650 miljoni par pastarītes statusu un sapņi par Vegasas ceļu – kā NHL iejūtas debitante “Kraken”?

19/11/2021 17:28
Nokopēts
Sietlas Kraken

Aptuveni pirms trīs gadiem Nacionālā hokeja līga (NHL) paziņoja, ka 2021./2021. gada sezonā debiju turnīrā piedzīvos vēl viena komanda – Sietlas “Kraken”. Tobrīd acu priekšā bija lielisks piemērs, kā var izveidot hokeju nekurienes vidū – Vegasas “Golden Knights” jau no paša sākumā spēlēja jaudīgi. Izskatās, ka Sietla izvēlējusies citu ceļu, un pagaidām līgas 32. dalībniece ne tuvu neatgādina komandu, kura varētu pretendēt uz iekļūšanu “play-off” turnīrā, nemaz nerunājot par spēlēšanu Stenlija kausa finālā.

Atšķirībā no kaimiņvalsts līgas, kurā piedalās arī Rīgas “Dinamo”, NHL ir tīrs bizness, un tās vadība nekad nedarīs to, kas nav izdevīgi. Par to liecina kaut vai tas, ka “Kraken”, lai kļūtu par līgas pilnvērtīgo dalībnieci, bija jāsamaksā 650 miljoni dolāru – vienkārši par atļauju spēlēt NHL. Summa tika sadalīta vairākās daļās un šī gada 30. aprīlī tika veikts pēdējais maksājums un viss varēja sākties oficiāli. 7. maijā Sietla oficiāli piesaistīja pirmo spēlētāju – 21 gadu veco uzbrucēju Lūku Henmanu. Nedraftēts centrs pagaidām nav aizvadījis nevienu maču “Kraken” formā, jo spēlē fārmklubā.

Jau pēc šīs parakstīšanas līdzjutējiem vajadzēta parādīties uztraukuma pamatam – šis uzbrucējs galīgi neizskatījās pēc uzbrukuma līdera vai hokejista, kura milzīgo potenciālu spēja saskatīt tikai Sietlas skauti. Taču tobrīd neviens par to īpaši nedomāja, jo arī Vegasas pirmo darījumu diez vai var saukt par jaudīgu – Rīds Duks nav aizvadījis nevienu oficiālo maču “Golden Knights” formā.

Daudz jautājumu pēc paplašināšanās drafta

Nākamais svarīgs posms komandas vēsturē notika 21. jūlijā, kad norisinājās paplašināšanās drafts. Visām NHL vienībām, izņemot “Golden Knights”, līdz noteiktam datumam bija jāizveido aizsargāto hokejistu saraksts. Tajā bija jāiekļauj viens vārtsargs un astoņi laukuma spēlētāji, vai arī viens vārtsargs, trīs aizsargi un astoņi uzbrucēji. Tāpat automātiski tika aizsargāti hokejisti ar mazāk kā divu gadu pieredzi Ziemeļamerikas profesionālajās līgās.

Skaidrs, ka klubi cenšas aizsargāt savus labākos hokejistus, taču tāpat ne vienmēr tas izdodas. Tā, Sietlai bija reāla iespēja piesaistīt vienu no NHL labākajiem vārtsargiem Keriju Praisu. Monreālas “Canadiens” izvēlējās aizsargāt nevis viņu, bet Džeiku Alenu, cerot, ka Sietla nevēlēsies pārvilināt kanādieti ar algu 10,5 miljoni eiro sezonā, savukārt pats Praiss par atteicās no līgumā ierakstīta punkta par aizmainīšanas aizliegumu. Vienā brīdī šķita, ka situācija vairs netiek kontrolēta un “Kraken” ir apņēmības pilni izvēlēties tieši šo vārtsargu. Beigās “Canadiens” tika cauri ar izbīli, bet Sietla neizmantoja iespēju piesaistīt NHL līmeņa zvaigzni.

NHL dārgākā vārtsarga epopeja – atteikšanās no aizmainīšanas aizlieguma un pēkšņa “trauma”

Draftā tik un tā bija pieejami laba līmeņa spēlētāji – Nino Nīderaiters, Vladimirs Tarasenko, Gabriels Landeskogs, Mets Djušēns, Patriks Marlo, Tailers Džonsons, Niks Folinjo, Zdeno Hara, mūsu pašu Zemgus Girgensons, un pat Aleksandrs Ovečkins. Par pēdējo grūti iedomāties, ka viņš tiešām varētu kļūt par Sietlas spēlētāju, tomēr “Kraken” bija visas iespējas, lai savāktu konkurētspējīgu sastāvu un domātu par minimālā mērķa sasniegšanu – iekļūšanu “play-off”.

Kad pats pamodos rītā pēc drafta, tad pirmā sajūta bija apmulsums, jo izskatījās, kad “Kraken” apzināti izvairījās no spēlētājiem, kuri kaut nedaudz varētu pretendēt uz zvaigžņu statusu. Kad tavā komandā lielākie spīdekļi ir Džordans Eberle, Džeidens Švarcs un Marks Džiordano, tad grūti cerēt uz panākumiem. Palasot savu kolēģu viedokļus sapratu, ka Sietla ar savu izvēli pārsteidza ne tikai mani, bet arī pārējo hokeja pasauli. Visinteresantākā situācija notika ar Vašingtonas “Capitals” vārtsargu Viteku Vanečeku, kurš kļuva par Sietlas spēlētāju, bet vēlāk atgriezās ASV galvaspilsētā apmaiņā pret drafta piku. Bija cerība, ka sastāvs varētu tikt pastiprināts pēc brīvo aģentu tirgus atvēršanas, bet arī tur nekādi dimanti netika atrasti, pirms sezonas sākuma “Kraken” sastāvs neizskatījās daudzsološi.

“Izskatās, ka viņi vairāk domā par nākotni“

Vēl viena kandidatūra, kuras atbilstība augsto mērķu sasniegšanai galvenais treneris Deivs Hekstols. Karjeras lielāko daļu viņš nostrādājis universitātes hokejā (NCAA), pēc tam četri gadi Filadelfijas “Flyers” galvenā trenera amatā bez īpašiem panākumiem – divas sezonas bez “play-off” un vēl divās zaudējums pirmajā kārtā, plus vēl divas sezonas asistenta amatā Toronto “Maple Leafs” vienībā – ne pārāk iespaidīgs CV, lai vadītu no nulles savākto komandu.

Šaubas par komandas spēku pauda arī vairāki NHL hokejisti. “Es teiktu, ka viņi neiekļūs “play-off”. Tiesa, to pašu es domāju arī par “Golden Knights” pirms viņu debijas. Bet tagad viss izskatās tā, ka Sietla vairāk mērķēta uz nākotni,” Sietlas komandas sastāvu komentēja Čikāgas “Blackhawks” uzbrucējs Patriks Keins. Viņam piekrīt arī komandas biedrs Marks Andrē Flerī, kurš bija Vegasā pavadīja četras sezonas un šajā vienībā spēlēja kopš tās dibināšanas. “Iespējams, viņi būs tuvu iekļūšanai “play-off”, bet es nedomāju, ka viņiem tas sanāks. Nebija daudz komandu, kuras sasniedza tādas virsotnes uzreiz pēc ienākšanas līgā,” atgādina vārtsargs.

Arī bukmeikeri un eksperti ne īpaši ticēja “Kraken” spēkam pirms sezonas, kas bija visai pamatoti. Tiesa, daži eksperti, atceroties savu neveiksmi ar “Golden Knights”, tomēr deva Sietlai nedaudz lielākas izredzes uz panākumu avansā. Pagaidām tie nepiepildās, un “Kraken” atgādina “Sabres” līmeņa komandu. Ar pliko entusiasmu bez meistarības ir grūti cerēt uz uzvarām ilgtermiņā, un pašlaik komanda ieņem likumsakarīgu vietu klusā okeāna divīzijā.

Cerīgs sākums, pirmā uzvara un četru zaudējumu sērija

Pirmajā spēlē “Kraken” viesos cīnījās tieši pret “Golden Knights”, sanāca tāds debitantu derbijs. Pamatlaika vidū Sietla nonāca iedzinējos ar 0:3, pēc tam atspēlējās un panāca 3:3, pirmos vārtus kluba vēsturē NHL mačā gūstot Raienam Donato. Tomēr jau 35 sekundes vēlāk komanda ielaida ceturto ripu, piedzīvojot zaudējumu. Uzvara atnāca nākamajā mačā, ar 4:3 pārspējot Nešvilas “Predators”.

Pēc tam bija četri zaudējumi pēc kārtas, tajā skaitā visai sāpīgs 1:6 pret Filadelfijas “Flyers”, kuru “Kraken” pārtrauca ar 5:1 pret Monreālas “Canadiens”. Pēc panākuma pār Minesotas “Wild” ar 5:1 šķita, ka Sietla atradusi savu spēli, tomēr tā bija manīga sajuta, jo no nākamajām astoņām spēlēm tika uzvarēta tikai viena. 16 mačos izcīnīti vien deviņi punkti, sliktāks rezultāts ir tikai Arizonas “Coyotes”, kura sakrājusi sešus punktus 17 spēlēs.

Sietlai ir otrs vājākais vairākums līgā (12,5%), šajā elementā komanda apsteidz tikai Teodora Bļugera pārstāvēto Pitsburgas “Penguins”. Arī mazākums nav spīdošs – 81,3% ir 18. rezultāts līgā. Iemesti vien 44 vārti, bet zaudēti – 59, kas vēl vienu reizi parāda galveno problēmu – uzbrukums nav jaudīgs, bet aizsardzība nav tāda, kādu to vēlētos. Arī vārtsargi noteikti neattaisno cerības – pirmajam numuram Filipam Grubaueram ir 87,7% atvairīto metienu un vidēji 3,18 ielaistas ripas. Tā ir briesmīga statistika jebkurā līmenī, it īpaši NHL, kur uzvara katrā konkrētā spēlē atkarīga no daudziem sīkumiem.

Pašlaik ar šo sastāva modeli Sietla nav konkurētspējīga, un komandai noteikti vajadzīgas pārmaiņas. Cita lieta, ka tās varētu notikt tuvāk dedlaina beigām, kad “Kraken” būs iespēja aizmainīt līderus pret potenciāliem labumiem nākotnē – drafta pikiem un jaunajiem spēlētājiem. Pagaidām līga ieguvusi “Sabres” līmeņa komandu, ar to vien atšķirību, ka Sietlai aiz muguras vēl nav tāda stāsta bez panākumiem, kāds tas ir Bufalo vienībai. Jā, bija tādi, kuri “Kraken” uzreiz uztvēra kā titula pretendenti. Bet šīs organizācijas reālo spēku būs iespējams izvērtēt vēlāk. Pagaidām menedžmenta lēmumi galīgi nepārliecina.

TOP notikumi
1
X
2
5.5
-
1.15
1.4
5.25
5.75
1.23
-
3.55
2.42
-
1.48
1.37
-
2.8
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām