Kalniņš, bijušais “rīdzinieks”, Indraša komandas biedrs un citi – aizvadītās sezonas KHL labākie vārtsargi

05/05/2020 09:11
Nokopēts

Visiem zināmo iemeslu dēļ 2019./2020. gada sezona Kontinentālajā hokeja līgā (KHL) netika pabeigta, Gagarina kausa izspēlei noslēdzoties pēc pirmās kārtas. Šī čempionāta garumā Latvijas līdzjutēju pastiprināta uzmanība tika vērsta Helsinku “Jokerit” virzienā, kur Liepājas hokeja skolas audzēknis Jānis Kalniņš turpināja uzlabot savu sniegumu.

Ja 2018./2019. gada sezonā īpaši nezināms latvietis bija pārāks konkurencē ar amerikāni Raienu Zapolski (kura karjera turpinājās Austrijas atklātajā čempionātā), tad pirms šīs sezonas “Jokerit” ģenerālmenedžeris, Somijas hokeja leģenda Jari Kuri piepildīja savu sapni un komandā parādījās somu vārtsargs, 2010. gada Stenlija kausa ieguvējs Anti Niemi. Par laimi Kalniņam, Helsinkos skatījās uz cipariem un sniegumu, nevis uz uzvārdu – Jānis spēlēja labāk un kļuva ne tikai par pirmo numuru, bet arī vienu no līgas labākajiem vārtsargiem. Kādi rādītāji bija Kalniņam un kā viņam veicās, salīdzinājumā ar citiem KHL top-vārtsargiem?

Jānis Kalniņš (Helsinku “Jokerit”) – 28 gadi

RT: 47 spēles, 33 uzvaras, 92,0% atv. metienu, 2,14 VIV
PO: 5 spēles, 3 uzvaras, 92,8% atv. metienu, 2,04 VIV

Pirms četriem gadiem Kalniņa vārds nebija īpaši labi pazīstams vietējiem līdzjutējiem. Vārtsargs no Ungārijas kluba “Fehervar” saņēma piedāvājumu no Rīgas “Dinamo” izmēģināt savus spēkus KHL līmenī. Latvietis savu iespēju izmantoja uz visiem 100% un divu sezonu laikā demonstrēja visai atzīstamu sniegumu. Kalniņš nobrieda un izrādīja velmi spēlēt labāka līmeņa kluba. Kamēr “Dinamo” ģenerālmenedžeri bija aizņemti ar komandas komplektēšanu, vārtsarga jautājumu atstājot vēlākām dienām, Kalniņš panāca vienošanos ar “Jokerit” un pārcēlās uz Somiju.

Ja savā pirmajā sezonā Helsinkos Jānis vienkārši turēja līmeni, tad aizvadītajā sezonā viņš krietni progresēja. Par labu nāca darbs ar vārtsargu treneri – Somija tas notiek visaugstākajā līmenī. Jānim uzticējās un viņš atmaksāja treneriem ar stabilu sniegumu, atnesot komandai 33 uzvaras. Viņa tuvākais sekotājs Ivans Bočarovs no Maskavas “Dynamo” izcīnījis 26 panākumus, aizvadot par divām spēlēm vairāk.

Īsi pirms “play-off” turnīra Kalniņš pēkšņi pazuda no komandas pieteikuma. Vēlāk izrādījās, ka viņš guva savainojumu un komandas treneri nolēma pietaupīt latvieti sezonas svarīgākajām cīņām. Savā otrajā Gagarina kausa izcīņā Kalniņš kļuva par vienu no atslēgas spēlētājiem komandas panākumā – pirmajā kārtā tika pārvarēta Jaroslavļas “Lokomotiv” barjera ar 4-2. Jāatzīmē, ka izslēgšanas mačos latvieši cipari kļuvuši pat nedaudz labāki nekā tie bija regulārajā turnīrā.

Jānis Kalniņš, www.sportazinas.com

Jānis Kalniņš | Foto: HC “Jokerit”

Iļja Sorokins (Maskavas CSKA) – 24 gadi

RT: 40 spēles, 26 uzvaras, 93,5% atv. metienu, 1,50 VIV
PO: 4 spēles, 4 uzvaras, 96,6% atv. metienu, 0,73 VIV

2019. gada Gagarina kausa ieguvējam šī sezona kalpoja par sagatavošanas posmu Nacionālajai hokeja līgai (NHL). Jau pirms sezonas bija zināms, ka vārtsargs plāno doties uz Ziemeļameriku un bija zināms pats klubs – Ņujorkas “Islanders”. Tas gan netraucēja 24 gadus vecajam hokejistam demonstrēt atzīstamu sniegumu. Viņa cipari tiešām pārsteidz, deviņas sausās spēles ir labākais rādītājs visā līgā. Te gan jāsaprot, ka CSKA ir ļoti laba aizsardzība un vārtsarga darbs šajā komandā ir visai specifisks.

Tas nenoliedz krievu vārtsarga nopelnus, kurš smagi strādāja, un izkonkurēja zviedru Larsu Johansonu, kurš arī ir laba līmeņa spēlētājs. Savu roku Sorokina meistarības slīpēšanā pielika arī bijušais Latvijas izlases vārtsargs Sergejs Naumovs. Speciālists nostrādāja ar talantīgo krievu divus gadus un arī pats Sorokins atzīmējis, ka darbs ar trīs olimpisko spēļu dalībnieku nāca viņam par labu.

Ja nākamās NHL sezonas starts ievilksies, tad Sorokins savu Ziemeļamerikas karjeras posmu sāks Amerikas hokeja līgā (AHL). Pastāv niecīga iespēja, ka līdz NHL sezonas sākumam vārtsargam ļaus atgriezties KHL, bet diez vai pat Sorokins to gribēs.

Iļja Sorokins, www.sportazinas.com

Iļja Sorokins | Foto: Maskavas CSKA

Timurs Biļalovs (Kazaņas “Ak Bars”) – 25 gadi

RT: 32 spēles, 19 uzvaras, 94,3% atv. metienu, 1,45 VIV
PO: 4 spēles, 4 uzvaras, 97,5% atv. metienu, 0,71 VIV

“Pirms sezonas Timurs nāca pie manis un lūdza, lai mēs palaidām viņu uz Rīgu,” atklāja Kazaņas “Ak Bars” galvenais treneris Dmitrijs Kvartaļnovs. Vārtsargs nebija priecīgs par piespiedu atgriešanos Tatarstānā. Biļalovs bija pārliecināts, ka viņam atkal atvēlēs otrā-trešā vārtsarga lomu, mazo spēles laiku un, iespējams, nosūtīs uz fārmklubu spēļu prakses iegūšanai.

Realitāte gan bija cita. Treneris deva vārtsargam iespēju un viņš to izmantoja. Vienā brīdī tas šķita kaut kas nereāls – bijušais “Dinamo” spēlētājs strauji tuvojās Krievijas hokeja visu laiku rekorda pārspēšanai, kas viņam arī izdevās. Biļalovs neielaida vārtus 316 minūtes un deviņas sekundes, ierakstot savu vārdu gan KHL, gan Krievijas hokeja vēsturē.

Veiksmīga spēle kļuva par iemeslu izsaukšanai uz Krievijas valstsvienību, kur debija gan nebija spoža – februāra sākumā viņš septiņu minūšu laikā ielaida trīs ripas zaudējumā pret Somiju (0:3) un tika nomainīts. Šī neveiksme nesamazināja viņa pārliecību un Biļalovs turpināja strādāt, lai uzlabotu savu sniegumu un arī ciparus. Sezonas laikā viņš aizvadīja astoņas sausās spēles.

Timurs Biļalovs, www.sportazinas.com

Timurs Biļalovs | Foto: Kazaņas Ak Bars

Jevgēņijs Aļikins (Habarovskas “Amur”) – 25 gadi

RT: 40 spēles, 15 uzvaras, 93,7% atv. metienu, 2,03 VIV
Gagarina kausā nepiedalījās

Nekas neliecināja par to, ka 25 gadus vecais hokejists varētu kļūt par vienu no “Amur” galvenajām zvaigznēm. Komanda spēlēja neveiksmīgi un daudz zaudēja, bieži vien pretiniekiem iemetot par vienu ripu vairāk. Lielā mērā tas notika tieši pateicoties Aļikina meistarībai. Diezgan ilgi saglabājās cerība, ka Habarovskas klubs varētu aizķerties un iekļūt “play-off”. Tad cerība pazuda, situāciju apgrūtināja finansiālās problēmas.

Sezonas beigās hokejistiem izmaksāja algu parādus un komanda atkal atgriezās cīņa par labāko astoņnieku. Par liktenīgu kļuva 23. februāra mačs savu skatītāju priekšā pret tiešo konkurenti – Ņižņekamskas “Neftekhimik”. 38 seivi ir labs rādītājs vārtsargam, bet ne tajā gadījumā, ja viņš ielaiž astoņas ripas. Par Gagarina kausu varēja aizmirst, tomēr nedrīkst noniecināt Aļikinu, kuram ir otrais labākais atvairīto metienu procents starp tiem vārtsargiem, kuri aizvadījuši vismaz 30 spēles regulārajā turnīrā. Un septiņi sausie mači arī ir ļoti solīds rādītājs.

Jevgēņijs Aļikins, www.sportazinas.com

Jevgēņijs Aļikins | Foto: Habarovskas “Amur”

Ivans Bočarovs (Maskavas “Dynamo”) – 24 gadi

RT: 49 spēles, 26 uzvaras, 93,5% atv. metienu, 1,96 VIV
PO: 1 spēle, 89,8% atv. metienu, 3,98 VIV

Maskavas kluba galvenais treneris Vladimirs Krikunovs sezonas laikā teica, ka Bočarovs spēlēs tik ilgi, kamēr viņš varēs to darīt. Regulārajā turnīrā viņa sniegums bija ļoti labs un “Dynamo” ilgi balansēja starp otro un trešo vietu Rietumos. Tuvojoties sezonas beigām kļuva skaidrs, ka treneris kļūdījās, pārvērtējot šī vārtsarga spēju spēlēt nepārtraukti. Bočarovam uzkrājās nogurums un viņš sāka kļūdīties.

Rīgas “Dinamo” līdzjutēji noteikti atceras vienu no sezonas spilgtākajām spēlēm, kad savā laukumā papildlaikā tika piedzīvots zaudējums pret Maskavas “Dynamo” ar 6:7, kad četras ripas ielidoja tieši Bočarova sargātajos vārtos. Pēc šī mača vārtsargam tika dota atpūta, tomēr par vēlu. “Play-off” turnīru uzsāka pieredzējušais Aleksandrs Jerjomenko, bet Bočarovs savu vienīgo iespēju neizmantoja.

Regulārajā sezonā iespētais tomēr padara viņu par vienu no sezonas labākajiem vārtu vīriem – atvairīto metienu procents virs 93, vidēji ielaisto vārtu skaits – zem diviem, kā arī sešas sausās spēles. Ņemot vērā “Dynamo” spēles stilu, šie rādītāji ir ļoti cienīgi.

Ivans Bočarovs, www.sportazinas.com

Ivans Bočarovs | Foto: Maskavas “Dynamo”

Juha Metsola (Ufas “Salavat Yulaev”) – 31 gads

RT: 51 spēle, 22 uzvaras, 93,0% atv. metienu, 2,04 VIV
PO: 6 spēles, 4 uzvaras, 90,8% atv. metienu, 3,43 VIV

Divu sezonu laikā harizmātiskais soms kļuvis par vienu no Ufas simboliem, kurš spēlēja ne tikai efektīvi, bet arī skaisti. Regulārajā turnīrā viņš laukumā pavadīja 2937:30 minūtes – visvairāk visā līgā. Dažos brīžos Ufas klubs gandrīz nonāca bezdibeņa malā, jo sezonas otrajā pusē pastāvēja diezgan liela varbūtība, ka “Salavat Yulaev” varētu palikt ārpus labāko astoņnieka Austrumos.

Metsola vilka komandu “play-off” virzienā kā varēja, septiņās cīņās saglabāja savus vārtus neskartus, atvairot 93% metienu. Gagarina kausa izcīņas pirmā kārta pret Boba Hārtlija trenēto Omskas “Avangard” kļuva par atriebības sēriju visiem Ufas kluba hokejistiem, kuri pagājušajā gadā apstājās soļa attālumā no fināla, zaudējot tieši “Avangard”.

Šoreiz misija tika paveikta un “Salavat Yulaev” iesoļoja tālāk. Paša Metsolas cipari “play-off” mačos nebija tie labākie, bet treneri turpināja viņam uzticēties. Vajadzīgajā brīdī soms saņēmās. Ufa bija iedzinējos ar 2-3, turpinājumā svinēja divas uzvaras pēc kārtas, Metsolam kopā atvairot 79 metienus.

Juha Metsola, www.sportazinas.com

Juha Metsola | Foto: KHL

Vasilijs Košečkins (Magņitogorskas “Metallurg”) – 37 gadi

RT: 49 spēles, 18 uzvaras, 93,3% atv. metienu, 1,94 VIV
PO: 5 spēles, 1 uzvara, 93,1% atv. metienu, 2,25 VIV

KHL veterāns un divkārtējais Gagarina kausa ieguvējs darīja visu, lai Magņitogorskai sezona nenoslēgtos jau pēc regulārā turnīra. Pieredzējušais veterāns cīnījās gan ar pretinieku metieniem, gan ar kritiku savā virzienā, kas bija ne visai pamatota. Protams, 37 gadu vecumā viņš vairs nav tik ātrs un veikls, kā dažam citam to gribētos. KHL līmenim viņš gan atbilst, ko divus metrus garš vārtsargs apliecināja arī aizvadītajā sezonā, kurā komanda knapi iekļuva Gagarina kausā.

“Metallurg” trausla aizsardzības māja tika iznīcināta “play-off” pirmajā kārtā, kurā šī vienība cīnījās pret Nursultanas “Barys”. Pretinieki izskatījās svaigāki un motivētāki, metot ripas Košečkina sargātajos vārtos. Arī šajos apstākļos viņa rādītāji bija labā līmenī un pretenzijas pret vārtsargu ir vienkārši smieklīgas. Piecās spēlēs Košečkins ielaida 11 vārtus, kamēr komanda iemeta sešas. Skaidrs, ka problēma ir jāmeklē kaut kur citur.

Vasilijs Košečkins, www.sportazinas.com

Vasilijs Košečkins (nr. 83) | Foto: Magņitogorskas “Metallurg”

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām