Cipruss komentē izskanējušās baumas par jauna amata izveidi LBS struktūrās par labu Šnepam

16/06/2020 09:51
Nokopēts
Kaspars Cipruss, www.sportazinas.com

Latvijas Basketbola savienība (LBS) vien pirms pāris dienām tika pie jaunām „sejām” tās struktūrā. Proti, par ģenerālsekretāru valde iecēlusi Kasparu Ciprusu, kurš iepriekš kandidēja uz LBS prezidenta amatu, savukārt par Latvijas Basketbola līgu (LBL) direktoru kļuvis bijušais valstsvienības spēlētājs Kristaps Janičenoks.

Atgriežoties atpakaļ laikā, nevar piemirst to, ka ap kongresu valdīja drāma – bija puses, kas vainoja otru “shēmošanā” un loģiski, ka tam sekoja pretreakcija. Kā viens no galvenajiem iemesliem tika minēts Edgara Šnepa paziņojums dienu pirms kongresa, ka viņš ar laiku atkāpsies no ilgstoši ieņemtā ģenerālsekretāra krēsla, savukārt vēlēšanu dienā Cipruss paziņoja, ka atkāpjas no savas kandidatūras prezidenta amatam.

Portāla “Sportazinas.com” rīcībā iepriekš nonāca informācija, ka LBS juristi, iespējams, esot uzsākuši darbu pie statūtu izmaiņām, kas nozīmētu, ka LBS parādītos jauna un līdz šim nebijusi amata vieta – viceprezidents, bet to ieņemtu jau 11 gadus LBS strādājušais Šneps, kurš tikai nesen pameta ģenerālsekretāra krēslu.

“Sportazinas.com” centās sazināties ar LBS prezidentu Raimondu Vējoni, kas gan neizdevās. Tomēr atsaucīgs bija Kaspars Cipruss un viņam tika uzdots jautājums – vai šīs baumas atbilst patiesībai?

„Iesākumā varu pateikt, ka oficiāli darbu LBS vēl neesmu uzsācis, jo man ir jānokārto nepieciešamās formalitātes ar iepriekšējo darba vietu [Izglītības un Zinātnes ministriju]. Pēc tā jau kļūšu pilnvērtīgs darbinieks,” iesāk Cipruss, kurš vienlaikus noraida baumas par viceprezidenta krēsla izveidi: „Tās ir pilnīgas muļķības! Lai arī oficiāli darbā vēl neesmu stājies, cik esmu runājis ar cilvēkiem struktūras iekšienē, neviens neko tādu nav minējis. Nedomāju, ka šobrīd tāds amats vispār būtu aktuāls.”

Tāpat baumu līmenī izskanēja pat konkrēta summa, ko Šneps varētu saņemt kā mēnešalgu – ap pieciem tūkstošiem eiro bruto (pirms nodokļas nomaksas). Vaicājām, vai LBS šobrīd vispār var atļauties kādam maksāt tādu algu, izņemot ģenerālsekretāram, jo iepriekš publiski bija izskanējis, ka Šneps par darbu šajā amatā saņēmis ap trīs tūkstošiem eiro „uz rokas”.

“LBS padome marta beigās apstiprināja sabalansētu LBS budžetu, pilnvarojot valdi to grozīt, ņemot vērā ārkārtējās situācijas ietekmi. Pārskatot izdevumu un ienākumu sadaļas, budžets jau grozīts, tai skaitā samazinot administrācijas atalgojumu vidēji par 25%. Izdevumu pieaugums jebkurā pozīcijā būs iespējams tikai un vienīgi, ja izdosies attiecīgi palielināt ieņēmumus,” tā Cipruss.

Tiesa, viņš piebilda, ka darbs pie statūtu maiņas tuvākajā laikā varētu notikt, tomēr citos jautājumos: “Statūtos ir formulējumi, kas laika gaitā zaudējuši aktualitāti vai jākoriģē. Piemēram, tehniska nianse – statūtos ierakstīts, ka klubus padomē pārstāv prezidenti, bet dažos klubos šādu posteņu nav un tas rada juridiskus sarežģījumus. Jebkurā gadījumā, statūtu grozīšana ir ilgs process, kurā iespēja paust savas idejas būs gan biedriem, gan komisijām, un galīgo versiju pieņems Biedru sapulce.”

LBS šobrīd ir 53 biedri (juridiskās personas) un deviņi asociētie biedri. Vaicājām jaunajam ģenerālsekretāram, vai nākotnē ir plāns papildināti biedru skaitu.

Šajā kontekstā arī jāpiemin kuluāros izskanējušas runas, ka tas tiek darīts ar mērķi, lai esošā “vara” noturētu pozīcijas ilgtermiņā. Proti, liela daļa biedru, kā arī “topošo” biedru ir lojāli “esošajai elitei” un šo varētu uzskatīt par „laicīgu gatavošanos kongresam”.

Vai šie biedri ir patiešām tik nozīmīgi Latvijas basketbolam, ka būtu ievērojami jāpaplašina to skaits, un vai tas neradīs lielāku „bardaku”, ka par biedru var kļūt jebkurš kaut nedaudz saistīts ar basketbolu iestādījums?

Jaunieceltais ģenerālsekretārs tā neuzskata: “Tiesības kļūt par Latvijas Basketbola savienības biedriem ir visām organizācijām, kas darbojas basketbola labā. Biedru loka paplašināšana nav pašmērķis, bet, no otras puses, nav loģiski, ja organizācija, kas strādā basketbolā, paliek ārpus LBS vai izvairās iesaistīties, piemēram, komisiju darbā. Liels biedru skaits, tāpat kā lielas komisijas prasa vairāk darba, taču dod vairāk ideju un palīdz pieņemt lēmumus plašākas basketbola sabiedrības, nevis šauras elites interesēs. Ja lielākā daļa LBS biedru ir lojāla “esošajai elitei”, tas liecina, ka “esošās elites” darba stils un rezultāti apmierina vai arī alternatīvie piedāvājumi šķiet nekvalitatīvāki un riskantāki.”

Tāpat bijušajam izlases centram vaicājām, kā organizācijai veicas ar jauna vīriešu izlases ģenerālmenedžera atrašanu, uz ko gan viņš nevarēja atbildēt, jo oficiāli vēl nav stājies jaunajā amatā. Cipruss uzskata, ka šis jautājums būtu rūpīgi jāizvērtē un jāizanalizē tuvākajās valdes sēdēs.

TOP notikumi
1
X
2
6.75
4.8
1.43
6.75
5
1.41
1.29
6
9.25
1.8
4.25
3.6
2.3
3.5
2.95
1.65
-
2.25
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām