Kristapa Porziņģa pārstāvētais Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) klubs Dalasas “Mavericks” šajā starpsezonā veica vairākas izmaiņas vienības vadībā. Par galveno treneri tika iecelts Džeisons Kids, bet par komandas ģenerālmenedžeri kļuva Niko Harisons, kurš iepriekš nav strādājis basketbola funkcionāra amatos. Ilgu laiku viņam pat nebija savas “Wikipedia” lapas, tai parādoties vien pēdējo dienu laikā. Harisons dzimis 1972. gada 28. decembrī un uzaudzis Vašingtonas štatā, kā arī viņam pieder aptuveni 600 apavu pāru. Tajā pašā laikā visi “Mavericks” līdzjutēji vēlas saprast, cik efektīvs viņš būs un kā būvēs vienības sastāvu.
Dažādu fundamentālu iemeslu dēļ Harisonu jau iepriekš mēģinājušas piesaistīt NBA komandas. Kā Dalasas organizācija spēja viņu pievilināt? “Lai pamestu savu sapņu darbu un pievienotos citam sapņu darbam ir jāpārbauda katra sīkākā nianse,” izteicies Harisons, īpaši atzīmējot “Mavericks” īpašnieku Marku Kjūbanu, spēlētājus, jauno vienības galveno treneri Džeisonu Kidu un arī fanus. Kā zināms, Kjūbans ir cilvēks, kurš ļoti [iespējams, pat pārāk ļoti] uzticas cilvēkiem, kas viņam patīk. Ne velti tik ilgi savos amatos bija gan Riks Kārlails, gan Donijs Nelsons. Miljardieris noteikti apsolīja Harisonam visu, ko vien viņš vēlējās, tādēļ kādreizējais “Niks” pārstāvis vienkārši nevarēja atteikties no Kjūbana piedāvājuma.
Pēc Beļģijā pavadītiem septiņiem gadiem, kur Harisons profesionāli spēlēja basketbolu, ieguva augstāko izglītību bioloģijā un pieredzi farmācijas nozarē, viņš 2002. gadā pieteicās darbā “Nike”, kur tika nozīmēts par ASV dienvidrietumu mārketinga pārstāvi. Sākotnēji viņš strādāja Dalasā, bet vēlāk nodibināja labas attiecības ar tādiem “Mavericks” spēlētajiem kā Dirku Novicki un Maiklu Finliju, kā arī Sanantonio “Spurs” zvaigznēm Timu Dankanu, Toniju Pārkeru un Manu Džinobili.
Laikam ejot, Harisons kļuva par “Nike” mārketinga komunikācijas pārstāvi Kobem Braientam un tajā laikā nesen karjeru noslēgušajam Maiklam Džordanam, tajā pašā laikā pārraugot arī zīmola vadītājus. “Lai no basketbolista un zema amata pārstāvja 19 gadu laikā kļūtu par to, kas Harisons ir šobrīd, noteikti parāda viņa lielo apņemšanos strādāt,” atzinis Kjūbans. “Tāpat par viņu runā lielie panākumi, kurus viņš ir guvis ne tikai sev, bet arī padarījis cilvēkus sev apkārt par spēcīgām personībām. Harisonam ir unikāls prasmju kopums, ko mūsdienās ir grūti atrast.”
Atzinīgus vārdus par Harisonu teikusi arī viņa māte Kristija. “Ir dīvani to teikt, bet Niko vienmēr ir bijis gudrākais no mūsu ģimenes. Mēs vienmēr zinājām, ka viņš sasniegs augstas karjeras virsotnes. Neviens nebija pārsteigts par viņa sasniegumiem ar “Nike” zīmolu, jo tas taču ir Niko. Visi vienmēr viņa priekšā centās darīt visu to labāko un pareizāko, iespējams, ka tāpēc viņš ir izaudzis par tik kārtīgu cilvēku.”
Joprojām nav zināms, cik daudz “Mavericks” darbībās, draftā, maiņas darījumos, līgumu sarunās un citās basketbola lietās teikšana ir Harisonam, tomēr, ja viņš ir ģenerālmenedžeris, tad viņš noteikti arī dara to, kas jādara šī amata pārstāvim, proti, jābūvē sastāvs. Kjūbans atzinis, ka Dalasas organizācijas hierarhija būtībā paliks tāda, kāda bija iepriekš – Kjūbans, izpilddirektore Sintija Māršala, kā arī Harisons kopā ar Kidu, kuri aizstās līdzšinējo Donija Nelsona un Rika Kārlaila duetu.
Jāatzīst, ka savā pirmajā starpsezonā “Mavs” ģenerālmenedžera amatā Harisons neko ievērības cienīgu nepaveica. Komanda papildinājās ar vairākiem spēlētājiem, kuri nav tādā līmenī, lai teiktu, ka Dalasa ir spērusi soli uz priekšu. Klubs būtībā ir turpat, kur pagājušajā sezonā. Var jau būt, ka Dalasai neinteresēja pacīnīties par Kavai Lenardu, Demaru Derozanu, Lonzo Bolu vai Džonu Kolinsu, taču varbūt tas ir ilgtermiņa plāns, un “Mavs” plāno veikt maiņas šīs sezonas laikā un pamēģināt nākamvasar iegūt, piemēram, Bredliju Bīlu, kuram ir iespēja noraidīt “spēlētāja opciju” un kļūt par neierobežoti brīvo aģentu, vai Zeku Lavīnu. Luka Dončičs viens pats nevarēs aizvest līdz NBA finālam komandu, kurā otrs un trešais labākais spēlētājs ir traumatisks Kristaps Porziņģis un Tims Hārdavejs.
Arī iepriekš Harisonu kā funkcionāru ir centušās piesaistīt vairākas NBA organizācijas, bet allaž viņš bija izvairījies no šādiem piedāvājumiem. Kjūbanam gan izdevies viņu pārliecināt. Kā norādījusi “Mavericks” vadība, tad viņa galvenais uzdevums ir izveidot vēlamu komandu Dalasas lielākajai zvaigznei Dončičam. Tāpat viņam būs jāuzlabo atmosfēra “Mavericks” vienībā, kas iepriekšējās sezonas gaitā manāmi pasliktinājās.
Zināmā mērā Kjūbans uzņēmies risku, ģenerālmenedžera amatā pieņemot Harisonu. Ģenerālmenedžeri parasti ir cilvēki ar pieredzi finanšu sektorā vai arī basketbola operācijās, kur nepieciešams prast analizēt un vērtēt basetbolistus. Par ĢM dažkārt kļūst arī bijušie NBA spēlētāji, kas vairākus gadus ir saistīti ar noteikto organizāciju. Lai arī Harisonam nav iepriekšējās pieredzes šādos amatos, viņš tik un tā ieguvis Kjūbana uzticību un tādēļ ir skaidrs, ka viņš lietām pieies no citas puses, talkā ņemot jau iepriekš nodibinātos kontaktus basketbola sabiedrībā. Viņš ir citādāks ģenerālmenedžeris, kurš var mainīt NBA kluba vadības domāšanu un principus.
Ziemeļamerikas basketbola eksperti uzskata, ka Harisona nolīgšana varētu būt Kjūbana riskantākais lēmums kopš viņš ir Dalasas kluba īpašnieks. Kida un Harisona darbs izklausās visai vienkārši – uzbūvēt komandu apkārt Dončičam, lai izcīnītu NBA čempiontitulu, taču sākumā slovēņu zvaigzne ir jāpārliecina, ka organizācija dodas pareizajā virzienā. Mūsdienu NBA bieži notiek scenārijs, ka galvenā vienības zvaigzne pamet klubu, ja vadība nespēj sniegt vēlamo rezultātu un sadarbību, tāpēc Harisonam būs jādomā, kā nepazaudēt Dončiča uzticību “Mavericks” vadībai.
Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām
Mīļākais sporta veids
Aktuālās tēmas
Interesanti un saprotami par sportu