Ņūkāslas “United” – nākamais Eiropas un Anglijas futbola smagsvars?

01/05/2020 16:47
Nokopēts
Mohammeds bin Salmans, www.sportazinas.com

Kamēr pasaules lielākās sporta līgas lauza galvu par iespējamajiem sezonas atsākšanas scenārijiem, bet daudzus klubus piemeklē finansiālas grūtības, Anglijā savu kulmināciju piedzīvo darījums, kurš tuvākajā laikā var kardināli mainīt spēku samēru Anglijas premjerlīgā. Jau pavisam drīz Ņūkāslas “United” būs jauns īpašnieks, savukārt pats klubs kļūs par vienu no bagātākajiem pasaulē. Kas ir šis jaunais īpašnieks un vai Ņūkāsla kļūs par jauno Mančestras “City”?

Formāli par gandrīz 300 miljoniem eiro klubu iegādājas Amandas Stavelejas vadītais uzņēmums “PCP Capital Partners”. Tomēr nav šaubu, ka patiesais darījuma ieguvējs ir Saūda Arābijas kroņprincis Mohammeds bin Salmans un viņa kontrolētais publisko investīciju fonds (PIF), kurš darījuma rezultātā iegūs 80% Ņūkāslas kluba akciju. Atlikušie 20% akciju nonāks iepriekš minētās Stavelejas rokās, kas pārstāv Saūda Arābijas prinča intereses Lielbritānijā.

Kā norāda “Sky Sports” žurnālists un TV vadītājs Džims Vaits, darījuma īstenošanai ir atlicis vien pēdējais solis – saņemt apstiprinājumu no premjerlīgas, taču, visticamāk, problēmām nevajadzētu rasties. “Abas darījuma puses satikās pagājušajā nedēļā. Visi dokumenti ir parakstīti, nosūtīti premjerlīgai un gaida apstiprinājumu,” atklāja žurnālists savā “TalkSPORT” radio raidījumā. “Tas ir skaidras naudas darījums. Ne gluži 300 miljoni sterliņu mārciņu, bet tuvu tam. Tā ir kā mājas pirkšana. Abas puses ir uzņēmušās juridiskas saistības un jau ir par vēlu kaut ko mainīt, atpakaļceļa nav. Viss, kas atliek premjerlīgai, ir tikai apstiprināt šo darījumu,” kura stāšanās spēkā var aizņemt trīs līdz četras nedēļas.

Kas ir kluba jaunais īpašnieks?

Muhameds bin Salmans ir Saūda Arābijas kroņprincis, kurš valstī darbojas kā premjerministra vietnieks un aizsardzības ministrs, kā arī ieņem citus amatus. Aplēses liecina, ka viņa ģimenes bagātības mērojamas 1,3 triljonu sterliņu mārciņu (1,5 triljonu eiro) apmērā, savukārt kroņpriņča pārvaldītā Saūda Arābijas Investīciju fonda (PIF) vērtība ir aptuveni 260 miljardi sterliņu mārciņu (297 miljardi eiro).

Pēc darījuma apstiprināšanas, kas nu jau ir tikai formalitāte, Ņūkāslas “United” kļūs par bagātāko Anglijas čempionāta komandu un vienu no turīgākajām Eiropas vienībām. premjerlīgas bagātāko klubu īpašnieku sarakstā jaunais “United” īpašnieks ieņems pirmo vietu, Saūda Arābijas kroņprincim bagātības ziņā desmit reizes apsteidzot Mančestras “City” īpašnieku šeihu Mansuru.

Mansurs, Apvienoto Arābu Emirātu premjerministra vietnieks un karaliskās ģimenes loceklis, kura bagātības mērojamas 23,3 miljardos sterliņu mārciņu (26,6 miljardos eiro), “City” iegādājās 2008. gada septembrī, nekavējoties uzsākot kluba pārveidi par globālu futbola smagsvaru.

Komandas līdzšinējais īpašnieks un līdzjutēju reakcijas

Ņūkāslas “United” līdzjutējiem pēdējos gados ir bijis viens pastāvīgs un principiāls ienaidnieks, kurš pēc absolūtā vairākuma domām nav darījis neko komandas attīstības labā – līdzšinējais kluba īpašnieks Maiks Ešlijs, kurš par 133 miljoniem sterliņu mārciņu (152 miljoniem eiro) komandu iegādājās 2007. gadā.

Kopš kluba dibināšanas 1892. gadā mājas arēnai bija savs vēsturiskais nosaukums – “St James’ Park”. Pēc stāšanās pie komandas vadības stūres Ešlijs mainīja gandrīz 120 gadus seno arēnas nosaukumu, pārdēvējot to sava uzņēmuma “Sports Direct” vārdā.

Sport Direct stadions, www.sportazinas.com

Sport Direct stadions | Foto: football.ua

Anglijā klubu īpašniekiem ir nerakstīts likums: ja vēlies stadionam piešķirt komerciālu nosaukumu, uzbūvē jaunu. Ešliju neinteresēja kluba akadēmija un jauno futbolistu attīstība, viņš vēlējās nopelnīt tūlīt un uzreiz, cenšoties izmantot katru iespēju, lai gūtu finansiālu labumu. Tā, piemēram, bukmeikeru logotips parādījās pat uz bērnu komandas krekliem, par ko klubam tika uzlikts naudas sods.

Komanda tās gandrīz 130 gadu pastāvēšanas vēsturē no premjerlīgas uz Anglijas otro līgu izkrita vien sešas reizes. Zīmīgi, ka Ņūkāslas faniem pazemināšanos klasē divreiz nācās piedzīvot tieši Ešlija 13 vadīšanas gadu laikā. Līdzšinējais komandas īpašnieks tika kritizēts par nekompetentu lēmumu pieņemšanu, investīciju un intereses trūkumu klubā, tāpēc drīz vien kļuva par vienu no nīstākajām personām komandas vadībā.

Ņūkāslas līdzjutēji, www.sportazinas.com

Ņūkāslas līdzjutēji | Foto: GQ

Ešlijs Ņūkāslas “United” izlika pārdošanā 2017. gadā un ilgi centās atrast pircēju. Tāpēc tagad, kad tas gandrīz ir izdevies, Ņūkāslas līdzjutēji piekristu ikvienam jaunam īpašniekam, lai tikai ātrāk atbrīvotos no nīstā Ešlija.

Fanu reakcijas plašsaziņas līdzekļos izrādījušās pozitīvas. Daudzi līdzjutēji savos “Twitter” profilos pauduši atbalstu darījumam, vārdam pievienojot Saūda Arābijas karogu vai profila bildi nomainot uz Mohammeda bin Salmana attēlu.

Citi līdzjutēji, pateicībā topošajiem jaunajiem īpašniekiem, ievietojoši atbalstošus videoklipus un mēmes.

Ņūkāslas “United” – jaunais Mančestras “City”?

Lielisks piemērs ir Mančestras „City”, kas premjerlīgā debitēja vien pirms 28 gadiem, bet savu vietu augstākajā līgā nostabilizēja tikai 21. gadsimta sākumā. Lai uzbūvētu spēcīgu futbola klubu, ir nepieciešami vairāki gadi vai pat desmitgades, taču nevar noliegt, ka šajā procesā lielu lomu spēlē kluba finansiālās iespējas. Pēc jauno un bagāto Kataras īpašnieku ierašanās 2008. gadā „City” strauji attīstījās, taču klubam bija nepieciešami gandrīz trīs gadi, lai iegūtu savu pirmo trofeju – FA kausu 2011. gadā. Protams, nākamajos 12 gados ar agresīvu transfēru politiku un iespaidīgiem pirkumiem “City” izdevās uzlabot sastāvu un kļūt par četrkārtējo Anglijas čempioni, tomēr tam bija nepieciešams laiks.

Iegādāties futbola klubu ir visai liels izaicinājums, taču tas var kļūt par ambiciozu projektu, līdzīgu tam, kāda realizāciju 2008. gadā sekmīgi uzsāka “City” jaunais īpašnieks šeihs Mansurs. Anglijas premjerlīga ir vispelnošākā futbola līga pasaulē, savukārt Ņūkāslas “United” – klubs ar ietilpīgu stadionu, labu reputāciju ārzemēs un lielu, aizrautīgu un lojāju fanu bāzi.

Sportā zīmoliem ir milzīga nozīme, jo ienākumi lielā mērā ir atkarīgi no mārketinga un līdzjutēju intereses, tāpēc šādas komandas iegāde ir uzskatāma par labu investīciju. Ņūkāslas “United”, kas nu jau pavisam drīz kļūs par bagātāko Anglijas futbola čempionāta klubu, ir visas iespējas atkārtot Mančestras “City” scenāriju, vai pat to pārspēt. Komanda, kas kopš 1969. gada nav spējusi izcīnīt nevienu lielu trofeju, pēc pāris gadiem var kļūt par vienu no premjerlīgas spēcīgākajām vienībām un pastāvīgu trofeju pretendenti. Panākumu atslēga būs atkarīga no līdzsvara starp zinošu un kompetentu personālu un saprātīgu transfēru politiku.

Kādus pirkumus mēs varam sagaidīt?

Tiek lēsts, ka komandas komplektācijai vasaras transfēru tirgū tiks atvēlēti 230 miljoni eiro, kluba vēsturē iezīmējot jaunas ēras sākumu. Kopš publiski sāka parādīties ziņas par vienības iegādi, Ņūkāslas “United” sakarā tiek locīti dažādi uzvārdi, tomēr visskaļāk pēdējā laikā izskanējusi ir tieši galvenā trenera Maurisio Početino kandidatūra. Kā ziņo britu medijs “Sky Sports”, Početino ir Ņūkāslas potenciālo jauno īpašnieku pirmā izvēle kluba galvenā trenera amatam, un viņi ir gatavi maksāt viņam 19 miljonus sterliņu mārciņu gadā, lai viņš uzņemtos atbildību par klubu. Šis skaitlis padarītu viņu par trešo vislabāk apmaksāto treneri pasaulē, jo šobrīd vairāk pelna tikai Madrides “Atletico” menedžeris Djego Simeone un Žuzeps Gvardiola no Mančestras “City”.

Ņūkāslas potenciālos īpašniekus pārsteidza Početino īstenotais Londonas “Tottenham” pārbūves projekts, kurā piecu gadu laikā izdevās aizvest klubu līdz Čempionu līgas finālam 2019. gadā. Jaunie īpašnieki uzskata, ka argentīnietis ir ideāls kandidāts, lai nākamo piecu gadu laikā palīdzētu pārveidot Ņūkāslu par vienu no Eiropas labākajiem klubiem.

Bijušais Anglijas premjerlīgas kluba “Liverpool” futbolists un “Sky Sports” eksperts Džeimijs Karagers uzskata, ka Početino ir labākais treneris, kādu Ņūkāsla šobrīd var iegūt.

Bijušais “Tottenham” treneris atrodas bez darba kopš pagājušā gada novembra, taču ir zināms, ka viņš vēlas atgriezties pie darba premjerlīgā. ”Godīgi sakot, es labprāt strādātu premjerlīgā. Es zinu, ka tas būs grūti, bet pagaidām ir pienācis brīdis uzgaidīt un skatīties, kas notiks. Esmu gatavs un gaidu jaunu izaicinājumu, kurš, esmu pārliecināts, būs fantastisks,” podkāstā “In The Pink” sarunā ar “Sky Sports” pārstāvi Natāliju Pērgemu atzina Početino.

Ja darījumu ar bijušo “Tottenham” speciālistu tomēr neizdosies panākt, gaidāms, ka uz komandas treneru tiltiņa varētu atgriezties kluba bijušais menedžeris Rafaels Benitess, kurš pašlaik vada Ķīnas augstākās līgas klubu Daliaņas “Yifang”.

Rafaels Benitess, www.sportazinas.com

Rafaels Benitess | Foto: Premier League

Neoficiāla informācija liecina, ka Ķīnā Benitess saņem 12 miljonus mārciņu (13,4 miljonus eiro) lielu atalgojumu gadā, tāpēc potenciālajiem jaunajiem “United” īpašniekiem, iespējams, nāksies piedāvāt vēl lielāku summu, lai pārvilinātu viņu atpakaļ.

Benitess, kurš Ņūkāslas “United” par galveno treneri strādāja kopš 2016. gada, starp vienības līdzjutējiem ir ārkārtīgi populārs, jo toreiz, kad komanda izkrita uz Anglijas otro līgu, tā jau pēc gada atgriezās premjerlīgā un nākamajās sezonās izcīnīja attiecīgi desmito un 13.vietu. Arī pats Benitess nav slēpis vēlmi vēlreiz atgriezties premjerlīgā. Spāņu speciālists, kurš kopā ar “Liverpool” komandu 2005.gadā triumfēja UEFA Čempionu līgā, ir vienīgais treneris vēsturē, kurš spējis uzvarēt UEFA Eiropas līgā, UEFA Superkausā, UEFA Čempionu līgā un Klubu Pasaules kausā, tāpēc šāda pieredzes bagāta trenera atgriešanās varētu būt tieši tas, kas ir nepieciešams tik ambiciozam projektam.

Maz ticams, ka viena transfēru loga laikā Ņūkāslas “United” spēs pilnīgi pārveidoties un jau nākamajā sezonā kļūt par vienu no līgas spēcīgākajām komandām. FIFA finanšu godīgas spēles programmas noteikumi nosaka, cik daudz klubs var iztērēt pirkumos attiecībā pret tā ieņēmumiem, tāpēc nebūs iespējams uzreiz iegādāties daudz dārgu futbolistu, pat ja Saūda Arābijas kroņprincis to vēlēsies. Tāpat ne visi TOP līmeņa spēlētāji vēlēsies pievienoties nu pat uzsāktam projektam, kura nākotnes perspektīvas pagaidām nav skaidras.

Tomēr pašreizējā globālās pandēmijas situācijā, kad daudzi pasaules spēcīgākie klubi vairs nevar atļauties maksāt spēlētājiem lielas algas, savukārt futbolisti ir spiesti piekrist to pazemināšanai, tādam klubam kā Ņūkāslas “United” būs viena liela priekšrocība salīdzinājumā ar citām komandām – augstas algas garantija potenciālajiem jaunpienācējiem. Nav šaubu, ka “United” būs spēcīgs spēlētājs šajā transfēru logā, jo īpaši, ja izdosies vienoties ar treneri Početino vai Benitesu, kuru paspārnē būtu gatavi spēlēt daudzi TOP līmeņa futbolisti.

Paredzams, ka, līdzīgi kā to darīja Mančestras “City” divtūkstošo gadu beigās, Ņūkāslas “United” sākumā centīsies nopirkt vairākas zvaigznes, lai piesaistītu uzmanību un paaugstinātu komandas līmeni, tomēr pat šāda pavērsiena gadījumā nebūs uzreiz spējīga konkurēt ar līgas labākajiem klubiem. Komandai var pievienoties viens vai divi TOP līmeņa futbolisti, taču visus pievilināt nebūs iespējams.

Tiek lēsts, ka Ņūkāsla ir ieinteresēta vairāku augstas klases futbolistu iegādē, visskaļāk pagaidām izskanot Filipes Koutinju vārdam. Tas nebūt nenozīmē, ka brazīlietis jau nākamsezon pārstāvēs “United” kluba rindas, taču komanda noteikti izteikts šādu piedāvājumu un viss būs atkarīgs tikai no futbolista lēmuma.

Tāpat Ņūkāslas kluba sakarā tiek locīti citi pazīstami uzvārdi, tādi kā Donijs van de Bēks, Radža Naingolans, Kalidu Kulibali, Edinsons Kavani, Gerets Beils un vairāki citi. Lai arī pagaidām tās ir tikai baumas, kurām var ticēt vai nē, ir pavisam skaidrs, ka Ņūkāsla mēģinās iegādāties šos futbolistus un kādu no viņiem mēs visai droši varēsim redzēt pārstāvam kluba rindas nākamajā sezonā.

    Pagaidām neviens nav komentējis
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām