz, divus vārtus iesitot tieši portugāļu superzvaigznei.

Novembra vidū Ronaldu 2018.gada Pasaules kausa kvalifikācijas spēlē raidīja divas bumbas Latvijas izlases vārtos, bet šajā trešdienā žurnāls “Forbes” viņu nosauca par vislabāk pelnošo sportistu pasaulē.

No slavenākajiem Portugāles futbolistiem sastāvā nav Minhenes “Bayern” pussargs Renatu Sanšešs un “Lille” vienības uzbrucējs Eders.

Tieši Eders bija varonis pagājušā gada Eiropas čempionāta finālā, jo tieši viņš pagarinājumā pret Franciju guva uzvaru nesošos vārtus. Tiesa šī sezona franču vienībā “Lille” nebija pārāk sekmīga, tāpēc uzbrucējs atstāts ārpus Portugāles izlases sastāva. Šosezon 25 Francijas čempionāta mačos viņš iesita tikai piecus vārtus.

Savukārt kā pēdējais no kandidātu saraksta izkrita pussargs Žuāu Māriu, kurš guva kājas muskuļa traumu.

Uzreiz pēc spēles ar Latviju portugāļi atgriezīsies dzimtenē, bet jau 17.jūnijā Krievijā sāks dalību tradicionālajā Konfederāciju kausā.

2018.gada Pasaules kausa finālturnīrs norisināsies Krievijā. No Eiropas zonas deviņu apakšgrupu uzvarētāji uzreiz tiks pie ceļazīmēm uz finālturnīru, bet astoņas labākās otro vietu ieguvējas izslēgšanas spēlēs noskaidros vēl četras finālturnīra dalībnieces.

Kvalifikācijas turnīrs Eiropas zonā notiks no šī gada 4.septembra līdz 2017.gada 10.oktobrim.