Sezonas “pārsteigums” Bļugers kopā ar “Penguins” dodas pēc Stenlija kausa

20/07/2020 10:44
Nokopēts
Teodors Bļugers, www.sportazinas.com

Augusta sākumā Nacionālās hokeja līgas (NHL) klubs Pitsburgas “Penguins” ar uzbrucēju Teodoru Bļugeru uzsāks cīņu par Stenlija kausu. Lai arī latvietim šī nebūs debija NHL izslēgšanas mačos, šosezon viņa loma komandā krietni palielinājusies un paredzams, ka Bļugers dosies laukumā vairāk nekā vienā spēlē, kā tas bija 2018./2019. gada čempionātā. 

Turnīra pārtraukšanas brīdī “Penguins” ieņēma piekto vietu Austrumu konferencē ar 40 uzvarām 69 spēlēs (62,3% punktu), pavisam nedaudz atpaliekot no ceturtās pozīcijas, kas ļautu izlaist “play-in” kārtu un iesaistīties cīņā par trofeju, sākot no konferences ceturtdaļfināla. Priekšā esošā Filadelfijas “Flyers” tika pie 41 panākuma 63 mačos. Līdz ar to Pitsburga ierindojās piektajā vietā un sērijā par iekļūšanu Austrumu ceturtdaļfinālā spēkosies ar Monreālas “Canadiens“, kurai izdevies tikt pie 31 panākuma 70 spēlēs. 

Reklāma
Saturs turpinās

Šosezon 25 gadus vecais Bļugers nav izlaidis nevienu maču. Varētu teikt, ka latviešu uzbrucēja statistika atbilst viņa spēles laikam – 22 (9+13) punkti un vidēji 15:49 minūtes laukumā, kas ir par 4:46 minūtēm vairāk nekā debijas sezonā. Latvijas izlases uzbrucējs ir disciplinēts hokejists, jo 69 spēlēs viņš sakrājis vien 25 soda minūtes, savukārt viņa lietderības koeficients ir +2. 

Viena no labākajām ceturtajām maiņām NHL

Sezonas lielāko daļu Bļugera maiņas partneri nemainījās – tie bija kanādietis Brendons Tanevs (11+14) un amerikānis Zaks Astons-Rīzs (6+7). Statistika liecina, ka trīs šie spēlētāji šosezon kopā ir nospēlējuši 427 minūtes un laukumā kopā gājuši 47 mačos. Neviena cita uzbrucēju trijotne “Penguins” sastāvā šajā sezonā nav spēlējusi kopumā tik daudz minūtes. Tuvākie sekotāji ir Džeks Gencels, Jevgēņijs Malkins un Braiens Rasts, kuriem ir 224 minūtes. 

Februāra vidū Astons-Rīzs guva savainojumu un “Penguins” galvenais treneris Maiks Salivans izmēģināja vairākus variantus, liekot šajā trijniekā Džozefu Blendisi, Semu Laferti, Evanu Rodrigesu un Patriku Hornkvistu. Piespiedu pauzes laikā Astons-Rīzs pilnībā atjaunojās un ir gatavs doties laukumā.  

“The Athletic” apskatnieks Džošs Johe, kurš atspoguļo tieši Pitsburgas kluba gaitas, nekautrējas saukt TanevaAstona-RīzaBļugera virkējumu par vienu no labākajām ceturtajām maiņām visā NHL. Arī galvenais treneris Salivans noteikti varētu tam piekrist, ņemot vērā to, cik daudz šie uzbrucēji spēlē kopā.  

Eksperts: Bļugers, Tanevs un Astons-Rīzs veido vienu no labākajām ceturtajām maiņām pasaulē

Bieži vien gadās dzirdēt, ka kausu uzvar nevis uzbrukums, bet aizsardzība, tāpat daudz tiek runāts, ka katras komandas izredzes triumfēt čempionātā ir lielā mērā ir atkarīgas no trešās un ceturtās maiņas kvalitātes. Ņemot vērā to, ka “Penguins” ir visai spēcīgs ceturtais uzbrucēju virknējums, kas ne tikai uzbrūk, bet arī neitralizē pretinieku līderus, 2020. gada Stenlija kausa izspēles laikā Tanevam, Astonam-Rīzam un Bļugeram būs iespēja apliecināt, ka viņu loma komandas kopējā panākumā var būt visai liela. 

Atsevišķi tika novērtēts arī latviešu uzbrucēja sniegums. Proti, viens no Ziemeļamerikas prestižākajiem medijiem “Sportsnetiekļāva Bļugeru starp trīs lielākajiem pārsteigumiem šajā sezonā. Tajā pašā laikā Johe no “The Athletic” izceļ divus hokejista trūkumus – spēle iemetienos un ne pārāk labs realizēto metienu procents. 

Problēmas pretinieku nometnē

Daudz kas mainījies kopš 1950-jiem gadiem, kad “Canadiens” sanāca sērija ar pieciem Stenlija kausiem pēc kārtas. 21. gadsimtā Monreālas komanda astoņas reizes palika ārpus “play-off”, bet labākais sasniegums ir konferences fināls. Sezonas otrajā pusē bija visai liela varbūtība, ka arī šogad Stenlija kausa mačus “Canadiens” hokejistiem un līdzjutējiem nāktos skatīties pa televizoru, taču notika “brīnums” – neparedzamo apstākļu dēļ “play-off” formāts tika mainīts un Monreāla saņēma iespēju kvalificēties “play-off”. 

Sagatavošanas laikā “Canadiens” rindās tika atklāti vismaz trīs koronavīrusa saslimšanas gadījumi, par kuriem tika paziņots 13. jūlijā. Vārdi netiek atklāti, taču situācija tik un tā nav patīkama. Tas nozīmē, ka visiem trīs būs jāizlaiž gandrīz viss sagatavošanas posms. Treneriem atkal jālauž galva, kādos virknējumos spēlēt, jo, pat ja trīs hokejisti ir no ceturtās maiņas, tas tāpat ir liels trieciens.  

Atbildi par savu iespējamo (ne)spēlēšānu joprojām nav sniedzis komandas trešais rezultatīvākais uzbrucējs Makss Domi (17+27). Cukurdiabēta dēļ hokejists pieder pie t.s. riska grupas, līdz ar ko viņa atteikums piedalīties sezonas turpinājumā nekļūs par pārsteigumu. Situācija ir nepatīkama arī tādēļ, ka hokejists paņēmis pauzi apdomāšanai un komandas treneriem nav skaidrības, vai viņi varēs rēķināties ar vienu no uzbrukuma līderiem. 

Ik pa laikam parādās baumas par to, ka NHL varētu izslēgt “Canadiens” no cīņas, it īpaši tad, ja klubā tiks atklāti jauni saslimšanas gadījumi. Tāpat tiek izteiktas prognozes, ka, ņemot vērā ne pārāk labu situāciju komandā, arī paši hokejisti varētu atteikties no turpmākās cīņas par Stenlija kausu. Tiesa, tas viss ir baumu līmenī un vismaz pagaidām “Canadiens” turpina gatavoties spēlēm.  

Jebkurā gadījumā, Pitsburgas pozīcijas izskatās krietni pārliecinošāk. Tas arī nav brīnums, ņemot vērā to, ka konferences 5. komanda spēlēs pret 12. Čempionāta pārtraukšanas brīdī starp abām vienībām bija 15 punktu starpība. 

Kerijs Praiss, www.sportazinas.com

Komandu salīdzinājums 

Monreālas kluba vērtīgākais aktīvs ir vārtsargs Kerijs Praiss, kura sezonas alga ir 10,5 miljoni ASV dolāru (ap 9,2 miljoniem eiro). Pieredzējušais hokejists cenšas, taču vidēji 2,79 ielaistie vārti un 90,9% atvairīto metienu nav pārāk labs rādītājs vārtsargam, kurš ir komandas pirmais numurs. 71 spēlē “Canadiens” vārtos ielidoja 221 ripas, kas ir viens no sliktākajiem rezultātiem konferencē. 

Vairāk tiek gaidīts arī no uzbrucējiem. Komandas rezultatīvākais hokejists ir Tomašs Tatars, kurš sakrāja 61 (22+39) punktus. Visai pieticīgs rādītājs cilvēkam ar algu gandrīz pieci miljoni dolāru. Aiz viņa ar 47 (13+34) punktiem ierindojies Filips Danu, bet rezultatīvāko trijnieku noslēdz augstāk pieminētais Domi. Arī gūtajos vārtos Monreāla atrodas tuvāk turnīra tabulas lejasgalam – 212 ripas. 

“Penguins” hokejisti iemetuši vien par 12 ripām vairāk nekā pretinieki, taču pateicoties labākajai aizsardzībai spējuši ierindoties krietni augstāk. Sezonas laikā katrs no Pitsburgas TOP3 uzbrucējiem izlaida vismaz 10 spēles, līdz ar ko Jevgēņija Malkina 74 (25+49) punkti izskatās ļoti labi, ņemot vērā to, ka viņš laukumā gāja vien 55 mačos. Identisks spēļu skaits arī Braienam Rastam, kuram 56 (27+29) punkti, komandas kapteinis Sidnijs Krosbijs uz ledus devies vien 41 spēlē, tik un tā sakrājot 47 (16+31) punktus, bet Džeiks Gencels aizvadījis 39 mačus un sakrājis 43 (20+23) punktus. 

Laba ziņa Pitsburgai ir tas, ka visi iepriekš savainotie hokejisti ir gatavi spēlēt, savukārt neviens no līderiem nav atteicies no sezonas turpināšanas. Nekas netiek ziņots arī par Covid-19 gadījumiem komandā, kas nozīmē, ka “play-in” turnīra sākumu hokejisti sagaida daudz pacilātākā noskaņojumā nekā viņu pretinieki, uz kuriem spiež ne tikai apstākļi, bet arī tradīcijas un cerības. 

Arī “Penguins” komandai vārtsargu līnija izskatās ne pārāk pārliecinoši. Proti, pirmais numurs Mets Marejs nedemonstrē sniegumu, kāds tiek gaidīts no viņa – 38 mačos caurmērā ielaisti 2,87 vārti un atvairīti 89,9% metienu. Šāds sniegums deva iespēju sevi pierādīt Tristenam Džerijam, kurš 33 spēlēs apturēja 92,1% metienu un vidēji ielaida 2,43 ripas. Iespējams, sezonas svarīgākajos mačos Marejs atgūs savu labāko formu, kā tas bija 2016. un 2017. gadā, kad “Penguins” divas sezonas pēc kārtas izcīnīja Stenlija kausu. Pagājušajā sezonā viņam (un arī visai komandai) tas neizdevās, Pitsburgai izstājoties no cīņas jau pirmajā kārtā. 

Likumsakarīgi, ka bukmeikeri par šī pāra izteikto favorīti uzskata “Penguins”. Tajā pašā laikā sezonas laikā viss nebija tik viennozīmīgi. Decembrī Pitsburga svinēja uzvaras 10 no 12 mačiem, bet viens no diviem zaudējumiem bija tieši pret “Canadiens” – 1:4. Abās nākamajās tikšanas reizēs pingvīni gan bija pārāki – 3:2 (PL) un 4:1.

Katra mača vērtība kļuvusi lielāka, ņemot vērā to, ka “play-in” sērijas tiks izspēlētas līdz trīs, nevis četrām uzvarām. Hokeja līdzjutējiem un ekspertiem būs liels pārsteigums, ja Bļugera pārstāvētā komanda nespēs pārvarēt Monreālas pretestību. Bet līdzjutējiem no Latvijas atkal būs iemesls celties naktīs, lai vērotu augstākās klases hokeju un sekotu Bļugera gaitām Stenlija kausā. 

“Penguins” – “Canadiens” sērijas kalendārs (pēc Latvijas laika) 

2. augusts 3:00
4. augusts 3:00
6. augusts 3:00
9. augusts 3:00 (ja būs nepieciešams)
Sērijas piektā spēle (ja būs nepieciešams) 

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām