Dončičs iet Porziņģa pēdās – eiropietis žilbina un kritiķiem aizver mutes…

21/01/2019 17:23
Nokopēts
Luka Dončičs, www.sportazinas.com

Reti kuram spēlētājam jau savā debijas sezonā Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) izdodas radīt tādu troksni, kādu ir sacēlis Luka Dončičs. Vēl pagājušajā vasarā par brīnumbērnu dēvētā slovēņa iespējas Ziemeļamerikā attaisnot otrpus okeānam iemantoto reputāciju tika vērtētas visai skeptiski, tomēr jau no pirmajām minūtēm NBA laukumos vien 19 gadus jaunais Dončičs apliecināja, ka ap viņu saceltā kņada ir pamatota – šis puisis ir ieradies, lai iekarotu arī NBA!

Dončičs vēl pirms nonākšanas pasaules spēcīgākajā līgā Eiropā paguva izcīnīt teju visu iespējamo, ko vien spēlētājs var izcīnīt – Eirolīgas čempions un MVP, trīskārtējs Spānijas ACB čempions un arī MVP, Eiropas čempions Slovēnijas izlases sastāvā, vieta simboliskajos pieciniekos…Lukas atzinības varētu turpināt uzskaitīt, tomēr NBA vidē uz neapšaubāmi talantīgo Dončiču tik un tā raudzījās ar piesardzību – sak, liela muiža, viņš ir labākais līgās, kur spēlē NBA nevajadzīgi basketbolisti! Zināma taisnība šajā apgalvojumā, protams, ir, taču nevar par zemu novērtēt to, ka Luka jau 16, 17 gadu vecumā par minūtēm laukumā cīnījās ar profesionāļiem, večiem un veterāniem, kas nav gluži tas pats, kas dominēt starp saviem vienaudžiem ASV koledžu līmenī.

Bija arī tādi, kas nekautrējās uzskatīt, ka Luka NBA ieradīsies, neesot optimālajā sportiskajā formā, un slovēnim vispār būs nepieciešams krietns laiks, lai adaptētos pie augstā spēles tempa.

Luka Dončičs, Lebrons Džeimss, www.sportazinas.com

Luka Dončičs pret Lebronu Džeimsu
Foto: Business Insider

Pat pēc vasarā notikušā drafta netrūka tādu, kas uzskatīja, ka Dončiča draftēšana ar augsto trešo numuru (Atlantas “Hawks”, vēlāk tiesības uz slovēni aizmainot uz Dalasas “Mavericks”) var neatmaksāties, un drošāk būtu bijis izraudzīties kādu koledžu laukumos spīdējušo spēlētāju, kura gaitām sekot līdzi bija iespējams ik dienas. Var jau saprast ziemeļamerikāņu rezervēto attieksmi pret eiropiešiem un citiem ārzemniekiem. Galu galā NBA klubi jau iepriekš ir apdedzinājušies ar Eiropā “sahaipotiem” spēlētājiem – Darko Miličičs (2003. gadā izvēlēts uzreiz pēc Lebrona Džeimsa, priekšā Karmelo Entonijam, Dveinam Veidam un Krisam Bošam), gruzīnis Nikolozs Tsikišvili (piektais numurs 2002. g. draftā priekšā Amarijam Stademairam, Karlosam Būzeram un citiem), Andrea Barnjāni (2006. gada pirmais numurs), vēl pavisam nesenā pagātnē – Mario Hezonja, kurš tika draftēts divas izvēles pēc Kristapa Porziņģa, tomēr šobrīd Ņujorkas “Knicks” sastāvā drīzāk cīnās par noturēšanos NBA.

Var pamatoti uzskatīt, ka eiropiešu “produktu” reputāciju pēdējos gados nedaudz uzlaboja tieši Porziņģis, kurš, spēlējot Ņujorkā, kļuva par globālu zīmolu un vienu no līgas nākotnes sejām. Daudzsološi Čikāgas “Bulls” sastāvā līdz šīm izskatījies arī soms Lauri Markanens, Denveras “Nuggets” rindās arvien spožāk spīd serbs Nikola Jokičs, tomēr Dončiča ienākšanai NBA bija pavisam cita likme, jo slovēnim bija ne tikai jāpierāda sava piederība basketbola elitei, bet arī jānes Eirolīgas un Eiropas basketbola vārds. Galu galā – tieši Luka tiek pozicionēts kā pēdējo gadu lielākais vecā kontinenta talants, kura debija NBA tika gaidīta ar lielu ažiotāžu.

Dončiča rēķinā pasaules spēcīgākajā līgā šobrīd ir 44 spēles, un jau no pirmajām nospēlētajām minūtēm skatītāji un apskatnieki ne tikai Dalasā, bet arī visa līgā bija vienisprātis – šis nav tipisks “rukijs” savā pirmajā sezonā pie lielajiem puišiem. Luka laukumā nav pats ātrākais, pats atlētiskākais, nedz arī pats ar dabas dotiem talantiem apdāvinātākais spēlētājs, tomēr vairāku gadu garumā iekrātā pieredze Madrides “Real” un Slovēnijas izlases sastāvos ir neatsverama. Dončiča arsenālā no visa ir pa drusciņai – Luka var vadīt saspēli, dalīt piespēles, uzņemties punktu gūšanu, vākt atlēkušās bumbas, kā arī jau šobrīd cienījamā līmenī darboties aizsardzībā. Tam visam pāri debitantam neierastā pārliecība un sportiskā bezkaunība, nerespektējot nevienu skaļo vārdu, kas vienu spēli pēc otras stājas viņam pretī laukumā. Tāpat arī ne kuram katram pirmgadniekam ir “pauti”, lai izšķirošos brīžos aukstasinīgi realizētu neskaitāmus sarežģītus “step-back” tālmetienus, kas jau kļuvuši par slovēņa firmas zīmi NBA. Ar Dončiču vienā plauktiņā šajā spēles elementā liekams tikai Džeimss Hārdens…

Lukas zvaigznes straujā pacelšanās bijusi svētīga arī Dalasas “Mavericks”, jo savu 21. un, visticamāk, pēdējo sezonu NBA aizvada ilggadējais kluba līderis Dirks Novickis. Iespējams, visu laiku izcilākā eiropieša gulbja dziesma simboliski sakrīt ar Dončiča ienākšanu līgā un stafetes pārņemšanu kā “Mavs” balstam nākamajiem 10-15 gadiem. Vēl pirms šīs sezonas sākuma Dalasai tika prognozēti smagi un tumši pirmie gadi neizbēgamajā pārbūves procesā pēc Novicka ēras noslēgšanās, tomēr Dončiča pārliecinošais sniegums un iejušanās komandas līdera lomā jau šobrīd ir paātrinājusi Teksasas vienības adaptēšanos dzīvei “pēc Dirka”.

Novickis, Dončičs, www.sportazinas.com

Dirks Novickis un Luka Dončičs – divas basketbola paaudzes vienuviet
Foto: Glenn James/NBAE/Mavs.com

Lukas piederība NBA zvaigznēm neparādās tikai plikos skaitļos statistikā, lai gan arī tie ir gana iespaidīgi – vidēji katrā mačā nospēlētajās 32 minūtēs slovēņa kontā apaļi 20 punkti, 6,7 atlēkušās bumbas, 5,1 rezultatīva piespēle un 1,2 pārtvertas bumbas. Un tas viss 19 gadu vecumā! Salīdzinājumam, NBA izcilnieka Lebrona Džeimsa rādītāji debijas sezonā bija attiecīgi 39 minūtēs gūti 20,9 punkti, 5,5 bumbas, 5,9 piespēles un 1,6 “stīli”. “Lukamānija” ir pārņēmusi ne tikai līdzjutējus Dalasā, bet arī visā līgā, jo kā gan citādāk izskaidrojama Dončiča milzīgā popularitāte Visu zvaigžņu spēles balsojumā. Rietumu konferencē par slovēni vairāk balsis saņēmis tikai Džeimss, bet visas līgas griezumā priekšā aizsteidzies vēl tikai cits Eiropas brīnumbērns Jannis Adetokunbo. Visi šie spēlētāji jau šobrīd saņēmuši vairāk nekā 3,3 miljonsu fanu balsu.

Protams, Lukas gadījumā par labu spēlē apstāklis, ka aiz talantīgā spēlētāja ir vesela valsts vai pat divas (Dončičs iemantojis milzīgu popularitāti arī Spānijā), taču tas nemaina faktu, ka slovēņu brīnumbērns jau šobrīd ir kļuvis par vienu no populārākajiem Eiropas sportistiem visā pasaulē.

Neskatoties uz ievērojamo līdzjutēju atbalstu, Dončičam jau savā debijas sezonā iziet laukumā NBA Visu zvaigžņu spēles starta pieciniekā gan būs visai sarežģīti, ņemot vērā, ka vēl savas balsis atdos arī komandu galvenie treneri un līgas spēlētāji. Tomēr Luka jau ir iemantojis cieņu savu kolēģu un arī pretinieku komandu treneru vidū, jo tieši Dončiča vārds visbiežāk figurē klubu “skautingos” un spēļu uzdevumos. Jāatzīmē, ka pēdējais “rukijs” Visu zvaigžņu spēlē bija Bleiks Grifins, kurš šo atzinību izpelnījās 2011. gadā, bet pēdējos 19 gados ko līdzīgu paveikt spējis vēl tikai visas Ķīnas atbalstītais Jao Mins. Ekskluzīvajā klubiņā vieta nav atradusies Lebronam un citiem mūsdienu NBA spīdekļiem.

Luka Dončičs, www.sportazinas.com

Luka Dončičs pret vienu no labākajiem snaiperiem Kleju Tompsonu
Foto: Glenn James/NBAE/Mavs.com

Reti kurš arī šaubās, ka jautājums par gada labākā debitanta balva jau sen kā ir atbildēts, jo gluži vienkārši neviens cits pirmgadnieks ik spēli nedemonstrē tik stabilu un “pieaugušu” basketbolu kā Luka. Protams, arī aizvadītajā vasarā ar pirmo numuru izraudzītais Deandrē Ejtons (16,4 punkti + 10,6 bumbas) un ar Dončiču draftā vietām apmainītais Trejs Jangs (16 p. + 7,2 piespēles) izceļas ar respektablu statistiku, taču šiem skaitļiem vismaz pagaidām nav tik liels efekts uz komandas veiksmēm laukumā, kāds tas ir no Lukas ieguldījuma “Mavericks” sniegumā. 2011. gadā līdz šim vienīgo reizi par NBA čempioniem kļuvušais klubs gan arī šosezon sevišķi nespīd, it sevišķi janvārī (desmit spēlēs septiņi zaudējumi), tomēr Dončiča klātbūtne nešaubīgi jau tuvākajā nākotnē varētu iedrošināt lielākas un mazākas līgas zvaigznes čempionatitula vārdā apvienot spēkus Teksasas vienībā.

Dončičam savā sniegumā un meistarībā vēl ir kur pielikt. Vai slovēņa progress būs tikpat straujš arī turpmākajās sezonās, rādīs tikai laiks, bet Lukas sekmīgā debija gribot negribot mudinās ne tikai NBA klubus, bet arī līdzjutējus ik vasaru pirms draftiem palūkoties arī uz Eiropas labākajiem jaunajiem talantiem ar lielāku interesi un cieņu. Ieguvēji no tā būs visi, jo kā pierāda Dončiča gadījums – NBA talants tiek novērtēts visai dāsni.

    Pagaidām neviens nav komentējis
TOP notikumi
1
X
2
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām