Kā Federers karjeras norietā pārvērta 10 miljonu dolāru gada algu 600 miljonos

03/10/2021 10:20
Nokopēts
Rodžers Federers

Pasaules tenisa leģenda un diskutabli visu laiku labākais tenisists Rodžers Federers 39 gadu vecumā tika iekļauts prestižā finanšu medija “Forbes” šī gada pelnošāko planētas sportistu saraksta TOP 10, neskatoties uz to, ka 2020. gadā piedalījās tikai vienā tenista turnīrā. “Forbes” aplēses liecina, ka no Federera nopelnītajiem 90 miljoniem dolāru tikai 300 tūkstoši tika iegūti ar viņa tiešo darbu, proti, tenisa spēlēšanu.

Federers regulāri gadu no gada ir atrodams “Forbes” pelnošāko sportistu labāko desmitniekā. Tajā viņš lielākoties bijis, pateicoties naudīgiem sponsoru līgumiem, taču vislielākās summas viņš no sponsoriem saņēmis pēc 2018. gada jeb laikā, kad leģendārā Federera karjera piedzīvo norietu. Kādēļ tieši karjeras beigu daļā, nevis savos labākajos gados šveicietis ir spējis nopelnīt vislielāko naudu?

Rodžers Federers

Rodžers Federers | Foto: ATP

Federeram bija sadarbības līgums ar slaveno apģērbu, apavu un aksesuāru ražotāju “Nike”, abām pusēm kopā strādājot vairāk nekā 20 gadus. Sadarbība bija ļoti gara, taču 2018. gadā viņa kontrakts, kura ietvaros Federers no “Nike” ik gadu saņēma 10 miljonus dolāru, noslēdzās un situācija kļuva interesanta.

Zem “Nike” spārna jau bija tādi tenisisti kā Serēna Viljamsa, Rafaels Nadals, Marija Šarapova un Niks Kirjoss. Sponsorēšanas pasaulē ir nerakstīts likums, ka uzņēmums nevar tērēt vairāk par 10% no kopējiem ieņēmumiem sportistu sponsorēšanā, tādēļ “Nike” nolēma turēties pie šī principa un kontraktu ar tobrīd 36 gadus veco Federeru nepagarināja.

Rezultātā Federers pārsteidza pasauli un parakstīja galvu reibinošu 10 gadu un 300 miljonu dolāru līgumu ar daudz mazāk zināmu japāņu kompāniju “Uniqlo”, tādējādi tiekot pie trīsreiz lielākas gada algas, salīdzinot ar to, kādu iepriekš maksāja “Nike”. Taču tas vēl nebija viss. Viņa līgumā ar “Uniqlo” netika iekļauts nosacījums, ka tas tiks lauzts, ja Federers tā ietvaros noslēgs karjeru. Līdz ar to viņš var pārtraukt spēlēt tenisu kaut vai šodien, taču 30 miljonus ik gadu no “Uniqlo” viņš tik un tā saņems līdz 2028. gadam.

Rodžers Federers

Rodžers Federers paraksta līgumu ar “Uniqlo” | Foto: “Uniqlo”

Zīmīgi, ka kontrakts ar Japānas uzņēmumu iekļauj tikai tā apģērbu valkāšanu. Līdz ar to situācija kādu brīdi bija mazliet amizanta, jo Federers spēlēja tenisu ar “Uniqlo” apģērbu, taču tajā pašā laikā kortā turpināja doties ar “Nike” apaviem, nesaņemot par to atalgojumu no sava bijušā sponsora. Federera finansiālais “sprādziens” ar šo tikai sākās, jo vienā jaukā dienā viņš uzzināja par kādu Šveices apavu ražotāju, kas bija ieinteresēts uzsākt sadarbību ar tenisa leģendu.

Šveicietis parakstīja līgumu ar viņa dzimtenes kompāniju “On Running” jeb vēl vienu pasaulē mazpazīstamu zīmolu. Tas gan nebija kontrakts, kura ietvaros Federers saņemtu ikgadēju atalgojumu. Viņš kļuva par daļēju “On Running” īpašnieku, iegūstot 3% kompānijas daļu, kā arī kļuva par šī uzņēmuma vēstnesi pasaulē. Šis bija viens no Federera labākajiem dzīves lēmumiem, kas vēl ievērojamāk uzlaboja viņa finansiālo situāciju, jo divus gadus vēlāk “On Running” vērtība sasniedza 10 miljardus dolāru. Tas nozīmē, ka Federera daļas vērtība ir 300 miljoni dolāru.

Rodžers Federers

Rodžers Federers ar “On Running” apaviem | Foto: “On Running”

Federeram ir arī vairāki citi sponsoru līgumi, piemēram, ar “Rolex” un “Credit Suisse”, taču tieši 10 miljonu ikgadējo algu no “Nike” viņš pārvērta divos darījumos, no kuriem katrs tagad ir 300 miljonu dolāru vērtībā jeb kopumā tie ir 600 miljoni dolāru. Šveicietis nevar būt apvainojies uz “Nike”, kas nolēma neturpināt ilggadējo sadarbību, jo tas viņam pavēra iespēju iegūt krietni lielāku finansiālo labumu.

Federers ir viens no sešiem sportistiem vēsturē, kurš nopelnījis vismaz vienu miljardu dolāru, esot aktīvajā apritē, taču “tikai” 130 miljoni ir iegūti no tenisa turnīru balvu fondiem. Milzīgos ienākumus Federers tērē ne tikai, lai iegādātos dārgas automašīnas vai īpašumus, bet arī lai ziedotu labdarībai. Piemēram, viņš ir iztērējis 15 miljonus, lai atvērtu vairāk nekā 80 skolas Āfrikā, kā arī Covid-19 pandēmijas laikā ziedojis vienu miljonu, lai nodrošinātu ēdienreizes 64 tūkstošiem Āfrikas bērnu, kamēr viņiem nebija iespēja doties uz skolu.

    Pagaidām neviens nav komentējis
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām