Divi brāļi ar latviešu saknēm no NBA ir iekasējuši 800 miljonus… Nē, tu nepārklausījies

24/03/2024 11:32
Nokopēts
Adams Silvers, Ozijs Silna un Daniels Silna

Diviem brāļiem – Ozijam Silnam un Danielam Silnam – Nacionālā basketbola asociācija (NBA) vairāku gadu griezumā ir samaksājusi aptuveni 800 miljonus dolāru. Abi uzņēmēji ar neticamu darījumi ir “apzaguši” NBA, bet vēl interesantāks ir fakts, ka viņiem abiem ir latviešu saknes.

Uzreiz skaidrībai jāpiebilst, ka dzīvs ir tikai viens no brāļiem, jo Ozijs nomira 2016. gadā 83 gadu vecumā, zaudējot cīņu ar vēzi. Danielam šobrīd ir 79 gadi.

Kas ir Silnu brāļi?

Ozijs un Daniels Silnas ir atbildīgi par darījumu, kuru mediji visā pasaulē sauc par “iespaidīgāko sporta vēsturē”. Šie latviešu izcelsmes uzņēmēji ir slaukuši NBA līdz pat 2014. gadam, nedarot neko. Viņiem pat nekad nav piederējusi NBA komanda, kaut arī viņi to vēlējās.

Ozija un Daniela vecāki ir latviešu-ebreju imigranti, kuri trīsdesmitajos gados no Latvijas pārcēlās uz ASV. 1932. gadā piedzima Ozijs, bet 1944. gadā – Daniels. Viņu tēvs bija uzņēmējs, kuram Ņūdžersijā piederēja tekstila uzņēmums un dēls Daniels viņam pievienojās pēc augstkolas pabeigšanas, lai palīdzētu attīstīt biznesu.

1969. gadā abi brāļi izveidoja savu apģērbu darināšanas kompāniju, kura bija gana veiksmīga, lai pēc diviem gadiem to pārdotu. Gūstot vērā ņemamus ienākumus, viņiem radās ideja par basketbola komandas iegādi.

“Spirits of St. Louis” iegāde

"Spirits of St.Louis" savā pirmajā sezonā

“Spirits of St.Louis” savā pirmajā ABA sezonā

Domājot, kādā virzienā doties tālāk un kur ieguldīt savu nopelnīto naudu, viņiem radās doma par to, ka abi varētu kļūt par basketbola komandas īpašniekiem. Tā nu 1974. gadā brāļi par vienu miljonu dolāru nopirka Amerikas Basketbola asociācijas (ABA) klubu Karolīnas “Cougars” un to uzreiz pārcēla uz Sentluisu, jo tā tobrīd bija lielākā pilsēta ASV bez savas basketbola komandas. Viņi nodomāja, ka šis faktors varētu būt nozīmīgs, la vienību savā pulkā nākotnē, iespējams, paņemtu NBA.

No 1974. līdz 1976. gadam “Spirits of St. Louis” spēlēja ABA čempionātā. ASV tolaik bija divas vadošās basketbola līgas – NBA un ABA, taču NBA saprata, ka šāda divu līgu konkurēšana ne pie kā laba nenovedīs, tādēļ sekoja piedāvājums apvienoties. Problēma gan bija tāda, ka no septiņām komandām NBA bija gatava uzņemt tikai četras – Denveras “Nuggets”, Sanantonio “Spurs”, Indiānas “Pacers” un Ņujorkas “Nets”, kuras tam arī piekrita.

Trijām atlikušajām vienībām tika izteikts izpirkuma piedāvājums – 3 miljoni par komandas izformēšanu. Virdžīnijas “Squires” tas vairs nebija aktuāli, jo šis klubs pirms apvienošanās 1976. gadā bankrotēja. Kentuki “Colonels” apstiprināja piedāvājumu, bet “Spirits of St.Louis” vēl domāja. Lai arī viņi varēja akceptēt trīs miljonus un aiziet kā uzvarētāji ar divu miljonu peļņu, Silnu brāļiem bija pārliecība, ka no šī darījuma var izspiest vairāk.

Vienošanās

Ozijs, Daniels, NBA juristi un četri bijušie ABA klubi sēdās pie sarunu galda. Sarunu procesā viņi nonāca pie divām sadaļām. Pirmais punkts ietvēra to, ka četras NBA jaunpienācējas samet divus miljonus, nevis trīs (tolaik viena miljona atšķirība bija milzīga) kā kompensāciju Silnu brāļiem. Bet otrais punkts bija galvenais faktors, kas viņiem atnesa grandiozo peļņu. Neticot, ka NBA popularitāte varētu “aizlidot debesīs”, “Nuggets”, “Spurs”, “Pacers” un “Nets” (tagad Bruklinas komanda) piekrita maksāt Silnu brāļiem 1/7 daļu no televīzijas tiešraižu ieņēmumiem tik ilgi kamēr NBA eksistēs, kas tobrīd bija aptuveni 2% no visas NBA televīzijas naudas. Lielākā kļūda no komandu puses bija padarīt šo līgumu par beztermiņa.

Silnu brāļi

Silnu brāļi

“Salīdzināt šo situāciju var ar to, ka tev pieder 400 hektāru zeme tuksnesī, bet kāds piedāvā mūžīgas tiesības uz dziļurbumu veikšanu tur,” 2014. gadā intervijā NBC atcerējās kādreizējais ABA ģenerālsekretārs Maikls Goldbergs, kurš uzsvēra, ka tolaik NBA nebija vērā ņemamu televīzijas līgumu un čempionāts bija nestabils. Nevienam, izņemot Silnu brāļiem, nebija ticības, ka pēc apvienošanās varētu sekot strauja augšupeja. “Tolaik NBA ar televīzijas līgumiem neko daudz nepelnīja. Dienas beigās visi vienojās labāk ātrāk izbeigt sarunas un piekrist “beztermiņa” līgumam, jo kurš gan domāja, ka tam būs kaut kāda vērtība?”

Vienošanās, lai nodzēstu Sentluisas komandu no ASV basketbola scēnas, paredzēja, ka viņi ik gadu saņems konkrētu summu no NBA televīzijas ienākumiem. Brāļu advokāts Donalds Šupaks spēlēja no varas pozīcijām, jo “cietēji” bija Silnas. Galu galā viņi gribēja savu komandu redzēt NBA. Šupaks līgumā iekļāva nosacījumu, ka to “nevar apiet vai padarīt par novecojušu”, ņemot vērā faktu, ka brāļi ar savu komandu primāri vēlējās piedalīties NBA čempionātā un viņu izraidīšana bija līgas iniciatīva, nevis pašu. NBA nekas cits neatlika, kā piekrist ātri sastādītajam līgumam un cienīt tā nosacījumus.

Naudas pelnīšana

Pirmajā sezonā (1980/81) kopš NBA un ABA apvienošanās un Sentluisas komandas likvidācijas Silnu brāļi iekasēja aptuveni pusmiljonu dolāru no televīzijas ieņēmumiem. NBA popularitāte astoņdesmitajos gados eksplodēja. Līgā dominēja tādas superzvaigznes kā Maģiskais Džonsons, Lerijs Bērds, Karīms Abduls-Džabars, Mozess Melouns, Maikls Džordans, Aizeja Tomass, Džūliuss Īrvings, Dominiks Vilkinss, Hakīms Olažuvons un citi. NBA saslēdza televīzijas līgumus ar CBS, NBS, TNT un TBS un līgas televīzijas ieņēmumi neilgā laika periodā kļuva simtiem miljonu dolāru vērti. Cik tad Ozijs un Daniels pelnīja, sēžot dīvānā un baudot vieglāko naudu pasaulē?

Astoņdesmitie gadi – skaitļi nav zināmi publiski, bet tiek lēsts, ka tie ir “vairāki miljoni”
Deviņdesmitie gadi – ap 4,4 miljoniem ik sezonu
1999-2002 – ap 12,5 miljoniem ik sezonu
2003-2006 – ap 15,6 miljoniem ik sezonu
Līdz 2011. gadam – ap 17,5 miljoniem ik sezonu

Līdz 2014. gadam brāļi kopumā bija iekasējuši aptuveni 300 miljonus dolāru. Noslēdzošajā līguma gadā četri savulaik no ABA uz NBA aizgājušie klubi katrs Ozijam un Danielam aizsūtīja pa pieciem miljoniem dolāru katrs – tātad kopumā 20 miljonus.

Līguma laušana

NBA un komandas apzinājās, ka čempionāts ik gadu bezjēdzīgi zaudē milzīgu naudu, tādēļ laika gaitā bija daudzi mēģinājumi pielauzt viņus aiziet no šī līguma. Jau astoņdesmitajos gados Silnām piedāvāja sešus miljonus, bet viņi noraidīja. Pēc tam Ņūorleānas “Hornets” īpašnieks Toms Bensons aicināja brāļiem lauzt līgumu apmaiņā pret to, ka Ņūorleānas klubu sauks “Spirits” un viņiem piederēs intelektuālās tiesības uz šo nosaukumu, taču arī tam viņi nepiekrita un kluba nosaukums mainījās uz “Pelicans”.

2014. gadā NBA, bijušie ABA klubi un Silnu brāļi vienojās par līguma izbeigšanu. Kā kompensāciju viņiem izmaksāja 500 miljonus dolāru. Lai arī pēc tam sekoja vēl dažas nelielas nianses, kuru dēļ brāļiem tika izmaksātas vēl salīdzinoši nelielas summas, lielos vilcienos NBA bija no Silnām tikuši vaļā.

Interesants pagrieziena punkts šajā darījumā varēja būt brīdī, kad notika apvienošanās. Silnu brāļi cerēja, ka NBA pievienosies gan “Spirits”, gan “Colonels”, un viņi bija gatavi šo televīzijas tiešraižu ideju piespēlēt finansiālās grūtībās esošajai “Squires”. Brīdī, kad NBA nevēlējās līgā redzēt ne “Spirits”, ne “Colonels”, viņi plānu īstenoja paši. Domājot par to, kā būtu, ja būtu – paņemot uz NBA gan “Spirits”, gan “Colonels”, Silnu brāļu vietā kā NBA slaucēji varēja būt “Squires” īpašnieki.

Komentāri

  • Gunars Berkis
    24/03/2024 11:59

    Bildē skaidri redzams, kādas viņiem saknes, un tās nav latviešu, Latvijas, jā, varbūt.

Komentāri ir slēgti

TOP notikumi
1
X
2
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām