Kambala liek punktu varenajam basketbola braucienam

23/01/2019 14:22
Nokopēts
Kaspars Kambala, www.sportazinas.com

Kaspars Kambala šodien 40 gadu vecumā Jūrmalas Valsts ģimnāzijas sporta zālē atvadīsies no profesionālā basketbola. 206 centimetrus garā centra spēlētāja karjerā bijuši gan lieli triumfi, gan arī tikpat lieli kritumi, taču Kaspara atstātos nospiedumus Latvijas basketbolā nevar nenovērtēt par zemu.

Sekojošās rindas būs par basketbolu, profesiju, kas Kambalu nostādīja starmešu gaismā. Nodaļas par dzīvi ārpus laukuma šoreiz noliksim malā, kaut stāsta galvenais varonis dzīvojis notikumiem bagātu dzīvi, kas savas korekcijas ieviesa arī profesionālajā karjerā.

Mežonīgi spēcīgs un izsalcis – tāds jelgavnieks bija savos labākajos gados, kad rindā pēc viņa stāvēja bagātākie Eirolīgas klubi. Jā, NBA viņš neuzspēlēja, bet ne jau tādēļ, ka nebūtu tur bijis noderīgs. Savu vietu viņš būtu atradis arī zem groziem pasaules basketbola Mekā, bet kolorītais Kambala izvēlējās būt tur, kur viņu patiešām gaida, un protams, labi atalgo. Kaspars izmisumā dzina Eiropas superklubu aizsardzības, darot to sezonu no sezonas.

Var jau pasmīkņāt par Kambalas pieturvietām profesionālās karjeras otrajā pusē un norietā – Bulgārija, Turcijas otrā līga, Irāna, basketbolam eksotiskā Kipra un pat Ziemeļkipra. Tomēr Kaspara pīķis bija augstāks par jebkura cita tautieša, gan pēc sasniegtajiem rezultātiem, gan arī iegūtā statusa un reputācijas uz Eiropas basketbola kartes.

Kaspars Kambala, www.sportazinas.com

Kaspars Kambala “Jūrmalas” kluba treniņā
Foto: Edijs Pālens/LETA

Šobrīd Eirolīgā spēlē seši latvieši, bet ar lielu pārliecību var teikt, ka neviens no mūsu basketbola pašreizējiem dūžiem pat tuvumā nenonāks Kambalas iespētajam: runa nav tikai par gūto 41 punktu, kas ir dalīts Eiropas spēcīgākā klubu turnīra rekords. Viņš bija patiesa Eirolīgas zvaigzne. Daudzi latviešu basketbolistu kontekstā piemin “neizmantoto potenciālu”, bet Kambalas sakarā to negribas sacīt: viņš pelnīja miljonus un pamatoti sevi sauca par zvaigzni – par to, vispirms, runāja darbi laukumā.

Sākums

Latvijas jaunatnes basketbola līgā jau noplosījušais Kambala kādā vasarā deviņdesmito gadu sākumā jau 13 gadu vecumā nonāca pazīstamā Pētera Višņevica vadītajā nometnē Iecavā un trenējās kopā ar sešus septiņus gadus vecākajiem Edgaru Šnepu, Uvi Helmani, Arni Vecvagaru, kā arī Robertu Štelmaheru un citiem. Pat pavisam agrā vecumā Kaspars “nepazuda” starp topošajiem Latvijas izlases līderiem. Višņevics 13 gadus jaunajam “Kambim” lika noticēt, ka viņš basketbolā ir vecis! Vēlāk Kaspars nonāca Valda Valtera paspārnē – ja Višņevics jaunajam censonim iemācīja strādāt, tad Valters ielika pirmos pamatus Kambalas basketbola personības un rakstura veidošanā.

Latvijas jaunatnes līgas līmenī Kasparam līdzīgu nebija – 50, 70, pat 100 punktu spēles, tāpēc jelgavnieks jau 14 gadu vecumā debitēja pie profesionāļiem LBL vienībā “SWH/Dumle”. Valsts basketbola augstākajā līgā gan jaunais centrs pavadīja tikai pāris sezonas. Nē, ne tāpēc, ka Kambala neturētu līdzi pārējiem (dažbrīd šķita, ka gluži otrādi), bet tāpēc, ka Kasparam priekšā jau bija nākamais izaicinājums – Amerikas iekarošana!

ASV

Nav daudzi basketbolisti, kas jaunatnes gados, aizbraucot uz ASV, tur arī sevi spējuši pierādīt, pat neskatoties uz to, ka Latvijā bija uzskatāmi par sava gada gājuma zvaigznēm. Par galveno celmlauzi daudzu jauno sportistu ceļam pāri okeānam kalpoja tieši Kaspars Kambala, kurš deviņdesmito gadu otrajā pusē iemina taciņu uz tajā laikā nezināmo ASV koledžu līgu jeb NCAA. Un ne tikai – “Kambis” vēl pirms studenta gaitām pārstāvēja Homstedas vidusskolas komandu Mekvanas mazpilsētiņā Viskonsīnas štatā, visai ātri kļūstot par vienu no vienības līderiem. Kaspara dominance zem groziem un fiziskā spēle netika nepamanīta, un sekoja vēstules un aicinājumi no valsts labākajām universitātēm, lai iegūtu Kambalu savās rindās.

Kaspars Kambala, www.sportazinas.com

Kambala 1998. gada decembrī UNLV sastāvā pret Sinsinatī “Bearcats” Foto: Todd Warshaw /Allsport

Latvietis izvēlējās studijas un spēlēšanu Nevadas Universitātē Lasvegasā jeb UNLV (saukti arī par “Running Rebels”) komandā, kas nebūt nebija pieskaitāma pie koledžu grandiem. Piedāvājumi pievienoties Floridas “State”, Kalifornijas UCLA un citām “lielajām” skolā gan netrūka, tomēr izvēle par labu UNLV krita, lielā mērā pateicoties Raimondam Migliniekam, kura bijušais treneris studiju gados tobrīd strādāja ar Lasvegasas vienību. Abi letiņi dažus gadus vēlāk Eiropas čempionāta finālturnīrā Turcijā veidos vienu no kontinenta bīstamākajiem duetiem laukumā.

Tagad, pēc teju divdesmit gadiem, varam saskaitīt daudzus letiņus, kas uzspēlējuši NCAA, bet noteikti daudziem par nosacītu piemēru kalpojis Kambalas ceļš, kurš “Brocēnu” vietā bumbu dzenāja otrpus okeānam, bet Eiropā atgriezās, kā viens no spējīgākajiem centra pozīcijas spēlētājiem. Statistika nemelo – Kaspars savās pēdējās divās sezonās bija UNLV rezultatīvākais vīrs, bet trijās no četrām sezonām viņš bija labākais cīnītājs par bumbām.

Eirolīga

Kaspars Eiropas vadošajā klubu basketbola turnīrā debitēja pēc spīdošā snieguma 2001. gada Eiropas čempionātā Turcijā. Tieši Eiropas un Āzijas robežvalsts pārstāve arī savām rindām piesaistīja Kambalu – Stambulas “Efes Pilsen” (šobrīd pazīstams ar nosaukumu “Anadolu Efes”), ar ko Kaspars divus gadus pēc kārtas (2002., 2003.) kļuva par Turcijas čempionu.

Kaspars Kambala, www.sportazinas.com

Kambala varēja ieviest bailes ne tikai pretiniekos laukumā, bet arī tiesnešos
Foto: Fenerbahce S.K.

Jau savā pirmajā sezonā Eiropas basketbolā raženais latvietis apliecināja savu varēšanu arī uz Eirolīgas skatuves – 20 mačos vidēji gūti 16,9 punkti, turklāt tikai vienā spēlē nepārsniegta desmit gūto punktu robeža. Nostiprinājis pozīcijas starp kontinenta labākajiem centriem, “Kas” otrajā sezonā starp Eiropas dūžiem 2002. gada 10. oktobrī ierakstīja savu vārdu Eirolīgas rekordu grāmatās – 41 punkts Stambulā pret dižo “Barcelona”! Vairāk par Kambalu vienā spēlē šajā turnīrā neviens joprojām nav spējis iemest…Pašam Kasparam gan noskaņojums esot bijis draņķīgs, jo komanda piedzīvoja zaudējumu, turklāt par zīmīgo sasniegumu latvietis uzzinājis vien pēc zvana no sava aģenta.

“Apsveicu, esi nopelnījis savu pirmo miljonu!” viņš teica. “Kā to saprast?” Kambala neizpratnē vaicājis. “Apskaties spēles protokolu – 41 punkts pret “Barcelona”. Tā ir laba apdrošināšana tavam nākamajam līgumam, kas būs ar vismaz sešām nullēm.”

Aģenta vārdi patiešām piepildījās, un Kaspara nākamais kontrakts jau ar karalisko Madrides “Real” esot bijis ar “pareizajām nullēm”. Kambala savā pirmajā un vienīgajā sezonā Spānijas galvaspilsētā gan Eirolīgā neuzspēlēja, jo klubs gluži vienkārši togad starptautiskajā arēnā startēja līmeni zemāk – ULEB Eirokausā. Jau nākamajā vasarā Kaspars piekrita ne mazāk naudīgam piedāvājumam no allaž ambiciozā Kazaņas UNICS, bet atgriešanos Eirolīgā “Kambis” piedzīvoja 2006. gadā jau cita granda, Stambulas “Fenerbahce” kreklā.

Kaspars Kambala, www.sportazinas.com

Kaspars Kambala karaliskā Madrides “Real” sastāvā
Foto: Real Madrid Baloncesto

Raugoties no skaitļiem statistikas ailītēs, latviešu centrs joprojām bija līmenī – vidēji gūti 15,8 punkti ar izcilu metienu precizitāti no spēles (61,2%), tomēr tā paša gada decembrī Kaspara basketbola karjeru pārtrauca 24 mēnešus ilgā diskvalifikācija par kokaīna lietošanu. Prombūtnē no sava iemīļota sporta Kambala vilka rokās boksa cimdus un kāpa ringā, taču pēc diskvalifikācijas izciešanas Kaspars uz Eiropas klubu basketbola prestižākās skatuves vairs neatgriezās…

Kambala un NBA

Kambala un NBA? Daudzi noteikti gaidīja, ka tas būs tikai laika jautājums. Skaidrs, ka savas korekcijas ieviesa diskvalifikācija no sporta, kas lielos vilcienos pārvilka strīpu jebkādām ilūzijām par NBA. Kaspars vēlāk intervijas bija paudis, ka iespēja nonākt uz NBA spožā basketbola parketa būtu vairāk kā reāla, bet viss atdūrās finansēs. Tajos gados NBA klubi tik dāsni vēl neatalgoja spēlētājus, kuriem bija liels vārds Eiropā. Kasparam nāktos vismaz sezonu spēlēt par niecīgu (vismaz saviem standartiem) atalgojumu. Neviens nebija gatavs garantēt spēles laiku un uzticību, kamēr Turcijas, Spānijas un Krievijas TOP klubos viņu sagaidīja, noņemot cepuri.

Daudzi var jautāt: ja jau viņš bija tik labs, kādēļ viņu pat neizvēlējās NBA draftā, kaut otrās kārtas beigās? Tomēr ir vairāki faktori, kas 2001. gada pavasarī un vasarā nospēlēja pret latviešu cīnītāju. Viņš nespēlēja kādā no TOP universitātēm (Djūka, Arizona, Kentakī, Kanzasa vai UCLA), bet gan otrā ešelona vienībā no Lasvegasas (UNLV). Kaut skautu blociņos Kambalas vārds nonāca, tomēr NBA eksperti uzticas arī saviem koledžu kolēģiem, sak, kaut kas tur nav tīrs ar šo “krievu”… Par sliktu Kasparam nospēlēja arī viņa raksturs. Kādā no spēlēm viņa pēdējā gadā koledžā, kuru raidīja pat ESPN, noteikti to vērojot skautiem visā valstī, latvietis sevi parādīja no sliktās puses. Kādā no mača epizodēm Kambala nopelnīja piezīmi, kas mudināja tobrīd jauniņo UNLV galveno treneri nomainīt Kasparu.

Kaspars Kambala, www.sportazinas.com

Kambala 1998. gada decembrī UNLV sastāvā NCAA mačā
Foto: Todd Warshaw /Allsport

“Sēdēju uz rezervistu soliņa un knapi valdījos,” Armanda Pučes grāmata “Kambala…, Āmen” konkrēto spēli atminas centrs. “Kad mača izskaņā treneris vēlējās, lai eju laukumā, atbildēju, ka neiešu. Šo incidentu redzēja visa valsts. Pieņemu, ka arī tajā brīdī vienam otram radās priekšstats par manu raksturu, spītību un iecirtību, kas ne visos gadījumos ir izmantojama komandas interesēs.”

Kambalu draftā neviens NBA klubs tā arī neizvēlējās, kaut latvietis atrādījās Ņujorkas “Knicks”, bet spēlētāja aģents savam klientam zināja teikt, ka interesi par Kasparu izrādot arī Ņūdžersijas “Nets”, Milvoki “Bucks” un Maiami “Heat”. Iespējams, ja Kambala būtu bijis gatavs sisties uz NBA caur Vasaras līgām, iespēja debitēt pasaules spēcīgākajā līgā arī rastos, taču Kaspars spēlēt NBA nevēlējās par katru cenu, jo labi apzinājās savas stiprās un vājās puses gan kā cilvēks, gan basketbolists. “Kāpēc netiku NBA? Tāpēc, ka izvēlējos spēlēt Eiropā. Tāda būtu īsā atbilde uz šo jautājumu.”

Interesanti fakti par Kambalu:
*Pārstāvot Madrides “Real”, Kaspars katru spēli aizvadīja jaunos apavos.

*Pēc pirmās sezonas NCAA, viņam līgumu piedāvāja Krievijas grands CSKA – basketbolists nolēma palikt ASV, Lasvegasas UNLV komandā pavadot vēl nākamos trīs gadus.

*Koledžas rekrutēšanas laikā Kambala saņēma zvanu arī no Bilija Donovana, kurš tobrīd vadīja vienu no NCAA grandiem Floridas “State”, solot kopā ar latvieti triumfēt visā turnīrā. Šobrīd Donovans jau ceturto sezonu vada NBA vienību Oklahomsitijas “Thunder”.

*1998./1999. gada sezonā Kambalas komandas biedrs UNLV sastāvā bija Šons Merions, kurš vēlāk pavadīja 16 ļoti sekmīgas sezonas NBA, 2011. gadā kopā ar Dalasas “Mavericks” izcīnot čempiontitulu.

*LBL debijas mačā 1993. gada 16. oktobrī (SWH/Dumle – Polus 116:87) 14 gadus un desmit mēnešus vecais Kambala minūtes dalīja ar tādiem vīriem kā Jānis Āzacis, Edgars Šneps, Agris Galvanovskis un pat Valdis Valters

    Pagaidām neviens nav komentējis
TOP notikumi
1
X
2
5.25
5
1.51
3.3
3.4
2.15
1.62
4.33
4.8
1.83
3.8
3.9
4.23
5.02
1.71
3.16
4.64
2.05
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām