Jau ierasts, ka pēdējos gados Kontinentālās hokeja līgas (KHL) klubā Rīgas “Dinamo” ir daudz leģionāru, jo ar vietējiem resursiem nepietiek, lai izskatītos konkurētspējīgi šajā līgā. Tiesa, pēdējā laikā arī liels ārzemnieku skaits negarantē iekļūšanu “play-off” turnīrā, jo daudz kas ir atkarīgs no piesaistīto spēlētāju līmeņa.
Kāds no “Dinamo” pagājušajās sezonas leģionāriem bija pateicīgs komandas tā brīža galvenajam trenerim Pēterim Skudram, kurš Rīgā savāca daudzus bezdarbniekus un deva viņiem iespēju aizvadīt vēl vienu sezonu KHL. Par laimi, šosezon šāda filozofija netika piekopta, un lielākā daļa no 14 ārzemniekiem ir diezgan kvalitatīvi hokejisti, kuriem atbilstība KHL gan vēl būs jāpierāda.
Uz “Dinamo” atbraucis vārtsargs čempions – tā varēja rakstīt, kad rīdzinieku sastāvu papildināja Matsons. Viņa stāsts ir unikāls, jo pēc atgriešanās no Ziemeļamerikas 2013. gadā viņš četras sezonas pavadīja Zviedrijas pēc spēka otrajā līgā (Allsvenskan). Tā vien šķita, ka nekas tur nesanāks, bet tad Matsonu pie sevis aicināja viens no vietējā hokeja grandiem Gēteborgas “Frolunda”. Vārtsargam priekšā allaž bijis kāds spēcīgs konkurents, un par pirmo numuru viņš tā arī nekļuva. Tomēr Matsons spēlēja daudz, un savu trofeju plauktu papildināja ar vienu Zviedrijas čempiona titulu un diviem IIHF Čempionu līgas uzvarētāja tituliem.
Karjeras lielāko daļu Čehijā pavadījušajām vārtsargam šī būs debija sezona KHL. 2017./2018. gada sezonā viņš atkārtoti izmēģināja spēkus Ziemeļamerikā – ja pirmajā reizē tā bija Ontario hokeja līga, tad otro reizi čehs kļuva par Amerikas hokeja līgas (AHL) vienības Grendrepidas “Griffins” spēlētāju, šajā komandā gan nospēlējot vien četrus mačus un sezonas lielāko daļu pavadot Austrumu krasta hokeja līgā (ECHL). Aizvadītajās trīs sezonās bijis pamatvārtsargs Prāgas “Sparta”, kur allaž demonstrēja stabilu sniegumu – atvairīto metienu procents virs 91 un vidēji 2,26 – 2,57 ielaistie vārti.
Matejs Mahovskis | Foto: Raimonds Volonts / Rīgas “Dinamo”
Latvijā labi pazīstams aizsargs, kurš labi runā latviski un vairāk uzskatāms par vietējo hokejistu, nekā par ārzemnieku, jo jaunības gados Ališausks izgājis cauri “Liepājas Metalurga” akadēmijai. “Dinamo” viņš spēlēja no 2017. līdz 2020. gadam, un, 2019./2020. gada sezonu noslēdzot ar otro sliktāko lietderības koeficientu komandā (-20), devās uz Slovākiju. Pēc viena Bratislavas “Slovan” pavadītā gada Ališausks ir atpakaļ ar pārliecību, ka pašlaik viņš atrodas labākajos gados, jo aizsargam ir labs fiziskais stāvoklis, kā arī uzkrāta pieredze augstā līmenī.
Nekad nav zināms, vai kāds kanādietis izšaus, vai nē. Korado pirms tam Eiropā nospēlējis tikai vienu sezonu, bet iepriekš mēģinājis nostiprināties NHL. Sanācis diezgan viduvēji, jo pēdējo divu sezona laikā Ziemeļamerikā viņš spēlējis tikai AHL, bet kopā Korado NHL aizvadījis tikai 76 mačus, kuros sakrājis negatīvu lietderību -24. Eiropā viņš debitēja Zviedrijas “Allsvenskan” līgā, kur bija pamanāms MODO komandā. Vai viņam izdosies veikt strauju soli un uzreiz ielekt KHL vilcienā – pagaidām nav skaidrs.
Frenks Korado | Foto: Raimonds Volonts / Rīgas “Dinamo”
“Dinamo” svaigākais papildinājums uz papīra ir visai iespaidīgs – 2010. gada drafta 13. numurs. Izskatās gan, ka “Coyotes” pārvērtēja Gormlija potenciālu, jo divās sezonās viņš komandā aizvadīja vien 32 spēles un tika aizmainīts uz Kolorado. NHL stāsts noslēdzās diezgan ātri, bet Eiropa izrādījās viesmīlīgāka – vienā komandā ar Matsonu Gormlijs arī kļuva par Zviedrijas čempionu un divkārtējo Čempionu līgas uzvarētāju. “Ātrs aizsargs ar labu pirmo piespēli. Izmanto savus gabarītus, lai pieturētu ripu. Vajadzētu uzlabot kopējo sniegumu un stabilitāti sezonas laikā,” 2019. gadā rakstīja par Gormliju.
Vienīgais hokejists starp visiem pagājušās sezonas leģionāriem, kurš palika Rīgā. “Dinamo” sniegums kovida čempionāta apstākļos noteikti nav indikators hokejistu individuālajām spējām, bet arī šajā situācijā Skārlets neizskatījās slikti – viņš spēlēja visvairāk no aizsargiem, pelnīja ne tikai soda minūtes, bet arī pārkāpumus pret sevi, kā arī pēc iespējas centās palīdzēt uzbrucējiem, izdarot 15 piespēles un pašam iemetot divas ripas pretinieku vārtos. Cerams, ka šosezon kanādietis turpinās progresēt.
Pieredzējušais čehs jau iepriekš spēlējis ar latviešiem – viņa komandas biedri savulaik bija Oskars Cibuļskis, Andris Džeriņš un Māris Bičevskis, tiesa, no šī trio “Dinamo” būs redzams tikai aizsargs Cibuļskis. Savā debijas sezonā KHL 2018./2019. gada čempionātā uzbrucējs izskatījās solīdi, cik vien tas bija iespējams grimstošā kuģī ar nosaukumu Bratislavas “Slovan”, sakrājot 23 (11+12) punktus. Pēc tam bija neveiksmīga atgriešanās Čehijā, bet īsts karjeras restarts sanāca Somijas komandā “Pelicans”, kurā Červenijs ar 21 golu kļuva par vienības labāko vārtu guvēju.
Divkārtējais Somijas čempions pirms iepriekšējās sezonas nolēma pirmo reizi spēkus izmēģināt ārzemēs, kļūstot par kūrortkomandas “Sochi” hokejistu. Lēciens no Somijas čempionāta uz KHL sanāca ne īpaši veiksmīgs, jo 15 (6+9) punktus 46 spēlēs diez vai var saukt par labu rezultātu, it īpaši ārzemniekam, no kura tiek prasīts rezultāts (it īpaši Krievijā, kur ir leģionāru limits). Ir aizdomas, ka Rīgā spiediens būs mazāks, līdz ar ko Karjalainens varētu demonstrēt arī labāku sniegumu, tomēr diez vai viņš kļūs par uzbrukuma līderi.
Jere Karjalainens | Foto: Raimonds Volonts / Rīgas “Dinamo”
Vēl viens NHL drafta pirmā raunda hokejists, kuru 2013. gadā ar 22. numuru izvēlējās Kalgari “Flames”. Viņa NHL stāsts (vismaz pagaidām) noslēdzās pēc astoņām spēlēm, un nākamās piecas sezonas viņš pavadīja AHL. Šī gada janvārī Porjē nolēma mainīt karjeras virzienu un pievienojās Slovākijas komandai “Košice”. Uzbrucējs uzreiz bez iešūpošanās iejūtās vienībā, visai īsā nogrieznī sakrājot 17 (9+8) punktus. Ar šādu pieredzi dominēt Slovākijā nav brīnums, bet Porjē ir potenciāls, lai arī “Dinamo” līdzjutējus iepriecinātu ar ne vienu vien vārtu guvumu.
Savulaik Rīgā Protapovičam izdevās restartēt savu karjeru – Jekaterinburgā viņš bija fārmkluba spēlētājs, bet “Dinamo” uzbrucējs ieguva vietu pamatsastāvā. 2019./2020. gada sezonu gan īsti neviens nevēlas atcerēties, jo kārtējo reizi tika sagrautas cerības uz “play-off”, bet pašam Protapovičam tas nogrieznis sanāca diezgan labs. Pēc atgriešanās “Avtomobilist” vienībā viņam atkal bija jāsamierinās ar mazāku lomu, bet 54 spēlēs iemests tikai viens gols. Pats uzbrucējs sezonu Rīgā sagaida ar cerībām par karjeras restartu.
Ja ļaus veselība, tad pieredzējušais Radils varētu kļūt par vienu no atslēgas spēlētājiem pie pretinieku vārtiem. Krievijā viņš pirmo reizi ierādās 2015. gadā, un kopā nospēlējis četras sezonas Maskavas “Spartak”, pa vidu vēl bijis divu gadu komandējums NHL komandā Sanhosē “Sharks” un tās fārmklubā Sanhosē “Barracuda”. Katrā no četrām KHL sezonām iemestas vismaz 12 ripas un sakrāti vismaz 32 punkti, bet aizvadītajā sezonā Radils vairāk koncentrējās tieši uz vārtu guvumiem, pretinieku vārtsargus pārspējot 19 reizes. Daži ilggadējie “Dinamo” uzbrucēji šādus skaitļus var redzēt tikai sapņos.
Vēl viens uzbrucējs, kuram ir potenciāls kļūt par uzbrukuma līderi. Tiesības uz šo hokejistu tika iegūtas no Pekinas “Kunlun Red Star” apmaiņā pret tiesībām uz Mārtiņu Dzierkalu. Šim darījumam ir simbolisms, jo Šinkaruks atgādina Dzierkala uzlaboto versiju. Debiju līgā 2016. gada AHL zvaigžņu spēles dalībnieks piedzīvoja Ķīnas komandā un viņam noteikti varētu rasties vairāki jautājumi gan par KHL, gan par Pekinas klubu, kas savas mājas spēles aizvada Maskavas apgabalā. Savu darbu Šinkaruks zina labi, un “Kunlun Red Star” dīvainākajā modelī (ja neskaita šo sezonu) viņš izskatījās kā cerības stars, 47 mačos sakrājot 30 (12+18) punktus.
Tīvolam nav pieredzes ārpus dzimtenes un viņam būs nepieciešams pāriet citā līmenī. Pēdējās sezonās uzbrucējs izdarījis akcentu uz piespēlēšanu, un ar to viņam veicies diezgan labi. Komanda gan palika ārpus izslēgšanas spēļu zonas. Laba ziņa Tīvolam ir tāda, ka adaptācija jaunajā vietā ir/būs vieglāka, jo “Dinamo” spēlēs arī viņa aizvadītās sezonas maiņas biedrs Sebastajans Vanstrems, un šis duets varētu patrokšņot. Tiesa, pārbaudes mačos Sergejs Zubovs izmēģinājis dažādus variantus, gan liekot abus vienā maiņā, gan dažādās. Zīmīgi, ka otrajā zaudētajā spēlē pret Helsinku “Jokerit” vārtus guva tieši Vanstrems un Tīvola.
Kādreizējais Zviedrijas čempions pēc piecām sezonām dzimtenē 2020. gadā nolēma doties uz Somiju, un lēmums izrādījās veiksmīgs. Lai kāda būtu sabiedrības attieksme pret Somijas čempionātu, 33 vārtu guvumi ir ievērojams rezultāts un savu vērtību Vanstrems noteikti ir pacēlis. Nešaubos, ka starpsezonā viņam bija arī citi piedāvājumi, bet viņš izdarīja izvēli par labu “Dinamo”. 33 vārtus mēs no viņa noteikti nesagaidīsim, bet ja būs kaut 15, tad darījumu varēsim uzskatīt par veiksmīgu.
Sebastjans Vanstrems | Foto: Raimonds Volonts / Rīgas “Dinamo”
Hanters Šinkaruks – 2
Frenks Korado
Rūdolfs Červenijs
Nerijus Ališausks
Peters Tīvola
Sebastjans Vanstrems
Emīls Porjē
Mārtiņš Karsums
Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām
Mīļākais sporta veids
Aktuālās tēmas
Interesanti un saprotami par sportu