Ar bungām, viesu faniem un gandrīz tūkstoti skatītāju – kā pagājusi “Zemgale/LLU” debija “Mestis” līgā

04/10/2022 10:23
Zemgale/LLU

Aizvadītās nedēļas nogalē Jelgavā norisinājās vēsturisks notikums Latvijas hokejā – “Zemgale/LLU” piedzīvoja debiju Somijas pēc spēka otrajā līgā (“Mestis”). Debija sanāca veiksmīga gan anturāžas, gan arī snieguma ziņā. Par komandu spēku samēru gan varēsim lemt nedaudz vēlāk, tomēr sākotnēji iespaidi ir visai optimistiski un Latvijas čempione noteikti nebūs sliktākā vienība šajā līgā.

Starp “Mestis” un “Optibet” hokeja līgas (OHL) spēlēm ir vairākas atšķirības. Pirmkārt, uz Somijas čempionāta mačiem biļete maksa astoņus eiro ierasto piecu eiro vietā. Otrkārt, mača sākums darbadienās ir stundu ātrāk – nevis 19:30, bet 18:30. Treškārt, spēļu tiešraidi nodrošināja nevis TV4, bet “Go3” platforma, kurā būs pieejamas visas jelgavnieku spēles – ik pa laikam ar komentētāju, ik pa laikam bez. Tāpat “Mestis” mačos ir lielāks periods starp pārtraukumiem, periodu vidū ir arī reklāmas pauzes, savukārt katrā komandā ir pa diviem hokejistiem ar zelta (rezultatīvākais spēlētājs) un sarkanu (apzinīgākais spēlētājs) ķiveri. Kā sarunā ar “sportazinas.com” minēja “Zemgale/LLU” direktors Aivars Zeltiņš, tad “Mestis” maču rīkošana prasa lielākus finansiālus resursus, savukārt līgai ir vairākas prasības, kuras atšķiras no OHL reglamenta.

Orķestris, viesu fani un Liepājas leģenda

Piektdien jau pie ieejas Jelgavas ledus hallē bija jūtama svētku gaisotne, ko nodrošināja orķestris. Pēc cilvēku skaita gan ārā, gan iekšā varēja saprast, ka šodien šeit notiks kaut kas īpašs. Starp vairākiem simtiem jelgavnieku un rīdzinieku, kuri bija ieradušies vērot “Zemgale/LLU” debiju “Mestis” līgā, varēja atrast arī 15-20 dažāda vecuma “Peliitat” fanus – un šeit es runāju tikai par tiem, kuri bija ģērbušies komandas kreklā, iespējams, viesu atbalstītāju pat bija vairāk. Cilvēki no Somijas jūtās komfortabli, iesaistījās sarunās ar vietējiem līdzjutējiem un, protams, neatteica sev prieku izdzert glāzīti vai divus alus, kas Jelgavā ir krietni lētāks prieks nekā Somijas arēnās. Spēlei noslēdzoties, viesi nekur nesteidzās, jo, no arēnas izejot 40 minūtes pēc spēles beigām, somu līdzjutēji joprojām atradās pie halles.

Bija padomāts arī par pirmsspēles anturāžu. Proti, mājinieki laukumā devās caur “uguns stendu”, savukārt Latvijas himnu pirms spēles izpildīja Liepājas leģenda Ivo Fomins, kurš uz spēli ierādās arī cita, svarīgāka iemesla dēļ. Jelgavas komandā spēlē viņa dēls Ričards, kuram tā ir pirmā sezonas ārpus dzimtās Liepājas. Kā atklāja pats hokejists, tad kāpēc nespēlētu tepat Latvijā, bet augstākā līmenī? It īpaši ņemot vērā to, ka vēju pilsētā profesionālās komandas šosezon nav. Atgriežoties pie himnas, daļu no tās nodziedāja arī vietēji fani, kas nākotnē varētu kļūt par labu tradīciju.

Nevarēja sūdzēties arī par aktivitātēm periodu pārtraukumos, kad uz ledus norisinājās vairāki konkursi ar labām balvām. Tos vadīja neviens cits, kā Armands Simsons – cilvēks, kura balsti atpazīst jebkurš cilvēks, kurš savulaik apmeklējis kaut vienu Rīgas “Dinamo” mājas spēli, un kuru var atpazīst arī pēc viņa košiem uzvalkiem. Savukārt par noraidījumiem un vārtu guvumiem ziņoja balss, kuru bieži var dzirdēt “Arēnā Rīga”. Pārtraukumā spēlēja arī orķestris, savukārt rinda uz bufeti bija lielāka nekā parasti, kas arī skaidrojams ar lielāku cilvēku skaitu. Halle nebija pilna. Kā sarunā ar “Sporta studiju” atzina kāds no faniem, cilvēku bija vairāk, nekā uz OHL spēlēm, bet mazak nekā pagājušosezon uz “play-off”. Ņemot vērā Jelgavas arēnas īpatnības, cilvēki pārsvarā stāvēja, nevis sēdēja.

Zemgale/LLU fani

“Zemgale/LLU” fani

Izteiktas priekšrocības savā laukumā

Starp visiem 14 “Mestis” līgas klubiem jelgavniekiem ir mazākais laukums līgā, kas, kā uzsvēra Ābols, ir liela priekšrocība tieši aizsargājoties. Pirmās spēles sākumā tas gan nepalīdzēja, jo pirmajā periodā jelgavnieki ielaida divus vārtus un nonāca iedzinējos ar 0:2. Tajā pašā laikā “Zemgale/LLU” neizskatījās slikti – komandai bija vairāki labi momenti, tajā skaitā divi izgājieni vienatnē pret vārtsargu. Pēcspēles sarunā ar žurnālistiem Ābols uzsvēra: “Mēs zinājām, ka neesam tā meistarīgākā komanda, un meklējām citus veidus, ar ko pārspēt pretiniekus. Zinājām, ka mums būs nepieciešami daudzi momenti, lai gūtu vārtus”. Pirmajā spēlē jelgavnieki izdarīja 36 metienus, otrajā – 29. Rezultāts abos gadījumos bijis identisks – četri goli.

Otrajā periodā mājinieki aizvadīja vienu no labākajiem nogriežņiem šosezon, gūstot četrus vārtus pēc kārtas, tajā skaitā divus – vienas minūtes laikā. Par vēsturisko vārtu autoru kļuva 21 gadu vecais Kristaps Roķis “Pēc pirmajām maiņām varēja saprast, ka tas līmenis ir bišķiņ augstāks. Pirmkārt, viņi nemet ripu vienkārši prom, bet prot to pieturēt, zina, kā to pareizi iemest zonā. Šāds pretinieku sniegums vienmēr apgrūtina spēli un noteikti varam teikt, ka tas līmenis tiešām ir labs,” pretinieku meistarību uzteica Fomins. Iespējams, ka sezonas atklāšana savā laukumā nāca par labu jelgavniekiem, kuri spēja izmantot savas halles priekšrocības.

Viens no “Mestis” izaicinājumiem ir sapārotas spēles, proti, divi mači divās dienās pret vienu un to pašu pretinieku, kas allaž ir grūti – gan fiziski, gan psiholoģiski. “Lielākajai daļai no puikām nav tādas pieredzes,” pēc pirmā mača teica Ābols. “Pretinieks jau pirms spēles ir mums priekšā, jo viņi ir zaudējuši, tātad – būs izsalkušāki,” turpināja treneris, šo uzsverot arī komandas priekšā ģērbtuvē. Otrajā cīņā jelgavnieki atkal ātri nonāca iedzinējos, tad bija vadībā, bet trešās trešdaļas sākumā pretinieki panāca 2:2. Uzvaras vārtus desmit minūtes pirms sirēnas guva Artūrs Homjakovs, realizējot vairākumu. Tas bija vēl viens svarīgs faktors abās spēlēs, jelgavniekiem kļūstot par vienu no trīs komandām, kurām pēc 1. oktobra bija 100% bilance pēc gūtajiem punktiem.

“Peliitat” nav augšgala komanda, ko arī uzsvēra Ābols, norādot, ka neviens viņa vadītajā vienībā nekrīt eiforijā, it īpaši tādēļ, ka priekšā ir ļoti smags izbraukums ar sešām spēlēm deviņās dienās. Uz Jelgavu “Peliitat” komanda ierādās ar diviem zaudējumiem pēc kārtas, savukārt prom no pilsētas tā devusies jau ar četrām neveiksmēm.

Skatītāji novērtē sniegumu un tiek skaidrībā ar ķiveru krāsām

Vēl viena lieta, kura noteikti jāatzīmē, ir mājinieku fanu atbalsts. Hallē tiešām bija skaļi, par ko pārliecinājos arī es, vienā brīdī vairs nevarēju dzirdēt absolūti neko no tā, ko mans sarunas biedrs mēģināja teikt telefonsarunā. Pēc oficiāliem datiem, piektdienas spēli apmeklēja 970 skatītāji, kamēr sestdien ierādās nedaudz mazāk cilvēki – 830. “Pirmā spēle bija ziņkārība, tālāk viss būs atkarīgs no tā, kā mēs spēlēsim,” pārliecināts Ābols.

Skatītājiem bija jātiek skaidrībā ne tikai ar līgas līmeni, bet arī ar ķiveru krāsām. Katrā komandā ir pa vienam spēlētājam, kurš spēlē ar zelta ķiveri, un pa vienam, kurš spēlē ar sarkanu. Zelta ķivere paredzēta rezultatīvākajam hokejistam un izbraukuma cīņās ar to spēlēs Artūrs Homjakovs, savukārt turpmāk tās īpašnieks tiks noteikts, ņemot vērā statistiku. Sarkana ķivere paredzēta apzinīgākajam spēlētājam un tiek piešķirta uz vienu mēnesi. Jelgavniekiem par tādu kļuva Daniels Andersons. “Kāpēc izvēle krita uz Andersonu? Tāpēc, ka viņš ir apzinīgākais,” lakonisks bija jelgavnieku treneris.

Labu gaisotni izcēla arī “Peliitat” uzbrucējs Markuss Lahtinens, kurš ar sajūsmu atzīmēja iespēju ik pa laikam uzspēlēt arī ārpus Somijas. “Zaudēt ir skumji, bet atmosfēra bija lieliska, visu cieņu pretiniekam. Halle bija pilna, bungas bija tik skaļas, ka brīžiem nevarēja dzirdēt uz soliņa teikto,” teica somu hokejists, atzīmējot jelgavnieku fanu lomu mājinieku uzvarā.

Kā uzsvēra “Zemgale/LLU” prezidents Zeltiņš, pašlaik “Mestis” līgas mači ir labākais hokejs, kāds pieejams Latvijā, un šajā ziņā grūti nepiekrist kluba pārstāvim. Prieks, ka Latvijā parādījies kaut kas spēcīgāks par OHL, kuru mēs visi, protams, mīlam, bet izaugsmei nepieciešami citi apstākļi. Tādi, kādi tagad ir jelgavniekiem.