Kāpēc Hārtlijs ir ideāls treneris Latvijas izlasei?

18/12/2019 14:28
Nokopēts

Otrpus okeānam šajā sezonā aktualizējies temats par treneru verbāli un fiziski aizkarošiem izgājieniem pret spēlētājiem. Dzelzs Maiks ir pirmais treneris, kurš ienāk prātā par smagās artilērijas metodēm, bet šajā sarakstā var iekļaut arī Bobu Hārtliju. Pēc jaunieviestajām treneru kvalifikācijas metodēm Hārtlijam durvis uz NHL var būt aizvērtas ciet uz visiem laikiem.

Padomju hokeja skolas izaudzinātajiem latviešiem dušīšana un skaļāks vārds no trenera puses bija pašsaprotama lieta. Sitiens ar nūju pa biksēm, nostrostēšana komandas priekšā, citkārt arī sitiens ar nūju pa ķiveri nebija nekas sevišķs. Tādas bija trenēšanas metodes – informācijas iedzīšana ar spēku. Laikam līdzi mainās ne tikai paaudzes, bet arī treneri un to paradumi.

Kāds varbūt atceras pirms pāris gadiem epizodi tepat Latvijā, kad bērna tēvs spēles laikā uzbruka vienam no komandas treneriem, kur spēlē viņa bērns. Tagad visatļautība no treneriem nav pieļaujama, citādāk vecāki ar atbildes reakciju var atgādināt sakāmvārdu: Nedari otram to, ko tu negribi, lai dara tev.

Kas notika NHL?

Novembra beigās no darba Toronto “Maple Leafs” komandā tika atbrīvots vienīgais Triple Gold kluba (zelts olimpiādē, pasaules čempionātā un Stenlija kauss) treneris Maiks Bebkoks. Speciālists ar augstiem panākumiem, bet šos darbus aizēnoja vairāku hokejistu nākšana atklātībā par nedarbiem, ko kanādietis sastrādājis.

Dienu pēc atlaišanas komandas līderis Mičs Mārners publiski paziņoja, ka viņa debijas sezonā Bebkoks licis sastādīt spēlētāju sarakstu ar vissmagāk strādājošajiem komandas biedriem. Jaunais gurķis paklausīja imperatora pavēlei, pēcāk treneris izsauca hokejistus, kuri atradās saraksta lejasgalā. Par šo izgājienu sutu saņēma galvenais treneris, nevis Mārners, kurš vienkārši izpildīja trenera uzdevumu. Bebkoks beigās atvainojās spēlētājiem un Mārneram.

Nākšana klajā par šādu Bebkoka rīcību iedrošināja citus vēlos putnus dalīties savos stāstos par treneru izdarībām. Pēcāk kā lavīna Gaiziņkalnā sāka velties jauni stāsti no bijušajiem un aktīvajiem spēlētājiem par iedunkāšanām, rasistiskiem izteicieniem, verbālu demoralizēšanu un citiem.

“Bebkoks iepriekš verbāli uzbruka pāris komandas biedriem, kuri pēc dabas bija klusi un pēc tam ķērās pie manis, nemitīgi sakot briesmīgas lietas,” sacīja zviedru uzbrucējs Johans Franzens, kurš spēlēja pie Bebkoka Detroitas “Red Wings” sastāvā. “No 2011. gada man bija bail kāpt uz ledus. Viņš vienkārši spēlējās ar manu prātu, un tas notika katru dienu. Hokejisti viņa vadībā bija iebiedēti līdz nāvei un visiem bija bail pieļaut kļūdas.”

Maiks Bebkoks. | Foto: Winslow Townson-USA TODAY Sports

Kanādiešu trenerim bija īpaši patīkami uzpumpēt savu ego. Bebkoks karjeras 1500 spēlei nepieteica ASV hokeja leģendu Maiku Modano [palika pie 1499], bet šīs sezonas sākumā pirmajā mačā sastāvā neiekļāva veterānu Džeisonu Specu, kad kļavu lapas uzņēma hokejista NHL karjeras pirmo komandu Otavas “Senators”.

Kanādiešu trenerim ar psihologa izglītību patika emocionāli nospiest savus padotos, izteikti parādot savu pārākumu, bet viņš nav vienīgais treneris ar šādu vēsturi.

Saspīlēto gaisotni uzkurināja bijušā Kalgarī “Flames” hokejista Akima Aliū nākšana klajā ar paziņojumu, ka nu jau bijušais liesmu treneris Bils Pīterss savulaik veltījis rasistiskus izteicienus hokejista virzienā. Pēcāk eļļu ugunij pielēja divi bijušie Karolīnas “Hurricanes” hokejisti, kuri apstiprināja, ka arī viņi iespaidoti no Pītersa puses, ne tikai verbāli, bet arī fiziski. Pīterss saprotot, ka lavu nespēs apdzēst, uzrakstīja atlūgumu. Viņa laiks trenera amatā Ziemeļamerikā ir noslēdzies, bet Eiropa vienmēr ir opcija.

Bijušais NHL provokators Šons Eivrijs arī deva savu skatījumu, ka pašreizējais Čikāgas “Blackhawks” galvenā trenera asistents Marks Kraufords viņu iedunkājis spēles laikā. Speciālists tika noņemts no ierindas, bet atgriezīsies uz komandas soliņa 2. janvārī, jo arī Eivrijs atzina, ka komentārus neveltīja ar domu treneri nolikt pie vietas.

Treneru sāgu pagaidām noslēdza Dalasas “Stars” bijušā trenera Džima Montgomerija atlaišana, kuru atbrīvoja neprofesionālas uzvedības dēļ. Runā, ka speciālists atlaists, jo viņš esot bijis labos draugos ar grādīgajiem.

Kā uz apsūdzībām reaģēja NHL?

Līga uz treneru visatļautību noreaģēja diezgan ātri, komisārs Gerijs Betmens ar savu komandu paziņoja, ka tiks izveidota programma komandas personāla izglītošanai par ļaunprātīgu izturēšanos – kā no tās izvairīties un nepieļaut. Treneriem, asistentiem, ģenerālmenedžeriem, viņu padotajiem un fārmklubu cilvēkiem būs jāapmeklē šīs apmācības katru gadu.

Turklāt tiks izveidota karstā līnija, kur spēlētāji anonīmi varēs nodot ziņas par ļaunprātīgu rīcību.

“Es garantēju, ka mēs visus ziņojumus uztversim nopietni un sekosim līdzi,” sacīja līgas komisārs Betmens. Nebūs viegli mainīt klusuma mentalitāti, kas ļāva strādāt treneriem pāridarītājiem, taču karstā līnija un treneru izglītošanas programma ir pienācīgs sākums.

Betmens arī atzīmēja, ka visām komandām ir paziņots, ja viņi uzzina par ļaunprātīgu rīcību, kurā iesaistīti NHL komandu darbinieki, tad nekavējoties par to jāziņo līgai. Ja komanda slēps un neziņos disciplīnas pārkāpumus, tad tā var saņemt lielus sodus.

Kāpēc Hārtlijs vairs nestrādās NHL?

Ja Hārtlijs pašlaik strādātu NHL, tad viņš tur vairs nestrādātu. Pavisam vienkārša teorija, bet mums līdz galam neizprotama. Pie Hārtlija nav viegli spēlēt, taču fanos un medijos viņš ir iemantojis labā vīra tēlu. Kanādiešu speciālists sevi pozicionē pārliecināti, viņa dzīves stāsts ir aizkustinošs un runas stils tāds, kurā ieklausīsies jebkurš garāmgājējs.

Kopā ar Kolorādo “Avalanche” komandu viņš izcīnīja Stenlija kausu, bet klīst runas, ka spēlētāji viņu pēc uzvaras ieslēguši ģērbtuvē. Neviens to neapstiprina, ne arī noraida. Bijušais NHL tafgajs Braiens Makgratans raidījumā “Boomer in the Morning” dalījās pieredzē, ka viņam neesot bijušas labas attiecības ar Hārtliju. Neiekļaušana komandas sastāvā būtu mazākais, ja treneris vispār ar viņu sveicinātos.

Bobs Hārtlijs, www.sportazinas.com

Bobs Hārtlijs | Foto: KHL

Bijušais Rīgas “Dinamo” hokejists Tīdžejs Galjardi podkāstā “Spittin Chiclets” izteicās, ka Hārtlijs vienu reizi neesot ļāvis spēlēt hokejistam, kurš kaklasaites vietā uz spēli bija uzvilcis tauriņu. Stāstu ir daudz, bet tie pierāda kanādieša trenera vēlmi dominēt, būt pārākam pār citiem, kādreiz hokejistus arī pazemot.

Hokejistu azotēs noteikti ir daudz stāstu par Hārtliju, bet ne visi skaļi ar tiem grib dalīties. Ja Bobs atgrieztos NHL, tad karstajā līnijā ātri vien parādītos stāsti par trenera izdarībām. Domājams, ka līdz ar šo sezonu durvis Hārtlijam uz NHL ir aizvērtas ciet pavisam.

Savukārt Latvijas izlases hokejistiem šāda rakstura treneris ir pa tēmai. Stingrs, ar saviem principiem, savā karjerā izcīnījis čempiona trofeju gan NHL, gan Šveices čempionātā, liela autoritāte, kura disciplīna kā redzams strādā. Hārtlijs piestāv padomju laika hokeja stilam, tāpēc arī KHL kanādiešu speciālistam izdevies adaptēties veiksmīgi.

Hārtlija disciplīna piestāv mūsu mentalitātei

Kanādietis grib aizvest Latvijas izlasi uz Olimpiskajām spēlēm, kas sporta kontekstā ir augstākās raudzes turnīrs. Tomēr LHF valdē nav vienprātība par Hārtlija spējām strādāt ar Latvijas izlasi, to zina arī pats kanādietis. Ja valdes opozicionāru skaits nepalielināsies, tad Bobs strādās ar izlasi līdz Olimpiādei.

    Pagaidām neviens nav komentējis
TOP notikumi
1
X
2
4.75
4.5
1.61
2.37
3.5
2.8
2.8
3.4
2.4
2.35
3.5
2.85
1.77
3.8
4.33
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām