“Nets” aplaupa “Knicks” un pāršķir jaunu lappusi kluba vēsturē

08/07/2019 13:14
Nokopēts
Kairijs Ērvings, Kevins Durants, www.sportazinas.com

Bruklinas “Nets” šovasar Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) brīvo aģentu tirgū ir izcēlusi džekpotu un parakstījusi līgumus ar divām superzvaigznēm – Kevinu Durantu un Kairiju Ērvingu.

“Nets” jūlija sākumā aplaupīja savu konkurenti no vienas un tās pašas pilsētas – Ņujorkas “Knicks” un atstāja to bešā. Jau sezonas laikā “Knicks” īpašnieks Džeimss Dolans izteicās, ka pēc viņa domām vairāki brīvie aģenti vēlas spēlēt “Knicks” komandā. Ar to viņš domāja līgas superzvaigznes, jo šī gada brīvo aģentu tirgus bija bagātīgs ar elites līmeņa spēlētājiem.

“Knicks” mērķtiecīgi gāja uz konkrētu mērķi – iegūt savā paspārnē divus maksimālā līguma kalibra spēlētājus, acis metot tieši uz Durantu un Ērvingu. Klubs aizmainīja savu jauno zvaigzni Kristapu Porziņģi un vairākus spēlētājus ar lieliem līgumiem, lai atbrīvotu nepieciešamos algu resursus. Tie bija pietiekami lieli, lai noslēgtu divus maksimālos līgumus. Tāpat ņujorkieši teju visu sezonu aktīvi “tankoja”, lai turnīra kopvērtējumā būtu zemākā pozīcijā un tiktu pie augstākas drafta pozīcijas.

Plāns bija skaists – iegūt NCAA supertalantu Zionu Viljamsonu, parakstīt līgumu ar Durantu, Ērvingu vai kādu citu superzvaigzni un jau nākamajā sezonā cīnīties par NBA titulu. Uzspīlētais “haips” ap Viljamsonu izgāzās ātri vien, jo “Knicks” netika pie pirmās izvēles, bet gan trešās, kas kopumā nebija sliktākais scenārijs, jo klubs draftēja talantīgo uzbrucēju Rovanu Beretu.

Ja to Ņujorkas komandas fani vēl pieņēma, tad totālo fiasko brīvo aģentu tirgū gan nē, jo vienība tā arī neieguva nevienu superzvaigzni, ko bija apsolījis Dolans un ko pieprasīja nepacietīgie “Knicks” līdzjutēji.

Bija pat nepieciešama komandas prezidenta Stīva Milza atvainošanās, bet NBA apskatnieki bez smiešanās nevarēja parunāt (saruna par “Knicks” sākas ap 47. minūti) par Ņujorkas kluba nākotnes sastāvu, salīdzinot ar to, kādas bija vienības ekspektācijas iepriekš.

Tikmēr “Nets” pēdējo gadu laikā ir spējusi izrāpties no bedres un kļuvusi par vienu no interesantākajām NBA komandām.

2013. gadā klubs izdarīja lielu kļūdu, veicot vienu no kluba vēsturē sliktākajām maiņām – “Nets” ieguva tobrīd karjeras norietā esošos Kevinu Gārnetu, Polu Pīrsu, Džeisonu Teriju, kā arī Deveinu Vaitu, bet uz Bostonas “Celtics” nosūtīja Džeraldu Volesu, Krisu Hamprīsu, Maršonu Brūksu, Kītu Bogansu, Krisu Džozefu un trīs nākotnes pirmās kārtas drafta izvēles.

Tieši par drafta izvēlēm “Nets” samaksāja visvairāk, jo Bostona, liekot tās lietā, ieguva tādas jaunās zvaigznes kā Džeisonu Teitamu un Džeilenu Braunu, kamēr trešo izvēli iesaistīja maiņā, kuras ietvaros ieguva Ērvingu. Lieki piebilst, ka ar Pīrsu un Gārnetu sastāvā “Nets” nozīmīgus panākumus neguva.

Pārmaiņas Bruklinā

Šons Markss un Kenijs Atkinsons ir cilvēki, kuri tiek piesaukti visvairāk, runājot par “Nets” jauno pārbūvi. Jaunzēlandietis Markss 2016. gadā kļuva komandas ģenerālmenedžeri, bet Atkinsons šajā pašā gadā tika iecelts par vienības galveno treneri.

Ierodoties Bruklinā, Marksam žurnālisti jautāja, kādas ir viņa ekspektācijas, raugoties nākotnē, bet jaunzēlandietis vien varēja palepoties, ka komandai ir tāds basketbolists kā Džo Heriss.. Kluba kapteinis un spilgtākais spēlētājs tobrīd bija Bruks Lopess, bet citu spilgtu zvaigžņu sastāvā nebija. Markss, kurš NBA apskatnieku vidē tiek uzskatīts par gudru vīru, ne brīdi negrasījās mest plinti krūmos – viņš un Atkinsons pēc zināmas krīzes klubā bija motivēti uzbūvēt pilnīgi jaunu komandu.

2015./16. gada sezona “Nets” bija viena no neveiksmīgākajām kluba pastāvēšanas vēsturē, jo regulārajā čempionātā tika izcīnīta tikai 21 uzvara, kamēr nākamā sezona ar jaunpienācējiem Atkinsonu ar Marksu pie komandas stūres bija vēl sliktāka, jo tika gūtas vien 20 uzvaras. Sākums viņiem nebija spožs.

Taču 2017./18. gada sezonā “Nets” jau guva 28 panākumus, bet nākamā bija gluži kā atspēriena punkts jaunas ēras sākumam – 2018. un 2019. gadā klubs aizvadīja labāko sezonu pēdējos gados, gūstot 42 panākumus un iekļūstot izslēgšanas spēlēs, kur tas nebija pabijis kopš 2015. gada.

Attēlu rezultāti vaicājumam “nets celebrate kurucs”

Kurucs un “Nets” sastāva būvēšana

“Nets” pirms aizvadītā NBA draftā izraudzījās latvieti Rodionu Kurucu un bosnieti Džananu Musu. Tieši Markss bija cilvēks, kurš Kurucā saskatīja NBA basketbolista potenciālu, neskatoties uz to, ka latvietis iepriekš tika kritizēts un kopumā profesionālo basketbolu bija spēlējis visai maz. Līdz ar to Markss ieguva zināmas simpātijas arī latviešu līdzjutēju vidē.

Sezonai ritot, bija skaidrs, ka Kurucs ir lielais ķēriens, ņemot vērā viņa zemo drafta pozīciju (40). Ja sezonu latvietis sāka Attīstības līgā, kur bija Longailendas “Nets” līderis, tad laika gaitā viņš kļuva par “Nets” pamatsastāva spēlētāju. Musam gan gāja grūtāk, jo viņš kopumā Longailendā pavadīja vairāk laika nekā Kurucs, tomēr klubs Musas sakarā vēl negrasās padoties.

Kurucs bija tikai daļa no pagājušās sezonas aizraujošā “Nets” sastāva, kura kodolu veidoja arī tādi gados jauni talanti kā Džerets Alens, D’Andželo Rasels, Rondijs Holiss-Džefersons un Kariss Laverts, kamēr 26 gadus vecais Spensers Dinvidijs bija viens no komandas līderiem. Laverts un Rasels bija uzskatāmi par lielākajiem spīdekļiem, tomēr pēc Laverta traumas līdera loma bija jāuzņemas D’Andželo, kurš to lieliski paveica, debitējot arī NBA Zvaigžņu spēlē.

Regulārās sezonas rezultatīvākais basketbolists “Nets” rindās ar vidēji 21,1 punktu bija Rasels, kam ar 16,8 punktiem sekoja Dinvidijs. Tikmēr nākamie ar vidēji 13,7 punktiem mačā bija Laverts un Heriss. Jāatzīmē, ka Kurucs bija desmitais rezultatīvākais “Nets” basketbolists (8,5) un sestais atlēkušo bumbu rādītājā (3,9).

Rasels gan šobrīd ir atradis jaunu darba vietu, taču viņa vietā ir nācis šīs pašas pozīcijas spēlētājs Ērvings. Viņš ir gados vecāks spēlētājs par Raselu, taču kopumā uzskatāms par labāku basketbolistu, kurš sevi apliecinājis arī izslēgšanas spēļu ietvaros.

Ērvings gan ir brīvdomātājs, kuram ir alternatīvs skatījums uz lietām. Basketbolists ir izteicies, ka planēta Zeme, iespējams, ir plakana, kā arī apgalvojis, ka viņš ir vegāns. Viņš nereti savos sociālo tīklu kontos publicē dziļdomīgus un ne visiem saprotamus ierakstus, bet viens ir skaidrs – Ērvings vēlas uzvarēt.

Sagaidāms, ka Ērvings būs komandas līderis nākamajā sezonā, jo Durants traumas dēļ nespēlēs. Pēc Ērvinga domām īstais basketbols sākās pēc pirmajām 82 spēlēm, savukārt Atkinsons gan nenoniecina regulārā čempionāta spēles, kuras uzskata par tik pat svarīgām. Līdz ar to abiem būs jāatrod balanss un Kairijam nekas cits neatliks, kā cīnīties par katru cenu arī regulārajā sezonā. Viņa raksturs nav vienkāršs, un ar to būs jātiek galā “Nets” treneru korpusam, tomēr risks ir tā vērts.

https://www.instagram.com/p/BzXAVPqHkjt/

Tankot vai cīnīties par uzvarām?

Atkinsona vadībā aizvadītajā sezonā “Nets” nerīkojās kā “Knicks” un necentās zaudēt maksimāli daudz maču. Gluži pretēji – klubs mēģināja uzvarēt par katru cenu un līdz pēdējam cīnījās par vietu “play-off”, kur gan ar 1-4 pirmajā kārtā kapitulēja Filadelfijas “76ers”. Teorētiski plāns varēja būt arī citādāks.

Kopumā par aizvadīto “Nets” sezonu nevar teikt nevienu sliktu vārdu. Gados jaunais sastāvs praktiski bez zvaigznēm “netankoja”, bet cīnījās par panākumiem, kamēr “Knicks” vairāk runāja, nevis darīja, stāstot, ka komandas sastāvā ir jaunie talanti, taču viņi būšot zvaigznes nākotnē un pagaidām viņi tikai attīstās. Līdz ar to tas kalpoja kā attaisnojums neskaitāmajiem zaudējumiem.

Šons Markss, Kevins Durants, www.sportazinas.com

Šons Markss un Kevins Durants

Mūziķa Džeimsa Dolana faktors

Komandas mēdz “tankot” un tas nav nekāds jaunums, taču “Knicks” apkārtējā vide ir toksiska un lielu “paldies” par to var pateikt īpašniekam Dolanam. Prestižā ESPN medija apskatnieki Adrians Vodžnarovskis un Ramona Šelburna vēl nesen apsprieda iemeslus, kādēļ superzvaigznes neizvēlas doties uz “Knicks”, kā galveno argumentu minot to, ka basketbolisti mūsdienās ir gudrāki un pirms pārcelšanās uz citiem klubiem novērtē vadības attieksmi un to vai par viņiem “parūpēsies” kā nākas.

Dolanam allaž ir bijusi tieksme pieņemt dīvainus lēmumus. Piemēram pagājušajā dekādē viņš vairākus gadus atteicās runāt ar medijiem, bet Karmelo Entonija ēras laikā 2013. gadā pirms vienas no spēlēm viņš deva uzdevumu dažiem organizācijas darbiniekiem ierakstīt Entonija sarunas, jo klubs tobrīd bija piedzīvojis vairākus zaudējumus, bet Dolans uztraucās par “Knicks” lielākās zvaigznes plāniem un domām par iespējamo vienības pamešanu, tādēļ nolēma viņu izspiegot.

Par Dolana varoņdarbiem var turpināt runāt ilgi, gan pieminot vairākus neapdomīgus līgumus (Amarē Stademairs, Alans Hjūstons, Žoakims Noā), gan attieksmi kā tādu. Pēc Vodžnarovska sacītā pēc 2015. gada kluba prioritāte neesot bijis Porziņģis, bet gan Karmelo sāga viņa pēdējās sezonās. Uzmanība tik daudz tika novērsta uz tobrīd jau karjeras norietā esošo Entoniju, ka latvietis esot bijis nolikts otrajā plānā, kaut arī tieši viņš bija komandas nākotne un jaunā zvaigzne, uz kuru bija nepieciešams fokusēties.

Interesanti, ka Milzs NBA apskatnieku vidū netiek uzskatīts par sliktu prezidentu. Gluži otrādi. Piemēram, “The Ringer” apskatnieks Kevins O’Konors uzskata, ka Milzs iet pareizu ceļu ar mēģinājumiem pārbūvēt komandu, tomēr visu kopējo situāciju bojā Dolans, kurš, kā izrādās, neesot nemaz izskatījis variantu piedāvāt Durantam maksimālo līgumu.

Zīmīgi, ka Vodžnarovskis nāca klajā ar interesantu informāciju. Proti, Porziņģis ne vienmēr varējis iet trenēties individuāli, jo klubs neesot varējis nodrošināt trenerus, turklāt tas bijis viens no “sīkumiem”, kas latvieti neapmierināja un lika mainīt priekšstatu par “Knicks” kā ne līdz galam profesionālu organizāciju.

Tas viss liecina par vienaldzību no Dolana puses. Īpašnieka nervi neizturēja, kad kāds līdzjutējs aizvadītajā sezonā pabļāva viņa virzienā “sell the team”, par ko īpašnieks līdzjutējam piešķīra aizliegumu apmeklēt “Knicks” mājas mačus. Savukārt intervijā pagājušajā sezonā viņam bija nepieciešams nolasīt no lapiņas komandas talantīgāko spēlētāju uzvārdus, kurus viņš uzreiz nevarēja atcerēties. Par ko pēc tam pasmējās populārā raidījuma “NBA Desktop” vadītājs Džeisons Konsepsions.

Dolans ir ļoti turīgs vīrs, kurš nevēlas šķirties no slavenās “Madison Square Garden” arēnas un “Knicks” komandas. Zināms, ka viņš ir liels mūzikas fans, turklāt pats ir grupas “JD & The Straight Shot” dalībnieks. Viņa interesēs ir saglabāt savā īpašumā MSG arēnu, lai tajā notiktu ne tikai basketbola spēles, bet arī koncerti. Zīmīgi, ka pagājušajā sezonā izskanēja informācija no NBA apskatnieka Bila Simonsa, ka Dolans grasās pārdot klubu, bet arēnu saglabāt savā īpašumā, ko gan īpašnieks pats pēc tam noliedza.

Superzvaigznes dodas uz “Nets”, bet “Knicks” tikai noskatās

“Knicks” kā jau “Knicks” – daudz runā, daudz cer, taču teju vienmēr pēdējo gadu laikā “aplaužas”. Komandas nākamais mērķis esot grieķu superzvaigzne un aizvadītās regulārās sezonas vērtīgākais spēlētājs Jannis Adetokunbo, kurš kļūs par brīvo aģentu 2021. gada vasarā. “Jā, “Knicks” darīs visu, lai viņu iegūtu un līdz 2021. gadam parakstīs līgumus tikai ar grieķu basketbolistiem,” ironizēja medija “The Ringer” apskatnieks un vadītājs Bils Simonss.

“Knicks” pagaidām ir zaudējusi riska spēli ar nosaukumu “Porziņģa maiņa”. Kluba skaļākais vārds šī brīža sastāvā pagaidām ir Džūliss Rendls, kurš nebūt nav slikts spēlētājs, tomēr viņš nebija Ņujorkas kluba primārais mērķis šajā vasarā.

“Knicks” ir viena no slavenākajām organizācijām pasaules sportā, taču šobrīd tā ir bēdīgā situācijā, ņemot vērā gan kluba pēdējo gadu “panākumus”, gan arī īpašnieka nekompetentās darbības. Tikmēr “Knicks” mazais brālis “Nets” ir darījis visu, lai izskatītos labi uz pārējo komandu fona.

Grūti atcerēties, kad pēdējo reizi izskanēja argumentēti pārmetumi “Nets” vadībai, sākot ar īpašniekiem un beidzot ar treneriem. Sezonas laikā to vien varēja lasīt, ka šī ir viena no simpātiskākajām komandām līgā, pateicoties gan jaunajam un interesantajam sastāvam, gan veiksmīgajām Marksa un Atkinsona darbībām, gan arī cīņai laukumā, nevis centieniem apzināti zaudēt.

Zīmīgi, ka aizvadītās sezonas laikā izskanēja runas, kas Durants iegādājās māju Ņujorkā, turklāt viņa uzņēmums “35ventures” bāzējas tieši šajā pilsētā. Ņemot vērā, ka Ņujorkā ir tikai divas komandas – “Nets” un “Knicks” – bija tikai laika jautājums, kad viņš pārcelsies uz šo pilsētu. Basketbolista vēlmi spēlēt “Nets”, visticamāk, pastiprināja arī fakts, ka klubam brīvo aģentu tirgus sākumā pievienojās Ērvings, kurš vēlējās spēlēt sakārtotā organizācijā, nevis haotiskajā “Knicks”.

Ērvinga sakarā gan lielu darbu esot paveicis “Nets” uzbrucējs Dinvidijs. Viņi, kā izrādās, ir labi draugi, un Spensers jau visu aizvadīto sezonu centies Ērvingu “pielauzt” spēlēt “Nets” rindās. “Mēs esam Ņujorkas spēcīgākā komanda – mēs viņus [“Knicks”] uzvarējām pagājušajā sezonā un uzvarēsim arī nākamajā. Es jums stāstu tikai patiesību,” pārliecināts ir Dinvidijs.

Savukārt tālāk jau viss aizgāja ķēdes reakcijā. Durants ir labs draugs Ērvingam, kurš savukārt varēja pārliecināts kādreizējo “Warriors” spīdekli pievienoties “Nets”. Šādā situācijā Durantam izvēlēties “Knicks” būtu dīvaini, jo viņš būtu vienīgā superzvaigzne ne pārāk pārliecinošā komandā, kamēr “Nets” rindās viņš būs kopā ar vēl vienu zvaigzni un draugu Ērvingu, kā arī daudzsološu jaunatni.

“Viennozīmīgi, viņiem [Durantam un Ērvingam] ir dziļa draudzība,” sacīja Dinvidijs. “Visas sarunas ar Kairiju man bijušas līdzīgas, kā izskanējušas medijos. Teicu, ka Aktinsons ir treneris, kuram galvenais ir spēlētājs, bet Markss ir ģenerālmenedžeris, kurš klubu tur kopā kā ģimeni. Papildus tam – mums ir labi jaunie spēlētāji.”

“Nets” ir kārtējais pierādījums, ka klubam nav jābūt milzīgai popularitātei un lielam fanu atbalstam visā pasaulē, lai piesaistītu elites līmeņa spēlētājus – pietiek tikai ar sakārtotu kluba sistēmu, kompetentu vadību un plānu, ko ir apliecinājusi “Nets”, bet ko nevarētu teikt par “Knicks”.

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām