Rodžers Federers atkal ieiet tenisa vēsturē

16/07/2017 18:20

Titulētais Šveices tenisists Rodžers Federers svētdien Londonā kļuva par pirmo astoņkārtējo Vimbldonas čempionāta uzvarētāju, izcīnot savu 19.”Grand Slam” turnīru uzvarētāja titulu karjerā.

Federers, kurš Vimbldonas finālā spēlēja 11.reizi, izšķirošajā mačā svētdien itin viegli ar 6-3, 6-1, 6-4 uzvarēja Marinu Čiliču no Horvātijas, kurš šī turnīra finālā spēlēja pirmo reizi karjerā.

Līdz ar šo panākumu Federers, kurš turnīrā bija izlikts ar trešo numuru, apsteidzis amerikāni Pītu Samprasu, kurš septiņus titulus arī izcīnīja atklātās tenisa ēras laikā, kā arī britu Viljamu Renšovu, kurš septiņs reizes Vimbldonā triumfēja 19.gadsimta nogalē.

Tāpat Federers kļuva par visu laiku vecāko Vimbldonas čempionu, jo 1975.gadā amerikānis Artūrs Ešs triumfēja būdams gandrīz 32 gadus vecs, bet šveicietim patlaban ir 35 gadi. Viņš svētdien bija arī otrs vecākais Vimbldonas fināla dalībnieks, jo 1974.gadā austrālietis Kens Rosevels finālā spēlēja 39 gadu vecumā, taču cieta neveiksmi.

Svētdien aizvadītajā finālā Federeram bija liels pārsvars. Pirmajā setā viņš divas reizes realizēja breikbumbas, otrajā setā pretiniekam atdeva tikai vienu punktu, bet trešajā setā izšķirošais bija septītais geims, kurā viņš izmantoja vēl vienu breikbumbu, pēc tam panākot 5-3 savā labā, dažas minūtes vēlāk svinot uzvaru visā mačā.

Pēc zaudējuma Čiličs izplūda asarās, jo cīņas laikā viņam problēmas sagādāja kājas sāpes, otrajā setā šīs problēmas dēļ ņemot arī medicīnisko pārtraukumu, savukārt Federers kļuva tikai par otro tenisistu kopš 1976.gada, kurš pie Vimbldonas čempiona titula ticis nevienā spēlē nezaudējot ne setu. Ko tādu pirms 41 gada paveica arī leģendārais zviedrs Bjerns Borgs.

“Tas ir neticami, ka atkal esmu sasniedzis tādus augstumus. Pēc pērn šeit pusfinālā piedzīvotā zaudējuma es nebiju pārliecināts, ka Vimbldonā vēl kādreiz spēlēšu finālā. Iepriekšējie divi fināli pret Novāku Džokoviču man bija ļoti grūti, tajos piedzīvojot zaudējumus, taču es vienmēr ticēju un sapņoju, ka spēšu atgriezties un uzvarēt,” pēc cīņas sacīja Federers, kurš pēc trim nedēļām svinēs savu 36.dzimšanas dienu.

“Bet te nu es esmu, ar savu astoto Vimbldonas titulu. Tas ir fantastiski, jo apliecina, ka turpinot ticēt, dzīvē var tikt ļoti tālu,” piebilda uzvarētājs.

“Es ne uz brīdi nepadevos, parādīju visu labāko, ko spēju. Man šajā turnīrā bija neaizmirstams ceļojums, jo spēlēju savu labāko tenisu dzīvē,” tikmēr bilda Čiličs.

Federers Vimbldonā uzvarēja arī laika posmā no 2003. līdz 2007.gadam, izcīnot piecus titulus pēc kārtas, kā arī triumfēja 2009. un 2012.gadā. Pēc tam viņš divas reizes 2014. un 2015.gadā zaudēja finālā, bet pērn izstājās pusfinālā.

Tikmēr Čiličam, kuram turnīrā bija septītais numurs, šis bija otrais “Grand Slam” turnīru fināls karjerā, taču viņš nespēja atkārtot 2014.gada panākumu, kad uzvarēja ASV atklātajā čempionātā.

Līdz šim Federers un Čiličs bija tikušies septiņas reizes, sešas reizes uzvarot šveicietim, kamēr Čiličs vienīgo uzvaru guva jau minētajā 2014.gadā ASV atklātā čempionātā, kad bija labāks pusfinālā.

Federers šosezon uzvarējis divos no trim “Grand Slam” turnīriem, jo janvārī bija labākais arī Austrālijas atklātajā čempionātā, savukārt maijā viņš nepiedalījās Francijas atklātajā čempionātā, jo nolēma izlaist māla sezonas turnīrus.

Tagad viņam karjerā ir 19 “Grand Slam” turnīru uzvarētāja tituli, vēl vairāk atraujoties no konkurentiem, jo tuvākajam sekotājam spānim Rafaelam Nadalam ir 15 tituli, bet Samprass savulaik augstākā līmeņa turnīros uzvarēja 14 reizes.

Panākums Federeram ļaus arī pakāpties no piektās uz trešo vietu ATP rangā.

Sestdien par dāmu vienspēļu turnīra uzvarētāju kļuva spāniete Garvinje Mugurusa, kura finālā ar 7-5, 6-0 uzveica pieredzējušo amerikānieti Venusu Viljamsu, kura neizmantoja iespēju tikt pie sava sestā Vimbldonas čempiones titula.

Jau vēstīts, ka šī gada Vimbldonas turnīra ceturtdaļfinālu dāmu vienspēlēs sasniedza Latvijas tenisa sensācija Aļona Ostapenko, kura otrdien cieta neveiksmi tieši pret Venusu Viljamsu. Tikmēr Anastasija Sevastova aizkļuva līdz otrajai kārtai, kamēr Latvijas vīru tenisa līderis Ernests Gulbis negaidīti sasniedza trešo kārtu, kurā zaudēja serbam Novākam Džokovičam.