Mesi – pelnīti vai nepelnīti… Levandovskis – apzagts vai nē… “Ballon d’ Or” – taisnīga vai netaisnīga balva?

12/12/2021 12:48
Nokopēts
Lionels Mesi

“Ballon d’ Or” – apzeltītā futbola bumba, kuru skaistās spēles izcilnieki saņēmuši jau kopš 1956. gada. Tas ir nozīmīgākais individuālais apbalvojums futbolā, kuru organizē medijs “France Football” un kas tiek pasniegts katru gadu par nopelniem aizvadītajā gadā. Pēc tam, kad trofeju novembra beigās saņēma Lionels Mesi, liela daļa cilvēku futbola aprindās sāka kritiski izteikties par “Ballon d’ Or” – “Mesi to saņēma tikai tāpēc, ka viņš ir Mesi”, “Levandovskis tika apzagts”, “kā vispār tiek noteikts uzvarētājs”, “par kādu laika periodu ir runa”, utt…

Viena no “Ballon d’ Or” problēmām ir tā, ka futbolistu, kurš saņem šo balvu, nosaka žurnālisti no 180 pasaules valstīm. Šī gada balsojuma rezultāti pierāda, ka daļai no balsotājiem tas ir elku un savu simpātiju, nevis labāko spēlētāju jautājums. Vēl viena problēma ir “France Football” noteiktie kritēriji un laika posms, kādā tiek vērtēts futbolista sniegums, proti, 10, nevis 12 mēneši, novembri un decembri pilnībā izslēdzot, kaut gan futbols aktīvi risinās arī šajos mēnešos.

2021. gada TOP5

  1. Lionels Mesi
  2. Roberts Levandovskis
  3. Žoržinju
  4. Karims Benzemā
  5. Ngolo Kantē

Kā tiek noteikti “Ballon d’ Or” pretendenti?

Process sākās ar to, ka “France Football” redakcija izveido 30 spēlētāju sarakstu, kas pēc šī medija žurnālistu domām ir pasaules TOP 30. Pēc tam spēlētājus no šī saraksta var izvēlēties visu dalībvalstu žurnālisti. Katram mediju pārstāvim ir jāiesniedz pēc viņa domām pieci labākie, sarindoti no labākā uz sliktāko spēlētāju. Pēc tam rezultāti tiek apkopoti un tas, kurš saņēmis visvairāk punktus, iegūst trofeju. Balsojums ir par kalendāro gadu, proti, laika posmu no 1. janvāra līdz 24. oktobrim jeb brīdim, kad noslēdzas balsošana. Tādēļ viss, kas noticis pēc 24. oktobra, vairs nav svarīgi trofejas iegūšanas ietvaros.

Kādi ir kritēriji?

Balsotājiem, izvēloties spēlētājus, ir jāievēro trīs principi:

  1. Individuālais sniegums un izcīnītās trofejas ar komandu kalendārā gada ietvaros
  2. Talants un godīgas spēles ievērošana
  3. Futbolista pienesums visas karjeras laikā

Individuālais sniegums ir standarta kritērijs jebkurai šāda veida balvai. Virspusīgāki futbola skatītāji gan paskatīsies uz gūtajiem vārtiem un pirmajā vietā ieliks Levandovski vai Mesi, bet, teiksim, Ngolo Kantē figurēs kaut kur zem viņiem, jo viņš taču nav uzbrucējs, kurš nesit daudz golus. Runājot par trofejām izlašu līmenī – lai arī Levandovskim bija izcils gads, viņš spēlē Polijas valstsvienībā, ar kuru ir ļoti grūti tikt pie nacionālo izlašu trofejām, tādēļ tādiem futbolistiem kā Mesi, Kantē vai Žoržinju šeit ir priekšrocības, jo viņi pārstāv daudz spēcīgākas valstsvienības. Arī tiem pašiem Kantē un Žoržinju pluss ir tas, ka viņiem var vieglāk piespraust šo “lielisko komandas snieguma” apzīmējumu, jo abi pārstāv futbola lielvalstis. Tādēļ arī šī gada balsojumos tik bieži augšgalā figurē, piemēram, Kjelīni un Bonuči, kuri veicināja Itālijas uzvaru Eiropas čempionātā. Itālija kā komanda bija krietni vien spēcīgāka nekā tā pati Polija.

Godīgas spēles ievērošana parasti pasaules labākajiem spēlētājiem nesagādā problēmas, taču kā izvērtēt talantu? Jau pašā saknē tas ir ļoti subjektīvs jēdziens, turklāt parasti mēdz teikt, ka “ar talantu piedzimst”. Skaidrs, ka katrs augstas klases futbolists ir savā ziņā talantīgs, bet, piemēram, centra aizsargi šādā kategorijā ir bez priekšrocībām.

Pēdējais kritērijs ir visjocīgākais. Par spēlētāju kopējās karjeras aspektu var pateikt tikai to, ka, ja tavs vārds nav Mesi vai Ronaldu, bet tu spēlē futbolu tajā pašā ērā, tu neesi tiesīgs pat pietuvoties šai kategorijai, jo neviens tik un tā nav spējis aizvadīt izcilākas karjeras par šiem abiem futbolistiem. Ikgadējā balvā, kurā tiek ņemts vērā 10 mēnešu periods, ļaut vērtēt visas karjeras aspektu, ir kaut kas krimināli sodāms.

Mesi vai Levandovskis?

Šogad izteikti favorīti bija Mesi un Levandovskis. Šķietami lielāks fanu atbalsts bija Levandovskim, jo cilvēki ir noguruši, ka balvu jau gadiem saņēmuši gandrīz tikai divi cilvēki – Mesi un Ronaldu. Ja futbola līdzjutējam ir jāizvēlas – tas noteikti būs Levandovskis, jo polis būtībā tika apzagts jau pagājušajā gadā, kad viņš bija izteikts favorīts, taču balva saraustītās sezonas dēļ netika pasniegta. Sentimentāls stāsts, kurā Levandovskis gandrīz vai ir nenovērtēts un apcelts, palīdzēja viņam iegūt fanu simpātijas. Mesi šogad izrādīja nopietnu konkurenci, dominējot teju visās nozīmīgākajās statistikas sadaļās, izņemot vārtu guvumos un aizvadītajās spēlēs, tādēļ ir grūti nosaukt argentīnieti par nepelnītu uzvarētāju, tomēr cilvēkiem gribētos redzēt jaunus varoņus.

Image

Balsojums

Starp 180 valstu žurnālistiem ir atrodami gan zinoši eksperti, gan arī tādi kadri, kuru balsojums izskatās pēc uzmanības pievēršanas, lai šādos rakstos par viņiem varētu runāt. Uzreiz jāatzīmē, ka Latviju pārstāvēja nu jau bijušā žurnāla “Sports” žurnālists Kristiāns Girvičs, kurš ir šīs valsts pārstāvis jau labu laiku. Latvijas balsojums no labākā uz leju – Levandovskis, Mesi, Džanluidži Donaruma, Erlings Hālands un Žoržinju. Kopumā bez lieliem pārsteigumiem. Arī lietuvieši iesniedza gana kompetentu piecinieku ar Levandovski, Mesi, Žoržinju, Kevinu De Brujni un Ngolo Kantē, taču igauņu žurnālists Aets Sūvari pirmajā vietā nekautrējās ielikt Kantē, bet otrajā Leonardo Bonuči.

Futbola lielvalsts Brazīlijas žurnālists kā pirmo ielika De Brujni, otrais bija Žoržinju, bet trešais Kilians Mbapē. Ne Levandovskis, ne Mesi pat nebija viņa pieciniekā. Kamerūnietis balsi par pirmo vietu atdeva Mbapē, albānietis labāko pieciniekā iekļāva 19 gadus veco Pedri, pārstāvis no Butānas ceturto vietu atdeva Filam Fodenam, Kaimanu salu, Kirgistānas un vēl vairāku valstu žurnālisti pirmo vietu piešķīra Krištianu Ronaldu, bet uzbekistānietis kā otro labāko novērtēja Meisonu Mountu. Visbeidzot Gambijas pārstāvis pieciniekā iekļāva Simonu Kjaeru. Šis vīrs ir futbola varonis, pateicoties savai rīcībai, uz laukuma glābjot Kristiana Eriksena dzīvību, tādēļ arī tika iekļauts TOP 30, taču visi saprot, ka pēc sportiskā snieguma viņš nav starp 30 labākajiem pasaules futbolistiem. Neskatoties uz to, Kjaera iekļaušana no “France Football” puses bija izcils lēmums, jo dažkārt ir lietas, kas ir svarīgākas par futbolu.

Te mēs nonākam pie galvenās atziņas – “Ballon d’ Or” nav balva, zem kuras slēpjas padziļināta spēlētāju analīze, turklāt dīvainos kritērijus tāpat lielākā daļa balsotāju ignorē. Tas vairāk ir balsojums, kurā viss tiek noteikts pēc 180 cilvēku sajūtām un personīgām simpātijām. Citam nepatīk ne Levandovskis, ne Mesi, tādēļ abi netika iekļauti pieciniekā. Cits savukārt novērtē aizsargus, tāpēc augšgalā izvirza Bonuči un Kjelīni. Balsotāji svārstās no profesionāļiem, kuri apmeklē spēles un veic padziļinātas analīzes līdz tādiem, kuri atrodas 1000 kilometru attālumā un sezonas laikā ir noskatījušies 10 futbola mačus televīzijā.

Galu galā “Ballon d’ Or” ceremonija nebūtu jāuztver kā labākā futbolista apbalvojums, bet gan kā pasākums, uz kuru vienkopus ierodas futbola elite un kur tiek godināti aizvadītā gada izcilnieki, piemēram, tas pats Kjaers, kuram ceremonijas laikā īpaši visas publikas priekšā pateicās leģendārais Didjē Drogbā. Galu galā tas ir simpātiju balsojums un futbola faniem būtu jānovērtē katrs, kurš iekļuvis TOP30, daudz neiespringstot, kurš saņem galveno balvu. futbols ir pārāk komplicēta spēle, lai mēs varētu objektīvi salīdzināt Kjelīni ar Levandovski, Kantē ar Mesi vai Donarumu ar Benzemā – spēlētājus, kuri spēlē dažādās pozīcijās, laukumā dara pilnīgi atšķirīgus darbus un veic dažādus uzdevumus. Ja cilvēki uz to paskatītos no šāda skatpunkta, diskusijas par to, ko kurš ir labākais, nebūtu tik saspīlētas.

Droši vien pasākumu ir iespējams padarīt objektīvu, taču tad ir jāizslēdz ideja, ka balsot ir tiesīgi 180 valstu pārstāvji. Domājams, ka labākais variants būtu sameklēt 100 zinošus futbola ekspertus neatkarīgi no valsts, kuri veiktu padziļinātu analīzi un, uz to balstoties, noteiktu gada labāko futbolistu [labākajā gadījumā MVP katrā pozīcijā]. Zinošu ekspertu netrūkst nedz Latvijā, nedz pasaulē, turklāt lieki piebilst, ka tādi izcili futbola analītiķi un grāmatu autori kā Maikls Kokss vai Musa Okvonga savas balsis “Ballon d’ Or” saņēmēja noteikšanā nekad nav atdevuši.

Balsojuma rezultāti

Image

Image

Image

TOP notikumi
1
X
2
3.93
4.04
1.82
7.24
4.79
1.42
3.21
3.26
2.31
4.23
3.78
1.81
2.94
3.65
2.28
1.34
4.98
9.71
1.82
3.4
4.76
1.83
3.81
4.12
1.84
3.83
4.03
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām