Karalis Holivudā, “Bugijs” Goldensteitā un citi NBA starpsezonas uzvarētāji
Aiz muguras kārtējā Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) sezona, sekojošais drafts un vasaras līga, kā arī medības brīvo aģentu tirgū (kuras gan mazākā mērā turpināsies visu vasaru). Kādas zivis šajā starpsezonā papildinājušas līgas galvenos spēlmaņus, un kā jaunie papildinājumi varētu iederēties (vai gluži otrādi – kaitēt) savā jaunajā vidē?
Kā tas bieži vien notiek dzīvē un arī profesionālajā sportā, pēc kāda vērienīga notikuma allaž ir vērts atskatīties uz notikušo un izvērtēt, kuri no tā ir ieguvēji un kuri – zaudētāji. Arī NBA šajā ziņā ne ar ko neatšķiras no ikdienas situācijām, tāpēc šoreiz apskatīsim, kā šī starpsezona ietekmējusi pasaules spēcīgākās līgas komandu aprises. Pirmajā daļā ieskatīsimies klubos, kuru šīs vasaras darbības vērtējamas ar plusa zīmi.
Uzvarētāji
Losandželosas “Lakers” – šis ir t.s. “no-brainer” jeb lēmums, par kuru ne mirkli nav bijušas šaubas. 16-kārtējiem NBA čempioniem pat ar savu bagāto vēsturi un bāzēšanos Holivudas zvaigžņu vidē pēdējie gadi bijuši visnotaļ nožēlojami. Sākot ar klibā Kobes Braienta pēdējiem pāris gadiem līgā līdz neizprotamu līgumu piešķiršanai Timofejam Mozgovam un…Luolam Dengam (?). Jā, šie abi vīri 2016. gada vasarā tika atalgoti ar četru gadu līgumiem par kopējo summu 136 miljonu ASV dolāru apmērā (116,7 miljoni eiro). Mozgovs jau šobrīd ir (*pārbauda informāciju) Orlando “Magic” īpašums, tikmēr Dengs vēl joprojām ir ar pierakstu “Lakers” klubā, tiesa, uzbrucējs aizvadītajā sezonā laukumā izgāja tikai vienā mačā un lielā kontrakta dēļ kļuvis par uz citu komandu praktiski neaizmaināmu spēlētāju.
Bijušā ĢM Miča Kapčaka savārītās ziepes steidza novērst jaunie “Lakers” darījumu bīdītāji Robs Pelinka un kluba leģenda Ērvins “Maģiskais” Džonsons. Ilggadējais Braienta aģents Pelinka un visu spēlētāja karjeru “purpura un zelta” krāsas valkājušais Džonsons amatā stājās ar vienu mērķi – atgriezt visas pasaules uzmanību uz “Lakers”. Pirmais solis šī uzdevuma izpildē tika paveikts šovasar, uz Holivudu atvedot visas līgas iekārojamāko brīvo aģentu Lebronu Džeimsu. Četrkārtējā līgas vērtīgākā spēlētāja iegūšana, protams, nebija lēta (līgums uz četriem gadiem par vairāk nekā 150 miljoniem dolāru), taču skaidrs, ka ar vienu pašu Džeimsu “Lakers” kreklā klubam paveras iespējas jau nākamajā vasarā piesaistīt vēl citus vērtīgus brīvos aģentus.

Lonzo Bols un Lebrons Džeimss – komandas biedri “Lakers” kreklā nākamsezon Foto: Getty Images
“Maģiskais” un Pelinka uz Losandželosu atveda Lebronu, tādējādi turot darba uzsākšanas brīdī doto solījumu un pēc ilgāka pārtraukuma paverot “Lakers” kaut nelielas, bet izredzes, kā arī ambīcijas uz 17. NBA čempiontitulu. Vairāk nekā skaidrs, ka tas nenotiks nākamajā sezonā – par to liecina kaut vai pārējie šīs vasaras papildinājumi. Tā vietā, lai plecu pie pleca ar Džeimsu laukumā mēs redzētu Kavai Lenardu un Polu Džordžu, “Lakers” bija spiesti samierināties ar Ražonu Rondo, Lensu Stīvensonu, Džaveilu Makgī, Maiklu Bīzliju un vēl vienu gadu ar Kenteiviusu Kaldvelu-Poupu – nē, līdz vēl vienam čempiontitulam tik tiešām būs vēl jāpagaida! Ja vēl ar šiem NBA “klauniem” nav gana, Lebronam ārpus laukuma būs jāsadzīvo arī ar sava jaunā komandas biedra Lonzo Bola tēvu Lavāru…tomēr, ja ir kāds, kurš var šiem personāžiem aizvērt mutes un likt beigt pūst pīlītes ausī (skatāmies uz tevi, Lens), tad tas noteikti ir Džeimss.
Lebrons gan jaunāks nepaliek (decembra izskaņā aprit 34 gadi), taču savu četru gadu līgumu viņš, visticamāk, atstrādās godam, kaut vai tāpēc, ka Džeimss ar Losandželosu saista savu karjeru arī pēc basketbola gaitām (lasi – kino industrijā, uzņēmējdarbībā, vai pat, iespējams, savas komandas iegādē?). Tikai tā iespējams kļūt par pirmo sportistu – miljardieri.
Oklahomsitijas “Thunder” – kluba lielākā uzvara šajā starpsezonā nešaubīgi ir uzbrucēja Pola Džordža noturēšana. Līdz pat brīvo aģentu tirgus oficiālajai atvēršanai reti kurš ar NBA vidi kaut nedaudz pazīstams cilvēks šaubījās, ka “Thunder” uzbrucējs savu karjeru neturpinās “Lakers” kreklā. Tomēr notika kas visai neparedzēts, un 28 gadus vecais Džordžs vienojās par jaunu četru gadu līgumu (aptuveni 117 miljoni eiro) ar Oklahomsitiju. Ņemot vērā, ka Pols ar saviem izteikumiem jau pērnvasar lika noprast, ka vēlas karjeru turpināt dzimtajā Losandželosā, turklāt līgas vadība “Maģisko” Džonsonu par sazināšanos ar spēlētāju vēl pagājušās sezonas vidū sodīja ar pusmiljonu dolāru lielu sodu, pieckārtējā Visu zvaigžņu spēļu dalībnieka palikšana “Thunder” rindās liecina, ka Džordžs duetā ar Raselu Vestbruku saredz potenciālu pacīnīties par čempiontitulu.

Pols Džordžs
Foto: Getty Images
Otrs būtiskākais Oklahomsitijas vienības paveiktais darbiņš šajā starpsezonā ir atbrīvošanās no bijušā Ņujorkas “Knicks” līdera Karmelo Entonija, kuram vienīgā sezona “Thunder” kreklā bija vienlaikus statistiski vājākā viņa 15 gadus ilgajā karjerā. Tas gan nemaina faktu, ka Melo drīz vien pēc sezonas beigām izmantoja līgumā atrunāto iespēju vienpusēji turpināt sadarbību uz vēl vienu sezonu, atalgojumā saņemot 28 miljonus dolāru (nepilni 24 miljoni eiro). Līgums ir līgums.
Nepieklājīgi lielā summa nozīmēja, ka “Thunder” varēja kļūt par pirmo komandu NBA vēsturē, kas nākamajā sezonā spēlētāju algās un “luksusa nodoklī” (soda nauda par neiekļaušanos algu griestos) maksātu vairāk nekā 300 miljonus dolāru. Tā kā Karmelo vienas sezonas eksperiments Oklahomsitijā nedeva vēlamo rezultātu, kluba vadība steidza meklēt iespējas, kā mazināt uzbrucēja radīto finansiālo slogu. Sākotnēji reāla šķita kontrakta “izstiepšana” vairāku gadu garumā, ik sezonu maksājot Entonijam daļu no atlikušās līguma summas, tomēr galu galā tika atrasts vēl labāks variants.
Palīgā nāca Atlantas “Hawks” un Filadelfijas “76ers”. Oklahomsitija šķīrās no aizsargātas 2022. gada drafta pirmās kārtas izvēles un Karmelo, kurš tika aizsūtīts uz Atlantu un drīz vien tika izpirkts, vēlāk par veterāna minimālo līgumu pievienojoties Hjūstonas “Rockets”. Tikmēr “Thunder” maiņas darījumā ieguva vāciešu saspēles vadītāju Denisu Šrūderu un Timotiju Luvavu-Kabaro no “76ers”.
Austrumu konferences galvgala komandas. Karalis ir prom…Lai dzīvo karalis! Lebrona Džeimsa dominance austrumos ilga pēdējās astoņas sezonas. Pērn par konferences pamatturnīra uzvarētāji pirmo reizi vēsturē kļuva Toronto “Raptors”, taču arī tas taustāmu labumu nedeva – ceturtajā pozīcijā finišējušie “Cavaliers” izslēgšanas spēļu otrajā kārtā pazemoja Kanādas klubu (4-0), toties konferences finālā Džeimsam nopietnu pretestību izrādīja bez līderiem Gordona Heivorda un Kairīja Ērvinga startējošie Bostonas “Celtics” (“Cavs” tomēr guva virsroku 4-3). Lebrona pārcelšanās uz Holivudu nozīmē, ka Austrumu tronis un līdz ar to ceļš uz NBA finālsēriju ir kļuvis vakants. Kandidātu uz to netrūkst – “Raptors” ar jaunieguvumu Kavai Lenardu, beidzot veselību kārtībā savedušie “Celtics”, kā arī jaunie Filadelfijas “76ers”, kas gan šovasar brīvo aģentu tirgū nebija lieli spēlmaņi, turklāt komanda šķīrās no pagājušās sezonas izskaņā piesaistītajiem Ersana Iljasova un Marko Belinelli, kuri kļuva par negaidīti vērtīgiem rotācijas spēlētājiem.
Kawhi has landed in the North. (via @Raptors) pic.twitter.com/QOvA6Dk4K4
— SportsCenter (@SportsCenter) July 21, 2018
Savas pretenzijas uz vietu konferences elitē noteikti būs arī Indiānas “Pacers” (iegūts snaiperis Dags Makdermots un “kombo” aizsargs Tairīks Evanss) un Milvoki “Bucks”, kas spējusi noturēt pērnās sezonas komandas kodolu, kā arī pievienojusi centru Bruku Lopesu un galveno treneri Maiku Badenholceru. Laiks rādīs, vai ar to būs gana, taču grieķim Jannim Adetokunbo ir visas iespējas pārņemt stafeti no Lebrona un kļūt ja ne par jauno austrumu karali, tad vismaz par princi pilnīgi noteikti.
Goldensteitas “Warriors” (?) Jā, izrādās arī pēdējo divu gadu čempione, kura pērn varēja lepoties ar trīs no NBA visu laiku labākajiem snaiperiem (Karijs+Durents+Tompsons), vispusīgāko aizsardzības spēlētāju kopš Denisa Rodmena (Grīns), superrezervistu (Igudala), kā arī gadu gaidā izveidotu čempionu kultūru un mentalitāti, šovasar varēja paveikt ko tādu, kas ļautu atrasties šajā sarakstā. “Warriors” jau saņēma gana lielu kritiku 2016. gada vasarā, kad sastāvam piesaistīja Kevinu Durentu, kurš tieši šī gājiena dēļ vēl līdz šai dienai ir, iespējams, visnīstākais spēlētājs visā līgā. Šajā sakarā diez ko nelīdz arī KD nemākulība un šķietami nemitīgā “cepšanās” dažādās sociālo tīklu platformās. Goldensteitai, protams, visa kritika par NBA tēla bojāšanu un konkurences mazināšanu bija sunim zem astes, par ko liecina punktu mašīnas Demarkusa Kazinsa piesaistīšana šovasar.

Demarkuss Kazinss
Foto: Warriors.com
Protams, “Bugija” sakarā ir viena milzīga piebilde – viņš joprojām atkopjas pēc janvārī gūtā Ahileja cīpslas plīsuma, kas basketbolistiem ir viens no nepatīkamākajiem savainojumiem un reti kurš spēlētājs pēc tam laukumā spējis atgriezties iepriekšējā kvalitātē. Šī iemesla dēļ “Warriors” ar Kazinsu vienojās par viena gada līgumu par pieticīgajiem 5,3 miljoniem ASV dolāriem (~4,55 miljoni eiro). Oklendas vienība apzinās zemo risku, un to saprot arī pats Demarkuss, tāpēc spēlētājs, kurš vēl pirms savainojuma gūšanas tika pozicionēts kā kandidāts uz supermaksimālo līgumu (aptuveni 35-40 miljoni dolāru sezonā), pēc sarunām ar Grīnu, Kariju un pat arī Durentu labprātīgi pieņēma piedāvājumu, solot pierādīt savu varēšanu pat pēc smagās traumas pārdzīvošanas.
Konkrēts Kazinsa atgriešanās laiks joprojām nav skaidrs, taču “Warriors” ĢM Bobs Majerss intervijās atzinis, ka klubs nemēģinās sasteigt pērn vidēji mačā 25 punktus un 13 atlēkušās bumbas iekrājušā centra atgriešanos laukumā – galvenais, lai viņš ir vesels un gatavs uz “play-off” mačiem. Grūti nepiekrist, jo nekas neliecina, ka arī gaidāmajā sezonā, kas “Warriors” būs pēdējā Oklendā pirms pārcelšanās uz Sanfrancisko, no “kareivjiem” pamatturnīrā nesagaidīsim vismaz 60 uzvaras.
Čempioni starpsezonā gan zaudēju divus centrus Makgī un Zazu Pačuliju, taču vienlaikus spēja noturēt gados daudz jaunākos un “Warriors” spēles stilam piemērotākos Džordanu Belu un Kevonu Lūniju.