Latvijas izlase PK kvalifikāciju turpina ar uzvaru pret zviedriem

26/11/2017 18:52
peiners, sportazinas

Latvijas vīriešu basketbola izlase 2019.gada Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas otrajā mačā svētdien savā laukumā ar rezultātu 82:73 (24:25, 18:16, 22:22, 18:10) pārspēja Zviedriju, kuras pretestību salauza vien ceturtajā ceturtdaļā.

Latvijas basketbolisti tika pie pirmās uzvaras Pasaules kausa kvalifikācijā, jo piektdien viesos ar rezultātu 73:85 zaudēja Turcijai.

Latvijas izlasē rezultatīvākais ar 18 punktiem bija Žanis Peiners, kuram arī astoņas rezultatīvas piespēles, bet Anžejs Pasečņiks guva 15 punktus un izcīnīja astoņas atlēkušās bumbas. Zīmīgi, ka otrajā puslaikā viņi katrs guva tikai pa diviem punktiem.

Vēl Aigars Šķēle iemeta 12 punktus, bet valstsvienības kapteinis Jānis Blūms atzīmējās ar 11 punktiem, izšķirošajā nogrieznī realizējot vairākus svarīgus tālmetienus.

Zviedriem pa 14 punktiem sameta Kristofers Čerapovičs un Tūbiass Borgs.

Mača pirmā ceturtdaļa aizritēja rezultatīvā cīņā, nevienai no komandām neiegūstot ievērojamu pārsvaru. Latvijas izlasei lielāko artavu pirmajā ceturksnī deva iepriekšējā mača rezultatīvākais spēlētājs Peiners, kurš realizēja divus tālmetienus, kā arī divarpus minūtes ceturtdaļas beigām panāca mājiniekiem piecu punktu vadību (24:19).

Tiesa, pēc tam sekoja zviedru izrāviens 13:2, kā rezultātā latvieši otrās ceturtdaļas sākumā nonāca iedzinējos ar 26:32. Pēc Pasečņika bumbas trieciena grozā no augšas un Jāņa Blūma tālmetiena komandas šķīra vairs tikai viens punkts (31:32). Pēc tam uz nākamajiem diviem pretinieku realizētajiem metieniem Pasečņiks atbildēja ar trīspunktu gājienu un vienu no diviem “sodiņiem”, kas mājiniekiem saglabāja viena punkta deficītu (35:36).

Turpinājumā Zviedrijas basketbolisti divas reizes panāca četru punktu handikapu, taču Peiners ar precīziem soda metieniem neļāva viesiem iegūt lielāku pārsvaru. Sākoties puslaika pēdējai minūtei, rēzeknietis izlīdzināja mača rezultātu (41:41), bet nedaudz vēlāk Ojārs Siliņš ar “sodiņu” izvirzīja Latviju vadībā.

Otrā puslaika sākumā Šķēle panāca 44:41, bet pēc tam sekoja divi precīzi tālmetieni pretinieku izpildījumā. Tiesa, arī Mareks Mejeris bija precīzs no perimetra, laukuma saimniekiem panākot izlīdzinājumu (47:47). Nākamo divu minūšu laikā zviedri panāca piecu punktu pārsvaru (54:49), bet latvieši sāka pakaļdzīšanos, Škēlem trešās ceturtdaļas vidū ar tālmetienu panākot 58:56.

Pateicoties Ingum Jakovičam, ceturtdaļas otrajā pusē Latvija saglabāja vadību un mača nogriezni noslēdza ar rezultātu 64:63 savā labā. Ceturtās ceturtdaļas sākumā vēl divus punktus pievienoja Pasečņiks, bet nedaudz vēlāk Siliņš atzīmējās ar efektīgu bloku. Divi Blūma tālmetieni pēc nospēlētam trim minūtēm ļāva latviešiem atrasties vadībā ar 72:65, bet Siliņš ceturtdaļas vidū ar precīzu “trejaci” panāca 75:67. Ceturtdaļas otrajā pusē latvieši noturēja savu pārsvaru un svinēja uzvaru.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka kvalifikācijas cikla pirmajā mačā Latvija piektdien viesos ar rezultātu 73:85 piekāpās Turcijai, sarūpēdama galvenajam trenerim Arnim Vecvagaram zaudējumu viņa debijā pie valstsvienības stūres.

Tikmēr zviedri pirms došanās uz Rīgu piektdien ar 76:84 savā laukumā piekāpās Ukrainai, kas šovakar savā laukumā tiekas ar Latvijas pāridarītāju Turciju.

