Kur tagad strādā kādreizējie “Dinamo” galvenie treneri?

18/10/2021 11:02
Nokopēts
Ģirts Ankipans, Normunds Sējējs un Artis Ābols

Rīgas “Dinamo” Kontinentālajā hokeja līgā (KHL) aizvada savu 14. sezonu. Iepriekšējos 13 gados komandu vadījuši speciālisti no dažādām valstīm ar dažādu pieeju, un arī līdzjutēju atmiņas par viņiem ir visai atšķirīgas. Juliuss Šuplers joprojām tiek pieminēts ar labu vārdu un ik pa laikam pat glorificēts, savukārt par, piemēram, Pēteri Skudru cilvēki īpaši negrib atcerēties.

Darbs pie “Dinamo” stūres dažiem speciālistiem kļuva par tramplīnu, dažiem citiem – par augstāko lidojumu. Visus apvieno viena lieta – neviens no treneriem Rīgā nav nostrādājis vairāk pār trīs sezonām, savukārt ir arī tādi, kuriem komandu nesanāca novadīt pat vienu sezonu. Trīs no viņiem pašlaik strādā vietējā čempionātā, kas diez vai izskatās pēc karjeras augšupejas.

Juliuss Šuplers (2008. – 2011.) – noslēdzis trenera karjeru

Pieredzējušam slovākam tika tas gods uzsākt balli – tieši viņš kļuva par atjaunotā “Dinamo” pirmo treneri un tieši viņš ir tas speciālists, kurš komandu novadīja trīs sezonas. Atcerēsimies, ka viņa vadībā rīdzinieki allaž iekļuva “play-off” turnīrā, bet divos gadījumos arī pārvarēja pirmo kārtu, no cīņas izslēdzot tādas vienības kā Sanktpēterburgas SKA un Maskavas “Dynamo”. Līdzjutēji ar stāžu noteikti atceras balto zirgu, ar kuru treneris devās līdz arēnai, tādējādi izpildot derību noteikumu.

Pēc Rīgas Šuplers saņēma piedāvājumu no Maskavas CSKA, kurā viņš nostrādāja vienu sezonu, turpinājumā sekoja arī viena sezona Doņeckas “Donbass”, kurā viņu nomainīja Andrejs Nazarovs. Turpinājumā bija neliels posms ar Slovākijas klubu, mēnesis pie U18 izlases bāzes kluba, asistenta darbs pieaugušo valstsvienībā 2017. gadā. Gadu vēlāk treneris atgriezās “Donbass”, kurš spēlēja Ukrainas čempionātā, taču trenera metodes jau bija novecojušas un viņu ātri atlaida. 2019./2020. gada sezonā Šuplers skaitījās “Liepajas” konsultants, taču tagad viņš oficiāli noslēdzis karjeru un auklējas ar mazbērniem.

Šuplers pirms izjādes cauri Rīgai.
Foto: Leta

Pekka Rautakallio (2011. – 2012.) – pašlaik netrenē nevienu komandu

Prasīgajam somam priekšā bija grūts uzdevums – aizvietot demokrātisko Šupleru, neatpaliekot rezultātu ziņā. Latvijā Rautakallio ierādās ar savu filozofiju, kura bija totāli jauna daudziem “Dinamo” hokejistiem. Rezultātā trenerim bija jāvelta daudz laika, lai hokejistiem skaidrotu, viņaprāt, acīmredzamas lietas. Turklāt, kā runā, Rautakallio bija visai nepiekāpīgs un pat redzot, ka dažas taktiskās nianses šeit nestrādā, tāpat pie tām pieturējās.

Komandas spēle pie Rautakallio atgādināja nelaimīgu laulību ar bērnu – labi nejutās neviens, bet visi turpināja ciest. Pirmajā sezonā mērķis tika izpildīts, un soms turpināja darbu, taču otrajā sezonā problēmu nekļuva mazāk, un jau 2012. gada novembra sākumā viņš tika atlaists. No Rīgas treneris aizbrauca  nesaprasts, bet arī atgriešanās dzimtenē nesanāca veiksmīga – pēc pusotras sezonas “Assat” Rautakallio tika atlaists un kopš tā laika viņš vairs nav trenējis nevienu komandu.

Artis Ābols (2012. – 2015.) – “Zemgale/LLU” galvenais treneris

Vēl Šuplera laikos Ābols tika uzskatīts par to cilvēku, kurš krās pieredzi un ar laiku nomainīs slovāku pie komandas stūres. Realitātē gaidīt nācās nedaudz ilgāk, tomēr pēc Rautakallio atlaišanas Ābols beidzot tika pie savas iespējas. Izglābt sezonu neizdevās, toties 2012./2013. gada čempionātā “Dinamo” izcīnīja Cerības kausu – vienu no bezjēdzīgākajām trofejām hokeja vēsturē. Nākamā sezona sanāca krietni veiksmīgāka – 54 spēlēs tika izcīnītas 33 uzvaras, kas joprojām ir komandas rekords. Tāpat Ābols ir pēdējais treneris, kurš spēja ievest komandu “play-off”, pirmajā kārtā dramatiski zaudējot “Donbass” ar 3-4.

Arī nākamā sezonā sanāca visai neveiksmīga, savukārt 2015./2016. gada sezonā latvietis negaidīti kļuva par Sergeja Svetlova asistentu Toljati “Lada” vienībā, diezgan ātri viņu šajā amatā nomainot. Trīs sezonās ar Krievijas komandu Ābolam neizdevās paveikt brīnumu, un ar tur savākto sastāvu par izslēgšanas turnīru Toljati varēja tikai sapņot. 2018. gadā treneris atgriezās Rīgā, nostrādājot vēl divas sezonas “Dinamo”. Savukārt pagājušajā sezonā speciālists pieņēma piedāvājumu no “Zemgales/LLU”, kas nozīmēja ne tikai stūrmaņa amatu, bet arī atbildību par visas hokeja sistēmas attīstību Jelgavā. Pirmajā Ābola sezonā pie vienības stūres jelgavnieki iekļuva “Optibet hokeja līgas” (OHL) finālā, kurā gan bija spiesti samierināties ar zaudējumu pret “Olimp” – 0-4.

Artis Ābols, www.sportazinas.com

Artis Ābols | Foto: Raimonds Volonts/Rīgas “Dinamo”

Kari Heikile (2015. – 2016.) – pašlaik netrenē nevienu komandu

Šis soms Krievijā tiek uzskatīts par vienu no lielākajiem šarlatāniem, kaut gan Krievijas superlīgas pēdējā sezonā un KHL pirmssākumos viņš ar Jaroslavļas “Lokomotiv” divas reizes spēlēja finālā. Vēlāk viņš nekur ilgi neaizkavējās un Heikiles gadījumā “Dinamo” izskatījās kā pēdējā iespēja pierādīt savu piederību KHL treneru pulkam. Viņš gan nespēja kļūt par glābēju un palīdzēt Rīgas klubam atgriezties uz uzvaru takas – jau 2016. gada janvārī darba attiecības tika pārtrauktas.

Pēc tam treneris KHL vairs nestrādāja, un “Dinamo” kļuva tikai par kārtējo no karjeras lejupslīdes pieturvietām. Heikile atgriezās Somijā un pastrādāja vietējā čempionātā gan par treneri, gan par sporta menedžeri. Savukārt pagaidām pēdējais ieraksts CV ir Augstākās hokeja līgas (VHL) klubs Karagandas “Saryarka” 2018./2019. gada sezonā, kur soms pavadīja tikai mēnesi. Kopš tā laika treneris nekur nav strādājis.

Normunds Sējējs (2016. – 2017.) – “Liepājas” galvenais treneris

Latviešu funkcionārs sevi labi pierādīja ģenerālmenedžera amatā. Protams, tajā laikā komandai bija vairāk naudas, tomēr uz KHL grandu fonā “Dinamo” joprojām bija diezgan nabadzīga vienība, no kuras hokejisti pēc veiksmīgām sezonām pārgāja uz citiem klubiem par krietni lielāku algu. 2015./2016. gada sezonā Sējējs nolēma apvienot pienākumus – sākotnēji viņš paralēli ĢM funkcijām pildīja arī Heikiles asistenta darbu, bet pēc soma atlaišanas pats stājās pie komandas stūres.

Lai arī rezultātus uzlabot neizdevās, arī 2016./2017. gada sezonā “Dinamo” nolēma ieekonomēt, uzticot Sējējam abus amatus. Rezultāts bija paredzams, un sadarbība netika turpināta. Vienu gadu Sējējs izlaida, tad strādāja par asistentu HK “Rīga”, savukārt pirms 2019./2020. gada sezonas viņš kļuva par ambiciozā VHL kluba Taškentas “Humo” ģenerālmenedžeri. Iespējams, treneris arī joprojām tur strādātu, ja pasaulē neplosī Covid-19 pandēmija. Jau otro sezonu pēc kārtas Sējējs strādā par “Liepājas” galveno treneri.

Normunds Sējējs, www.sportazinas.com

Normunds Sējējs | Foto: Edijs Pālens/LETA

Sandis Ozoliņš (2017) – galvenā trenera asistents Ņižņijnovgorodas “Torpedo”

Pēc vairākām neveiksmēm “Dinamo” turpināja eksperimentus, treneru amatā nozīmējot Latvijas hokeja leģendu Sandi Ozoliņu, kuram tā bija pirmā pieredze kā galvenajam trenerim. Valstī vienīgajam Stenlija kausa ieguvējam Rīgas klubā sanāca nostrādāt nedaudz vairāk par vienu mēnesi, un 2017. gada septembra beigās līgums tika pārtraukts pēc abpusējas vienošanās.

Uz laiku Ozolinš pazuda no hokeja aprindām, kļūstot par ēdināšanas uzņēmuma “Lido” mārketinga departamenta darbinieku. Tomēr Ņižņijnovgorodas “Torpedo” vadītājiem izdevās atrast īstus vārdus, lai atgrieztu Ozo atpakaļ ierindā. Kā stāstīja pats latvietis, dzīvot bez hokeja viņam bija ne pārāk viegli, un piedāvājums no “Torpedo” nāca laikā. Šajā vienībā Ozoliņš strādā jau ceturto sezonu.

Ģirts Ankipāns (2017. – 2020.) – “Mogo/LSPA” galvenais treneris

2017./2018. gada sezonu Ankipāns sāka kā ģenerālmenedžeris, bet jau septembra beigās šim amatam pievienoja arī galvenā trenera pienākumus. Trīs sezonu laikā šis speciālists iztērēja milzīgi daudz emociju gan uz komandas soliņa, gan ģērbtuvē, par ko liecināja vairāki video, kurus Ankipāna laikā “Dinamo” nekautrējās publicēt vienības “Instagram” profilā.

Tieši ar Ankipāna vārdu saistās “Dinamo” pēdējo gadu cerīgākā komanda, kurai 2018./2019. gada sezonā līdz “play-off” turnīram pietrūka viens punkts. Tiesa, jau nākamajā sezonā karšu namiņš atkal sabruka un arī Ankipāns pēc trīs sezonām pameta Rīgas klubu. Turpinājumā viņa vārds parādījās JAHL vienības “Ako/Baltie Vilki” pieteikumā, kur treneris palīdzēja savam draugam Rodrigo Laviņam. Savukārt kopš 2020. gada janvāra viņš trenē “Mogo/LSPA” komandu.

Ģirts Ankipāns, www.sportazinas.com

Ģirts Ankipāns | Foto: Rīgas “Dinamo”/Raimonds Volonts

Pēteris Skudra (2020. – 2021.) – pašlaik netrenē nevienu klubu

Skudra, iespējams, nemaz nav slikts treneris, tomēr Rīgā viņš nonāca visai sarežģītā laikā. Pasaulē plosījās Covid-19 pandēmija, skaidrības par nākotni nebija, noteikumi visu laiku mainījās. Tas viss stipri ietekmēja “Dinamo” no paša sākuma – gan komplektāciju, gan sagatavošanas ciklu, gan arī komandas sniegumu sezonā. Rīdzinieki saskarās ar vairākām karantīnām, pirmā numura neesamību un Skudras raksturu, kura dēļ sastāvs visu laiku tika jaukts, un arī gaisotne komandā nebija no labākajām.

Būtu muļķīgi vainot šo treneri visos grēkos, tomēr sausais atlikums bija tikai deviņas uzvaras 60 spēlēs un pēdējā vieta visā līgā. Preses konferencēs treneris atļāvās skaļi pateikt to, ko zināja daudzi – par sliktu fizisko un taktisko sagatavotību Latvijas spēlētājiem, taču diez vai šādi vārdi šādā situācijā nāca par labu komandai. Pagaidām “Dinamo” ir Skudras pēdējā komanda. Pārsteidz, ka šis speciālists nav redzams kā eksperts nevienā TV kanālā, jo viņa spējas skaidrot hokeja epizodes ir ļoti labas.

TOP notikumi
1
X
2
4.6
3.3
1.83
1.55
4.1
6
1.98
3.8
3.5
1.31
5.5
10
2.05
-
1.78
6.25
4.8
1.44
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām