160 miljoni traumatiskajam Polam, pačiznīcināšanās Vašingtonā – kādas ziepes NBA klubi savārīja šovasar?

31/07/2018 16:12
Nokopēts
Dvaits Hovards, www.sportazinas.com

Sportazinas.com turpina atskatu uz aizvadīto starpsezonu Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA). Par vasaras veiksminiekiem un ieguvējiem jau rakstījām, tāpēc šoreiz uzmanību veltīsim komandām, kuras, mūsuprāt, šovasar paveikto darbu (varbūt ne uzreiz, bet tuvākajos gados) ierakstīs ar mīnusa zīmi.

Klīvlendas “Cavaliers”. Ja šķiršanās no pasaules, iespējams, labākā basketbolista šajā starpsezonā nav uzskatāma par zaudējumu, tad kas vispār ir? Lebrona Džeimsa otrais cikls Klīvlendā klubam atnesa paša basketbolista solīto čempiontitulu (pirmo un vienīgo vienības vēsturē), kā arī četrus braucienus uz NBA finālsēriju pēc kārtas, turklāt šoreiz iztikām bez publiskām kreklu dedzināšanām un kluba īpašnieka Dena Gilberta dusmu vēstulēm. Par šādiem un līdzīgiem sasniegumiem “Cavs” pārredzamā nākotnē var tikai sapņot, un pirmie gadi dzīvē bez Lebrona Ohaio štata komandai izskatās visai skumji. ĢM Kobijs Altmans šovasar gan pilnībā nenojauca iepriekšējās sezonās būvēto un kā kluba galveno stūrakmeni izvirzīja Kevinu Lavu, piešķirot uzbrucējam četrus gadus ilgu un 120 miljonus ASV dolārus (102,5 miljoni eiro) vērtu līguma pagarinājumu.

Kevins Lavs, www.sportazinas.com

Kevins Lavs šobrīd ir vienīgais cerību stariņš un arēnas sēdvietu aizpildītājs “Cavaliers” klubā
Foto: Getty Images

Šādu gājienu var, protams, saprast – arēnas uz mājas spēlēm kaut kā taču ir jāaizpilda, un tikai ar Tristanu Tompsonu, Dž. R. Smitu, Džordžu Hilu, Džordanu Klārksonu un šovasar draftēto Kolinu Sekstonu to paveikt būtu gaužām grūti. “Cavaliers” nekad arī nav bijusi pati iekārojamākā brīvo aģentu piezemēšanās vieta. Lielāki un mazāki vārdi, kas gadu gaitā izvēlējušies piestāt Klīvlendā (Šakils O’Nīls, Entvāns Džeimisons, Kails Korvers, Dveins Veids), to darīja, jo saredzēja iespēju kopā ar Džeimsu pacīnites par čempionu gredzenu. Savā ziņā tieši Lebrona dēļ komandā joprojām ir Tompsons, Smits (bez viņa palīdzības šie spēlētāji, visticamāk, netiktu pie ienesīgiem līgumiem) un pērn maiņas darījumos iegūtie Klārksons, Hils, Rodnijs Hūds un Lerijs Nenss juniors. Tāpat Džeimsa faktors nospēlēja galveno lomu arī Kairīja Ērvinga vēlmē tikt aizmainītam uz Bostonu.

Austrumu konference arī šosezon solās būt vājāka par rietumu, tāpēc nav arī izslēgts, ka Lebrona prombūtne “atvērs spārnus” citiem spēlētājiem, un Klīvlenda pacīnīsies par vietu labāko astotniekā. Sapņot nav aizliegts.

Vašingtonas “Wizards”. ASV galvaspilsētas vienība šajā starpsezonā vienojās par divu gadu līgumu (9,4 miljoni eiro) ar Dvaitu Hovardu – darījums, kas vēl pirms pieciem gadiem šķistu kā pagrieziena punkts uz pozitīvu nākotni, tomēr 2018. gada kontekstā, visticamāk, tas nozīmē, ka Hovardu neviens cits klubs savās rindās nevēlējās redzēt. Hovardam “Wizards” būs jau ceturtais klubs pēdējos četros gados, un ne bez iemesla. Par centra sarežģīto un nereti nepanesamo personību liecina gan sūdzības no bijušā “Lakers” komandas biedra Kobes Braienta, gan arī pērnā sezona Šarlotē, pēc kuras “Hornets” spēlētāji neesot vien spējuši sagaidīt, kad Hovards aiztīsies prom. Dvaits arī ne tuvu vairs nav tas pats aizsardzības spēlētājs, kurš savulaik trīs gadus pēc kārtas tika atzīts par labāko visā NBA. Tie laiki jau ir pagājuši, un 33 gadus vecais Hovards kļuvis par nevēlamu figūru teju ikvienā klubā.

Dvaits Hovards, www.sportazinas.com

Dvaitam Hovardam jaunās komandas spēļu formas piemērīšana jau kļuvusi par ikvasaras tradīciju
Foto: Wizards.com

Vai laulība ar “Wizards” beigsies līdzīgi? Ļoti ticams, turklāt ASV galvaspilsētas klubā pirmās vijoles spēlē citas sarežģītas NBA personības, kas Dvaita izgājienus ilgtermiņā nevarētu paciest. Pagājušajā sezonā nesaskaņas valdīja starp tobrīd savainoto vienības līderi Džonu Volu un Marčinu Gortatu, kurš nekautrējās atzīt, ka komanda bez pieckārtējā Visu zvaigžņu spēļu dalībnieka laukumā demonstrē saturīgāku sniegumu. Tāpat zināma spriedze joprojām valda starp Volu un otru komandas uzbrukuma balstu Bredliju Bīlu. Nemierīgā gaisotne komandas iekšienē pārcēlās arī uz izslēgšanas turnīru, kas kulminējās ar izstāšanos jau pirmajā kārtā un šo lielisko video, kas itin precīzi ilustrē visu “Wizards” sezonu:

“Poļu āmurs” savu karjeru turpinās “Clippers” kreklā, tikmēr uz Vašingtonu devušies arī Džefs Grīns un Ostins Riverss – divi spēlētāji, kuri epizodiski laukumā var būt pārāki par visiem citiem, bet vienlaikus arī raisīt jautājumus par to, kāpēc viņi vispār vēl atrodas NBA vidē. “Wizards” galvenais uzdevums gaidāmajā sezonā būs nepieļaut pašiznīcināšanos, un tikai pēc tam klubs var sākt domāt par augstvērtīgu rezultātu sasniegšanu.

Atlantas “Hawks”. Austrumu konferences komandas šovasar ir patiešām pacentušās ar visai apšaubāmiem darījumiem. Šajā ziņā izcēlušies arī “vanagi”, kas visu pagājušo sezonu mērķtiecīgi „tankoja”, lai sekojošajā draftā iegūtu pēc iespējas augstākas izvēles tiesības un piesaistītu kādu potenciālo nākotnes zvaigzni. Viss ritēja pēc plāna – pēdējā vieta austrumos, loterijā laimētas drafta trešās izvēles tiesības, turklāt brīdī, kad jauno spēlētāju izvēles ceremonijā pienāca “Hawks” kārtā izvēlēties, pieejams vēl bija neviens cits kā slovēņu supertalants Dončičs. Viegla izvēle, vai ne tā? Adams Silvers 19 gadus veco uzbrucēju pasludina par jauno Atlantas kluba pārstāvi, taču “Hawks” uzreiz pēc tam nolemj savu jaunieguvumu aizsūtīt uz Dalasas “Mavericks”, pretī saņemot viņu izvēlēto Treju Jangu, kuru pēc vājā snieguma vasaras līgā Lasvegasā NBA apskatnieki jau nekautrējās nosaukt par izgāšanos. Par jauno Stefenu Kariju dēvētais Jangs pagaidām drīzāk līdzinās Setam Karijam (labākajā gadījumā).

Luka Dončičs, www.sportazinas.com

Tālāk par cepurītes uzvilkšanu Dončiča un “Hawks” attiecības neievirzījās
Foto: NBA

“Hawks” starpsezona ar to gan nebeidzās, jo trīs komandu maiņas darījumā Atlanta uz Oklahomsitiju nosūtīja savu 24 gadus veco līderi Denisu Šrūderu, pretī saņemot Karmelo Entonija ķermeni un līgumu (uzsvars uz līgumu, jo pašu spēlētāju klubs otrdien ievietoja neaizsargāto spēlētāju sarakstā) un…aizsargātas 2022. gada drafta pirmās kārtas izvēles tiesības. Respektīvi, Atlanta izpirka Melo līgumu, samaksājot uzbrucējam 25 miljonus ASV dolārus (~21,3 miljoni eiro) lielu kompensāciju, zaudēja vācieti Šrūderu, kurš par saviem 15,5 miljoniem (13,2 miljoni eiro) sezonā nebūt nebija uzskatāms par finansiālo slogu, savukārt savā īpašumā “Hawks” ieguva drafta izvēli četrus gadus tālā nākotnē. Kluba vadība nākamsezon pelnījusi algas pielikumu.

Hjūstonas “Rockets”. Pērnās sezonas pamatturnīra uzvarētāja (65 uzvaras, jauns kluba rekords) nebija tālu no čempionu Goldensteitas “Warriors” izslēgšanas Rietumu konferences finālā, sērijā atrodoties vadībā ar 3-2. Tikai Krisa Pola savainojums un 27 pēc kārtas nerealizēti tālmetieni izšķirošajā septītajā spēlē apturēja Hjūstonas lielisko sezonu. Protams, “Rockets” darījumi šajā starpsezonā ne tuvu nestāv klāt visu iepriekšminēto klubu (ne)paveiktajam, tomēr vienlaikus teksasiešu darbībās šovasar grūti saskatīt kaut ko, kas liecinātu, ka “raķetes” nākamajā sezonā spētu pārtrumpot ierastos konferences milžus “Warriors”. Galvenos uzdevumus, pagarināt vienošanos ar Polu un šveiciešu centru Klintu Kapelu, “Rockets” izpildīja, kaut arī tas nebūt nebija lēti. Ja 24 gadus vecā Kapelas līguma pagarinājums (četri gadi, 76,8 miljoni eiro) uzskatāms par visnotaļ vērtīgu, deviņus gadus vecākajam un ļoti traumatiskajam Polam piešķirtie 160 miljoni dolāri (136,5 miljon eiro) uz četrām sezonām raisa pamatotas šaubas par aizsarga spēju godam atstrādāt šo kontraktu.

Kriss Pols, www.sportazinas.com

Kriss Pols uz laukuma dēļiem – aina, pie kuras “Rockets” līdzjutējiem var nākties pierast
Foto: USA Today Sports

Dažādu savainojumu dēļ Pols pēdējās divās sezonās pamatturnīrā kopumā izlaidis 45 mačus, turklāt paceles cīpslas trauma liedza saspēles vadītājam palīdzēt minetajās divās izšķirošajās “play-off” cīņās pret “Warriors”. Līdz šim novērotais arī neliecina, ka deviņkārtējais Visu zvaigžņu spēļu dalībnieks ar gadiem kļūs veselāks, gluži otrādi – jau šobrīd NBA gaiteņos cilvēki ar šausmām raugās uz nākotni, kurā 37 gadus vecam Polam “Rockets” (vai kādam citam klubam) sezonā būs jāmaksā 40 miljoni dolāru. Nevar nepieminēt arī komandas divu labāko aizsardzības spēlētāju Luka Mbā Mutei (“Clippers”) un Trevora Arizas (“Suns”) došanos uz citiem medību laukiem. Hjūstona radušos caurumus uzbrucēju pozīcijā grasās aizlāpīt, sastāvā paturot Džeraldu Grīnu un piesaistot Karmelo Entoniju. Idejiski, protams, trīskārtējā olimpiskā čempiona integrēšana Maika D’Antoni tālmetieniem un viens-pret-vienu situācijām bagātajā spēles zīmējumā izklausās daudzsološi, un var jau būt, ka mēs beidzot laukumā atkal redzēsim “Olimpisko Melo” vai vismaz “Hoodie Melo”. Tomēr līdzīgi kā tas bija “Thunder” rindās pērn – bumba joprojām ir tikai viena, un gan Hārdens, gan Pols, gan arī tagad Entonijs to vēlēsies savā rīcībā iespējami bieži.

Uz robežas starp ieguvējiem un zaudētājiem

Pēc Lebrona pārcelšanās uz “Lakers” visa NBA pasaules uzmanība pārslēdzās uz Kavai Lenarda drāmu Sanantonio “Spurs” klubā. Vien deviņus pamatturnīra mačus aizvadījušais uzbrucējs, kurš atguvās pēc kvadricepsa tendinopātijas (lai arī kas tas būtu), kopā ar Filadelfijas “76ers” ar pirmo numuru draftēto Markelu Fulcu parūpējās par pērnās sezonas vislielāko mistēriju. Lenards savu ilgstošo nespēlēšanu tā arī nepaskaidroja un ar plašām intervijām interesentus sezonas gaitā neiepriecināja, tomēr par vienu lietu teju visi bija vienisprātis – Kavai vēlas prom no Sanantonio un uz Losandželosas “Lakers”. Sacīts-darīts, un 27 gadus vecais spēlētājs šovasar maiņas darījuma rezultātā nonāca…Toronto! Visu cauru gadu saulainās Losandželosas vietā Lenardam turpmāk būs jādomā par to, kur iegādāties siltu ziemas jaku.

R.C. Bufords, Kavai Lenards, www.sportazinas.com

“Spurs” ĢM R.C. Bufords un Kavai Lenards – vēl draudzīgi
Foto: Spurs.com

Jokus pabīdot nedaudz nostāk, ar Lenardu uz “Raptors” dosies arī ilggadējais “Spurs” aizsargs un tālmetienu speciālists Denijs Grīns, savukārt pretējā virzienā tiks sūtīts Demārs Derouzans un austrietis Jakobs Poetls. Uz papīra abas darījumā iesaistītas puses šķietami neko nezaudē, bet vienlaikus arī nekļūst ievērojami spēcīgākas. Kanādas kluba sakarā viss atkarīgs no paša Lenarda – vai viņš vispār vēlas spēlēt “Raptors” kreklā un vai viņš vispār vēl to prot darīt (uzbrucējs šovasar arī neieradās uz ASV izlases mini-nometni Lasvegasā). Kavai vēl ir spēkā līgums uz vienu sezonu, bet nākamvasar Toronto viņam var piedāvāt jaunu piecu gadu kontraktu un līdz pat 190 miljonus dolāru (nepilni 162 miljoni eiro) lielu atalgojumu.

“Spurs” nomentē no kādreizējā lielā trio Dankans-Pārkers-Džinobili palicis vairs tikai 41 gadu vecais argentīnietis (Manu gan vēl nav līgums uz gaidāmo sezonu), tikmēr pieredzējušais francūžu saspēles vadītājs daudziem par lielu pārsteigumu izvēlējās karjeru turpināt Šarlotes “Hornets” sastāvā. Maiņas darījumā iegūtais “Raptors” visu laiku rezultatīvākais spēlētājs Derouzans, kā arī gados jaunais Poetls noteikti nepasliktinās rezultātus komandai, kas pērn pat bez Lenarda palīdzības pamatturnīrā izcīnīja 47 panākumus. Paredzams, ka lielāka loma “Spurs” rotācijā būs arī Dāvim Bertānam, kurš kopā ar Marko Belinneli nu kļuvis par vienības galveno tālmetienu draudu. Abu eiropiešu precizitātei no trīspunktu zonas būs sevišķa nozīme, ņemot vērā, ka abi vienības potenciālie līderi Lamarkuss Oldridžs un Derouzans ir izteikti pustālo metienu un caurgājienu/spēles postā cienītāji.

Noslēgumā neliels atskats arī uz Ņujorkas “Knicks” starpsezonu. ASV metropoles klubs šovasar vēl nepagarināja (un domājams to arī šogad vēl nedarīs) vienošanos ar vienības lielāko zvaigzni Kristapu Porziņģi, kurš joprojām atgūstas pēc februāra sākumā piedzīvotā ceļgala krustenisko saišu plīsuma. Viss liecina, ka liepājnieka rehabilitācija rit pēc ieplānotā kursa, un domājams, ka tādējādi lielais kontrakts tuvākajā nākotnē arī nekur nepazudīs. Draftā “Knicks” ar devīto numuru izraudzījās atlētisko uzbrucēju Kevinu Noksu, bet ar 36. izvēli – centru Mičelu Robinsonu. Kā viens, tā otrs sevi labi apliecināja Lasvegasā notikušajā vasaras līgā (it sevišķi Nokss), kas vieš cerības uz ja ne labiem rezultātiem, tad vismaz skatāmu un aizraujošu basketbolu gaidāmajā sezonā. Komandas algu sarakstos joprojām ir Žoakima Noā līgums (vēl divi gadi un daudz naudas), kuram šobrīd dzīvē, šķiet, ir citas prioritātes. No komandu pametušajiem noteikti jāmin Porziņģa draugs Kails O’Kvins (uz Indiānas “Pacers”), kurš neslēpa vēlmi savā karjerā pacīnīties par ko vairāk nekā tikai augstām izvēles tiesībām draftā. Prom devies arī Maikls Bīzlijs (“Lakers”), bet klāt nācis savulaik ļoti perspektīvais horvāts Mario Hezonja, kā arī uzbrucējs Noā Vonlejs.

Kevins Nokss, Ņujorkas ''Knicks'', Sportazinas.com

Kevins Nokss
Foto: Bart Young/NBAE via Getty Images

“Knicks” galvenais plāns nākamvasar ir atbrīvot maksimāli daudz līdzekļus, lai brīvo aģentu tirgū spētu piesaistīt kādu lielo zivi (jau šobrīd šajā sakarā tiek piesaukts Džimijs Batlers un pat Kairījs Ērvings). Pats būtiskākais gan joprojām ir – Porziņģis ir kluba stūrakmens, ap kuru tiks būvēta ņujorkiešu nākotne.

 

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām