Maskavas “Dynamo” farss – no līķa tiek novilktas arī dārglietas…

12/06/2017 17:37
Nokopēts
Dynamo Maskava, www.sportazinas.com

No svelmainās kaimiņzemes metropoles Maskavas ik dienas pienāk ziņas par kādu komandu, kas labi zināma ne tikai Krievijā. Pēdējos gados ar Latviju ir asociēta komanda ar nosaukumu “Dynamo” – Znaroks, Vītoliņš, Daugaviņš un Karsums ir tikai skaļākie vārdi. Šovasar veiktas kratīšanas, atklāti astronomiski parādi, atkati krievu stilā un apvienošanās ar “Vitjaz”, bet komandas faktiskajam kūrētājam sola vientuļu dzīvi cietuma kamerā. Kas īsti notiek ar “Dynamo” klubu?

Parādi Kontinentālajā Hokeja līgā (KHL) ir daudziem, bet tas nav nekas traģisks. Varētu pat teikt, ka tā ir norma. Bija zināms, ka pāris mēnešus algas kavējas Mārtiņam Karsumam un viņa komandas biedriem, bet ņemot vērā kopējo algas apjomu, īsti neviens nesūdzējās.

“Dynamo” vārds Krievijas hokejā un sportā ir pamatīgs un ar parādiem nebrāļojas. Tomēr sporta pasaule saspicēja ausis, kad hokeja dižkluba ofisos ieradās maskarāde – sejas pieseguši, pa dokumentiem sāka rakāties Iekšlietu ministrijas kriminālpolicijas pārstāvji.

Lai iegūtu detalizētu ieskatu visā šajā farsā, atskatīsimies nesenā pagātnē. 2010.gadā hokeja klubs ar nosaukumu “Dynamo” praktiski jau bija miris (bankrotējis), kad KHL vadība kopā ar Iekšlietu ministrijas komandu HK “MVD” nolēma brendu glābt. Problēmas sākās, kad no “Dynamo” komandas vadības aizgāja kādreizējais Maskavas vicemērs Valērijs Dancevs, pieslēdzoties Ņižņijnovgorodas “Torpedo” projektam.

Apvienošanās ar MVD hokeja vienību tika vērtēta nevienozīmīgi un liela daļa līdzjutēju nebija gatava atzīt jauno “Dynamo” par vecās komandas pēcgājēju. Galvenokārt līdzjutēji neatzina komandas jauno vadību, kas nāca mantojumā no MVD. Par jaunizveidotā “Dynamo” ģenerāldirektoru kļuva Andrejs Safronovs, bet līdzjutēji šim cilvēkam piedēvēja afērista un zagļa tēlu, pat izsākoties apmēram šādi – Safronovs no “Dynamo” pūstošā līķa novilks pēdējās dārglietas…

Lai labotu situāciju un komanda nespēlētu pie tukšām tribīnēm, KHL vadības atbalstīts, Safronovs noslēdza vienošanos ar “Dynamo” veterāniem – leģendām, kas klubu pārstāvēja PSRS laikā. Šīs leģendas spēja pārliecināt, ka jaunais “Dynamo” ir viņu panākumu turpinātāji un visi tituli tiek pārmantoti. Arī kluba izaudzinātais Aleksandrs Ovečkins izteicās, ka “Dynamo” ir dzīvs. Redzot kā hokejistus prot motivēt Oļegs Znaroks, (divi Gagarina kausi) daļa līdzjutēju noticēja šim projektam, tomēr visu neaizmirstot.

Krievijas sporta specifika ir visai skaidra – izdzīvo vien tās komandas, kas dzīvo roku rokā ar valsts un pašvaldību naudas devējiem. Tālāk no Maskavas esošajiem jādraudzējas ar lielākajiem rūpniecības uzņēmumiem, bet galvaspilsētā jādod pieci Iekšlietu struktūrām. “Dynamo” jau no PSRS laikiem ir bijusi valsts identitātei piesaistīta komanda, kas pēc vēl ciešākas sadarbības noslēgšanas, apvienojoties ar MVD klubu, ieguva vēl valstiskākus vaibstus.

Līdz ar “Dynamo” brenda paiešanu zem MVD hokeja klubas vadības, par “Dynamo” lielākajiem sponsoriem kļuva tieši iekšlietu struktūras, bet par komandas lielāko fanu, kurš nepalaida garām praktiski nevienu mājas, spēli kļuva Krievijas Iekšlietu minists Rašids Nurgaļijevs. Ar pēdējo labos draugos bija jau pieminētais Safronovs. Komandas faktiskais GM par naudas izlietojumu un rezultātiem atskaitījas tieši ministram un klubu vadīja autonomi. Viss mainījās, kad Nurgaļijevs pameta savu amatu. Sākotnēji, saglabājis pietiekami lielu varu arī aizejot no posteņa, Nurgaļijevs spēja Safronovam nodrošināt iepriekšējos darba apstākļus, tomēr viņa ietekme ar laiku zuda, tādējādi arī Safronova vara, bet vara Krievijā ir dzīves esence…

Šeit stāstā ienāk interesants veidojums, ko var saukt par dinozauru – Viskrievijas fizkultūras un sporta sabiedrība “Dynamo”, latviski laikam vienkāršāk būtu to dēvēt šādi – “Dynamo” sporta biedrība. Tāpat to sauc par “Dynamo” centrālo padomi. Šī organizācija jau no PSRS laikiem pārvalda komandas, kas sevi sauc “Dynamo” vārdā – basketbols, futbols, volejbols un citi sporta veidi. Arī tagad šai organizācijai ir spēks, jo tai pieder tiesības uz “Dynamo” simboliku, arī liela daļa naudas tiek piesaistīta caur šo jumta organizāciju.

Mazinoties Safronova un Iekšlietu struktūru varai pār hokeja komandu, pasākumam atkal pieslēdzas “Dynamo” virspalātas kungi, kas šo vienību gribēja pilnībā atkal pakļaut zem sevis, mazinot Safronova autonomo rīcību. Protams, komandas ģenerāldirektoram tas nepatika, ka tagad nāksies strādāt un atskaitīties par visu cilvēkiem, kas savulaik klubu gandrīz nolaida pa burbuli. Safronovs kopā ar Znaroku bija komandai atnesis divus Gagarina kausus, bet tagad viņam regulāri skatās uz nagiem.

Katrā ziņā kopsaucēju par hokeja vienības menedžēšanu kungi Maskavā neatrada. Un sekoja kratīšana. Krievijas mediji ziņoja, ka hokeja komandas ofisu pārmeklēšana saistīta ar vēstuli, ko “Dynamo” biedrības cilvēks Sergejs Fjodorovs (nejaukt ar izcilo hokejisti) nosūtījis policijai.

Pats Safronovs kratīšanu un apvainojumus kluba kases iztīrīšanā (kluba parādi sastādot vairāk kā 30 miljonus eiro) pilnībā noliedz, sakot, ka hokeja kluba pārņemšana notiek pēc deviņdesmito gadu labākajiem paraugiem. Viņam vēlas atņemt varu un kontroli pār savu lolojumu, bet lai to izdarītu ir jāapvaino viņu mahinācijās, kuras viņš nav veicis.

Safronovu apvaino kluba naudas izsaimniekošanā. Ilgstoši nav maksāts par bāzes Novogorskā īrī (kas nebija jādara Nurgaļijeva laikā), spēļu arēnas īri un algu nemaksāšanu spēlētājiem jau trīs mēnešu garumā. Tāpat viņu apvaino naudas atmazgāšanā un kluba līdzekļu piesavināšanā, proti, Safronovs saņēmis naudu gan no spēlētājiem, gan no aģentiem. Noslēdzis naudīgākus līgumus, bet iekasējis krietnu procentu skaidras naudas atkatos.

Safronovs savai aizstāvībai piesaistījis jau pieminētos kluba veterānus, kam ir savs spēks pār kluba līdzjutējiem. Safronovs saka, ka jau labu laiku viņš nav tas, kuram ir tiesības veikt kādus maksājumus. Visa sponsoru nauda vispirms tiek ieskaitīta biedrības “Dynamo” kontos, bet līdz hokeja komandas budžetam nemaz nenonāk vai nonāk krietni mazākā apjomā. Gan VTB banka, gan “Transneft” (ko Safronovam palīdzēja piesaistīt ministrs) ziņo, ka savas saistības pret klubu esot izpildījusi pilnībā. Kur palikusi nauda, neviens nezinot. Safronovs reiderismā vaino “Dynamo” biedrību, kura savukārt visu noraksta uz Safronova nemākulīgo kluba vadīšanu.

Laba slava nav ne “Dynamo” biedrībai, ne Safronovam, bet kur palikusi nauda, kas jāmaksā hokejistu algās? Baumo, ka Safronovs sajutis, ka viņu nometīs no zirga un pirms tas noticis savācis naudu savām vecumdienām. Te var piesaukt “Dynamo” fanu pirms septiņiem gadiem kliegto, par līķi un dārglietām…

Kas sagaida “Dynamo” hokeja komandu? Skaidrs, ka Safronovs no amata tiks nomests. Runā, ka līdz ar viņu pazūdīs arī puse komandas budžeta, ko viņš piesaistījis caur bijušo Iekšlietu ministru Nurgaļijevu (vai “Transneft”).

Andrejs Safronovs, Oļegs Znaroks, www.sportazinas.com

Kopējās kluba pāradsaistības sastāda 2 miljardu rubļus (31 miljons eiro), kas arī ir summa, ko par pagājušo gadu komandai atvēlējusi VTB banka un “Transneft”. VTB banka, kas ir Rotenbergu (Putina best friends) pārvaldībā, jau paziņojusi, ka ir gatava turpināt atbalstīt “Dynamo” hokeja komandu, bet nomaksāt tās parādus (ko jau ir darījusi iepriekš), ja Safronovs ir veicis kriminālas darbības, negrasās.

Nauda “Dynamo” hokeja kluba, vai “Dynamo” biedrības kontos nav, kas ar lielām bažām liek lūkoties nākošās sezonas plānos. Tiek ziņots, ka lēmums tiks pieņemts šīs nedēļas laikā.

Kuluāros tiek izpīpētas dažādas notikumu attīstības versijas. Viena no tām – apvienošanās ar “Vitjaz”. Līdzīgi kā savulaik ar MVD. Komandas bāze tiktu veidota no “Vitjaz” hokejistiem, bet komanda no Podoļskas pārbrauktu uz Maskavu. Tas nozīmētu to, ka “Dynamo” biedrība, sev piederošo brendu nodotu “Vitjaz” rokās, bet saglabātu zināmu kontroli un ar laiku pārņemtu vadību atpakaļ. Pie iespējas biedrība arī veiktu investīcijas (VTB variants). Tādējādi netiktu nogalināts “Dynamo” vērtīgais zīmols. Lielākā daļa “Dynamo” hokejistu izietu brīvajā tirgū, arī Martiņš Karsums un diez vai saņemtu naudu, ko parādā klubs.

Šo variantu gan noliedza “Vitjaz” prezidents Mihails Golovkovs. Arī otrs, itkā iesaistītais, Sanktpēterburgas SKA padomes loceklis un bijušais KHL prezidents Aleksandrs Medvedevs izskanējušo informāciju noliedzis. Baumoja, ka abi šie kungi metīsies uz vienu roku, lai par VTB naudu radītu vēlvienu superklubu.

Tāpat pastāv variants, ka problēmas gaidāmajā sapulcē netiks atrisinātas. KHL vadītājs Dmitrijs Černišenko gan jau paspējis izteikties – “Dynamo” komanda būs! KHL nevar zaudēt tādu brendu kā “Dynamo” un to Černišenko labi apzinās. Tomēr tas nav “Medveščak” vai Novokuzņecka. Tā jau līgas iedragātajai reputācijai, tas būtu pamatīgs trieciens.

Kā atrisināsies situācija uzzināsim tuvākajās dienās. Vai Mārtiņš Karsums būs jaunas darba vietas meklējumos, nesaņemot ap 100 000 dolāru, vai arī KHL pieslēgsies un kopā ar Putina čomiem Rotenbergiem izvilks “Dynamo” no mēslu bedres…

 

TOP notikumi
1
X
2
6
4.33
1.52
10.5
6
1.25
2.05
3.3
3.7
3.7
3.7
1.93
1.93
-
1.78
1.62
4.1
5
1.91
4.1
3.3
2.06
-
1.68
2
3.2
4.1
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām