“Mogo” dominē, jauns treneris sievietēm un PČ kalendārs – aizvadītā nedēļa hokeja dzīvē

12/09/2022 13:55
Nokopēts
Mogo/LSPA

Hokeja sezonas sākums pamazām jūtams arī Latvijā – vietējā “Optibet” hokeja līgā (OHL) nospēlēti jau septiņi mači, sieviešu hokeja izlase tikusi pie jauna trenera, savukārt IIHF publicējusi 2023. gada pasaules čempionāta kalendāru un norādījusi, ka Krievijas un Baltkrievijas izlašu atgriešanās tajā nav ieplānota.

“Mogo/LSPA” uzvar, Lietuvas klubi zaudē

Sešas no deviņām komandām OHL turnīrā aizvadījušas pa divām spēlēm un tikai divām vienībām tik īsā posmā izdevies sakrāt 100% punktu ražu – “Mogo/LSPA” un HS “Rīga”. 2019. gada Latvijas čempione “Mogo/LSPA” Ģirta Ankipāna vadībā apspēlējusi čempioni “Zemgale/LLU” ar 3:0 un sagrāva “Dinamo Rīga” ar 5:1, savukārt jaunie rīdzinieki Oļega Sorokina vadībā bez problēmām tika pie uzvaras pār “Kaunas City” ar 5:1, kā arī iznīcināja (citu vārdu šeit grūti atrast) “Prizmu” ar 8:1.

Lietuvas klubu aizvadījuši trīs mačus, un, ja Viļņas “Hockey Punks” ne bez grūtībām apspēlēja “Prizmu”, turpinājumā pārliecinoši zaudējot “Zemgale/LLU”, tad Kauņas kluba kontā ir tikai bezierunu zaudējums pret Latvijas U18 bāzes izlases klubu. Gribētos cerēt, ka Lietuvas klubi vēl nav uzņēmuši formu, jo savādāk tie kļūs par punktu piegādātājiem visām Latvijas komandām, kas noteikti nenāks par labu čempionātu līmenim.

Sieviešu izlasi pirmo reizi trenēs ārzemnieks

Rudens pirmais mēnesis nav īsti tas laiks, kad tiek runāts par kaut kādiem jaunumiem izlašu kontekstā, bet šoreiz šo tradīciju lauza Latvijas hokeja federācija (LHF), par galveno treneri nozīmējot Somijas speciālistu Hannu Saintula. Latvija nav Kanāda un par sieviešu hokeju interese pie mums ir visai niecīga, tomēr, iespējams, sperts pirmais solis, lai situāciju uzlabotu un Latvijas komanda izkļūtu no 2A divīzijas, kas pavērtu arī lielākas karjeras iespējas izlases dalībniecēm.

Saintulam ir visai solīds CV sieviešu hokejā. Karjeras lielāko daļu viņš trenējis Somijas sieviešu izlasi, ar kuru četras reizes kļuvis par bronzas medaļu ieguvēju. Treneris komandu vadījis arī trīs olimpiskajās spēlēs un tagad 65 gadu vecumā piekritis izaicinājumam, jo darbs ar Latvijas un Somijas sieviešu izlasēm nav tas pats. Par panākumiem varēsim spriest vēlāk, pagaidām varam priecāties, ka sieviešu hokejs, lai cik nepopulārs tas nebūtu, netiek atstāts novārtā, jo, droši vien, ar sieviešu izlases vadīšanu somu trenera pienākumi neaprobežosies.

 

Pieaugušie sāks pret Kanādu, jaunieši – pret ASV

Netrūka jaunumu arī pasaules čempionātu sakarā. Aizvadītajā nedēļā Starptautiskā hokeja federācija (IIHF) bijusi visai produktīva, publicējot vairāku turnīru kalendārus. Kļuva zināms, ka 2023. gada pasaules čempionātu Latvijas izlase sāks tāpat, kā tas bija pirms diviem gadiem – 12. maijā savā laukumā uzņemsim Kanādu. Turpinājumā Latvija spēlēs pret Slovākiju, Čehiju, Norvēģiju, Slovēniju un Kazahstānu, savukārt grupu turnīra pēdējā mačā mājinieki 23. maijā spēkosies ar Šveices izlasi.

Tāpat kļuva zināms arī U20 valstsvienības kalendārs, kurai gadumijā būs vismaz jānosargā vieta elites divīzijā. Jau pirmajā cīņā būs jāspēlē pret Kanādu – 26. decembrī, turpinājumā aizvadot mačus arī pret Šveici, Somiju un Slovākiju, grupu turnīru noslēdzot 30. decembrī. Pirmie divi mači sāksies plkst. 23:00 pēc Latvijas laika, divi nākamie – 18:00, kas varētu piesaistīt lielu auditoriju pie TV ekrāniem.

Krievijas atgriešanās netiek plānota

Pagājušajā nedēļā Krievijas presē aktīvi cirkulēja vietējās hokeja federācijas prezidenta Vladislava Tretjaka vārdi par to, ka gaidāmajā IIHF kongresā tiks lemts par šīs valsts un Baltkrievijas atgriešanos sacensību apritē. Tas nav joks – kamēr viena Krievijas iedzīvotāju daļa karo Ukrainā un nodarbojas ar terorismu okupētajās teritorijās, cita sabiedrības daļa prāto par to, cik daudz pasaules hokejs zaudējis bez Krievijas dalības sacensībās un skaita dienas, līdz IIHF vadītāji paši skries pie Tretjaka ar lūgumu atgriezties.

Situācija uzņēma tādus apgriezienus, ka komentārs bija jāsniedz IIHF prezidentam Likam Tārdifam. Viņš norādīja, ka kongresā tiks apspriesti teorētiskie scenāriji, bet organizācija neplāno mainīt savu lēmumu un 2023. gada sacensībās Krievija nepiedalīsies. Komentāru sniedza arī IIHF Padoms loceklis Viesturs Koziols. “Tardifs teica, ka neko [Krievijai vai Baltkrievijai] nav solījis. Sacensību komiteja ziņos pie kādiem apstākļiem Krievijas un Baltkrievijas izlases teorētiski varētu atgriezties sacensībās, kad un kā tas teorētiski varētu notikt, bet kongresā tas netiks skatīts.”

Liks Tārdifs

Liks Tārdifs | Foto: IIHF

Sešas komandas kvalificējas Čempionu līgas “play-off”

Latvijā interese par šo turnīru nav pārāk liela, tomēr tas ir pagaidām labākais, ko mums var piedāvāt Eiropas hokeja laukumu (ja neskaita NHL mačus oktobrī un novembrī). Laika posmā no 8. līdz 11. septembrim notika 32 spēles, šajā laikā noskaidrojoties sešām komandām, kuras jau garantējušas sev dalību “play-off” turnīrā – “Lulea”, “Zug”, Minhenes “Red Bull”, “Tappara”, “Rogle” un Cīrihes “Lions”, kamēr oktobrī tiks noteikts pārējās desmit izslēgšanas spēļu dalībnieces.

Pašam sanācis apmeklēt divus Čempionu līgas mačus Tamperē. Neteiktu, ka interese bija liela, jo aprīlī “Ilves” pēdējo spēli Somijas čempionāta apmeklēja 11,6 tūkstoši skatītāju, bet “Tappara” maču – pāri par 12 tūkstošiem, kamēr uz ČL cīņām tribīnēs bija ap pieciem tūkstošiem. Cita lieta, ka pieci tūkstoši arēnā ar 18 tūkstošiem skatītāju vietām izskatās visai maz. Un, ja paskatās mačus citur, piemēram Vācijā, tad tur tādu problēmu ar apmeklētību nav vai tukšas vietas tribīnēs nav tik pamanāmas. Nākas secināt, ka Somijas hokeja fani ir izvēlīgāki nekā citās valstīs.

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām