Džeimss Hārdens un Pols Džordžs | Foto: Losandželosas "Clippers"
Lai teorētiski maksimizētu savas iespējas izcīnīt Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) titulu, Losandželosas “Clippers” šķīrās no saviem teju pēdējiem drafta aktīviem šajā desmitgadē un ieguva Džeimsu Hārdenu. Losandželosas komandai līdz 2030. gadam īsti vairs nevienas nozīmīgas drafta izvēles, kas nozīmē, ka “Clippers” nākotne gaidāmajos gados ir miglā tīta.
34 gadus vecais saspēles vadītājs un 2018. gada NBA vērtīgākais spēlētājs pēdējos gados zināms kā diezgan liela primadonna. Viņš trīs gadu laikā ir pametis trīs komandas, jo allaž bijis ar kaut ko neapmierināts. Un neskatoties uz to, viņu joprojām kāds vēlas… Daudzi Hārdenu, jokojot, aizsūtījuši uz Ķīnu, kur ironiskā kārtā viņš pat pats ir izteicis vēlmi spēlēt. Un dienas beigās – ko domāt par spēlētāju, kuram gadu no gada atrodas dažādas problēmas, kuru dēļ viņš ir gatavs nepiedalīties treniņos, publiski apsaukāt komandu pārstāvjus un beigu beigās vienkārši pamest vienības?
Kādēļ “Clippers” bija vajadzīgs Hārdens?
Galvenais iemesls, protams, ir sastāva pastiprināšana, lai palielinātu izredzes cīnīties par NBA titulu, kuru “Clippers” vēl nekad nav ieguvuši. Losandželosas klubā tagad ir trīs galvenās zvaigznes – Pols Džordžs, Kavai Lenards un Hārdens, kurus papildina vēl viens pieredzējis spīdeklis Rasels Vestbruks. Uz papīra nenoliedzami izskatās daudzsološi.
Otrs iemesls ir tas, ka no nākamās sezonas “Clippers” mājas spēles tiks aizvadītas jaunajā “Intuit Dome” arēnā, kas būs vērienīgākā un modernākā basketbola halle NBA. Šobrīd tiek veikti pēdējie darbi, lai uz 2024/25. gada sezonu Losandželosas klubs varētu spēles aizvadīt tur. Arēnas būvniecība pēdējos gados bieži vien tikusi pieminēta kā iemesls, kādēļ uz nākamo sezonu “Clippers” sastāvā obligāti būtu nepieciešamas dažas lielas zvaigznes.
Šādam vērienīgam notikumam par godu ir nepieciešamas sejas, kuras izmantot mārketinga kampaņās un esošā zvaigžņu četrotne tur ļoti labi iederas. Iedomājieties situāciju, kad “Clippers” arēnas prezentācijas kampaņās kā galvenās zvaigznes figurē Terenss Mens, Ivica Zubacs un Normans Pauels. Šie spēlētāji absolūti nevienam neko neizteiks, kamēr Džordžs, Lenards, Hārdens un Vestbruks komentārus neprasa un jaunās arēnas prezentācija ar šādām sejām uz baneriem ir absolūta uzvara no biznesa viedokļa.
Ar ko saistīti potenciālie riski?
Hārdenam līgums beidzas pēc šīs sezonas, bet Džordžs un Lenards pēc sezonas ir tiesīgi atteikties no “spēlētāja opcijas” un arī kļūt par brīvajiem aģentiem. Tas nozīmē, ka “Clippers” pilnīgi reāli jau pēc šīs sezonas var pazaudēt visas trīs zvaigznes. Vestbrukam savukārt līgums ir vēl arī uz nākamo sezonu.
Tas nozīmē to, ka “Clippers” zvaigžņotā četrotne ir garantēta tikai šajā sezonā un ja šosezon komanda izkritīs “play-off” pirmajās divās kārtās, ar to, visticamāk, arī viss beigsies – “Clippers” paliks bezcerīgā situācijā bez zvaigznēm un bez nākotnes drafta kapitāla. Tā būtībā arī ir lielākā problēma.
Kluba īpašnieks Stīvs Balmers ir gatavs upurēt komandas nākotni līdz pat 2030. gadam, lai nedaudz palielinātu izredzes uz titulu šosezon. “Clippers”, protams, bija variants aizmainīt Džordžu un Lenardu, sākt pārbūvi un cerēt uz atgriešanos uz panākumu takas pēc pāris gadiem, taču Balmers to neizskatīja kā variantu it sevišķi brīdī, kad tūlīt jāprezentē vērienīgā basketbola halle.
“Clippers” aizmirsa, ka basketbolu spēlē ar vienu bumbu?
“Losandželosas “Clippers” ir muļķi”. Tā Tairona Lū vadīto klubu savā nesenajā podkāstā nodēvēja Ziemeļamerikas sporta mediju ikona Bils Simonss, turklāt šādus skaļus vārdus ieliekot virsrakstā. “Bija tikai viena komanda, kas vēlējās Hārdenu un tā bija “Clippers”. Ja viņi atdod tik daudz par Hārdenu, tad “Clippers” jābūt pārliecībai, ka viņi var kļūt par NBA čempioniem. Man nešķiet, ka viņi ir šādā statusā,” prognozēja Simonss, uzsverot, ka ar visu Hārdenu izslēgšanas spēlēs “Clippers” tik un tā zaudētu Rietumu konferences favorītei Denveras “Nuggets”.
“Hārdenam visu laiku vajag bumbu. Pols Džordžs karjeras labākos gadus aizvadījis, kad bumba ir bijusi pie viņa. Kavai Lenardam ir vajadzīga bumba. Rasels Vestbruks arī mīl kontrolēt bumbu. Tagad jau ir četri spēlētāji, kam vajadzīga bumba un viņiem pievienojas arī [aizsargi] Normans Pauels un Bounss Hailands. Vai mēs tagad spēlējam ar trīs bumbām? Man šķiet, ka joprojām ar vienu…” ironizē Simonss.
“Clippers” nākotne un vīzija
Pirms darījumu veikšanas komandu ģenerālmenedžeri un personāls vienmēr konsultējas ar kluba līderiem un noskaidro viņu viedokli par konkrētiem spēlētājiem, vai viņi labprāt spēlētu kopā, vai pēc viņu domām iederētos sastāvā, utt. Ir pilnīgi skaidrs, ka Džordžs, Lenards un Vestbruks piekrita tam, ka Hārdens kļūs par viņu komandas biedru, kas no vienas puses šķiet dīvaini, zinot, ka viņš regulāri dramatiskā veidā pamet komandas un nav diez ko uzticams. Bet no otras puses, darbs ir darbs un viņa talants joprojām ir nenoliedzami iespaidīgs.
Tas, vai visi šie spēlētāji spēs veiksmīgi dalīties ar bumbu un upurēties komandas labā, ir laika jautājums. Pat ja tas notiks un viņi tiks tālu “play-off” izcīņā un, iespējams, būs laimīgi un nākamsezon visi vēlēsies turpināt sadarbību, tas nemainīs faktu, ka Losandželosas karalis ir “Lakers”. “Tu nevari pārspēt gadu desmitiem ilgas tradīcijas un fanu kultūru,” abas Losandželosas komandas salīdzināja Simonss, kurš atzina, ka Losandželosā 90% basketbola fanu staigā “Lakers” krekliņos. “Kaut ko līdzīgu mēģināja arī “Nets” un pat ar Durantu, Ērvingu un Hārdenu sastāvā Ņujorkā cilvēkiem vairāk interesēja “Knicks” komanda.”
Balmers šajā ziņā ir saņēmis zināmu kritiku, jo pēc daudzu domām “Clippers” nekad nebūs pirmā komanda Losandželosā. Cilvēki ir pauduši izbrīnu, ka miljardieris iegulda tādus līdzekļus klubā, kas hierarhijā ir otrais pilsētā. Turklāt viņa darba metodes salīdzina ar “NBA2k” videospēles menedžeriem, kuri veic dažādus trakus darījumus, vairāk domājot par labumu tagad un tūlīt, nevis nākotnes perspektīvā.
Varbūt laiks doties uz Ķīnu?
Pēdējie vārdi par Hārdenu. Šis basketbolists pieprasīja maiņu savam ilggadējam klubam Hjūstonas “Rockets”, jo kļuva neapmierināts ar situāciju vienībā. Tas, protams, bija vieglāk nekā mēģināt strādāt kopā ar klubu un veicināt situācijas uzlabošanos. Tad viņš nonāca Bruklinas “Nets”, apvienojoties ar Kevinu Durantu un Kairiju Ērvingu. Tur viņam nepatika Ērvinga radītais haoss, kas pat daļēji bija saprotams, jo Kairija ēra Bruklinā bija diezgan liela parodija [atteikšanās iet laukumā, nevakcinēšanās pret Covid-19, utt].
Hārdens atkal izvēlējās vieglāko ceļu un pieprasīja maiņu. Viņš kārtējo reizi nonāca tur, kur gribēja, kas Hārdena stāstā ir pats fenomenālākais – viņš var būt tik neapmierināts, cik vien iespējams, bet viņš vienmēr nonāk tur, kur vēlas. Šoreiz viss likās ļoti loģiski, jo viņa jaunajā klubā strādāja funkcionārs Derils Morijs, kurš savulaik “Rockets” laikā palīdzēja uzbūvēt Hārdena karjeru un deva viņam pilnīgu brīvību laukumā. Taču viņš pamanījās sastrīdēties arī ar Moriju, nosaucot viņu par meli un aizejot arī no “76ers”. Nevar gan noliegt, ka Hārdens labi saderēja kopā ar Žoelu Embīdu un palīdzēja viņam izcīnīt MVP balvu.
Tagad Hārdens ir “Clippers” komandā un 99% basketbola fanu vairs netic, ka viņam izdosies reanimēt savu karjeru, upurēties kluba labā un strādāt, lai izcīnītu titulu. Domājams, ka visai droši viņš NBA nevienam vairs nebūs vajadzīgs, ja pamanīsies sakasīties arī ar “Clippers”. Tad Džeimss droši vien varēs piepildīt savu sapni un karjeru pabeigt Ķīnā, kur viņam ir milzīga fanu bāze…