Dzīvošana uz ielas, zādzības un tiesas – kur bankrotējušās NBA zvaigznes likušas savus miljonus?

09/12/2018 17:47
Nokopēts
Alens Aiversons, www.sportazinas.com

Mūsdienās finansiāli ienesīgi un pat dažbrīd nepieklājīgi apjomīgi spēlētāju līgumi ir Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) ikdiena. Ja vēl pirms gadiem 10-15 kontraktus ar sezonas atalgojumu 15 miljonu ASV dolāru apmērā varēja lepoties tikai komandu vadošie spēlētāji, tad šobrīd par šādu naudu klubi ir gatavi atalgot arī vērtīgus rezervistus vai pat nereti arī “soliņa sildītājus”. NBA ir kļuvis par ļoti ienesīgu biznesu, un to apzinās arī paši spēlētāji, apkārt sev sapulcējot vērtīgus padomdevējus un lietpratējus uzņēmējdarbībā un citās sfērās, kur vērts ieguldīt nopelnītos miljonus.

Kamēr Lebrons Džeimss, Stefens Karijs, Dveins Veids, Kevins Durents un citas mūslaiku NBA zvaigznes (un ne tikai) šķietami finansiālajos jautājumos domā vismaz desmit gadus uz priekšu, vēl salīdzinoši nesenā pagātnē līgā netrūka spēlētāju, kuri nespēja kontrolēt pēkšņo slavu un no tās izrietošo ienākumu pieaugumu. No maksātnespējas, bezatbildīgiem lēmumiem, atkarībām un arī palikšanas bez pajumtes nebija pasargātas pat savu ēru zvaigznes, kurām “pa spēkam” bija izšķērdēt 100 un pat 200 miljonus dolāru.

“Sportazinas.com” apkopojusi sarakstu ar septiņiem bijušajiem NBA spēlētājiem, kuru piemēram jaunajiem censoņiem nebūtu ieteicams sekot.

Entuāns Vokers

NBA karjera: 1996.-2008.
Ienākumi no līgumiem ar komandām: 108,14 miljoni dolāru

Bostonas “Celtics” uzbrucēju 1996. gada NBA draftā izvēlejās ar sesto numuru, un Vokers savās pirmajās septiņās sezonās “ķeltu” sastāvā attaisnoja uz sevi liktās cerības. Entuāns trīs reizes tika izvēlēts dalībai NBA Visu zvaigžņu spēlē un kopā ar Polu Pīrsu veidoja vienu no bīstamākajiem uzbrucēju duetiem visā līgā. Vokera talants laukumā, protams, arī tika attiecīgi novērtēts, spēlētājam karjeras laikā nopelnot vairāk nekā 100 miljonus dolāru.

Tomēr 2010. gada maijā jeb pusotru gadu pēc Vokera pēdējā mača bijusī NBA zvaigzne paziņoja par maksātnespēju. Entuāna īpašumu kopējā vērtība bija 4,3 miljoni dolāru, taču viņa parādi bija sasnieguši teju trīs reizes lielākus apmērus – 12,7 miljoni. Tika ziņots, ka lielu daļu no saviem ieņēmumiem profesionālās karjeras laikā Vokers notērējis, apmaksājot tiesu izdevumus par braukšanu dzērumā, nonākot parādos no azartspēlēm, kā arī investējot neveiksmīgos nekustamo īpašumu darījumos.

Entuāns Vokers, www.sportazinas.com

Entuāns Vokers
Foto: Ron Hoskins/NBAE

Pats Vokers savās problēmās arī vainoja bijušo sievu, kura esot izšķērdējusi vairākus miljonus savām un savas jaunās ģimenes vajadzībām. Entuānam nācās pārdot arī savu 2006. gada NBA čempiona (kopā ar Maiami “Heat”) gredzenu. 2013. gada augustā Vokers paziņoja, ka ir nokārtojis visas parādsaistības un šobrīd bijušais NBA spēlētājs strādā kā basketbola analītiķis interneta televīzijā “120 Sports”.

Vins Beikers

NBA karjera: 1993.-2006.
Ienākumi no līgumiem ar komandām: 97,39 miljoni dolāru 

Arī 1993. gada NBA draftā ar augsto astoto numuru izvēlētais uzbrucējs/centrs Beikers profesionālās karjeras ievadā tika uzskatīts par daudzsološu talantu. Laika posmā no 1995. līdz 1998. gadam Beikers četras reizes pēc kārtas piedalījās Visu zvaigžņu spēlē, savukārt 1999. gadā un 2000. gadā spēlētājs ASV izlases sastāvā kļuva attiecīgi par pasaules un olimpisko čempionu. Bijušais Milvoki “Bucks”, Sietlas “Supersonics”, “Celtics”, Ņujorkas “Knicks”, Hjūstonas “Rockets” un Losandželosas “Clippers” spēlētājs NBA karjeras laikā kopumā līgumos nopelnīja teju 100 miljonus dolāru, taču visu šo naudu viņš esot “notriecis” alkoholā, neizdevušās laulībās un neveiksmīgās investīcijās.

Vins Beikers, www.sportazinas.com

Vins Beikers darbā “Starbucks”
Foto: Providence Journal

Beikers bija spiests pārdot savus īpašumus, un finansiālās problēmas noveda tik tālu, ka Vins 2015. gada uzsāka darbu kādā “Starbucks” kafejnīcā Konektikutā. Beikers vēlāk kļuva arī par šīs filiāles vadītāju, bet 2017. gadā, sakārtojis savu dzīvi un finanses, viņš kļuva par “Bucks” spēļu komentētāju “FOX Sports” televīzijas kanālā. Kopš 2018. gada janvāra Beikers ir viens no Milvoki “Bucks” treneriem.

Kenijs Andersons

NBA karjera: 1991.-2005.
Ienākumi no līgumiem ar komandām: 63,42 miljoni dolāru 

Viens no 90.-to gadu labākajiem saspēles vadītājiem NBA karjeras laikā uzspēlējis deviņos klubos, statistiski produktīvākos gadus pavadot Ņūdžersijas “Nets” (1994. gadā vienīgo reizi izvēlēts dalībai Visu zvaigžņu spēlē) un Portlendas “Trail Blazers” vienībās. NBA karjeras laikā vidēji 12,6 punktus un 6,1 piespēli sakrājušais aizsargs kā spēlētājs nopelnīja aptuveni 63,4 miljonus dolāru, taču Andersons 2005. gadā paziņoja par maksātnespēju.

Viņa pašreizējo īpašumu vērtība tiek lēsta vien ap 800 tūkstošiem. Liela daļa no Kenija miljoniem tika iztērēti alimentos, jo Andersonam kopumā ir septiņi bērni no piecām dažādām sievietēm. Pēc spēlētāja karjeras beigām Kenijs par braukšanu dzērumā arī tika atlaists no galvenā trenera darba kādā vidusskolas komandā.

Kenijs Andersons, www.sportazinas.com

Kenijs Andersons
Foto: Nets Daily

Andersons arī piedalījies Brodvejas stila mūziklā, kurā viņš atklāti stāsta par savām bērnības traumām, ciešot no seksuālas vardarbības. Interesanti, ka savu pēdējo sezonu profesionālajā basketbolā (2005./2006.) Andersons aizvadīja Lietuvas granda Kauņas “Žalgiris” sastāvā.

Roberts Svifts

NBA karjera: 2004.-2009.
Ienākumi no līgumiem ar komandām: 11,47 miljoni ASV dolāru

Vizuāli kolorītais centra spēlētājs NBA paguva aizvadīt tikai četras sezonas, jo korekcijas ieviesa smagi ceļgala savainojumi (gan krustenisko saišu, gan meniskas plīsums). Kopš tā brīža Svifta dzīve un karjera piedzīvoja strauju lejupslīdi, jo, esot bez darba, basketbolists nespēja vairs veikt maksājumus par māju un alimentus, kā arī Svifts kļuva atkarīgs no alkohola un narkotiskajām vielām. Bijušais “Supersonics” un Oklahomsitijas “Thunder” centrs bija spiests atstāt savu privātmāju, kurā vēlāk policija esot atradusi šaujamieročus un heroīnu. Svifts vairākkārt nonācis apcietinājumā par laupīšanas mēģinājumiem un narkotiku uzglabāšanu.

Roberts Svifts, www.sportazinas.com

Roberts Svifts
Foto: SI.com

Pats spēlētājs intervijās atzinis, ka savulaik apstākļi viņu spieduši palikt bez patstāvīgas dzīvesvietas, pārlaižot naktis uz ielām un baznīcās, kā arī neskaitāmas reizes nonākot policijas iecirkņos. 33 gadus vecais un 216 centimetrus garais Svifts gan joprojām nav licis punktu savai basketbolista karjerai un šī gada sākumā noslēdza līgumu ar Spānijas pēc spēka trešās līgas (“LEB Plata”) klubu “TeslaCard Círculo Gijón”.

Delonte Vests

NBA karjera: 2004.-2012.
Ienākumi no līgumiem ar komandām: 16,23 miljoni ASV dolāru

Šobrīd 35 gadus vecais Vests atpazīstamību ieguva, Klīvlendas “Cavaliers” klubā spēlējot kopā ar Lebronu Džeimsu. Tomēr līdz ar Džeimsa pārcelšanos uz Maiami “Heat” bijušo saspēles vadītāju piemeklēja viena problēma pēc otras. 2009. gada septembrī par ceļa satiksmes noteikumu pārkāpumiem Vesta vadīto spēkratu apturēja policija, vēlāk atklājot, ka Delonte bija “bruņojies” ar veseliem trim šaujamieročiem. Sekojošajā tiesas sēdē Vests atzina savu vainu ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumos un ieroču glabāšanā bez attiecīgas atļaujas. Bijušajam “Celtics”, “Supersonics”, “Cavaliers” un Dalasas “Mavericks” aizsargam tika piespriests nosacīts cietumsods, 40 stundas sabiedriskajos darbos, kā arī nozīmēti psihologa apmeklējumi.

Delonte Vests, www.sportazinas.com

Delonte Vests
Foto: New York Post

Vests savu NBA karjeru noslēdza pēc 2011./2012. gada sezonas un vēlāk atklājās, ka daļu no tās viņš aizvadījis ar iepriekš neatklātiem bipolārajiem traucējumiem. Pats Delonte gan publiski noliedza šo informāciju, tā vietā savās problēmās vainojot īslaicīgu depresiju kombinācijā ar stresu, ko rada basketbola spēlētāja dzīvesveids. Lai vai kā, arī Vests savus miljonus ir jau paguvis iztērēt, bet 2016. gada jūnijā internetā nonāca fotogrāfija, kurā Vests šķietami redzams uz ielas, lūdzot garām braucošo automašīnu vadītājiem naudu. Fotogrāfija lika domāt, ka Delonte bija kļuvis par bezpajumtnieku, tomēr pats Vests visai drīz noliedza šīs baumas, atklājot, ka viņš esot palīdzējis kādam bezpajumtniekam ar kustību traucējumiem.

Šons Kemps

NBA karjera: 1989.-2003.
Ienākumi no līgumiem ar komandām: 91,57 miljoni ASV dolāru

Bijusī “Supersonics” zvaigzne un viens no visu laiku labākajiem “dankeriem” savu NBA karjeru noslēdza salīdzinoši agrā vecumā – 33 gadi. Pie tā vainojamas uzbrucēja problēmas ar lieko svaru karjeras pēdējās sezonās, kas liedza Kempam turpināt terorizēt grozu stīpas pēc iepriekš uzņemtā kursa. Kaut arī Šons spēlētāja līgumos nopelnīja vairāk nekā 90 miljonus dolāru (+ sponsorlīgumi ar “Reebok” un citām firmām), Kempa vērtība samazinājusies līdz pieciem miljoniem. Septiņas atvases no sešām dažādām sievietēm, kas līdz ar to prasa ievērojamus alimentu maksājumus. Tāpat arī maksājumi par automašīnām, māju un ģimenes uzturēšana – ilglaicīgi bez darba esošajam Kempam tas viss bija par daudz. Kemps arī vairākkārt ticis apcietināts par marihuānas glabāšanu.

Šons Kemps, www.sportazinas.com

Šons Kemps pret Maiklu Džordanu
Foto: Getty Images

Seškārtējais NBA Visu zvaigžņu spēļu dalībnieks vairākkārt nesekmīgi centās atgriezties pasaules spēcīgākajā līgā, bet pēdējo reizi profesionāļa statusā Šons laukumā izgāja 2008. gadā, spēlējot Itālijas līgā.

Alens Aiversons

NBA karjera: 1996.-2010.
Ienākumi no līgumiem ar komandām: 154,49 miljoni ASV dolāru 

Neapšaubāmi skaļākais vārds šajā sarakstā bijis arī lielākais naudas tērētājs. 2001. gada NBA vērtīgākais spēlētājs, 11 Zvaigžņu spēles, septiņas “All-NBA” komandas, savas ēras ikonas statuss un vēl neskaitāmas atzinības. Protams, tas viss arī ļāva Alenam karjeras laikā nopelnīt prāvu naudas summiņu – nepilni 155 miljoni kontraktos ar klubiem + aptuveni 45 miljoni no sponsorlīgumiem. Aiversona izšķērdīgais dzīvesveids gan veicināja iespaidīgās naudas summas iztērēšanu straujos tempos.

Tika ziņots, ka spēlētāja karjeras laikā Alens esot ceļojis kopā ar 50 cilvēku lielu svītu, apdāvinājis savus draugus un radus ar dārglietām, automašīnām, privātmājām un ekskluzīviem ceļojumiem. Aiversons ar savas naudas pieskatīšanu esot pat bijis tik bezrūpīgs, ka viņš savus krājumus glabājis vairākos milzīgos atkritumu maisos, kas tikuši izmētāti pa viņa māju. Nereti gadījās, ka kāds no šiem maisiem arī pazuda. Liela brēka gan par to sacelta netika.

Alens Aiversons, www.sportazinas.com

Alens Aiversons
Foto: Sixers.com

Bijušās Filadelfijas “76ers” zvaigznes finansiālās problēmas plašākas publikas uzmanības centrā nonāca 2012. gadā, kad ar tiesas pavēli Aiversonam tika nozīmēts samaksāt kādam juvelierim 900 tūkstošu dolāru. Alenam tobrīd šāda naudas summa vairs neesot bijusi pieejama…

Tajā pašā gadā Aiversons tiesā atklāja, ka viņa ikmēneša ienākumus sastāda nepilni 63 tūkstoši dolāru, bet izdevumus – 360 tūkstoši! Aptuveni trešdaļu no šīs summas tiek tērēta maksājumos kreditoriem, desmit tūkstošus Alens esot tērējis jauna apģērba iegādē, savukārt vēl 20 tūkstošus Aiversons izmantojis restorānu apmeklējumiem/izklaidei un pārtikai.

Aiversonam par iztiku savā turpmākajā dzīvē gan nevajadzētu uztraukties, jo, neskatoties uz teju 200 miljonu “notriekšanu”, Alenam ir spēkā 2001. gadā noslēgtais mūža līgums ar “Reebok”. Pazīstamais uzņēmums bijušajam basketbolistam ne tikai gadā maksā 800 tūkstošus dolāru, bet arī vienojās par 32 miljonus dolāru vērtas “krājkasītes” izveidošanu, kas Aiversonam būs pieejama, sākot ar 2030. gadu. Jāatzīmē gan, ka šobrīd 46 gadus vecajam Alenam pienāksies tikai pusei no šīs summas, jo otru saņems viņa nu jau bijusī sieva.

Tāpat jāatzīmē, ka Aiversons nākamo desmit gadu laikā no NBA saņems pensiju, kas mērāma robežās no 1,5 līdz 1,8 miljoniem dolāru.

TOP notikumi
1
X
2
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām