"Kurbads" aizsargs Aleksandrs Galkins var būt priecīgs par Latvijas izlases sniegumu. Foto: LHF
Aizvadītās nedēļas nogalē Valmierā un Rīgā norisinājās Baltijas kausa izcīņas noslēdzošais trešais posms, kurā pārliecinošu uzvaru izcīnīja Latvijas klubu izlase. Kaimiņi mūs nepārsteidza, bet mēs paši sevi gan.
Patiesībā, tagad mūs vairs nevar tik viegli pārsteigt. Vienlaicīgi vairākos turnīros startēja piecas Latvijas hokeja izlases – Latvijas izlase pārbaudes turnīrā Dānijā, U18 izlase Liepājā, Latvijas sieviešu izlase pārbaudes turnīrā Polijā un divas Latvijas klubu izlases Baltijas kausa izcīņā. Katra izlases komanda cīnījās atšķirīgu mērķu vadīti, bet svarīgākais, ka savas valstsvienības kreklu uzvilka mazliet vairāk kā 100 hokejistu. Ne tikai hokejisti, kuri cīnās par vietu lielās izlases sastāvā, bet arī tādi, kuri tikai dienu pirms spēles uzzināja, ka ir iekļauti izlasē.
Otrais gadījums ir attiecināms uz hokejistiem, kuri Baltijas kausa izcīņā pārstāvēja Latvijas otro klubu izlasi. No izlašu zupas katla vairāk izgaršosim ne pašas frikadeles, bet kartupeļus un burkānus jeb Baltijas kausa izcīņas pārstāvjus. Turnīru komandas ievadīja Valmierā, Vidzemes Olimpiskajā centrā, kurā gaidāmajā vasarā nometni plāno aizvadīt ne tikai Rīgas “Dinamo”, bet arī cits KHL klubs.
Latvijas klubu izlases hokejisti cīņā. Foto: Edgars Vaivads
Varētu šķist jocīgi, ka lielākā daļa turnīra spēļu aizvada provincē, bet izšķirošie mači norisinās galvaspilsētā. Valmieras multifunkcionālajā centrā bieži notiek suņu izstādes un rezervējuši savu pasākumu gadu iepriekš, tas iekrita 17. februārī, kad Baltijas kausa izcīņā bija paredzētas beidzamās spēles. Pašmāju un ārzemju suņu entuziasti rezervējuši arī visas Valmieras naktsmītnes, kuras šāda veida pasākumos ir deficīts.
Nebūt gan nevarētu teikt, ka Valmieras hokeja apvārsnis ir sauss. Vidzemes centrā mājo Latvijas 1. līgas komanda “Valmieras HK/BSS/ViA”, kuras spēles apmeklē vidēji 130 skatītāji. Latvijas klubu izlases spēles neapmeklēja tik liels skatītāju daudzums. Te rodas jautājums no mārketinga viedokļa, kāpēc veidot Latvijas 2. klubu izlasi, ja Valmierā jau bāzējas hokeja komanda. Saņēmuši negaidītu kurvīti no Zviedrijas 3. līgas komandas, nācās steigšus veidot Latvijas 2. klubu izlasi. Skaidrs ir viens, ja turnīrā piedalītos Valmieras hokeja komanda, tad tribīnes būtu pilnas.
Izejot no varbūtības kausa un iekāpjot reālajā bļodā, turnīra spēles bija saturīgas, vismaz no pirmās Latvijas klubu izlases puses. Turnīra sīvākā cīņa bija starp abām Latvijas izlasēm, kurā tikai ar 6:4 uzvaru izcīnīja pirmā klubu izlase. Rezultāts lielos vilcienos attaisno mača gaitu, krietni vairāk dominēja pirmā izlase, kamēr cienīgu sniegumu rādīja arī otrā izlase. Pirmais periods noslēdzās ar neizšķirtu rezultātu (2:2), otrajā trešdaļā pirmā izlase guva trīs bezatbildes vārtus, trešajā vienus, bet otrā izlase arī atguva divus vārtus. Skaistus vārtus guva otrās izlases kapteinis Jānis Straupe.
Video: sportacentrs.com
Latvijas pirmās klubu izlases maiņas:
Georgs Golovkovs – Edgars Homjakovs – Kārlis Ozoliņš; Mārtiņš Oskars Freimanis – Roberts Mamčics.
Gatis Gricinskis – Deivids Sarkanis – Martins Lavrovs; Aleksandrs Galkins – Mārtiņš Gipters.
Aleksandrs Novikovs – Artjoms Pankevičs – Rihards Remiņš; Bruno Bakanovs – Krists Apsītis.
Vārtsargi: Reinis Petkus, Kārlis Zakrevskis.
Turnīra spēles tiesāja arī KHL un Latvijas labākais tiesnesis Eduards Odiņš, kurš atzina, ka spēles līmenis ir pietiekami augsts, lai sekmīgi uzturētu sevi formā Olimpiskajā pārtraukumā. Taujāju arī par Olimpiskajām spēlēm, kāpēc netiesā četrgades lielāko sporta notikumu, atbilde bija loģiska un pieņemama: Internacionālajai ledus hokeja federācijai (IIHF) attiecības uz nažiem ir ar KHL un NHL, viņi paši izvēlās arbitrus, kas tiesās turnīru, tāpēc nav būtiski, ka tu esi KHL labākais tiesnesis. Kamēr Odiņš izmanto iespēju tiesāt spēlēs, cits latvietis Livars Lāns izmantoja iespēju turnīrā pārstāvēt Igaunijas izlasi. HK “Prizma” hokejista tēvs ir igaunis, tāpēc aizsargs izmantoja iespēju pārstāvēt Igaunijas izlasi.
Savu pārsvaru Latvijas klubu izlase parādīja arī pret igauņiem. Šajā mačā vairāk uzmanību varēja pievērst spēles detaļām, nevis kopbildei, jo tā pa lielam bija skaidra. Nomināli pirmā un trešā maiņa bija vadošie piecinieki, kuri lielu spēles daļu pavadīja pretinieku zonā. Abas maiņas veido hokejisti no divām komandām, attiecīgi – HK “Liepāja” un “Kurbads”. Manāms bija dinamietis Georgs Golovkovs, kurš vairākkārtīgi spēli uzņēmās uz sevis, dažkārt pārāk daudz un viņa mestās ripas, lielākoties, sasniedza tikai pretinieku vārtsargu vēderu.
Komandas kapteiņa godu nesa pieredzējušākais hokejists Aleksejs Širokovs, kurš spēlē pret igauņiem divās epizodēs nospēlēja tik viltīgi, ka pretinieki apjuka.
Igaunijas izlases ģērbtuve. Foto: Lotārs Zariņš
Cīnoties par ripu laukuma stūrī, Širokovs uzlika slieci uz ripas un tēloja, ka meklē ripu. Pievērsiet uzmanību augumā garajam Igaunijas hokejistam ar otro numuru. Viņš izskatās galīgi apjucis…
Kā arī viegls sitiens pa pretinieka plecu sargu un igauņu aizsargs aizpeld uz citu pusi.
Turnīra noslēdzošā diena arī pagāja mājinieku zīmē, pirmajā spēlē Latvijas otrā klubu izlase ar 6:0 pārspēja Igaunijas valstsvienību. Savukārt, mazajā finālā Latvijas pirmā klubu izlase ar 6:2 pieveica leišus, viesi abus vārtus guva trešā perioda izskaņā. Latvijas klubu izlase visos trīs “Crowns Baltic Challenge Cup” posmos, kuri norisinājās arī Tallinā un Klaipēdā svinēja pārliecinošas uzvaras.
Turnīra tabula
Vieta
Komanda
Spēles
Punkti
1.
Latvijas klubu izlase
3
9
2.
Latvijas klubu izlase 2
3
3
3.
Lietuvas izlase
3
3
4.
Igaunijas izlase
3
3
Igauņi un lietuvieši hokejā aug, īpaši interesants turnīrs solās aprīļa mēnesī (22-28), kad Lietuvā norisināsies pirmās divīzijas B grupas pasaules čempionāts. Savas valstsvienības krāsas aizstāvēs Lietuvas spožākais hokejistu zieds, kuru labākie karjeras gadi jau ir aiz muguras, bet uzvārdi pasaka daudz – Dainius Zubrus un Darius Kasparaitis. Baltijā hokejs ir cieņā, mācīsim un atbalstīsim savus kaimiņus, lai ar gadiem Baltijas kausa izcīņa kļūst aizvien sīvāka.