Pirmajā mačā Turcijā Latvijai nevarēja palīdzēt Rolands Šmits, kurš tagad ir atlabis no slimības un svētdien devās talkā valstsvienībai.

Latvijas valstsvienība no spēles Stambulā mājās atgriezās caur Viļņu, tā rezultātā komanda dzimtenē ieradās vien nepilnu diennakti pirms spēles un “Arēnā Rīga” nepaguva aizvadīt pilnvērtīgu treniņu, kamēr Zviedrijas izlase Rīgā ieradās pat ātrāk par Latviju un arī patrenējās spēles norises vietā.

Kopš neatkarības atgūšanas Latvijas valstsvienība ar Zviedriju spēlēja 22.reizes, un labāk veicies Latvijai – 16 uzvaras un seši zaudējumi, kamēr oficiālajos turnīros bilance tagad ir 3-2. Iepriekšējo reizi komandas tikās 2015.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijā, kad latvieši izbraukumā uzvarēja ar 62:50, bet savā laukumā panākums tika gūts tikai pagarinājumā, pēc veiksmīgas atspēlēšanās no mīnus 3 pamatlaika pēdējās sekundēs (79:76).

Zviedrijas izlase desmit reizes piedalījusies Eiropas čempionātu finālturnīros (iepriekšējo reizi 2013.gadā), ne reizi neiekļūstot pirmajā desmitniekā. Cīņā par ceļazīmi uz 2015.gada Eiropas čempionātu zviedri grupā palika aiz Latvijas un Rumānijas komandām, bet 2017.gada Eiropas čempionāta atlasē bija aiz krieviem un bosniešiem.

Tikmēr 2019.gada Pasaules kausa atlasi Zviedrija sāka vēl no priekškvalifikācijas, kurā augustā apsteidza Bosnijas un Hercegovinas (81:73 un 88:72), Slovākijas (59:68 un 86:82), kā arī Armēnijas (69:82 un 93:70) komandas.

Līdzīgi kā daudzām citām izlasēm arī Latvijai vismaz šajā sasaukumā bija jāiztiek bez vairākiem līderiem. Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) un Eiropas Basketbola līgu savienību (ULEB) ķīviņa dēļ komandā nebija Eirolīgā spēlējošie Jānis Timma, Dairis Bertāns un Jānis Strēlnieks, tāpat jau iepriekš bija skaidrs, ka valstsvienībai nevarēs palīdzēt Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) esošie latvieši Kristaps Porziņģis un Dāvis Bertāns.

Tikmēr sastāvā bija iekļauti pieci šī gada Eiropas čempionāta dalībnieki, pieci spēlētāji, kuri iepriekš pārstāvējuši Latviju Eiropas čempionāta finālturnīrā un/vai olimpiskajā kvalifikācijā, kā arī Artūrs Ausējs un Rodions Kurucs, kuri piektdien piedzīvoja debiju valstsvienības oficiālajās spēlēs.

Kā rezervisti valstsvienībā tika iekļauti Iļja Gromovs un Haralds Kārlis.

Tāpat arī zviedriem bija jāiztiek bez vienīgā Eirolīgas spēlētāja Džefrija Teilora, kurš pārstāv Spānijas grandu Madrides “Real”. Tiesa, Teilors piektdien nebija laukumā Eirolīgas spēlē.

No Zviedrijas izlases basketbolistiem Latvijas publikai atmiņā palicis saspēles Ludvigs Hākansons, kurš 2015./2016.gada sezonas ievadā spēlēja “VEF Rīga” rindās, bet 2016.gada janvārī patvaļīgi devās uz Spāniju, kur šobrīd pārstāv Madrides “Movistar Estudiantes”.

Turpinājumā Latvijas valstsvienība Rīgā 23.februārī tiksies ar Ukrainas izlasi, bet 26.februārī – ar Turcijau. Pēdējās kārtās būs divas spēles izbraukumā – 28.jūnijā Zviedrijās un 1.jūlijā Ukrainā.

Grupas trīs labākās vienības otrajā posmā tiksies ar citas apakšgrupas, kurā ir Spānija, Slovēnija, Melnkalne un Baltkrievija, labāko trijotni, turpinājumā trim no šīm sešām izlasēm izcīnot ceļazīmēm uz Pasaules kausa finālturnīru, kas 2019.gada rudenī notiks Ķīnā.

2019.gada Pasaules kausa izcīņas turnīrā 32 komandas cīnīsies ne tikai par uzvarētāju kausu un medaļām, bet arī ceļazīmēm uz 2020.gada olimpiskajām spēlēm Tokijā, kā arī olimpiskajiem kvalifikācijas turnīriem.