Ar izsaukumu nepietiek – latviešu hokejistu izredzes šosezon debitēt NHL

16/02/2018 18:59
Nokopēts

Pēdējā laikā gaisā izšauti vairāki falšie šāvieni saistībā ar latviešu hokejistu debiju Nacionālajā hokeja līgā (NHL). Neviens gan nesaka, ka izsaukums uzreiz garantē spēlēšanu, bet labs sniegums treniņos var likt trenerim blociņā pie spēlētāja uzvārda ievilkt plusiņu.

Pagājušās nedēļas izskaņā parādījās informācija, ka uz Pitsburgas “Penguins” izsaukts latviešu centra uzbrucējs Teodors Bļugers. Tas pats hokejists, kuru draftēja NHL vienā gadā ar Zemgu Girgensonu, tikai debiju līgā viņš vēl nav piedzīvojis. Savukārt divi jaunie talanti, kuri veiksmīgi debitē AHL ir Kolumbusas “Blue Jackets” sistēmas vārtsargs Matīss Kivlenieks un Sanhosē haizivs organizācijas pārstāvis Rūdolfs Balcers. Visi hokejisti šajā sezonā ir izpelnījušies izsaukumu uz NHL, bet pie spēlēšanas vēl neviens nav ticis. Kurš būs pirmais?

Ilgāku laika posmu par Bļugeru ir dzirdētas pozitīvas atsauksmes no viņa treneriem AHL komandā un Ziemeļamerikas medijiem. Bļugeru raksturo kā gudru spēlētāju, kurš komandas biedriem var izkārtot labus momentus un prasmīgi darbojas spēlē mazākumā. Lielākais mīnuss hokejistam ir slidošana, kas pēdējā laikā esot uzlabojusies.

“Viņš izskatās solīdi treniņos,” sacīja mediju lapas post-gazette.com žurnālists Džeisons Makeijs. “Atklāti sakot, esmu mazliet pārsteigts, ka viņš vēl nav spēlējis. Šobrīd izskatās, ka Salivans [komandas galvenais treneris] uzticas Kārteram Rovnijam. Tedijs tika izsaukts uz NHL, jo savainojumos iedzīvojušies Patriks Hornkvists un Toms Kunhākels. Spēles pieteikumā viņš var tikt, ja kāds gūst savainojumu. Visdrīzāk, viņu atkal nosūtīs uz leju, kad sastāvā atgriezīsies divi iepriekš minētie hokejisti.”

Šajā sezonā AHL komandas sastāvā Bļugers jau ir guvis gandrīz divas reizes vairāk vārtus kā pagājušajā sezonā, kopumā atzīmējoties ar 26 (12+14) punktiem 45 spēlēs. Pašlaik latviešu uzbrucējam nav iespēja izstumt kādu no “Penguins” pamatsastāva hokejistiem, bet iespēja debitēt NHL šosezon pastāv. Tas var notikt tikai tādā gadījumā, ja kāds no spēlētājiem satraumējas, ja ne regulārajā sezonā, tad izslēgšanas spēļu hokejā traumas mēdz piezagties kā gripa aukstā laikā.

Rūdolfs Balcers ir savas AHL komandas līderis.
Foto: nhl.com

Haizivis ir iecienījušas latviešus, vai tas ir izskaidrojams ar Sanda Ozoliņa un Artūra Irbes parādīto sniegumu savulaik, vai arī vienkārši likumsakarība. Gribētos ticēt, ka pirmais pieņēmums, jo Sanhosē “Sharks” sistēmā acuraugā stāv divi latvieši – NCAA spēlējošais aizsargs Kārlis Čukste un mājās pārbēgušais Ņikita Jevpalovs. Rīgas “Dinamo” spēlējošajam uzbrucējam ir vēlme atgriezties Ziemeļamerikā, lai gan punktu ziņā (44 sp. 5+3) sezona nav tā spīdošākā, bet sniegums laukumā hokejistam ir progresīvs.

Kamēr divi latvju bāleliņi ir mazliet patālāk no “Sharks” sistēmas, tikmēr liepājnieks Rūdolfs Balcers debijas sezonā AHL pierāda sevi ar uzviju. Viņš ir komandas rezultatīvākais spēlētājs ar 33 (14+19) gūtiem punktiem 45 spēlēs, kā arī izpelnījās godu spēlēt AHL “Zvaigžņu spēlē”, kurā atzīmējās ar diviem gūtiem vārtiem. Pēc neilga laika Balcers saņēma arī pirmo izsaukumu uz lielo komandu. Tālu gan hokejistam nebija jādodas, jo NHL un AHL komandas mājas spēles aizvada vienā un tajā pašā arēnā.

“Es teiktu, ka viņam ir iespēja šosezon debitēt NHL, bet tikai tad, ja komandas spēlētāji gūst traumas,” viedokli par Balceru sniedza medija theathletic.com pārstāvis Kevins Kurzs. “Neesmu viņu daudz vērojis, bet esmu dzirdējis, ka viņam ir laba spēles izjūta un laukumā pieņem gudrus lēmumus. Balceram nav labi auguma parametri un nav tāds ātrums, lai aizbēgtu no aizsargiem.”

Vai Matīsa Kivlenieka karjera iegrozīsies līdzīgi kā Kristeram Gudļevskim?
Foto: nhl.com

Ja diviem iepriekš pieminētajiem hokejistiem izredzes debitēt NHL ir lielas, tad trešajam pārstāvim NHL ir tālāk kā varētu likties. Pagājušajā sezonā Matīss Kivlenieks par sevi lika runāt skaļi – USHL gada spēlētājs un vārtsargs, labākie statistikas rādītāji starp vārtsargiem USHL un līgums ar NHL komandu. Debijas sezona pieaugušo hokejā ir pietiekami solīda, 28 spēlēs vidēji mačā ielaisti 3.03 vārti un atvairīti 89% pretinieku metienu. Latvieša pārstāvētā Klīvlendas “Monsters” komanda ir stabila līgas pastarīte, kopvērtējumā ar 39 gūtiem punktiem 49 spēlēs vienība atrodas pirmspēdējā vietā.

“Kivlenieks spēlē labi komandas sastāvā, kurai problēmas sagādā vārtu gūšana,” sacīja medija theathletic.com žurnāliste Elisona Lukana. “Tāpat ir jāatzīmē cik lielu lēcienu vārtsargs ir veicis no juniora hokeja USHL uz pieaugušo hokeju AHL. NHL un AHL vārtsargs Džefs Zetkofs, kurš pirms neilga laika pievienojās komandai, atzīmēja, ka tas ir vērā ņemams solis, kādu Kivlenieks šajā sezonā ir spēris un viņš par to ir patiesi iespaidots.”

Tikmēr cits theathletic.com hokeja apskatnieks Ārons Porclains minēja, ka Kivlenieka izredzes spēlēt NHL šajā sezonā ir minimālas. Viens no iemesliem ir komandai nesen pievienojušais veterāns Džefs Zetkofs, kuram uzticības garants ir lielāks kā jaunajam vārtu vīram.

“Es neredzu iespēju Kivleniekam šosezon spēlēt NHL, ja vienīgi, komandas vārtu vīri gūst savainojumus. “Blue Jackets” pieturēsies pie [Sergeja] Bobrovska un [Joonas] Korpisala kā pirmajiem diviem vārtsargiem, ja kāds no viņiem gūs savainojumu, tad no AHL izsauks veterānu Zetkofu,” minēja Porclains.

Tiek lēsts, ka “Blue Jackets” organizācija Kivlenieku izvēlējās kā stabilu AHL komandas vērtību. Proti, hokejistam līguma pirmās trīs sezonas būs jāpavada fārmklubā ar niecīgām iespējām sevi pierādīt NHL. Pašlaik Kolumbusas komandā ir stabili divi vārtu vīri, bet AHL spēlē iepriekš pieminētais veterāns Zetkofs. Nākamajā sezonā ar Šveices klubu “Lugano” līgums beidzas citam “Blue Jackets” sistēmas latvietim Elvim Merzļikinam, kuram jau ir paredzēta vieta NHL. Ļaujot pierast pie Ziemeļamerikas hokeja, savus pirmos mačus Merzļikins noteikti aizvadīs AHL komandas sastāvā, bet tālākais ceļš vedīs uz NHL.

Līdzīgas paralēles šeit savelkas ar citu NHL organizāciju Tampabejas “Lightning”, kurā spēlēja latvietis Kristers Gudļevskis. Savu Ziemeļamerikas karjeru latvietis uzsāka agrāk par augstāk draftēto krievu vārtsargu Andreju Vasiļevski, cerības nostiprināties “Lightning” sastāvā Kristeram bija, bet tās ātri vien izplēnēja. Ziemeļamerikā ierodoties KHL spēlējošajam Vasiļevskim, priekšroka tika dota jaunajam krievam, kurš no pirmā vārtsarga statusa nometa Benu Bišopu un tagad ir stabils “Lightning” pirmais numurs. Pagaidām izskatās, ka līdzīgs stāsts veidojas ar Matīsu Kivlenieku un Elvi Merzļikinu.

“Viņš [Kivlenieks] turpina strādāt, lai uzlabotu savu spēli, bet progress ir daudzsološs viņa spēlē,” sacīja Lukana. “Šogad viņš mācās kā ir būt profesionālam sportistam Ziemeļamerikā – darba ieradumi, kādam ir jābūt uz ledus un ārpus tā. Dažkārt Kivlenieku izsauc uz Kolumbusu, jo rezerves vārtsargam Korpisala ir vajadzīgs spēles laiks. Tāpēc viņi nosūta Korpisalo uz AHL, lai iegūtu spēles laiku un Kivlenieku uz NHL, jo līgas nolikums paredz, ka sastāvā jābūt vismaz diviem vārtsargiem. Došanās uz Kolumbusu ļauj Matīsam praktiski darboties ar “Blue Jackets” vārtsargu treneri Īanu Klārku, kurš regulāri strādā ar pirmo numuru Bobrovski.”

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām