Jaunās zvaigznes dodas iekarot NBA – ko sagaidīt no šī gada drafta?

18/06/2019 00:18
Nokopēts
Temetriuss Morants, Zions Viljamsons, Rovans Aleksandrs Berets, www.sportazinas.com

21. jūnijā Nacionālajā basketbola asociācijā ap plkst. 2:00 pēc Latvijas laika risināsies ikgadējais jauno spēlētāju drafts, kurā 60 šī gada spilgtākie basketbola talanti pievienosies NBA klubiem un uzsāks profesionāļu gaitas.

Lieliskā situācijā ir nonācis Daira Bertāna pārstāvētais klubs Ņūorleānas “Pelicans”, kam ir pirmā un ceturtā izvēle šī gada draftā. Ceturto “piku” Ņūorleānas komanda ieguva nesen apstiprinātajā maiņā no Losandželosas “Lakers”, kas savukārt ir viena no komandām, kam pirms šī gada draftā nav nevienas izvēles.

Sarakstā citā krāsā ir iekrāsoti latviešu basketbolistu pārstāvētie klubi.

Pirmā kārta

#1 “Pelicans”       #11 “Timberwolves”   #21 “Thunder
#2 “Grizzlies”      #12 “Hornets”            #22 “Celtics”
#3 “Knicks”         #13 “Heat”                #23 “Jazz”
#4 “Pelicans”      #14 “Celtics”              #24 “76ers”
#5 “Cavaliers”    #15 “Pistons”             #25 “Trail Blazers”
#6 “Suns”          #16 “Magic”               #26 “Cavaliers”
#7 “Bulls”          #17 “Nets”                 #27 “Nets”
#8 “Hawks”       #18 “Pacers”              #28 “Warriors”
#9 “Wizards”     #19 “Spurs”               #29 “Spurs”
#10 “Hawks”     #20 “Celtics”              #30 “Bucks”

Pirmajā kārtā bez drafta izvēlēm ir Dalasas “Mavericks”, Denveras “Nuggets”, Hjūstonas “Rockets”, Losandželosas “Clippers”, Sakramento “Kings, Losandželosas “Lakers” un Toronto “Raptors”.

Otrā kārta

#31 “Nets”         #41 “Hawks”            #51 “Celtics”
#32 “Suns”        #42 “76ers”              #52 “Hornets”
#33 “76ers”       #43 “Timberwolves”  #53 “Jazz”
#34 “76ers”       #44 “Hawks”            #54 “76ers”
#35 “Hawks”      #45 “Pistons”           #55 “Knicks”
#36 “Hornets”    #46 “Magic”             #56 “Clippers”
#37 “Mavericks” #47 “Kings”             #57 “Pelicans”
#38 “Bulls”        #48 “Clippers”          #58 “Warriors”
#39 “Pelicans”   #49 “Spurs”             #59 “Raptors”
#40 “Kings”       #50 “Pacers”           #60 “Kings”

Otrajā kārtā bez drafta izvēlēm ir Klīvlendas “Cavaliers”, Denveras “Nuggets”, Hjūstonas “Rockets”, Losandželosas “Lakers”, Memfisas “Grizzlies”, Maiami “Heat”, Milvoki “Bucks”, Oklahomsitijas “Thunder”, Portlendas “Trail Blazers” un Vašingtonas “Wizards”.

Šogad bez latviešiem

Šogad NBA draftam bija pieteicies arī talantīgais latviešu saspēles vadītājs Artūrs Žagars, turklāt arī provizoriskajos drafta sarakstos (“mock draft”) viņa vārds nebija atrodams. Pēc tam Žagars arī atteicās no dalības draftā, par ko tika spekulēts jau iepriekš. Sagaidāms, ka viņš NBA draftā spēkus izmēģinās nākamgad.

Žagars šogad nepalīdzēs Latvijas U19 izlasei Pasaules kausa izcīņā, “iecērtot” pamatīgu robu valstsvienības sastāvā. Viņš bija neapšaubāms līderis U18 Eiropas čempionātā pērn, kad Latvija izcīnīja sudraba godalgas, bet laiku, kamēr U19 izlase spēlēs Pasaules kausā Žagars veltīs “veselības uzlabošanai un sevis pilnveidošanai”.

Žagars ir neapšaubāmi talantīgs spēlētājs, taču veiksme NBA draftā viņam būs jāmeklē nākamgad vai, iespējams, pat vēlāk. Basketbolists šovasar varēs veltīt laiku sevis pilnveidošanai gan fiziskajā, gan spēles elementu ziņā, lai piesaistītu NBA komandu interesi nākamgad.

https://www.instagram.com/p/ByPwGohAU_R/

Trīs spēlētāju drafts

Populāra frāze, kas izskanējusi šī gada drafta sakarā, taču tā ir radusies kontekstā ar to, ka pēc vairāku NBA ekspertu domām tikai trīs spēlētājiem ir izredzes kļūt par “All-Star” līmeņa zvaigznēm – Zionam Viljamsonam, Temetriusam Morantam un Rovanam Beretam. Protams, spekulēt var daudz, taču kopumā šāda frāze ir visai bezjēdzīga bez jēgpilna satura.

Par to liecina arī vairāki spilgti piemēri. Šī gada NBA čempions un finālsērijas vērtīgākais spēlētājs Kavai Lenards, kurš šo godu izpelnījies divas reizes, 2011. gadā tika izraudzīts ar 15. numuru, turklāt uzreiz tika aizmainīts. Šajā draftā augstākas izvēles bija tādiem basketbolistiem kā Derikam Viljamsam, Tristanam Tompsonam,  Janam Veselijam, Brendonam Naitam, Džimmeram Fredetam, Markīfam Morisam un citiem. No minētajiem spēlētājiem, piemēram, Viljamss un Veselijs vairs NBA nespēlē.

Savukārt cits NBA spīdeklis, kurš ticis draftēts zemāk nekā tam teorētiski bija jābūt, ir Jannis Adetokunbo. Grieķu talantu 2013. gadā izvēlējās vien ar 15. numuru. Šī gada drafts ir zīmīgs ar to, ka tobrīd pirmā izvēle krita uz, iespējams, visu laiku sliktāko pirmo numuru NBA vēsturē – Entoniju Benetu. Viņš četrās sezonās NBA nav izcēlies ne ar ko spožu, turklāt savā rezultatīvākajā sezonā guva vidēji tikai 5,2 punktus. Benets šobrīd ir NBA Attīstības līgas vienībā Akva Kvalientes “Clippers”.

Atgriežoties pie Adetokunbo – par viņu talantīgāki 2013. gada draftā tika uzskatīti tādi vīri kā Kodijs Zellers, Alekss Lens, Nerlenss Noels, Bens Maklemors, Trejs Bērks, Kellijs Oliniks un citi. Kamēr par viņu augstāk izraudzītie spēlētāji, rupji sakot, ir NBA pelēkā masa, Adetokunbo ir basketbolists, kurš pretendē gan uz šīs sezonas vērtīgākā spēlētāja balvu, gan arī visu laiku vērtīgāko līgumu līgas vēsturē.

Attēlu rezultāti vaicājumam “giannis vs leonard”

Līdz ar to ir pilnīgi bezjēdzīgi vērtēt spēlētājus, kāda kalibra zvaigzne katrs būs, pirms viņi aizvadījuši vismaz vienu vai vairākas sezonas NBA. Tikpat labi nav izslēgts, ka Vijamsons, Morants vai Berets NBA “pazudīs”, kā arī nevar norakstīt pārējos spēlētājus, jo kāds par kuru šobrīd neviens nerunā, iespējams, būs nākotnes superzvaigzne.

Skaidrs, ka šī gada drafta spožā trijotne likusi noprast, ka viņiem ir visas iespējas kļūt par jaunajiem NBA spīdekļiem. Visi spēlētāji ir apveltīti ar augstu basketbola IQ, domāšanas ātrumu un lielu talantu, ko ir iespējams attīstīt vēl nākamajos līmeņos. Viņi ir pirmsdrafta lielākās zvaigznes, kamēr citu spēlētāju, kuri ir tuvumā TOP 3, nākotne NBA apskatnieku vidū tiek raksturota mazliet citādāk. Tiek uzskatīts, ka daudzi šī gada drafta basketbolisti var kļūt par laba līmeņa rotācijas spēlētājiem, kuri nespēlēs pirmo vijoli komandā, bet būs noderīgi vienībām kā “otrā plāna aktieri”.

Tās visas, protams, ir tikai spekulācijas, taču ir vērts apskatīt trīs lielākos talantus.

#1 Zions Viljamsons (uzbrucējs)

2018/19 (Djūkas Universitāte) – 33 s, 22,6 p, 8,9 atl, 2,1 rp, 1,8 b
S – spēles, P – punkti, ATL – atlēkušās bumbas, RP – rezultatīvās piespēles, B – bloķētie metieni

Ik gadu NBA draftā ir viens spilgtākais spēlētājs, kuram tiek solīts pirmais numurs un šogad tas ir amerikāņu spēka uzbrucējs Viljamsons. 18 gadus vecais kreilis, kurš ir vien 201 centimetru garš, bet 129 kilogramus smags, aizvadītajā sezonā Nacionālās koledžu sporta asociācijas (NCAA) pirmās divīzijas basketbola turnīrā spilgti izcēlās uz pārējo jauniešu fona, jo bija gan atlētiskāks, gan arī fiziski spēcīgāks par pārējiem. Līdzīgu viņam nebija, bet, ienākot NBA, viņš svara ziņā konkurēs, piemēram, ar tādu milzi kā Bobanu Marjanoviču.

Attēlu rezultāti vaicājumam “zion williamson”

Viljamsons tiek uzskatīts par unikālu spēlētāju, jo viņa auguma parametri attiecībā pret neticamo atlētismu mijās gan ar spēju cīnīties zem groza par atlēkušajām bumbām, gan vadīt saspēli. Medija “The Ringer” NBA apskatnieki viņu ne reizi vien ir nodēvējuši par vienu no visu laiku talantīgākajiem pirmajiem numuriem, kāds NBA vēsturē ir bijis.

Basketbolists ir nosaukts arī par piecu pozīciju spēlētāju, ņemot vērā viņa daudzpusīgo spēli. Viljamsons ir spējīgs ne tikai veidot aizsegu “pick ‘n’ roll” sadarbībās, bet arī pats šāda tipa izspēlēs kontrolēt bumbu un doties uzbrukumos. Komanda, kas viņu izvēlēsies, būs Daira Bertāna pārstāvētā “Pelicans”, un Viljamsonu varēs izmantot teju jebkādos scenārijos uzbrukumu veidošanā.

Tāpat Viljamsons ir apveltīts ar lielisku laukuma pārredzamības prasmi un nav uzskatāms kā spēlētājs, kurš visu vezumu grib uzņemties uz sevi, jo nekautrējas dalīties ar piespēlēm. Vēl viens viņa pluss ir spēja dominēt cīņā par atlēkušajām bumbām un veikli ar precīzām piespēlēm pārslēgties ātros uzbrukumos.

Viena lieta ir dominēt NCAA, bet pavisam kaut kas cits – NBA. Viljamsons tiek uzskatīts par nākamo “Lebronu Džeimsu” tieši atlētisma un daudzpusīgās spēles dēļ. Neskatoties uz to, viņam vēl ir vairāki elementi, pie kuriem piestrādāt, turklāt der atcerēties, ka cīņa zem groziem, spēles temps un meistarības līmenis NCAA un NBA krasi atšķiras.

Piemēram, Viljamsons nav labākais spēlētājs laukumā, ja runa ir par metienu pēc dribla, kā arī viņam būtu jāmācās kontrolēt savs temps laukumā, jo basketbolists mēdz pārcensties uzbrukumos, kas atspoguļojas piezīmēs un sasteigtos lēmumos.

Viljamsonam ir visas iespējas kļūt par nākamo NBA superzvaigzni, taču vēl viens faktors ir veselība, jo viņa auguma parametri var radīt zināmas problēmas. Viņš jau iepriekš ir iedzīvojies vairākās traumās, no kurām nopietnākā bijusi sānu krusteniskās saites sastiepums, spēlējot Djūkas komandā.

#2 Temetriuss Morants (saspēles vadītājs)

2018/19 (Marejas Štata universitāte) – 33 s, 24,5 p, 5,7 atl, 10,0 rp
S – spēles, P – punkti, ATL – atlēkušās bumbas, RP – rezultatīvās piespēles

Marejas Štata universitātes 19 gadus vecajam saspēles vadītājam Morantam tiek prognozēta otrā pozīcija. Viņš tiek uzskatīts par talantīgāko šīs pozīcijas spēlētāju 2019. gada NBA draftā.

Attēlu rezultāti vaicājumam “ja morant”

Moranta galvenais trumpis ir spēja kvalitatīvi piespēlēt, turklāt viņš to veiksmīgi spēj darīt ar abām rokām. Morants ir eksplozīvs spēlētājs, kurš spēj komandas biedriem izkārtot labas punktu gūšanas situācijas, kā arī viņš universitātē ir demonstrējis pietiekami rezultatīvu sniegumu, lai par viņu runātu kā saspēles vadītāju, kurš apveltīts arī ar labu metienu.

Morantam ir ātrs pirmais solis un viņa darbības ir neparedzamas, kas NCAA spēlēs ir rezultējušās gan pozitīvā, gan negatīvā iznākumā. Basketbolistam patīk šovs un skaistas piespēles, kas ne vienmēr ir nepieciešamas vienkāršās spēles epizodēs. Nereti spēlētājs ir pieļāvis nevajadzīgas kļūdas, cenšoties izdarīt vairāk nekā konkrētā epizodē nepieciešams, taču bieži vien viņš ir nodemonstrējis arī izcilu laukuma pārredzēšanas prasmi un parādījis NBA līmeņa piespēļu kvalitāti un domāšanas ātrumu.

Morants veikli rīkojas ar bumbu un prot meistarīgi apspēlēt savus pretspēlētājus, kā arī ir spējīgs pats sev izbrīvēt metiena pozīcijas. Neskatoties uz to, ka Morants ir tikai 191 centimetru garš un 79 kilogramus smags, viņš ir ļoti atlētisks spēlētājs, kurš spēj bez problēmām triekt bumbu grozā no augšas.

Moranta mīnuss ir spēle aizsardzībā, jo viņa auguma parametri NBA līmenī liks par sevi manīt. Pret lielāka auguma saspēles vadītājiem, kā piemēram, Lonzo Bols viņam varētu rasties zināmas problēmas.

Basketbolistu izvēlēsies Memfisas “Grizzlies” komanda, kas nav kautrējusies to atklāt publiski. Tas, protams, nav pārsteigums, jo Morants tiek pamatoti uzskatīts par otru lielāko talantu šajā draftā.

Ņemot vērā, ka “Grizzlies” pirmais saspēles vadītājs ir pieredzējušais Maiks Konlijs, talantīgajam Morantam, iespējams, nebūs tik viegli kļūt par pirmo numuru. Šeit var salīdzināt pagājušā gada drafta talantu Treju Jangu, kurš Atlantas “Hawks” komandā jau no sezonas sākuma bija vadošais saspēles vadītājs, jo šajā pozīcijā viņam nebija tik liela konkurence.

Lai vai kā, daži NBA apskatnieki spekulē, ka “Grizzlies” varētu aizmainīt Konliju, lai atbrīvotu vairāk minūtes laukumā Morantam, taču citi uzskata, ka Konlijs būtu jāpatur komandā un viņš varētu kļūt par Moranta mentoru un cilvēku, kurš palīdzētu iejusties komandā un iepazīstinātu ar NBA vidi.

#3 Rovans Berets (uzbrucējs)

2018/19 (Djūkas Universitāte) – 38 s, 22,6 p, 7,6 atl, 4,3 rp
S – spēles, P – punkti, ATL – atlēkušās bumbas, RP – rezultatīvās piespēles

18 gadus vecais kanādietis Berets visas aizvadītās sezonas laikā provizoriskajos drafta sarakstos dažkārt figurēja arī otrajā vietā un dažos brīžos pat apskatnieku starpā radās bažas par to, kuram būtu jābūt pirmajam numuram – Beretam vai Viljamsonam? Taču šobrīd viss ir sakārtojies tā, ka Beretam tiek prognozēta trešā vieta draftā un tā tas arī līdz izvēles ceremonijai paliks.

Attēlu rezultāti vaicājumam “rj barrett”

Berets aizvadītajā sezonā cīnījās plecu pie pleca ar Viljamsonu un “demolēja” pretinieku aizsardzības lielāko daļu maču NCAA čempionāta. Protams, Viljamsonam līdzinieku šajā draftā nav, ņemot vērā viņa universālo spēli un fiziskos parametrus, taču arī Berets tiek raksturots kā atlētisks un fiziski spēcīgs spēlētājs, kuram ir laba kāju darbība.

Uzbrucējs ir apveltīts ar labu bumbas kontroli un viens no viņa trumpjiem ir caurgājieni, kurus viņš veica ar gariem soļiem, izpildot “euro-step” līdzīgus manevrus, lai tiktu līdz groza apakšai. Berets ir arī augstvērtīgs metienu izpildītājs pēc dribla no vidējās distances.

Basketbolistam ir arī zināmas spēles veidotāja prasmes. Viņš ne tikai spēj efektīvi pieturēt bumbu, bet arī izpildīt augstvērtīgas piespēles, kas ir atzīstams aspekts, ņemot vērā viņa auguma parametrus (201 centimetri un 92 kilogrami).

Vēl viena pozitīvā ziņa ir tāda, ka Berets labi cīnās zem groziem par atlēkušajām bumbām, par ko liecina arī statistika – pagājušajā sezonā basketbolists vidēji sakrāja 7,6 bumbas zem groziem. Viena lieta gan ir veiksmīgi krāt bumbas NCAA līmenī, bet pavisam, kas cits, kad tas būs jādara NBA pret tādiem dūžiem kā Džoels Embīds, Kavai Lenards, Jannis Adetokunbo un citiem.

Kopumā Berets ir arī labs aizsardzības spēlētājs, kurš apveltīts ar spēcīgu ķermeni un garām rokām. Zināms arī, ka Kanādas izlases basketbolistam ir spēcīga darba ētika, kas līdz šim apliecinājies, vērojot viņa progresu.

Tomēr Berets spēles epizodēs reti kad izmanto savu labo roku un viņa tālmetienu (30,8%) un soda metienu (66,5%) rādītāji aizvadītajā sezonā nebija tie spožākie. Tāpat vairāki NCAA eksperti novērojuši, ka Berets uzbrukumu veidošanā nav ļoti aktīvs, ja viņš spēlē bez bumbas, kā arī mēdz pieļaut taktiskas kļūdas aizsardzībā. Piemēram, neveiksmīgi samainīt savu sedzamo spēlētāju vai zaudēt pozīcijas.

Potenciālās zvaigznes pēc lielās trijotnes?

NBA eksperti joprojām lauza galvu – kurš būs spēlētājs, kuru izraudzīsies ar ceturto numuru? Kurš būs piektais un kurš sestais? Basketbolistu pašreizējais līmenis no ceturtās līdz desmitajai vietai šobrīd ir tik līdzīgs, ka nav iespējams apgalvot, ka kāds par kādu ir galvas tiesu labāks.

Pagaidām provizoriskās prognozes apgalvo to, ceturtais numurs būs aizsargs Džarets Kalvers no Teksasas “Tech” komandas – inteliģents basketbolists, kurš smagi strādā laukumā un aizvadītajā sezonā sakrāja vidēji 18,5 punktus mačā, kā arī tika pie 6,4 bumbām zem groza un 3,7 rezultatīvām piespēlēm.

Aiz viņa piektais ir Virdžīnijas Universitātes uzbrucējs Deandrē Hanters, kurš aizvadītajā sezonā guva vidēji 15,2 punktus, kamēr sestā vieta tiek prognozēta Vanderbiltas Universitātes pārstāvim Dariusam Garlandam, kurš aizvadītajā sezonā traumas dēļ spēlēja tikai piecus mačus. Interesanti, ka vairākas NBA komandas tikai pēc pieciem sezonas mačiem viņā tik un tā saskata TOP 6 līmeņa talantu.

Tālāk seko eksplozīvais saspēles vadītājs Kobijs Vaits, kurš pagājušajā sezonā sakrāja 16,1 punktu vidēji mačā, Viljamsona un Bereta kādreizējais komandas biedrs – uzbrucējs Kems Redišs, kurš sakrāja 13,5 punktus un pēc veiksmīga sezonas sākuma lēnām pazuda abu Djūkas Universitātes zvaigžņu ēnā, kā arī “Tech” centrs Džeksons Heiss (10,0 punkti) un francūzis Sekū Dombuja (6,7 punkti), kurš spēlē uzbrucēja pozīcijā.

Labāko desmitniekā ir tikai viens eiropietis, kamēr interesants prospekts ir japāņu spēlētājs Rui Hačimura, kurš sezonas laikā drafta prognozēs pagozējās arī labāko desmitniekā. Šobrīd viņam tiek paredzēta izvēle ap 12. pozīciju. Gonzagas Universitātē aizvadītajā sezonā Hačimura guva vidēji 19,7 punktus.

Draftā tiek prognozēta arī vieta slavenā Manutes Bola dēlam Bolam Bolam, kurš, protams, spēlē centra pozīcijā līdzīgi kā viņa tēvs. Ja nu jau aizsaulē aizgājušais Manute Bols ir dalīti visu laiku garākais spēlētājs (231 cm), kurš bijis NBA, tad Bola Bola augums ir 218 centimetri. Bols jaunākais arī ir krietni vien atlētiskāks nekā viņa tēvs savulaik.

Vai kāds no šī gada drafta pārstāvjiem var kļūt par maksimālā līguma kalibra spēlētāju? Pilnīgi noteikti, turklāt nekur nav teikts, ka tas būs Viljamsons, Morants vai Berets. Viss būs atkarīgs no tā, cik daudz darba spēlētāji ieguldīs savā attīstībā un kādā organizācijā nonāks.

Prognozēt ir neiespējami, taču skaidrs, ka pēc dažām sezonām cilvēki runās gan par to, ka viens otrs spēlētājs no šī gada drafta uzlēca augstāk par to, kā viņš tika novērtēts, kā arī būs kāds, par kuru runās kā spēlētāju, kurš iznīcinājis savu talantu.

Drafta laikā komandas iesaistīsies maiņas darījumos un daudz, kas pilnīgi noteikti izmainīsies, tādēļ līdzjutējiem ir jābūt gataviem pārsteigumiem. Piemēram, viens no tiem varētu nākt no “Pelicans” puses, kas apsverot iespēju aizmainīt savu nesen kā iegūto ceturto izvēli pret jau sevi apliecinājušu pamatsastāva spēlētāju, turklāt citas vienības jau par šo izvēli izrādījušas interesi.

Garlaicīgi nebūs!

TOP notikumi
1
X
2
6.75
4.75
1.43
6.75
5
1.41
1.29
6.25
9
1.8
4.25
3.6
2.3
3.5
2.95
1.65
-
2.25
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām