Eiropas U16 vicečempioni – kā attīstījušās talantīgo basketbolistu karjeras?

08/01/2022 10:11
Nokopēts
Kristers Zoriks, Rodions Kurucs, Roberts Blumbergs

2014. gada Eiropas U16 čempionāts basketbolā kļuva par visai zīmīgu notikumu Latvijas basketbolam. Ne tikai tāpēc, ka turnīrs norisinājās Latvijā, bet arī tāpēc, ka tieši tajā čempionātā ir izcīnīts lielākais panākums kadetu Eiropas čempionātos. Šī izlase ir viena no tām, kas arī pēc astoņiem gadiem var lepoties ar vairākiem spilgtiem basketbolistiem.

U16 čempionāti parasti Latvijas jaunatnes izlasēm nav tie veiksmīgākie. Lielā mērā tas, visticamāk, ir saistīts ar vēlāku nobriešanu un atlētisko dotību trūkumu, salīdzinot ar Eiropas dienvidu valstīm, kur spēlētāji jau var konkurēt ar U18 un pat U20 vecuma basketbolistiem. Lai vai kā 1998. gadā dzimušo puišu U16 izlasē bija tik talantīga, ka viņi šajā vecumā ieguva Eiropas čempionāta sudraba medaļas. Finālā ar rezultātu 53:78 tika atzīsts Francijas vienaudžu pārākums. Francijas izlasē finālā spēlēja arī Franks Nilikinā, kurš ir šī brīža Kristapa Porziņģa komandas biedrs Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) klubā Dalasas “Mavericks”. Par turnīra vērtīgāko spēlētāju tika atzīts Kilians Tilī, kurš šobrīd pārstāv Memfisas “Grizzlies”.

Šīs komandas vadības groži tika uzticēti Jānim Gailītim, kurš jau tobrīd darbojās “VEF Rīga” sistēmā. Viņa asistenti bija Edgars Buiķis un arī Jevgēnijs Kosuškins, ar kuru Gailītis izveidojis veiksmīgu sadarbību līdz pat šai dienai, jau vairākus gadus strādājot “VEF Rīga” klubā. Vēl šobrīd Gailītis visai veiksmīgi vada “VEF Rīga” komandu, gan Latvijas-Igaunijas līgā, gan arī FIBA Čempionu līgā.

Eiropas čempionātā Latvijas vienības līderu kodols bija skaidrs. Pamatsastāvā visās spēlēs laukumā izgāja šobrīd labi pazīstami basketbolisti – Kristers Zoriks un Artūrs Strautiņš. Tāpat visas spēles starta pieciniekā bija arī centrs Kārlis Edvarts Garoza. Vēl gandrīz visus mačus uzsāka Roberts Blumbergs, bet ik pa laikam uz rezervistu soliņa tika atstāts Rodions Kurucs  vai Toms Upe. Vienā spēlē pamatsastāvā devās arī Niks Jansons. Lielākā daļa no šiem uzvārdiem ir zināma katram ierindas basketbola līdzjutējam, tomēr citiem karjeras nav attīstījušās tā, kā varēja paredzēt.

Rodions Kurucs

Komandas rezultatīvākais spēlētājs čempionātā ar 13,4 punktiem, neapšaubāmi interesantākais un talantīgākais basketbolists. Kurucs neraksturīgi latviešiem bija atlētisks un arī uz Eiropas labāko spēlētāju fona izskatījās pārāks, spējot konkurēt ar visiem pretiniekiem. Rodions bez pārsteigumiem iekļuva arī čempionāta simboliskajā pieciniekā. Simboliski nospēlējot minūtes pieaugušo basketbolā “VEF Rīga” sastāva, 2015. gada vasarā viņš noslēdza četru gadu līgumu ar Spānijas superklubu “Barcelona”. Pirmo sezonu Kurucs pavadīja Barselonas vienības jauniešu komandā, bet, sasniedzot 18 gadu vecumu, viņš pievienojās “Barcelona” rezerves komandai. 2017. gada martā viņš debitēja Eiropas spēcīgākajā turnīrā ULEB Eirolīgā, kur trīs minūtēs tika pie diviem punktiem. Dažādi savainojumi un niecīgs spēles laiks, turpmāk viņa sadarbību ar titulēto organizāciju noveda pie ceļu šķiršanās 2018. gada vasarā. 

Jau 2017. gadā Kurucs bija pieteicis dalību Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) draftam, vēlāk savu dalību no tā atsakot. Ar šo soli, visticamāk, tika panākts vēlamais efekts un NBA klubi sāka interesēties par jauno latviešu talantu. 2018. gadā Kurucs vēlreiz pieteica savu kandidatūru pasaules spēcīgākās līgas draftā. Šis solis vainagojās panākumiem, jo otrajā kārtā ar 40. Numuru viņu izvēlējās Bruklinas “Nets”. Pirmā sezona līdz šim arī kļuvusi par Rodiona veiksmīgāko NBA. Viņš aizvadīja 63 spēles, 46 no tām uzsākot starta pieciniekā. Vidēji viņš izcēlās ar 8,5 punktiem un 3,9 atlēkušajām bumbām. Tajā sezonā Kurucs debitēja arī NBA izslēgšanas spēlēs, caurmērā gūstot 6,3 punktus, kā arī izcīnot piecas bumbas zem groziem. Bija pamatotas cerības, ka Latvijai būs viens ļoti stabils NBA spēlētājs, tomēr līdz ar “Nets” mērķu maiņu lēnām samazinājās arī Kuruca loma šajā organizācijā. Pēc divām salīdzinoši stabilām sezonām “Nets”, trešās sezonas vidū Rodions tika aizmainīts uz Hjūstonas “Rockets”, bet vēlāk arī uz Milvoki “Bucks”. Basketbolista karjera savu lejupslīdi sāka pēc 2019. gada septembrī piedzīvotā skandāla, pēc kura viņš tika īslaicīgi arestēts. Pēc sezonas, kurā Kurucs pabija trīs NBA organizācijā šajā sezonā viņš nolēma doties atpakaļ uz Eiropu, kur šobrīd pārstāv Serbijas grandu Belgradas “Partizan”. Tāpat novembrī viņš pārstāvēja Latvijas valstsvienību 2023. gada pasaules kausa kvalifikācijā. 

Rodions Kurucs

Rodions Kurucs | Foto: FIBA

Kristers Zoriks

U16 čempionātā ieguva Gailīša uzticību un pavadīja laukumā vidēji visvairāk minūtes (27:41). Zoriks kopā ar Kurucu arī iekļuva turnīra simboliskajā pieciniekā, caurmērā atzīmējoties ar 10,7 punktiem un 3,2 rezultatīvām piespēlēm. Kristers izvēlējās iet Amerikas ceļu un doties un NCAA čempionātu, kur pārstāvēja “Saint Mary’s Gael” universitāti. Pierādīt sevi otrā okeāna pusē gan neļāva divi ceļgala krustenisko saišu plīsumi. Šobrīd jau otro sezonu pavada Gailīša vadībā “VEF Rīga” vienībā, kurā ir kļuvis par galveno saspēles vadītāju un līderi. Tāpat arī Latvijas nacionālajā izlasē Zoriks FIBA “logos” spēlē nozīmīgu lomu.

Kristers Zoriks

Kristers Zoriks | Foto: FIBA

Artūrs Strautiņš

Veiksmīgā U16 Eiropas čempionāta vasarā Strautiņš parakstīja vienošanos ar Itālijas klubu “Reggiana”, kur arī pavadīja trīs gadus. Čempionātā Strautiņš bija otrs rezultatīvākais latvietis, vidēji iekrājot 12,6 punktus, kā arī 6,7 atlēkušās bumbas. Vēlāk, izspēlējoties citās Itālijas vienībās, šajā sezonā atgriezies “Reggiana” komandā. Pavadot ilgus gadus Itālijā, ieguvis arī Itālijas sporta pilsonību, kas viņam ļoti labi noder, lai pievienotos klubiem tieši Itālijas A sērijā. Šobrīd vienmēr ir tuvu arī valstsvienībai, tāpēc var teikt, ka ir izveidojis veiksmīgu profesionāļa karjeru. 

Artūrs Strautiņš

Artūrs Strautiņš | Foto: Redžo Emīlijas “UnaHotels”

Roberts Blumbergs

U16 EČ Blumbergs kļuva par labāko atlēkušo bumbu vācēju Latvijas komandā (6,8), vidēji iemetot arī 7,2 punktus. Pēc tam viņa karjeras ceļi aizveda uz Vācijas bundeslīgas komandas “Artland Dragons” sistēmu, tāpat viņš brīdi bija arī “Get Better Academy” Čehijā. Vēlāk devies arī uz NCAA, kur pabija “Grand Canyon University” rindās. 2019. gadā pievienojās “Valmiera Gass/ViA” komandai, bet sezonu vēlāk bija arī “Liepājas” basketbola kluba sastāvā. Šobrīd Blumbergs pārstāv “Palencia” organizāciju Spānijas pēc spēka otrajā līgā.

Roberts Blumbergs

Roberts Blumbergs | Foto: “Palencia”

Niks Jansons

Jansons U16 turnīrā bija viens no veiksmīgākajiem Latvijas izlases rezervistiem. Pēc čempionāta viņa karjera attīstījusies Latvijas līmenī. Pabijis “VEF Rīga” sistēmā, kur nedaudz ticis pie teikšanas arī galvenajā komandā, pēc tam vienu sezonu aizvadījis “Valmieras” komandā. Veiksmīgākās sezonas bijušas “Liepājā” no 2018. līdz 2020. gadam, bet šobrīd jau divas sezonas ir “Ogre” klubā, kur spēlē ar mainīgām sekmēm.

Niks Jansons

Niks Jansons | Foto: Jānis Martels

Kārlis Edvarts Garoza

Saldus basketbola audzēknis šajā U16 izlasē bija pamatcentrs, bet viņa turpmākā karjera visvairāk traumu dēļ ne pavisam nav izvērtusies veiksmīga. 2015./2016. gada sezonu Garoza pavadīja “VEF Skolā”, bet vēlāk devās uz “Liepāju”, kur divas sezonas tika pie vērā ņemama spēles laika. Vēlāk Garoza izvēlējās doties uz NCAA, pārstāvēt “Cal Poly Mustangs” komandu. Pēc tam Garoza, cīnoties ar dažādiem savainojumiem, bija pagājis malā no basketbola, bet šosezon atgriezies Latvijas Nacionālajā līgā, kur spēlē dzimtās pilsētas kluba “Saldus” rindās. 

Kārlis Edvarts Garoza

Kārlis Edvarts Garoza | Foto: LBS

Nikolajs Zotovs

Statistiski Zotovs vidēji laukumā U16 EČ pavadīja vismazāk minūtes no visiem latviešiem, taču viņa karjera ir attīstījusies visai loģiski un sekmīgi. Vairākas sezonas esot “VEF Rīga” sistēmā, epizodiski tiekot pie iespējām arī lielajā komandā, Zotovs 2018./2019. gada sezonu pavadīja “Liepājā”, bet sezonu vēlāk papildināja “Ogre” vienības rindas. Iepriekšējo sezonu viņš ļoti veiksmīgi iesāka “Latvijas Universitātes” sastāvā, demonstrējot līdera cienīgu spēli, taču sezonas pašā sākumā gūtais savainojums liedza viņam sevi parādīt pilnībā. Šobrīd Zotovs noslēdzis līgumu ar “Ventspils” klubu, bet līdz šim nevienā spēlē laukumā vēl nav devies.

Nikolajs Zotovs

Nikolajs Zotovs | Foto: Paula Čurkste / LETA

Pieci spēlētāji no U16 sudraba medaļnieku sastāva nav pilnībā palikuši basketbolā, ar to nenodarbojas augstākajā līmenī, vai arī atraduši sevi citā dzīves jomā. Roberts Dembskis un Toms Upe ik pa laikam izmēģinājuši spēkus Eiropas valstu zemākajās līgās, tāpat arī gadu jaunākais Bogdans Raiļans pēdējos gadus pārstāv dažādu Itālijas līgu vienības. Reinis Rudzītis, kā arī pieminētais Upe, dažās sezonās atrodami Latvijas zemāko līgu komandās, bet Artūrs Banga pievērsās akadēmiskajam ceļam.

No jauniešu izlasēm vienmēr ir pāris basketbolisti, kas spēj sasniegt vismaz profesionālu līmeni Latvijā, bet šī gadagājuma izlase bija īpaši talantīga, jo arī šobrīd trīs no šiem spēlētājiem spēlē visaugstākajā Eiropas līmenī, bet vēl daži ir Latvijas klubu līmenim atbilstoši basketbolisti. 1998. gadā dzimušie bija īpaši ar to, ka jau U16 vecumā spēja konkurēt ar visiem Eiropas labākajiem basketbolistiem. Visbiežāk latvieši savu spēku un talantu var parādīt U18 vai U20 čempionātos.

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām