“Spartaks” varonīgi cīnās Astanā, taču tālāk netiek

18/07/2017 19:14

Latvijas čempione futbolā Jūrmalas “Spartaks” otrdien viesos UEFA Čempionu līgas (ČL) otrās kvalifikācijas kārtas atbildes spēlē prata parādīt raksturu un nospēlēt neizšķirti 1:1 (0:0) ar Kazahstānas spēcīgāko klubu “Astana”, tomēr divu spēļu summā jūrmalnieki cieta zaudējumu un izstājās no tālākās dalības turnīrā.

“Spartaks” divu spēļu summā piekāpās ar rezultātu 1:2, jo pirmajā mačā pirms nedēļas savā laukumā zaudēja ar 0:1.

Zīmīgi, ka “Astana” komandai abus vārtus šajos dueļos guva Ganas futbolists Patriks Tvumasi, kurš savulaik spēlēja “Spartaka” rindās, savukārt Latvijas kluba rindās otrdien izcēlās Edgars Vardanjans.

Jūrmalas klubam šī bija debija UEFA Čempionu līgā. Jāpiebilst, ka otrdien Astanā aizvadītā spēle pēdējā pie Jūrmalas komandas stūres bija galvenajam trenerim Marekam Zubam, kurš turpmāk būs Baltkrievijas komandas Soļigorskas “Šahtjor” galvenais treneris.

Latvijas čempioni otrdienas mačā parādīja cienījamu sniegumu, otrajā puslaikā spējot panākt neizšķirtu, kā arī pēc tam vairākkārt bīstami uzbrūkot, tomēr izraut uzvaru un tikt pie sensacionāla panākuma divu spēļu summā jūrmalniekiem neizdevās.

Pirmajā puslaikā “Spartaks”, cenšoties spēlēt uzbrukuma futbolu, sākumā vairākas reizes izdarīja bīstamus sitienus, bet labāko iespēju nerealizēja Jevgēņijs Kozlovs, kurš netrāpīja gandrīz tukšos pretinieku vārtos. Savukārt puslaika beigās pārsvars jau piederēja mājiniekiem, taču rezultāts pirmo 45 minūšu laikā netika atklāts.

Savukārt otrā puslaika sākumā rezultātu atklāja “Astana”, kad pēc Latvijas komandas kapteiņa Edgara Gaurača kļūdas ātrā uzbrukumā 59.minūtē precīzs bija Tvumasi.

“Spartaks” gan nepadevās un turpinājumā pārņēma iniciatīvu, savu panākot 72.minūtē, kad precīzs bija Vardanjans. Tiesa, gūt vēl vienus vārtus, kuri nodrošinātu iekļūšanu nākamajā kārtā, jūrmalniekiem neizdevās, bez tam mača pēdējās minūtēs bīstamāk atkal uzbruka “Astana” futbolisti, taču viesus glāba vārtsargs Jevgēņijs Ņerugals.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka pirmajā mačā “Spartaks” savā laukumā cieta zaudējumu ar 0:1, viesiem vārtus gūstot jūrmalnieku bijušajam futbolistam Tvumasi. Jau nākamajā dienā Baltkrievijas mediji ziņoja, ka Zubs pametis Jūrmalas vienības galvenā trenera amatu un kļuvis par Soļigorskas “Šahtjor” stūrmani, tādējādi amatā nomainot Oļegu Kubarevu, kurš pērn aizveda “Spartaku” līdz Latvijas čempionu titulam.

Sestdien “Šahtjor” izziņoja, ka panākuši vienošanos ar Zubu, kuram pienākumi jāsāk pildīt trešdien, taču poļu speciālists un Baltkrievijas klubs bija vienojušies, ka viņš varēs vadīt komandu arī kvalifikācijas trešajā kārtā, ja to izdosies sasniegt, tomēr tagad ir skaidrs, ka poļu speciālists savas gaitas pie Latvijas čempionu stūres ir noslēdzis.

“Astana” UEFA Čempionu līgas trešajā kvalifikācijas kārtā tiksies ar Polijas klubu Varšavas “Legia” vai “Mariehamn” no Somijas. Šo abu vienību pirmajā duelī Varšavas klubs izbraukumā izcīnīja pārliecinošu uzvaru ar 3:0, tikpat kā nodrošinot vietu nākamajā kārtā.

Šobrīd Kazahstānas nacionālais čempionāts rit pilnā sparā, jo arī tas, tāpat kā Latvijas virslīga, tiek aizvadīts viena kalendārā gada ietvaros. “Spartaka” pretiniece pašlaik ir vietējā čempionāta līdere ar 20 spēlēs izcīnītiem 48 punktiem, tuvākos konkurentus apsteidzot par pieciem punktiem.

Zīmīgi, ka Kazahstānas klubs savā laukumā ir nepārspēts jau 13 Eiropas klubu turnīru spēlēs pēc kārtas. “Astana Arena” stadionā ir mākslīgā seguma laukums, bet tā ietilpība ir vairāk nekā 30 000 sēdvietu.

“Astana” uzbrukuma līderis ir Žuniors Kabananga no Kongo Demokrātiskās Republikas, kurš vietējā čempionātā guvis 14 vārtus. Pēdējos gados viņš regulāri spēlē arī nacionālajā izlasē.

Savukārt Tvumasi savas leģionāra gaitas Eiropā sāka “Spartakā”, šajā klubā, ar pārtraukumiem nospēlējot no 2012. līdz 2014.gadam, būdams viens no komandas līderiem. Zīmīgi, ka “Spartaks” 2013.gadā viņu izīrēja uz “Astana”, bet 2015.gadā tiesības uz Ganas futbolistu jau pilnībā pārgāja Kazahstānas komandai.

Tāpat Kazahstānas komandā pašlaik spēlē arī krievu aizsargs Jevgeņijs Postņikovs, kurš vēl pirms desmit gadiem pārstāvēja Latvijas vienību Daugavpils “Daugava”, bet 2010. un 2011.gadā, kā arī vēl pērn spēlēja “Ventspils” rindās, būdams izīrēts no Kazahstānas kluba.

Arī “Spartaks” pašreiz atrodas virslīgas līderpozīcijā, 11 mačos izcīnot 22 punktus, turklāt vienīgo zaudējumu vienība piedzīvoja vien pirmajā kārtā. Jūrmalnieku uzbrukuma līderis ar pieciem precīziem sitieniem ir krievs Jevgēņijs Kozlovs.

“Spartaks” Latvijas čempionātā spēles nav aizvadījis jau kopš vasaras saulgriežu laika. Pa šo laiku “Spartaks” aizvadīja treniņnometni Polijā, nospēlējot arī divus pārbaudes mačus. Vispirms Jūrmalas vienība ar 1:3 piekāpās Kipras spēcīgākajam klubam Nikosijas APOEL, bet pēc tam rezultātu 2:1 apspēlēja šī gada Polijas kausa ieguvēju Gdiņas “Arka”, ko pārstāv arī Latvijas izlases vārtsargs Pāvels Šteinbors.

Savukārt aizpagājušajā nedēļā “Spartaks” aizvadīja Latvijas kausa izcīņas astotdaļfināla maču, kurā ar 2:0 pieveica “komanda.lv” pirmās līgas vienību “Grobiņa”.

Pirms cīņām ar “Astana” komandu “Spartaks” papildināja sastāvu ar vārtsargu Vitāliju Meļņičenko, kurš ieradies no Krievijas pēc spēka otrās līgas vienības Voroņežas “Fakel”. Tāpat jūrmalnieki piesaistījuši pussargu Ingaru Sarmi Stugli, kurš pārnācis no “Metta”/”Latvijas Universitāte” rindām. Tāpat klubu papildinājis horvātu uzbrucējs Krūno Ivančičs, kurš 2013.gadā piedalījās Pasaules kausa finālturnīrā U-20 vecuma grupā.

“Spartakam” šajā vasarā pievienojies arī bijušais Uzbekistānas izlases uzbrucējs Azizs Ibragimovs. Viņš ziemas transfēru loga beigās pārcēlās uz Irānas klubu Tebrīzas “Mashinsazi Shahrdari”, taču šīs valsts čempionātā deviņās spēlēs pie vārtiem netika. Savas karjeras laikā uzbeku futbolists aizvadījis arī 17 spēles Uzbekistānas izlasē, kurās guvis trīs vārtus.

“Astana” klubs, kas dibināts vien 2009.gadā, par Kazahstānas čempioni kļuvis pēdējos trīs gadus, turklāt pērn triumfēja arī kausa izcīņā, kur arī kopumā izdevies uzvarēt trīs reizes.

Pērn “Spartaka” vienība negaidīti kļuva par Latvijas čempioni, valsts futbola tronī kāpjot pirmo reizi vēsturē.

UEFA Čempionu līgas kvalifikācijas turnīrā “Spartaks” līdz šim vēl nebija spēlējis, bet kopā Eirokausos piedalījās trešo reizi. Pirms diviem gadiem tas UEFA Eiropas līgas kvalifikācijā spēja aizkļūt līdz otrajai kārtai, kamēr pērn pirmajā kārtā nācās piekāpties Baltkrievijas komandai Minskas “Dinamo”.

“Astana” vienība iepriekšējās divās sezonās spēlējusi UEFA Eiropas līgas vai UEFA Čempionu līgas grupu turnīrā.