Latvieši Bertāni starp Lopesiem, Karijiem, Gazoliem un citiem NBA brāļiem

22/03/2019 15:00
Nokopēts
NBA brāļi, www.sportazinas.com

Februāra pēdējā dienā Latvijas basketbola pārstāvniecība Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) kļuva par vienu spēlētāju lielāka, jo līgumu ar Ņūorleānas “Pelicans” noslēdza 29 gadus vecais aizsargs Dairis Bertāns. Rūjienietis tādējādi kļuvis ne tikai par ceturto latvieti šobrīd NBA, bet arī otro Bertānu, jo Sanantonio “Spurs” rindās jau trešo sezonu pēc kārtas bieds pretinieku komandām no tālmetienu līnijas ir jaunākais brālis Dāvis.

Divu (vai vairāku) brāļu spēlēšana NBA nemaz nav tik ierasta parādība, vēl jo vairāk, ja tie nākuši no uz basketbola kartes mazās Latvijas. Kādā kompānijā nokļuvuši abi rūjienieši? Šī iemesla dēļ vērts tuvāk iepazīties ar atpazīstamākajiem brāļu duetiem (un pat trijotnēm), kas šobrīd atrodami NBA vienību sastāvos.

Bruks un Robins Lopesi

Identiskie dvīņubrāļi NBA ienāca 2008. gadā (Bruks draftēts ar 10., Robins – 15. numuru). Līdz šim sekmīgāka karjera izvērtusies Brukam, kurš, pārstāvot Bruklinas “Nets”, 2013. gadā pagaidām vienīgo reizi tika izvēlēts dalībai Visu zvaigžņu spēlē. Pēc deviņām produktīvām sezonām Bruklinā (iepriekš Ņūdžersijā) Bruks vispirms paņēma viena gada atvaļinājumu Losandželosas “Lakers” vienībā, bet šosezon jau ir viens no līgas līderes Milvoki “Bucks” panākumu stūrakmeņiem.

Ja Bruks “Nets” sastāvā bija komandas vadošais spēlētājs (četrās dažādās sezonās vidēji vairāk nekā 20 punkti spēlē + visu laiku rezultatīvākais spēlētājs kluba vēsturē), tad šobrīd centrs ir izteikts savas lomas pildītājs “buku” sastāvā, turklāt uzbrukumā darot to lielākoties no tālās  distances – ierocis, ko Bruks karjeras pirmajās piecās NBA sezonās izmantoja precīzi 0 reizes, bet pēdējās trijās sezonas par “Splash Mountain” dēvētais Lopess grozā raidījis 413 trīnīšus!

Brāļi Lopesi, www.sportazinas.com

Bruka un Robina Lopesu deja cīņā par atlēkušo bumbu
Foto: AFP

Tikmēr brālis Robins (tas, kuram kuplāki mati) uzskatāms par centru daudz klasiskā izpratnē, kura galvenie uzdevumi līdzšinējā karjerā bijuši aizsardzība groza apakšā, cīņa par atlēkušajām bumbām un epizodiski arī punktu gūšanu. Robins savā NBA karjerā arī paceļojis nedaudz vairāk par brāli, esošajai darbavietai Čikāgā esot piektajai pieturvietai viņa ceļojumā cauri pasaules spēcīgākajai līgai. 2015./2016. gada sezonā Robins arī bija latvieša Kristapa Porziņģa komandas biedrs Ņujorkas “Knicks” vienībā, bet šobrīd gados jaunajā “Bulls” komandā Lopess gādā par veterāna klātbūtni.

Robins NBA aprindās arī pazīstams kā lielākais klubu talismanu ienaidnieks, regulāri iesaistoties dažādās fiziskās konfrontācijās turpat uz laukuma. Tāpat abi brāļi ir milzīgi (tiešā un pārnestā nozīmē) grāmatu un komiksu tārpi, kā arī “Zvaigžņu karu” un citu populāru filmu franšīzu fani.

Markuss un Markīfs Morisi

Koledžu karjeras Kanzasas Universitātē kopā pavadījušie identiskie dvīņi (ar identiskiem tetovējumiem) NBA gaitas uzsāka dažādās komandās, Markīfam tiekot draftētam vienu izvēli augstāk (attiecīgi 13. un 14.). 2013. gadā Markuss no Hjūstonas “Rockets” pievienojās brālim Markīfam Fīniskas “Suns” klubā. Morisi bija noskaņojušies turpināt spēlēt kopā vienā komandā un 2014. gada septembrī vienojās ar Arizonas klubu par kopīgu četru gadu līgumu 52 miljonu ASV dolāru vērtībā. Morisiem tika pateikts: “Te būs 52 miljoni, sadaliet savā starpā kā vēlaties!”

Brāļi Morisi, www.sportazinas.com

Markuss un Markīfs Morisi – kurš ir kurš?
Foto: NBA.com/Pistons

Brāļiem savā starpā izdevās vienoties, ka statistiski nedaudz produktīvākais Markīfs sezonā saņems astoņus, kamēr Markuss – piecus miljonus dolāru. Tomēr Morisi bija spiesti šķirties 2015. gada jūlijā, kad uz Detroitas “Pistons” aizmainīts tika Markuss, savukārt Markīfs no Fīniksas atvadījās 2016. gada februārī, maiņas darījuma rezultātā nonākot Vašingtonas “Wizards”. Kaut arī karjeras ievads nedaudz sekmīgāks padevies bija Markīfam, kopš abu brāļu šķiršanās statistiski vērtīgāks bijis Markuss, kurš “Pistons” un arī pēdējās divās sezonās Bostonas “Celtics” sastāvā caurmērā katrā mačā guvis vismaz 13,6 punktus.

Tikmēr Markīfs pēc trim sezonām ASV galvaspilsētā šī gada februārī tika aizmainīts uz Ņūorleānas “Pelicans” un, neaizvadot nevienu maču, tika atbrīvots un drīz vien pēc tam parakstīja vienošanos ar vienu no Rietumu konferences vadošajām vienībām Oklahomsitijas “Thunder”.

Jāatzīmē, ka abi brāļi vizuāli ir tik neatšķirami, ka NBA vidē pat uzpeldējušas sazvērestības teorijas par to, ka Markuss savulaik ir aizstājis Markīfu svarīgā “play-off” mačā.

Stefens un Sets Kariji

Šajā duetā ir visizteiktākais viena brāļa atpazīstamības un sasniegumu pārsvars pār otru. Goldensteitas “Warriors” ilggadējais līderis Stefens vienatnē sasniedzis vairāk nekā jebkurš cits spēlētājs šajā sarakstā – divas līgas vērtīgākā spēlētāja balvas (vienīgais vienbalsīgi izvēlētais MVP līgas vēsturē, 2016. g.), trīs NBA čempiontituli, sešas Visu zvaigžņu spēles, pieci sezonas simboliskie piecinieki (divi pirmie), vairāki līgas tālmetienu rekordi un vēl lērums citu mazāku, bet tomēr atzinību.

Jaunākā brāļa Seta lielākais sasniegums? Iespējams, par to var nosaukt noturēšanos NBA (nedraftēts), kā arī piedalīšanos šī gada Zvaigžņu spēles tālmetienu konkursā, pat ja Sets uzaicinājumu piedalīties šajā pasākumā saņēma tikai dēļ radnieciskajām saitēm ar Stefenu, tēvu un “Hornets” leģendu Delu un faktu, ka līgas lielākās zvaigznes šosezon pulcējās Kariju ģimenes mājvietā Šarlotā.

Brāļi Kariji, www.sportazinas.com

Trīs NBA čempiontituli, divas MVP balvas, sešas Visu zvaigžņu spēles – viss vienā bildē
Foto: Steve Dykes

Visticamāk, Seta karjera NBA tiktu vērtēta citādāk, ja ne Stefena fenomenālie sasniegumi, jo Sets šosezon Portlendas “Trail Blazers” sastāvā pilda vērtīga rezervista lomu aiz abiem sākumsastāva aizsargiem Demiena Lilarda un Kristiana “S.Dž.” Makoluma, savukārt 2016./2017. gada sezonā viņš, pārstāvot Dalasas “Mavericks”, izcēlās ar karjeras labākajiem rādītājiem – 12,8 punkti un 42,5% precizitāte no tālās distances. Par Stefenu, protams, komentāri lieki. Nekādu pazīmju, ka 31 gadu vecais “Šefs Karijs” samazina apgriezienus (caurmērā 28 punkti, 42,9% tālmetienos), bet “Warriors” pamatoti tēmē uz trešo čempiontitulu pēc kārtas un ceturto pēdējos piecos gados.

Brāļi Pau un Marks Gazoli

Iespējams, panākumiem bagātākais brāļu duets NBA vēsturē. Sākotnēji uz pasaules basketbola kartes daudz atpazīstamāks gan bija vecākais Pau, kurš jau kopš ienākšanas līgā (2001. gada drafta trešais numurs) sevi pieteica kā vienu no labākajiem “garajiem” spēlētājiem līgā. Pēc vairākām produktīvām sezonām Memfisas “Grizzlies” kreklā Pau 2008. gada februārī maiņas darījuma rezultātā nonāca Losandželosas “Lakers” vienībā, bet Memfisa pretī saņēma vairākus spēlētājus, tostarp tiesības uz NBA vēl nedebitējušo…Marku. Tobrīd NBA sabiedrībā vēl par “Pau resno brāli” dēvētais Marks sekmīgi pārņēma stafeti no vecākā brāļa un kopā ar saspēles vadītāju Maiku Konliju līdz pat šī gada februārim (aizmanīts uz Toronto “Raptors”) bija “Grizzlies” galvenais vilcējspēks. Tikmēr Pau “Lakers” sastāvā kopā ar Kobi Braientu kļuva par divkārtēju NBA čempionu, bet vēlāk pārstāvējis arī Čikāgas “Bulls”, Sanantonio “Spurs” un kopš marta sākumā – arī Milvoki “Bucks”.

Brāļi Gazoli, www.sportazinas.com

Pau un Marks Gazoli 2015. gadā Ņujorkā ieraksta savus vārdu NBA Visu zvaigžņu spēles vēstures grāmatās
Foto: Brad Penner-USA TODAY Sports

Pau sasniegumu sarakstā atrodamas arī sešas Visu zvaigžņu spēles, četri sezonas simboliskie piecinieki (divi otrie un divi trešie), gada debitanta tituls, kā arī neskaitāmas medaļas starptautiskajā arēnā kopā ar Spānijas izlasi. Marka sasniegumi gan nedaudz “pieticīgāki” – trīs Zvaigžņu spēles, divi simboliskie piecinieki (viens pirmais), toties arī 2013. gada sezonas labākā aizsardzības spēlētāja balva. Marks tobrīd kļuva par pirmo eiropieti, kurš izpelnījies šādu atzinību. Jau nākamajā sezonā ko līdzīgu paveicis Žoakims Noā (Francijas saknes), bet pērn par labāko šajā kategorijā tika atzīts Noā tautietis (nosacīti) Rūdijs Gobērs.

Gazoli 2015. gadā Ņujorkā arī kļuva par pirmajiem brāļiem NBA vēsturē, kuri devās starta pieciniekos Austrumu un Rietumu konferences komandu rindās. Tāpat jāatzīmē, ka gan Pau, gan Marks šobrīd pārstāv divas no Austrumu konferences favorītēm, un nav izslēgts, ka abi brāļi šosezon tiksies aci pret izslēgšanas turnīrā.

Citi pieminēšanas vērti brāļi

Drū, Džastins un Ārons Holideji

Daira komandas biedrs “Pelicans” sastāvā Drū uzskatāms par vienu no līgas labākajiem aizsargiem abos laukuma galos, izceļoties ar augstu rezultativitāti (šosezon 21,2 punkti un 7,7 piespēles) un uzņemoties pretinieku komandu labāko ārējās līnijas spēlētāju neitralizēšanu. Drū (rakstās kā “Jrue”, skaidrojums šeit) arī 2013. gadā pagaidām vienīgo reizi karjerā izpelnījās vietu Visu zvaigžņu spēlē.

Vecākais brālis Džastins NBA draftā netika izvēlēts, taču paguvis uzspēlēt jau septiņos dažādos klubos (arī kopā ar Porziņģi “Knicks”), šobrīd pārstāvot Memfisas “Grizzlies” un pildot vērtīga snaipera pienākumus “no soliņa”. Savukārt 22 gadus vecais Ārons Indiānas “Pacers” kreklā aizvada savu pirmo sezonu NBA (vidēji 11,3 minūtēs 5,2 punkti).

Jannis, Tanasis un Kostass Adetokunbo

Kamēr “Greek Freak” Jannis ir viens no galvenajiem favorītiem uz šīs sezonas MVP balvu, divus gadus vecākais Tanasiss NBA gaisu paguva tikai “apostīt”, 2015./2016. gada sezonā laukumā izejot savās līdz šim vienīgajās divās pamatturnīra spēlēs “Knicks” sastāvā. Tanaša mēģinājumi caur “G-Līgu” atgriezties NBA apritē izrādījās nesekmīgi, kā rezultātā uzbrucējs jau otro sezonu pārstāv Grieķijas grandu Atēnu “Panathinaikos”. Tikmēr jaunākais no brāļiem Kostass naktī uz 21. februāri piedzīvoja debiju NBA un Dalasas “Mavericks” kreklā, mačā pret “Trail Blazers” nospēlējot sešas minūtes un gūstot vienu punktu.

Kosts Adetokunbo, Jannis Adetokunbo, www.sportazinas.com

Kostass un Jannis Adetokunbo
Foto: Aaron Gash

https://www.instagram.com/p/BlxW1lMFZl2/

Villijs un Huančo Ernangomesi

Latvijas līdzjutējiem labi pazīstamais Villijs ir viens no Porziņģa labākajiem draugiem, jo kopā ar liepājnieku uzspēlēja gan Spānijas ACB līgas vienība “Sevilla”, gan arī pusotru sezonu bija viņa komandas biedrs Ņujorkas “Knicks” komandā. Līdzīgi kā KP, arī Villijs nebija apmierināts ar savu lomu slavenajā Ņujorkas klubā un pērn tika aizmainīts uz Šarlotas “Hornets”, kur centrs spēlē arī joprojām.

Tikmēr gadu jaunākais Huans jeb “Huančo” aizvada savu trešo sezonu Denveras “Nuggets” komandā, ar karjeras labākajiem statistikas rādītājiem (vidēji 20,3 minūtes, 6,3 punkt un 4,1 atlēkusī bumba) palīdzot klubam aizvadīt negaidīti sekmīgi sezonu un priekšlaicīgi kvalificējoties izslēgšanas turnīram (pirmie “play-off” kopš 2013. gada).

Huančo, Villijs Ernangomesi, www.sportazinas.com

Huančo un Villijs Ernangomesi
Foto: NBA.com/Knicks

 

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām