NHL koronavīrusa gūstā – vai cīņa par Stenlija kausu turpināsies?

01/04/2020 10:20
Nokopēts
Sentluisas Blues hokejisti, www.sportazinas.com

Kopš Nacionālā hokeja līga (NHL) paziņoja par sezonas apturēšanu ir pagājušas divas nedēļas, tomēr čempionāta liktenis joprojām ir neskaidrs. Kā attīstījās notikumi, kādi ir iespējamie sezonas turpinājuma scenāriji un ko tie varētu nozīmēt latviešu hokejistiem Ziemeļamerikā?

NHL par sezonas apturēšanu uz nenoteiktu laiku paziņoja 12.martā vien 15 stundas pēc tam, kad Jūtas ”Jazz” franču basketbolista Rūdija Gobēra saslimšanas rezultātā analoģisku lēmumu pieņēma Nacionālā basketbola asociācija (NBA). Lai arī tobrīd pasaules spēcīgākajā hokeja līgā vēl nebija neviena inficēta spēlētāja, bija skaidrs, ka tas var būt tikai laika jautājums.

“Pēc konsultācijām ar ekspertiem ir pieņemts lēmums, ka šodien čempionāts tiek apturēts,” ziņots preses relīzē.

Sākotnēji izskanēja informācija, ka gadījumā, ja nevienam no hokejistiem netiks konstatēts vīruss, čempionātu varēs atsākt jau pēc divām trīs nedēļām. Tomēr drīz kļuva skaidrs, ka līdz sezonas turpinājumam nāksies gaidīt krietni ilgāk. 16. martā Slimību kontroles un profilakses centrs (CDC) nāca klajā ar jaunu direktīvu par lieliem pasākumiem un lielu tautas masu pulcēšanos, kas paredz atcelt visus publiskos pasākumus, kuros piedalās 50 un vairāk cilvēku, vismaz uz nākamajām astoņām nedēļām.

“Mēs ieklausāmies CDC ieteikumos un turpināsim sekot situācijas attīstībai visu 60 dienu garumā.” norādīts līgas oficiālajā paziņojumā. Ja situācija ar vīrusa izplatību nekļūs vēl nopietnāka, klubi treniņnometnes varētu aizvadīt maija sākumā, savukārt sezonas atgriešanās maija vidū būtu pats optimistiskākais no iespējamajiem scenārijiem.

Līga atklāja, ka sezonas turpinājuma formāts būs pilnībā atkarīgs no tā, cik ilgs laiks būs pagājis kopš tās apturēšanas un, visbeidzot, no arēnu pieejamības. Tāpat līga uzsvēra, ka neparedz tādu čempionāta turpinājuma formātu, kas varētu apdraudēt vai traucēt aizvadīt pilnvērtīgu nākamo 2020./2021. gada sezonu. Lai arī kad atsāktos čempionāts un notiktu izslēgšanas spēles, nākamgad saīsināta regulārā sezona nav iespējama.

Komandas ir ieinteresētas, lai, sezonai turpinoties, tās būtu izdevīgā pozīcijā, tāpēc komandu vadītāji jau vēršas pie NHL ar iespējamām formāta idejām. “Es nevēlos spekulēt, kurā virzienā mēs ejam, tomēr šī ir ārkārtas situācija, tāpēc esam atvērti visu scenāriju izskatīšanai,” sacīja NHL komisārs Garijs Betmens. “Mūsu mērķis ir atsākt čempionātu tiklīdz tas būs droši, pasniegt Stenlija kausu un tad turpināt virzīties uz priekšu ar sajūtu, ka esam spējuši to paveikt – pabeigt sezonu mūsu līdzjutēju labā.” Acīmredzams, ka NHL nav izlēmusi, kā varētu izskatīties sezona, ja tā vispār tiktu atsākta.

Ja maija vidus, visticamāk, ir agrākais iespējamais datums, kad sezona varētu atsākties, bet līgas mērķis ir aizvadīt pilnvērtīgu nākošo sezonu, tad kādi varētu būt iespējamie scenāriji?

Ierastais sezonas formāts

Viens no iespējamajiem scenārijiem, čempionātam atsākoties, paredz izspēlēt līdz galam pilnu 82 maču regulāro sezonu, savukārt izslēgšanas spēlēs tradicionāli aizvadīt četras septiņu spēļu kārtas.

Šāda scenārija piekritējs ir Edmontonas “Oilers” kapteinis un viens no komandas līderiem Konors Makdeivids, kurš ar 97 rezultativitātes punktiem ir otrs labākais spēlētājs līgā šajā rādītājā. “Godīga sezona ir pilna sezona. Nedomāju, ka mēs varam sākt uzreiz ar izslēgšanas spēlēm,” uzskata kanādietis, kura pārstāvētā komanda ieņem ceturto vietu Rietumu konferencē.

Ja sezona atsāktos trīs nedēļu laikā, šāds pavērsiens varētu būt perfekts risinājums, tomēr jau tagad ir skaidrs, ka, ja arī redzēsim hokejistus atgriežoties laukumā, tad ne ātrāk kā maija ievadā.

“Play-off” sākums bija paredzēts 10.aprīli. Zinot, ka pilnas regulārās sezonas aizvadīšanai būs nepieciešams vismaz mēnesis, bet izslēgšanas spēlēm vēl aptuveni divi mēneši, čempionāta apturēšana vismaz uz astoņām nedēļām gandrīz noteikti nozīmē 2019./2020. gada regulārās sezonas beigas.

Sezonas atsākšana uzreiz ar “play-off” turnīru

Otrs scenārijs paredz izlaist atlikušos regulārā čempionāta mačus un sezonu atsākt uzreiz ar izslēgšanas spēlēm. Brīdī, kad līga paziņoja par turnīra apturēšanu uz nenoteiktu laiku, līdz regulārās sezonas beigām bija atlikušas 189 spēles jeb 15% no sezonas. Astoņas komandas bija paspējušas aizvadīt 71 spēli, 11 klubi 70 spēles, 10 vienības 69, bet vēl divas – tikai 68. Tā kā spēļu skaits krasi atšķiras, “play-off” iekļūtu katras konferences astoņas labākās komandas pēc punktu procenta jeb iekrāto un aizvadītajās spēlēs maksimāli iespējamo punktu attiecības.

Šāda scenārija piekritējs ir Vašingtonas “Capitals” uzbrucējs un līgas labākais vārtu guvējs Aleksandrs Ovečkins, kurš šosezon 68 spēlēs guvis 48 vārtus un atdevis 19 piespēles. Lai arī krievu hokejists nemin, pēc kādiem kritērijiem būtu jāizvēlas “play-off” dalībnieces, viņš ir pārliecināts, ka komandām uzreiz būtu jāiesaistās cīņā par Stenlija kausu, nevis jāpabeidz regulāro sezonu.

Tāpat uzskata arī Teodora Bļugera komandas biedrs un Pitsburgas “Penguins” kapteinis Sidnijs Krosbijs.

Šāds risinājums ļautu aizvadīt ierastās četru kārtu un septiņu maču izslēgšanas spēles un noslēgt šī gada Stenlija kausa izcīņu vēl pirms nākamās sezonas sākuma. Tāpat šāda pavērsiena gadījumā tādām komandām kā Detroitas “Red Wings” un Rūdolfa Balcera pārstāvētajai Otavas “Senators”, kas atrodas tālu no “play-off” zonas un nav motivētas aizvadīt atlikušo regulārās sezonas nogriezni, nebūtu jādodas laukumā pēc tik ilga pārtraukuma.

Tomēr arī šāds sezonas turpinājums nav perfekts. Vinipegas “Jets” ar 80 punktiem 71 spēlē ieņem sesto vietu Rietumos un iekļūtu izslēgšanas spēlēs, ja tām kvalificētos katras konferences astoņas labākās komandas pēc vietu sadalījuma turnīra tabulā, kā tas ir bijis līdz šim. Taču dotā scenārija gadījumā Vinipegas klubs ar 56,33% no maksimāli iespējamā punktu skaita būtu spiests noskatīties uz Stenlija kausa izcīņu no malas, vien par desmitdaļu procenta atpaliekot no Kalgari “Flames”. Savukārt devītās vietas īpašniece Rietumos Vankūveras “Canucks”, kas ierastā situācijā paliktu ārpus “play-off” zonas, punktu procenta gadījumā kvalificētos izslēgšanas spēlēm.

Līdzīgā situācijā ir latviešu vārtsargu Elvja Merzļikina un Matīsa Kivlenieka pārstāvētā Kolumbusas “Blue Jackets”. Komanda 70 spēlēs ir iekrājusi 81 punktu jeb 57,85% no maksimāli iespējamā punktu skaita un ieņem astoto vietu Austrumos. Ja “play-off” mači sāktos ierastajā laikā, “Blue Jackets” būtu viena no astoņām konferences vienībām, kas cīnītos par Stenlija kausu, taču minētā scenārija gadījumā latviešu skatītāji savus elkus izslēgšanas spēlēs neredzētu.

Latviešu uzbrucēja Teodora Bļugera pārstāvētā Pitsburgas “Penguins” ar 86 punktiem 69 spēlēs jeb 62,31% no maksimāli iespējamā punktu skaita ieņem piekto vietu Austrumos un var būt droša par savu dalību “play-off” turnīrā arī tad, ja sezona atsāksies bez regulārā čempionāta spēlēm.

Savukārt Balcera pārstāvētajai Otavas “Senators” un Zemgus Girgensona Bufalo “Sabres”, kas ieņem attiecīgi 15. un 13. vietu Austrumu konferencē, tiktu atņemtas pat teorētiskas izredzes pacīnīties par iekļūšanu Stenlija kausa izcīņā.

Pāris spēļu aizvadīšana vēl pirms “play-off” turnīra

Cits scenārijs paredz neaizvadīt regulāro sezonu līdz beigām, tomēr pirms “play-off” turnīra izspēlēt vismaz dažus mačus, lai visiem klubiem būtu vienāds spēļu skaits, piemēram, 72, kur dažiem nāktos aizvadīt trīs spēles, bet citiem, tikai vienu. Komandu spēļu skaitam izlīdzinoties, izslēgšanas spēlēm kvalificētos katras konferences astoņas labākās komandas pēc vietu sadalījuma turnīra tabulā.

Šāds risinājums šķiet daudz godīgāks, jo vienībām, kas šobrīd ir aizvadījušas mazāk maču, tomēr turpina cīņu par iekļūšanu “play-off” zonā, tiktu dota iespēja izcīnīt savu vietu izslēgšanas spēlēs. Tomēr šāds formāts nav izdevīgs klubiem, kas šāda pavērsiena gadījumā zaudētu pat matemātiskas izredzes iekļūt “play-off” turnīrā. Spēlētāji pēc vairāku mēnešu pārtraukuma būtu spiesti atstāt ģimenes tikai uz dažām spēlēm, kas viņiem nebūtu svarīgas. Tādā situācijā atrastos arī Balcers un Girgensons, kuru pārstāvētās komandas šosezon atrados čempionāta tabulas lejasgalā.

Ja šāds scenārijs īstenosies, tiks apdraudēta Merzļikina un “Blue Jackets” pozīcija izslēgšanas spēļu zonā. Kolumbusas klubam uz papēžiem min Ņujorkas “Islanders”, kas vien par punktu atpaliek no latviešu vārtsarga pārstāvētās komandas, savukārt ir aizvadījusi par divām spēlēm mazāk.

“Play-off” kvalificēšanās spēļu kārta

Viena no iespējām ir aizvadīt spēles starp klubiem, kas 72 spēļu regulārā čempionāta gadījumā nebūs simtprocentīgi nodrošinājuši dalību izslēgšanas spēlēs. Par šādām komandām uzskatāmas vienības, kas ierindojas no septītās līdz desmitajai vietai konferenču tabulās.

Ja līga izvēlētos tieši minēto scenāriju, septītās vietas īpašniece Austrumu konferencē Toronto “Maple Leafs” par vietu izslēgšanas spēlēs stātos pretī desmitajā pozīcijā esošajai Ņujorkas “Rangers”. Savukārt Merzļikins un “Blue Jackets”, kas ir astotie Austrumos, laukumā dotos pret devītajā vietā esošo Ņujorkas “Islanders”. Katrā duelī Stenlija kausa izcīņai kvalificētos komanda, kas pirmā izcīnītu trīs uzvaras.

Šāda pavērsiena gadījumā komandām, kas būs garantējušas iekļūšanu izslēgšanas spēlēs, pirms “play-off” turnīra papildus mači nebūs jāaizvada. Savukārt klubi, kam vairāk nebūs matemātisku izredžu iekļūšanai Stenlija kausa izcīņā, jau varēs sākt domāt par nākamo sezonu.

“Play-off” kārtu skaita samazināšana

Tāpat ir izskanējuši ieteikumi samazināt “play-off” kārtu skaitu no četrām līdz trim vai pat divām. Tradicionāli izslēgšanas spēlēs piedalās katras konferences astoņas labākās vienības, tomēr šādā gadījumā par Stenlija kausu cīnītos vien astoņas vai četras komandas.

Šāds formāts ļautu laicīgi pasniegt Stenlija kausu, neapdraudot nākamo sezonu, taču daudzi spēcīgi klubi tiktu atstāti “aiz borta”. Izslēgšanas spēles zaudētu savu pievilcību, savukārt latviešu līdzjutēji tā arī neredzētu Merzļikinu un “Blue Jackets” spēlējam “play-off” turnīrā.

Četras kārtas, bet īsākas

Šis scenārijs paredz aizvadīt ierastās četras “play-off” kārtas, tomēr saīsināt maksimāli iespējamo spēļu skaitu sērijas ietvaros līdz piecām. Jau vairākus gadu desmitus NHL līdzjutēji ir pieraduši redzēt, ka “play-off” mačos uzvar komanda, kas pirmā izcīna četras uzvaras, tomēr šāda pavērsiena gadījumā labākās komandas noskaidrošanai būs nepieciešamas vien trīs.

24 komandu izslēgšanas spēles

Šis sezonas turpinājuma formāts paredz katras konferences četru labāko komandu automātisku iekļūšanu “play-off” mačos. Astoņām nākamajām vienībām nāktos izspēlēt vienu “play-off” kvalificēšanās kārtu līdz trīs uzvarām, lai noskaidrotu četras stiprākās komandas, kas turpinās cīņu par Stenlija kausu.

Šādā notikumu attīstībā ir ieinteresētas komandas, kas visu iepriekš apskatīto scenāriju gadījumā paliktu ārpus izslēgšanas spēļu robežas. Vairākas NHL komandas izteica līgai viedokli, ka radušos apstākļos tas ir vienīgais pareizais risinājums.

Komandas ir aizvadījušas dažādu spēļu skaitu, tāpēc vispareizāk būtu izmantot iekrāto punktu procentu. Šādā gadījumā Bļugers un piektajā vietā Austrumos esošā “Penguins” cīņā par izslēgšanas spēlēm stātos pretī Monreālas “Canadiens”, savukārt Merzļikina pārstāvētā “Blue Jackets” mērotos spēkiem ar savu tiešo konkurenti cīņā par labāko astotnieku – Ņujorkas “Islanders”. Latviešu hokejistu “Senators” un “Sabres” komandām pat šāda paplašinātā formāta gadījumā sezona būtu beigusies.

Lai arī šāds scenārijs šķiet visai interesants, izslēgšanas spēles kļūtu vēl garākas kā parasti, ko dotajos apstākļos ir grūti iedomāties.

Sezonas atcelšana

Un visbeidzot, lai arī kā līga vēlētos atsākt čempionātu un aizvadīt izslēgšanas spēles, nevar izslēgt iespēju, ka var pienākt brīdis, kad sezonai vienkārši nebūs jēgas atsākties. Šāds scenārijs ir pats pēdējais, ko apsver līgas vadība, tomēr, ja sezonai tomēr nebūs lemts turpināties, tā būs otrā reize kopš 1919.gada Spānijas gripas uzliesmojuma, kad netiks kronēts Stenlija kausa ieguvējs.

Tāpat NHL nebūs vienīgā, kas spers tik izmisīgu soli, jo savu sezonu oficiāli ir atcēlusi arī Kontinentālā hokeja līga (KHL). Lai arī sākotnēji bija paredzēts, ka līga ieturēs pauzi līdz 10. aprīlim, lai naktu klajā ar jaunu “play-off” izspēles formātu, lēmums tika mainīts, bet turnīrs pilnībā atcelts.

Hokeja sezonas jau ir atceltas arī daudzās citās pasaules valstīs, tostarp Vācijā, Austrijā, Šveicē, Slovākijā, Polijā un Norvēģijā.

Lai arī līga cer atsākt sezonu pēc iespējas ātrāk, pagaidām ir grūti iztēloties, cik ilgs laiks tam varētu būt nepieciešams. “Vīruss turpina izplatīties, tāpēc grūti paredzēt, kad sports varētu atgriezties. Kamēr mēs neapzināsim īstos problēmas apjomus, būs grūti norādīt noteiktu laiku.”

Neilgi pēc tam, kad līga izziņoja par sezonas pārtraukumu, saslimšana ar koronavīrusu tika konstatēta diviem Otavas “Senators” hokejistiem.

Skaidrs ir viens – NHL nevajadzētu atsākt sezonu, kamēr veselības uzraudzības iestādes nebūs pārliecinātas par to, vai vīrusa izplatība ir kontrolēta un vai netiks apdraudēta pilnvērtīga nākamās sezonas aizvadīšana. Ja čempionātam atsākoties, līgā tiks konstatēts jauns saslimšanas gadījums, tas pavisam droši nozīmēs 2019./2020. gada sezonas beigas.

Līgai pagaidām nav konkrēta plāna, jo lemt par iespējamajiem sezonas atsākšanas scenārijiem vēl ir pāragri. Nav zināms, kā situācija attīstīsies tuvāko nedēļu laikā, nerunājot nemaz par divus mēnešus tālu nākotni. Tomēr skaidrs ir viens – ja sezonai būs lemts atsākties, tās formāts būs pilnībā atkarīgs no tā, cik ilgs laiks būs pagājis kopš tās pārtraukšanas. Jo vēlāk, jo mazāk iespēju ieraudzīt NHL komandas atkal dodamies uz ledus. Vienīgais, ko varam darīt mēs, ir būt gataviem jebkuram no iespējamajiem scenārijiem.

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām