NBA kopiena nervozi skatās jauno zvaigžņu virzienā – vai Jangs ir labāks par Dončiču?

25/06/2021 15:31
Nokopēts
Trejs Jangs un Luka Dončičs

Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) turpinās “play-off” cīņas, kurās atlikušo dalībnieču skaits ir noīsinājies līdz četrām. Šobrīd turnīrā aizrit konferenču fināli, kurus sasniegušas Milvoki “Bucks” un Atlantas “Hawks” (Austrumi), kā arī Fīniksas “Suns” un Losandželosas “Clippers” (Rietumi).

Par “anderdogiem” dēvētā “Hawks” komanda aizcīnījusies līdz labāko četriniekam sezonā, kad tai sastāvā nav neviens “All-Star” basketbolists, un šāds gadījums 21. gadsimtā fiksēts pirmo reizi. Atlanta “play-off” turnīra ievadā pārbrauca pāri Ņujorkas “Knicks”, kurā tās līderis Trejs Jangs jau pirmajā mačā iemājoja “Knicks” fanu “mīlestību”, pēc uzvaru nesošā metiena kliedzot līdzjutēju virzienā, ka “Madison Square Garden” arēnā esot pārāk klusa atmosfēra…

Pirmajā sērijā sekoja pārliecinoša uzvara ar 4-1 pret “Knicks”, tad dramatiskā cīņā ar 4-3 tika uzveikta Filadelfijas “76ers”, bet šobrīd konferences finālā “Hawks” ir vadībā 1-0 pret Milvoki “Bucks”. Uzvara pirmajā spēlē, kā rāda pieredze, neko daudz nenozīmē, taču tas var būt labs sākums jebkurai vienībai, lai turpinātu būvēt ceļu pretim uzvarai visā sērijā. “Hawks” regulārajā čempionātā Austrumu konferencē finišēja piektajā pozīcijā, kas ir zemākā pamatturnīra pozīcija starp šobrīd atlikušajām vienībām.

NBA vēsturē retu reizi komanda, kas ierindojusies zemāk par ceturto vietu, ir tikusi līdz finālam. Galēji piemēri ir Ņujorkas “Knicks” (astotā vieta), kas 1999. gadā sasniedza finālu un Hjūstonas “Rockets” (sestā vieta), kas 1995. gadā kļuva par čempioni. Regulārā čempionāta piektā pozīcija tikai vienu reizi ir sasniegusi finālsēriju, to pagājušajā gadā paveicot Maiami “Heat”. Visi šie piemēri uzskaitīti tādēļ, lai ieskicētu, ka “Hawks” ir ļoti tuvu, lai paveiktu kaut ko tādu, kas NBA ir redzams ļoti reti.

22 gadus vecais, 185 centimetrus garais un 82 kilogramus smagais Jangs ir “Hawks” galvenais vilcējspēks, kurš pirmajā kārtā vidēji tika pie 29,2 punktiem un 9,8 piespēlēm, otrajā iekrāja 29 punktus un 10,9 piespēles, bet trešajā kārtā līdz šim vienīgajā spēlē viņam ir 48 punkti. Spēlētājs, kura uzvarētāja mentalitāte tikusi apšaubīta pirmajās divās sezonās un kurš saņēmis apvainojumus, ka iespaidīgu statistisku viņš varot sakrāt tikai vājā komandā, šobrīd ir apliecinājis pretējo un vissvarīgākajos mačos savā trešajā sezonā aizvedis Atlantu līdz TOP 4.

NBA apskatnieks Bomani Džounss savā podkāstā nesen izteicās: “Kad komanda iekļūst “play-off”, spilgtāk izceļas tas, ko tā nespēj, nevis tas, ko spēj.” Tam nevar nepiekrist, jo mēs redzējām kā Fīniksas “Suns” otrajā kārtā iznīcināja Denveras “Nuggets” un MVP Nikola Jokiču, kuri nespēja atrast pretargumentus Fīniksai, piedzīvojām to, kā salūza Jūtas “Jazz” dzelžainā aizsardzība ar Rūdiju Gobēru priekšgalā un kā Bens Simonss “apdega” svarīgākajās sezonas spēlēs. “Hawks” pagaidām nav izcēlusies ar lielām problēmām, kas radītu šķēršļus, kas savukārt traucētu pārvarēt “play-off” kārtas.

Cilvēkiem ir tieksme pēc pirmajām sērijas spēlēm nākt klajā ar pārspīlētām reakcijām par to, kas noticis. Daudzi uzskatīja, ka pēc pirmajiem mačiem “Nets” samals miltos “Bucks”, ka “Mavericks” pārspēs “Clippers”, ka Milvoki komandai klāsies grūti sērijā pret “Heat”, utt, taču nekas no tā nepiepildījās. NBA kopienā šobrīd ir dzimis jauns naratīvs – vai Trejs Jangs ir labāks spēlētājs nekā Luka Dončičs? Kā tad īsti noteikt to, kurš ir labāks? Pēc statistikas, pēc “acu testa”, pēc tituliem, pēc individuālajām balvām? Šie abi spēlētāji neizbēgami tiks salīdzināti visu viņu karjeru garumā, jo “Mavericks” 2018. gadā aizmainīja savu piekto izvēli un nākotnes pirmās kārtas piku pret iespēju ar trešo numuru paņemt Dončiču, kamēr “Hawks” ieguva iespēju draftēt Jangu un nākamgad – Deandrē Hanteru.

Pirms “Hawks” un “76ers” septītā mača NBA apskatnieks un kādreizējais NBA čempions Kendriks Perkinss pauda viedokli, ka šajā sērijā Jangs bija dominējošs basketbolists. “Ja to pašu, ko Jangs, izdarītu Luka Dončičs, viņi būtu gatavi uzcelt Lukam pieminekli. “Hawks” ir pārspējusi pati sevi, bet Jangs nepelnīti netika iebalsots Zvaigžņu spēlē, nepelnīti neiekļuva kādā no sezonas simboliskajām izlasēm un cilvēkiem vajadzētu izrādīt viņam vairāk cieņas!”

“Dallas Morning News” apskatnieks Deivids Mūrs pieskārās Dončiča un Janga salīdzināšanai, vaicājot, vai tie “Mavs” fani, kuri uzskata, ka Dončičs ir pārliecinoši labāks basketbolists, mainīs savu viedokli, ja “Hawks” iekļūs finālā? Atbildes bija dažādas. Citi ir dzelžaini pārliecināti, ka slovēnis ir augstāka līmeņa spēlētājs, taču visu izšķirot komandas biedri, kuri labāki esot Atlantai. Citi savukārt pauž, ka Jangs vairāk uzticās komandas biedriem un ir apveltīts ar labākām līdera dotībām, kamēr Dončičs pārlieku daudz kontrolējot bumbu un “krāj statistiku gluži kā Džeimss Hārdens Hjūstonas “Rockets” laikos”. Eksistē arī viedoklis, ka Dončiča pārlieku lielā loma komandā var nepalīdzēt “Mavs” cīnīties par titulu.

Varētu domāt, ka Janga komandas biedri ir labāki nekā Dončiča, taču vidējā statistika to neapstiprina. Ja neieejam dziļākā analīzē, tad nākas secināt, ka otrs rezultatīvākais “Mavs” spēlētājs izslēgšanas spēlēs Tims Hārdavejs vidēji sakrājis 17 punktus, trešais rezultatīvākais Kristaps Porziņģis – 13,1  punktu, ceturtais rezultatīvākais Bobans Marjanovičs – 11,8 punktus, piektais rezultatīvākais Dorians Finnijs-Smits – 10,3 punktus, bet sestais Džeilens Bransons – astoņus punktus.

Savukārt “Hawks” otrs labākais punktu guvējs Džons Kolinss ticis pie 14,6 punktiem, Bogdans Bogdanovičs sakrājis 13 Danilo Galinari – 12,2, Kevins Herters – 11,7, bet Klints Kapela – 10,5. Kapela ir “double-double” mašīna, jo viņam vidēji ir 12,2 atlēkušās bumbas, tomēr “Hawks” tajā pašā laikā spēlē bez viena no līderiem Hantera, kuram trauma ir liegusi turpināt sezonu.

“Mavs” spēlētāju “play-off” statistika | Avots: ESPN

“Hawks” spēlētāju “play-off” statistika | Avots: ESPN

Ko atklāj abu komandu spēlētāju statistika? To, ka “Hawks” vienībai bez Janga nav nevienas liela mēroga zvaigznes. Tā nav situācija ar Lebronu Džeimsu un Entoniju Deivisu, Kavai Lenardu un Polu Džordžu un kaut vai ar tie pašiem Dončiču un Porziņģi. Uz zvaigznes statusu varētu pretendēt Kolinss, taču viņa talants nav lielāks kā, piemēram, Porziņģim. Vai Bogdanovičs ir ievērojami labāks spēlētājs nekā Hārdavejs? Vai Herters ir lielāka zvaigzne nekā Finnijs-Smits? Vai varbūt šoreiz nav vērts runāt par zvaigznēm un ne-zvaigznēm, bet gan to, cik laba ir komandas “ķīmija”, cik labi viens ar otru saprotas spēlētāji un kādas ir treneru taktiskās shēmas? Visdrīzāk, tā arī ir atslēga, kāpēc “Hawks” spēlē konferences finālā, bet “Mavericks” izstājās pirmajā kārtā.

Janga loma “Hawks” sniegumā ir atslēga tajā, kas šobrīd notiek Austrumu konferences “play-off” mačos. “Jangs ir “pick’n’roll” spēles maestro,” analizējot viņa sniegumu, izteicās “The Ringer” žurnālists Kevins O’Konors. “Pirms viņa draftēšanas bija bažas par Janga spēku, garumu, metienu izvēli un spēli aizsardzībā, taču apskatnieki nenovērtēja to, kāda ir viņa pieeja spēlei, jo Jangs ir strādnieks, kurš visas šīs bažas ir atspēlējis un kurš padara savus komandas biedrus labākus. Tas ir tikai sākums Janga stāstā.”

Atlanta sezonas gaitā nomainīja galveno treneri, un pēc šī soļa būtiski uzlabojās komandas sniegums. Ar Loidu Pīrsu pie komandas stūres šajā vienībā neviens nebija apmierināts. Podkāsta “The Mismatch” autors Kriss Vernons vienā no saviem raidījumiem nosmēja, ka, lasot slaveno The Athletic” insaidu par Janga neapmierinātību ar Pīrsu, nesaskaņām ar Kolinsu un citām tēmām, radās iespaids, ka to esot rakstījis pats Jangs. Pīrsa aizvietotājs Neits Makmilans savukārt visu pārvērta kājām gaisā. Viņam kabatā ir virkne dažādu kombināciju (skatīt video augstāk), kuru ietvaros Jangs nodrošina komandas biedriem labas pozīcijas un arī sev izkārto labas iespējas.

“Hawks” komanda acīmredzami labāk veido saspēli nekā “Mavericks”, kurā ļoti individuāli spēlē Dončičs, un tas ir jautājums treneriem – kā viņi spēj maksimizēt savu lielāko zvaigzni? Makmilans to dara lieliski, bet kā ir ar Riku Kārlailu? Viņu un Dončiču daudz slavēja, bet vainoja Porziņģi un rotācijas spēlētājus. Katrā ziņā Porziņģis nebija tas, kurš pats izvēlējās ielīst stūrī un spēlēt kā vietas atbrīvotājs Dončičam… Trenerim ir jāuzņemas atbildība, un Kārlails to arī izdarīja, atkāpjoties no amata – viņš nespēja ar esošo sastāvu sasniegt kaut ko vairāk par pirmo “play-off” kārtu.

Tu esi ĢM - ap kuru spēlētāju tu būvēsi savu NBA komandu?

View Results

Loading ... Loading ...

Nonākot līdz diskusijai, kuri ir izcilākie NBA spēlētāji un kuri ir NBA leģendas, cilvēki pārsvarā runā par izcīnītajiem NBA tituliem. Džeimss Hārdens ir viens no visu laiku labākajiem uzbrūkošajiem spēlētājiem NBA, kuram 30+ punktu spēles ir ikdiena, bet viņam trūkst čempiontitula. Visai droši var teikt, ka pēc 30 gadiem cilvēki vairāk pieminēs Kairija Ērvinga uzvaru nesošo tālmetienu 2016. gada finālsērijā, nevis Hārdena MVP titulu 2018. gadā. Čempiontituli izsaka visu it sevišķi tad, ja tu to esi izcīnījis ar komandu, kas tevi draftēja. Raselu Vestbruku lielākā daļa NBA fanu nekad neuzskatīs par patiesi leģendāru spēlētāju, jo viņš nav spējis savu komandu aizvest līdz triumfam čempionātā, kaut arī viņš ir visu laiku labākais “triple-double” vācējs.

Līdz ar to šajā kontekstā ir vērts uzdot jautājumu – vai Jangs būs uzskatāms par labāku basketbolistu nekā Dončičs, ja “Hawks” sensacionāli kļūs par čempioni šogad? Šī diskusija tādā momentā kļūtu vēl karstāka. Janga stāsts ir pietiekami spēcīgs, jo viņš ar savu sniegumu jau tagad ir apklusinājis daudzus kritiķus. Cilvēki uzskata, ka Jangs ir vairāk tendēts uz komandas spēli nekā Dončičs, kuru mīl pielīdzināt Hārdenam, jo viņa tā sauktais “usage rate” ir ļoti augsts [39,1% jeb augstākais starp visiem spēlētājiem izslēgšanas turnīrā, kas aizvadījuši jēgpilnu spēles laiku], kamēr Janga gadījumā tas ir 34,5% jeb piektais augstākais. Šī statistika atspoguļo, cik daudz spēlētājs tiek izmantots komandas izspēlēs.

Nobeigumā jāatgādina, ka teju visiem izcilākajiem NBA spēlētājiem labākie gadi sākas, sasniedzot 27 slieksni. Ja Dončičs 30 gadu vecumā staigās pa ielu ar trijām MVP balvām, divreiz nomainītām komandām un bez tituliem, bet Jangs dosies viņam pretim ar diviem NBA kausiem joprojām kā “Hawks” spēlētājs, kurš galu galā būs labāks spēlētājs? Interpretācijas var būt dažādas, bet, šķiet, ka NBA tituls ar komandu, kurā tu esi līderis, ir kaut kas vērtīgāks par MVP apbalvojamu un izkrišanu otrajā kārtā. Neviens vēl neko nav uzvarējis, bet fakts ir neapstrīdams, ka Jangs savu komandu vismaz pagaidām ir spējis aizvest tālāk nekā Dončičs savējo.

    Pagaidām neviens nav komentējis
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām