Pagājuši desmit gadi kopš “Barons/LMT” triumfa FIBA kausa izcīņā

20/04/2018 15:55
Barons LMT, Sportazinas.com

2008.gada 20.aprīlī Kipras pilsētā Limasolā FIBA kausa izcīņas finālspēlē “Barons/LMT” ar 63:62 (23:15, 35:28, 52:48) pārspēja Beļģijas komandu “Dexia Mons Hainaut”, un kā pagaidām vienīgā Latvijas komanda kopš neatkarības atjaunošanas izcīnīja galveno balvu Eiropas mēroga klubu turnīrā.

Kā vēsta Latvijas basketbola federācija, ceļā pēc kausa “Barons/LMT” tosezon aizvadīja 13 spēles, kurās izcīnīja deviņas uzvaras.

Kvalifikācijas kārtā divu spēļu summā tika pārspēta Izraēlas komanda “Iscar Nacharia” (81:77 un 80:82).

Grupas turnīrā rīdzinieki divreiz uzvarēja tagadējā Krasnodaras superkluba priekštečus Rostovas “Lokomotiv” (73:69 un 87:75), kā arī dalīja punktus ar franču “Cholet Basket” (76:66 un 78:80) un ukraiņu komandu Južnijas “Himik” (78:84 un 71:65). Bilance 4-2 deva  pirmo vietu.

Ceturtdaļfinālā sērijā līdz divām uzvarām “Barons/LMT” pārspēja Horvātijas komandu “KK Zagreb” (67:58, 74:80 un 96:91).

Finālturnīrā Limasolā pusfināla mačā “Barons/LMT” pārspēja Tartu “Rock” – 88:82 (22:29, 40:49, 63:64), atspēlējoties no pirmajā puslaikā iekrātā 18 punktu deficīta. Finālā pret meistarīgiem ārzemniekiem pārpilno Beļģijas klubu “Dexia Mons Hainaut” sižets bija otrāds – rīdzinieki labi sāka (31:17 – 14.minūtē), pēdējā ceturtdaļā ļāva pretiniekiem izvirzīties vadībā (54:58), tomēr galotnē izrāva uzvaru (63:62).`

Lielo panākumu kaldināja 12 spēlētāji, tiesa, ieguldījums bija atšķirīgs.

Giedrus Gusts (Lietuva; piedalījās 13 spēlēs, guva 187 punktus, tai skaitā finālmačā 17) – saspēles vadītājs un finālturnīra MVP, kurš “Baronā” aizvadīja vienu no veiksmīgākajām sezonām karjerā.

Armands Šķēle (13/183, 13) – komandas kapteinis un līderis. Potenciālais finālturnīra varonis divos izšķirošajos mačos gan neparādīja talantu visā krāšņumā, tomēr tik un tā bija neaizstājams.

Raimonds Vaikulis (11/50, 7) – bez viņa fināla varēja nebūt. Pusfināla mačā ar Tartu “Rock”, kad vairākiem līderiem bija “melnā diena” Vaikulis ar gūtajiem punktiem un rezultatīvajām piespēlēm atdzīvināja visu komandu, liekot ārzemju ekspertiem atcerēties, ka junioru vecumā tika pieskaitīts paaudzes spožākajiem talantiem.

Daiņus Adomaitis (Lietuva; 13/117, 0) – “Barons/LMT” pieredzējušākais spēlētājs (34) un viens no neformālajiem līderiem, kura ietekme izpaudās ne tikai statistikā. Uzbrucējs Limasolā izcīnīja trešo Eiropas trofeju karjerā, jo iepriekš ar “Žalgiri” bija uzvarējis gan Eiropas kausa izcīņā, gan Eirolīgā. Kopš 2017. gada – Lietuvas izlases galvenais treneris.

Mihals Hlebovickis (Polija; 13/82, 7) – pieredzējušais spēka uzbrucējs, kurš Latvijā jau sen ir savējais (dēls kandidē uz vietu U18 izlasē!) bija stabils “garā gala” rotācijas spēlētājs un efektīvs melnā darba darītājs. Šosezon BK “Jēkabpils” otrais treneris.

Demetrijs Aleksanders (13/203, 5) – 33 gadu vecumā pieredzējušais un gudrais amerikāņu spēka uzbrucējs bija komandas balsts zem groziem un ļoti bīstams arī no trīspunktu līnijas. Rezultatīvākais spēlētājs pusfinālā (25). FIBA kauss bija pirmā un pēdējā lielā trofeja viņa karjerā,. Par kuru Aleksanders bija neizsakāmi laimīgs.

Kaspars Bērziņš (13/82, 6) – tobrīd jauns, perspektīvs un ļoti nestabils spēlētājs, kurš savās labākajās spēlēs bija neaizstājams spēks pie groziem. Gandrīz netika uz finālturnīru, jo komandas izlidošanas dienā bija pazaudējis pasi.

Žoau Batišta (6/41, 8) – Brazīlijas izlases centrs rīdziniekiem pievienojās pirms play-off spēlēm. Stabila vērtība zem groziem.

Mārtiņš Kravčenko (12/51, 0) – produktīvs „sestais” spēlētājs, kura precīzie trīspunktnieki palīdzēja uzvarēt pusfinālā.

Artūrs Brūniņš (11/20, 0) – finālturnīrā spēlēja simboliski.

Rinalds Sirsniņš (4/0)  un Rūdolfs Rozītis finālturnīrā laukumā neizgāja.

Lielais panākums tika izcīnīts galvenā trenera Kārļa Muižnieka vadībā, kuram tā bijusi līdz šim augstākā starptautiskā virsotne karjerā. Muižniekam palīdzēja Edgars Teteris un pašreizējais sieviešu valstsvienības galvenais treneris Mārtiņš Zībarts.

Savu klubu līdz augstajai virsotnei aizveda BK “Barons” prezidents Ivo Zonne un ģenerālmenedžeris Andris Vanags.