No pārpildītām arēnām KHL līdz Austrijas līgai un bankrotam – kas notiek ar Zagrebas “Medvescak”?

31/01/2019 19:09
Nokopēts
Zagrebas Medvescak, www.sportazinas.com

2017. gada pavasarī Zagrebas “Medvescak” no Kontinentālās hokeja līgas (KHL) atvadījās uz pavisam skumjas nots – komanda, tuvojoties sezonas izskaņai, jau bija pārdevusi lielāko daļu spēlētāju un mačiem spēja pieteikt vien divarpus pieciniekus, bet par galveno treneri tika nozīmēts viens 32 gadus jauns “gurķis”.

Tas bija ļoti skumjš noslēgums horvātu KHL projektam, kas sākās tik cerīgi – 2013./2014. gada sezonas pirmajā mačā “Medvescak” ar 7:1 sagrāva pašreizējo līgas grandu Maskavas CSKA. Tomēr tikai savā pirmajā sezonā KHL Zagrebas klubs spēlēja uz pilnu jaudu (un arī sasniedza “play-off”) ar spēcīgu sastāvu. Pat neskatoties uz to, ka “Medvescak” rīcībā nebija liela nauda (tās bija pat mazāk nekā citai bijušajai KHL vienībai Novokuzņeckas “Metallurg”), bet viņu labāko uzbrucēju trijnieku bez lielām galvassāpēm jebkurā brīdī varēja pārpirkt arī tādi klubi kā Minskas “Dinamo”.

Tagad atskatoties, kluba līdzjutēji atzīst, ka “Medvescak” sasteidza ar pievienošanos KHL. Tobrīd Austrijas augstākajā līgā “lāči” bija paguvuši aizvadīt tikai četras sezonas, bet vēl pirms tam uzspēlēja pusprofesionālajā Slovēnijas čempionātā. Zagrebas klubs bija nemitīgos finansējuma meklējumos – nonāca pat tik tālu, ka par algu aizkavēšanos diskvalifikāciju saņēma “Medvescak” prezidents Damirs Gojanovičs. Nauda tika iegūta dažnedažādākajos veidos. Piemēram, uzbrucējs T.Dž. Galjardī tika piesaistīts kā brīvais aģents, bet vien divas nedēļas vēlāk hokejists par naudas kompensāciju jau tika atdots Ņižņekamskas “Neftekhimik”.

Pēc pieredzes KHL “Medvescak” atgriezās Austrijas augstākajā līgā (EBEL), un Gojanovičs kluba finansiālās prasības raksturoja sekojoši: “Lai mēs spētu būt konkurētspējīgi EBEL, mums nepieciešams budžets divarpus miljonu eiro apmērā. Šeit runa ir par pamatizdevumiem, nevis kaut kādām īpašām reklāmas kampaņām vai pasākumiem. Īpaši vēlos izcelt, ka 80% mūsu budžeta nodrošinās sponsori, bet pārējo daļu veidos ieņēmumi par pārdotajām biļetēm un mārketings.”

Atgriešanās sezona Austrijā “Medvescak” padevās gana sekmīga – komandu pārstāvēja vairāki spēlētāji ar pieredzi KHL. Zagrebas vienība sasniedza “play-off”, kur gan izstājās jau pirmajā kārtā. Tomēr jau šīs sezonas izskaņā klubu atkal piemeklēja finansiālas problēmas. Kaut arī “Medvescak” sponsori nāca no dažādākajām nozarēm, viena atbalstītāja zaudēšana radīja domino efektu – sadarbību ar klubu pārtraucot lielākajam naftas un gāzes uzņēmumam Horvātijā “INA”, līdzīgu lēmumu pieņēma arī francūžu autobūves milzis “Citroen”, bet tālāk jau piemēram sekoja arī mazāki sponsori. Tika runāts, ka lielākā daļa atbalstītāju ar komandu sadarbojās tikai tāpēc, ka Gojanovičs solīja pieeju Krievijas tirgum, taču šis solījums nepiepildījās.

Jau tā grūtā finansiālā situācijā nonākusī komanda pagājušā gada decembrī bez naudas palika pilnībā… Palīdzību bija grūti atrast, jo pilsētas pašvaldība spēja atvēlēt niecīgus līdzekļus, bet Gojanovičs allaž bija pret palīdzības saņemšanu no Zagrebas pilsētas.

“Medvescak” bija spiests atvadīties no visiem leģionāriem. Viņu vidū bija arī pazīstamais krievu vārtsargs Ivans Ļisutins un uzbrucējs Nikolajs Lemtjugovs. “Kluba vadība vēlas, lai komandā spēlētu jaunie hokejisti, taču viņi vienlaikus nesaprot, ka tikai ar šādiem spēlētājiem nav iespējams ilgtermiņā uzvarēt,” situāciju Zagrebas vienībā komentēja Lemtjugovs.

Klubā bija palikuši vien deviņi spēlētāji, pārējos gluži vienkārši bija jāatbrīvo. “Medvescak” rīcībā nebija nedz naudas, nedz resursu. Lemtjugovs atzina, ka pat nūjas nebija vairs palikušas… Klubs bija spiests sastāvu papildināt ar hokejistiem no rezerves komandas, kas startē Slovēnijas čempionātā. Šie spēlētāji ne tikai neatbilda EBEL līmenim, bet viņiem bija arī vienlaikus jāspēlē divās komandās. “17 dienās aizvadījām 13 spēles,” atzīst 39 gadus vecais Igors Jačmenaks, kurš savulaik pildīja Horvātijas izlases kapteiņa pienākumus.

Komandu atstāja visi profesionāļi, arī labākie vietējie spēlētāji. “Medvescak” gados jaunie hokejisti vēl studē universitātēs, bet gados vecākajiem vēl ir arī pamatdarbi. Jačmenaks, piemēram, ārpus hokeja piepelnās, kopā ar savu tēvu izgatavojot pulksteņus.

Darba un studiju dēļ daudzi spēlētāji nevar palīdzēt komandai izbraukuma mačos. Piemēram, dažas dienas iepriekš “Medvescak” izbraukuma spēlei pret Zalcburgas “Red Bull” bija pieteikusi tikai deviņus laukuma spēlētājus… Sekoja loģisks zaudējums ar rezultātu 0:13. Komandas vispieredzējušākais spēlētājs, 36 gadus vecais slovēnis Mitja Robars, kurš karjeras laikā valstsvienības sastāvā piedalījies olimpiskajās spēlēs un četros pasaules čempionātos, dzīvo Mariborā un uz Zagrebu dodas tikai, lai aizvadītu mačus.

Līdz šīm pēdējo uzvaru EBEL turnīrā “Medvescak” guva pagājušā gada 20. novembrī, bet pēc tam sekojusi 24 zaudējumu sērija un tikai viens izcīnīts punkts. Zagrebas klubs šajā laikā guvis 29 vārtus, bet ielaidis – 177.

Biedējošs skats paveras arī, paraugoties uz spēlētāju statistiku. Pieminētais Robars 38 mačos iekrājis lietderības koeficientu (-38), uzbrucējs Ivans Jankovičs 18 cīņās (-48), bet gados jaunais horvātu aizsargs Marks Čepons – (-58) 27 spēlēs. Kā vienīgais pluss šajā situācijā tiek uzskatīts tas, ka jaunie vietējie spēlētāji gūst lielu spēļu praksi, gatavojoties savu vecumu grupu pasaules čempionātiem. Tomēr, vai šādi smagie zaudējumi nekaitē hokejistu psihei?

EBEL pamatturnīra noslēgumā sešas labākās komandas turpina cīņu par čempiontitulu, bet pārējās sešas aizvada papildus turnīru par vietas saglabāšanu. Līgas vadība gan jau ir paziņojusi, ka “Medvescak” šajā turnīrā nepiedalīsies. Paredzams, ka Horvātijas klubs EBEL nestartēs arī nākamsezon vēl jo vairāk tāpēc, ka līgas dalībnieču pulku, iespējams, papildinās komandas no Milānas un Budapeštas. Visticamāk, “lāči” nestartēs arī Alpu hokeja līgā jeb Austrijas pēc spēka otrajā līgā, un būs spiesti atgriezties Slovēnijas čempionātā.

Vēl pirms septiņiem gadiem “Medvescak” mājas spēles KHL klātienē vēroja 15 tūkstoši līdzjutēju, un apmeklētībā Zagrebas klubs apsteidza pusi no KHL vienībām. “Medvescak” gadījums parāda, ka pat ar visu Eiropas hokeja mārketinga potenciālu, rīkoties ar naudu Horvātijas hokeja saimniecība nav vēl iemācījusies. “Medvescak” bankrotā vainot KHL nebūt pareizi, jo klubs pats būtībā sevi apraka.

 

 

    Pagaidām neviens nav komentējis
TOP notikumi
1
X
2
6
4.33
1.52
2.05
3.3
3.7
10.5
5.75
1.26
3.7
3.7
1.93
1.9
-
1.81
1.63
4.1
5
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām