Ovečkina sapnis par Stenlija kausu – kā tas viss sākās?

08/06/2018 16:23
Nokopēts

44 – tieši pirms tik gadiem Nacionālās hokeja līgas (NHL) komandu pulku papildināja ASV galvaspilsētas klubs Vašingtonas “Capitals”, un tieši tik gadi bija nepieciešami, lai vienības spēlētāji beidzot virs galvām paceltu par pasaulē vecāko sporta trofeju uzskatīto Stenlija kausu. Vērtīgo balvu pirmo reizi par savu varēs saukt vairāki “Capitals” hokejisti, tostarp kapteinis un ilggadējais līderis Aleksandrs Ovečkins.

Izvēlēts ar pirmo kārtas numuru 2004. gada NHL draftā, “Ovi” līdzās Sidnijam Krosbijam jau savās pirmajās sezonās viņpus okeānam tika pozicionēts kā visas līgas nākotne un seja. Spēcīgs, ātrs, bezbailīgs un pats galvenais – teju konstants drauds pretinieku vārtu drošībai. Aleksandrs savā 13 gadus ilgajā NHL karjerā ir paspējis aizvadīt 1224 mačus, izceļoties ar 668 vārtiem un 571 rezultatīvu piespēli.

Pa ceļam uz šo iespaidīgo statistiku Ovečkins ieguvis septiņas Morisa “Raķetes” Rišāra vārdā nosauktās sezonas ražīgākā vārtu guvēja balvas, kā arī deviņas reizes ticis iekļauts dalībai Visu zvaigžņu spēlēs. Tomēr, ar ko tas viss sākās? Vai pazīmes par šobrīd 32 gadus vecā krieva izcilību bija novērojamas jau viņa pirmajā sezonā galvaspilsētnieku rindās?

Ko par Ovečkinu runāja pirms debijas sezonas?

“Iespējams, pēdējais hokejists, kurš uz mani atstājis tādu iespaidu jau savā debijas gadā, bija Mario Lemjē. Esmu redzējis arī 18 gadus vecu Veinu Grecki, taču Ovečkins ir cita tipa spēlētājs. Viņš ir garš (187 centimetri) un ar laiku viņa svars pieaugs līdz 100 kilogramiem. Viņš ir ātrs kā vējš, dzimis līderis un apveltīts ar lāzerprecīzu metienu. Viņš izliek sevi pilnībā katrā maiņā un spēj ļoti sekmīgi darboties arī aizsardzībā. Kādi ir viņa trūkumi? Tādu nav,” pēc drafta 2004. gada augustā izteicās bijušais Floridas “Panthers” ģenerālmenedžeris Riks Dadlijs.

“Vašingtona ir sliktākā komanda NHL, taču tas pat ir labi. Viņiem tas atmaksāsies, jo nākamvasar būs iespēja ar pirmo numuru izvēlēties Filu Keselu. “Capitals” galvenais uzdevums šosezon ir spēlēt, cik slikti vien iespējams. Ovečkins – tas ir atradums un viens no retajiem iemesliem, lai pirktu biļetes uz kluba mačiem. Kaut arī Vašingtonai vēl pāris gadus būs jāpamokās, lai savā rīcībā iegūtu vairākus jaunos talantus, “Caps” faniem nevajadzētu satraukties. Pēc 3-5 gadiem jums būs Stenlija kauss,” visai optimistiskas prognozes par kluba nākotni 2005. gada augustā izteica ESPN žurnālists Džons Bučigross.

“Ovečkins ir Marka Mesjē ķermenī iemiesojies Pāvels Burē,” togad Aleksandra lielo potenciālu saskatīja arī līdz 2014. gadam par ASV galvaspilsētas kluba ģenerālmenedžeri strādājušais Džordžs Makfī.

Kaut arī Ovečkins tika draftēts 2004. gadā, NHL lokauta dēļ uzbrucējs debiju pasaules spēcīgākajā līgā piedzīvoja gadu vēlāk. Savā pirmajā sezonā Aleksandrs nopelnīja 984 tūkstošus ASV dolārus, plus 600 tūkstošus dolāru lielu parakstīšanas bonusu. Tāpat līgumā bija iekļauts punkts, kas ļāva Ovečkinam iegūt vēl papildus divus miljonus, ja jaunajam uzbrucējam pamatturnīru izdotos noslēgt labāko desmitniekā starp precīzākajiem metējiem vai rezultatīvākajiem spēlētājiem.

Krievam to izdevās paveikt, finišējot trešajā vietā gan pēc punktiem (106), gan gūtajiem vārtiem (52). Vēl saldāku iespaidīgo debiju padarīja fakts, ka Ovečkinam izdevās “nocelt” Kaldera jeb labākā debitanta balvu no topošās kanādiešu superzvaigznes Krosbija.

Uzbrucējs par sevi lika manīt jau pamatturnīra pirmajā mačā pret Kolumbusas “Blue Jackets”, otrajā periodā pēc lietuvieša Daiņa Zubra piespēles ar spēcīgu “one-timer” metienu atklājot savu NHL vārtu kontu. Tāpat šajā mačā Ovečkins jau savā pirmajā maiņā vien 38. sekundē ar iespaidīgu spēka paņēmienu bortā izsmērēja Radoslavu Suhiju – cieta gan gan slovāks, gan laukuma aizsargstikls.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=17&v=3cn7TbjnZ7I

“Viņš mīl hokeju kā 12 gadīgs puika, kurš ir pilnībā apsēsts ar to. Tas izpaužas gan viņa sniegumā uz ledus, gan pat arī, ar komandas biedriem skatoties videomateriālus no citām spēlēm. Viņam tas sagādā prieku, un man ir prieks viņu trenēt. Ovečkins atšķiras no citiem krievu hokejistiem. Man viņš atgādina Marku Mesjē – komandas līderis, kurš var gūt vārtus un nevairās no agresīva hokeja,” tobrīd par “Capitals” galveno treneri strādājošais Glens Henlons.

“NHL šobrīd nav ātrāka spēlētāja par Ovečkinu. Viņš slido labāk pat par Kovaļčuku. Viņa vecāki bija sportisti, un to var redzēt, tomēr Iļja ir apveltīts ar labāku metienu. Joprojām ticu, ka tieši viņš iegūs Morīsa Rišāra balvu un šosezon iekrās aptuveni 70 golus,” 2005. gada novembrī ar savu skatījumu dalījās Bučigross (Kovaļčuks pamatturnīru noslēdza ar 52 vārtiem – tieši tikpat, cik Ovečkinam – aut.).

Par Ovečkina pirmo istabas biedru izbraukumos varēja kļūt krievu valodu zinošais Zubrs, taču Aleksandrs, angļu valodas apgūšanas nolūkos, esot palūdzis, lai viņu izmitina ar kādu, kam šī valoda ir dzimtā. Par “laimīgo” kļuva kanādietis Braiens Vilsijs, kurš jau nākamajā sezonā šo pienākumu pildīja Losandželosas “Kings” klubā, apmācot slovēni Anži Kopitaru. Par “Capitals” galvenajiem vilcējiem Ovečkina debijas sezonā kļuva pats Aleksandrs, kā arī Zubrs un pieredzējušais Vācijas izlases vārtsargs Olafs Kolcigs.

Jau 2006. gada sākumā Vašingtonas kluba astotais numurs mačā pret Anaheimas “Ducks” izcēlās ar savu pirmo NHL karjeras “hat-trick”, papildinot gūto vārtu krājumu līdz 30. Vien pēc trim dienām Ovečkins guva vienus no saviem skaistākajiem un atmiņā paliekošākajiem vārtiem – cīņā pret Fīniksas “Coyotes” Aleksandrs izlauzās līdz sāncenšu vārtiem un kritienā visai neizskaidrojamā veidā tomēr raidīja ripu koijotu cietoksnī.

Ko par Ovečkinu teica sezonas vidū?

“Neatceros, kad pēdējo reizi NHL bija tik labs debitants. Kovaļčuks bija meistarīgs, taču Ovečkins ir jau citā līmenī. Kaut vai tāpēc, ka viņš nav tikai vārtu guvējs, bet gan arī labprāt iesaistās kontaktcīņā. Viņš netiek izsists no līdzsvara, kad pret viņu tiek spēlēts fiziski – ceļas kājās un turpina spēlēt. Ne tā kā Krosbijs, kurš sāk raudāt. Tā ir arī būtiskākā atšķirība viņos abos,” Otavas “Senators” kapteinis Daniels Alfredsons.

“Viņš man atgādina mani pašu debijas sezonā Vinipegas “Jets” sastāvā,” somu NHL leģenda Tēmu Selanne, kurš savā pirmajā sezonā (1992./1993.) izcēlās ar 76(!) vārtiem un 56 rezultatīvām piespēlēm.

“Ovečkins ir ļoti mērķtiecīgs uzbrucējs, taču viņam arī ļoti patīk fizisks hokejs. Krosbijs ir cita tipa uzbrucējs, kurš laukumā pilda diriģenta funkcijas. Kā zināt, kurš būtu vairāk pelnījis Kaldera balvu? Ja man būtu jābalso šobrīd, izvēlētos Ovečkinu. Protams, laiks rādīs, kā patiesībā būs,” Jaromirs Jāgrs, 2006. gada janvāris.

“Man vienmēr šķitis, ka Aleksandrs savā spēles manierē līdzinās Gordijam Hovam. Viņš tev var iedot “iekšās”, kā arī apspēlēt, pateicoties augstajai meistarībai. Jā, tas noteikti izklausās pēc Hova,” Kens Hičkoks, Filadelfijas “Flyers” galvenais treneris.

Bija gan arī nepatīkami brīži – 21. marta spēlē pret Monreālas “Canadiens” Ovečkins uz 14 minūtēm tika nosēdināts uz “Capitals” soliņa. Galvenais treneris Henlons tādējādi sodīja krievu par vairākkārtēju trenera norādījumu ignorēšanu, ka arī laicīgu nedošanos nomainīties. Debitants tika brīdināts vairākkārt, ka šāda rīcība nav pieļaujama, taču Aleksandrs turpināja darīt lietas pa savam. “Šis ir viņa pirmais gads šeit un viņam ir jāapgūst vispārpieņemtie noteikumi. Pirmo iespaidu var atstāt tikai reizi, un “Capitals” dara visu iespējamo, lai Ovečkins to iegaumētu. Ja to neizdara tagad, tad kad?” avīzē The Washington Post citēts kāds kluba pārstāvis.

Ko par Aleksandru runāja sezonas beigās?

“Ja komandā nebūtu Ovečkina, nezinu, ko šobrīd iesāktu Vašingtona. Nešaubos, ka viņš kādreiz savā karjerā iegūs Hārta balvu (sezonas vērtīgākā spēlētāja balva – aut.). Šogad diez vai, taču vienlaikus neredzu nevienu iemeslu, lai viņš netiktu uz to izvirzīts jau šobrīd,” “Capitals” vārtsargs Kolcigs.

“Alekss ir ne tikai individuāli spēcīgs spēlētājs. Tā nav sagadīšanās, ka savas labākās sezonas aizvadīja Zubrs un Kriss Klārks. Zvaigznes padaru savus komandas biedrus vēl labākus. Viņiem ir pareizā attieksme pret darbu, un treneriem patīk ar viņiem strādāt. Ovečkinam piemīt šīs īpašības. No viņa strāvo harisma, kas pievelk cilvēkus,” “Capitals” īpašnieks Teds Leonsiss.

„Mani māc interese, vai Vašingtona piekritīs aizmainīt Aleksandru uz Toronto “Maple Leafs”, pretī saņemot Matsu Sundinu, Tomāšu Kaberle, Dārsiju Takeru un vēl kādu hokejistu? Uzskatu, ka jā. Vai darījumam piekritīs arī Toronto? Lai arī cik meistarīgi būtu Sundins un Kaberle, viņi tā arī nav spējuši šo klubu aizvest līdz Stenlija kausam. Ja es būtu “Maple Leafs” vadība, es būtu gatavs ieķīlāt arēnu, lai iegūtu Ovečkinu. Nav garantijas, ka viņš būs nākamais Makss Bentlijs, kurš 1960. gados aizveda komandu līdz kausam, tomēr Alekss ir vienīgais NHL, kuram ir potenciāls par tādu kļūt. Viņš nespēs ar “Capitals” sasniegt iecerētos mērķus, bet ar Toronto šāda iespēja pastāv. Ja vien viņam tiks dota iespēja,” Pīters Vortingtons, Toronto Sun, 2006. gada marts.

“Vašingtonas kluba mērķis – būvēt komandu ap Ovečkinu,” Associated Press, 2006. gada aprīlis.

Ko teica pats Ovečkins?

“Krievu virtuves restorānu Vašingtonā vēl neesmu atradis. Kad pie manis ciemos atbrauca mamma, gatavoja ļoti daudz ēdiena. Šobrīd taisu sev ēst pats vai arī dodos uz “McDonalds” vai “Starbucks”. Ja NHL būtu Krievijā, visa uzmanība tiktu veltīta man, nevis Krosbijam. Man gan nav iebildumu, ka visi runā tikai par Sidniju. Tas noņem spiedienu no manis. Redzēs, par kuru no mums runās vairāk sezonas beigās,” NHL mājaslapā citēts Aleksandrs.

„Kāpēc manai ķiverei ir melns aizsargstikls? Nezinu. Nevēlos būt, kā citi. Gribu darīt tā, kā pats vēlos. Ja sezonas beigās saņemšu kādu naudas bonusu, būšu laimīgs. Ja nē – nekas. Ierados šeit ar sapni. Ja man svarīga būtu tikai nauda, paliktu Krievijā un pelnītu trīs miljonus sezonā,” Washington Post.

“Man iepatikās filma “Amerikāņu pīrāgs”, bet šobrīd pati mīļākā ir “Kā pazaudēt puisi desmit dienās.” Par ko es sapņoju šobrīd? Stenlija kausa izcīnīšanu kopā ar “Capitals”.”

12 gadus vēlāk Ovečkins šo sapni beidzot piepildīja.

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām