OS 14. diena: Igaunijai pirmā medaļa; dopinga skandālā ierautā Vaļijeva uzvar īsajā programmā

15/02/2022 08:09
Kelija Sildaru

Frīstaila slēpošana

Igaunijas frīstaila slēpotāja Kellija Sildaru otrdien Pekinas olimpiskajās spēlēs izcīnīja bronzas godalgu sloupstailā, kamēr uz augstākā goda pjedestāla pakāpiena kāpa šveiciete Matilde Gremo.

Šveices frīstaila slēpotāja pēc neveiksmīga pirmā brauciena otrajā braucienā tika novērtēta ar 86,56 punktiem, kas atnesa sportistei otro medaļu Pekinas olimpiskajās spēles. Pagājušajā nedēļā “Big Air” disciplīnā viņa ieņēma trešo vietu. Ķīnas sportiste Ailīna Gu, kura pagājušajā nedēļā kļuva par pirmo olimpisko čempioni “Big Air” disciplīnā, sloupstailā tika pie sudraba godalgas. Pēc pirmajiem diviem braucieniem viņa ieņēma vien astoto vietu, taču Gu trešais brauciens tika novērtēts ar 86,23 punktiem.

Tikmēr Sildaru savu labāko sniegumu parādīja jau pirmajā braucienā, saņemot 82,06 punktus un izcīnot Igaunijai pirmo medaļu Pekinas olimpiskajās spēlēs. Jau ziņots, ka igauniete bija labākā kvalifikācijas braucienos, viņas labākajam braucienam tiekot novērtētam ar 86,15 punktiem. Frīstaila slēpotājām Pekinas olimpiskajās spēlēs vēl paredzētas sacensības uz rampas, kur kvalifikācija sāksies 17.februārī.

Daiļslidošana

Krievijas Olimpiskās komitejas (ROC) daiļslidotāja Kamila Vaļijeva, kurai decembrī bijušas pozitīvas dopinga analīzes, pēc Pekinas olimpisko spēļu īsās programmas ir līdere sieviešu daiļslidošanas sacensībās. Par slidojumu pie Kirilla Rihtera skaņdarba “In Memoriam” 15 gadus vecā sportiste saņēma 82,16 punktus, kas bija labākais rezultāts 30 startējušo daiļslidotāju konkurencē.

Tuvākā sekotāja ar 80,2 punktiem ir cita ROC sportiste, pasaules čempione Anna Ščerbakova. Noteikumi paredz, ka izvēles programmā cīņu par medaļām turpina 24 labākās daiļslidotājas, tomēr kvalifikācijā ieviests papildu noteikums, kas paredz, ka izvēles programmā startēs 25 labāko īsās programmas rezultātu īpašnieces, ja Vaļijeva būs starp labākajām 24 sportistēm. Ja Vaļijeva nebūtu labāko 24 daiļslidotāju vidū, spēkā paliktu iepriekšējie kvalifikācijas noteikumi.

Pekinas olimpisko spēļu medaļu komplekts daiļslidošanā sievietēm tiks sadalīts ceturtdien pēc izvēles programmas. Pat tad, ja Vaļijeva kļūs par čempioni, medaļu viņa kaklā nekārs, jo Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) nolēmusi atlikt visas apbalvošanas ceremonijas, kurās viņa iesaistīta, līdz tiks kliedētas šaubas par dopinga lietošanu un iespējamu diskvalifikāciju.

Jau vēstīts, ka Sporta Arbitrāžas tiesas (CAS) pirmdien nolēma, ka Vaļijeva var turpināt dalību Pekinas olimpiskajās spēlēs, lēmumu pamatojot ar “īpašiem apstākļiem”, tostarp ņemts vērā, ka ROC sportiste ir “aizstāvāmā persona” – proti, nepilngadīga.

ROC sportiste ir viena no galvenajām favorītēm uz uzvaru sieviešu konkurencē, tomēr apsūdzības dopinga lietošanā nav atceltas un iespējamais sods var tikt piemērots vēlāk. Pati sportiste skaidrojusi, ka Pasaules antidopinga aģentūras (WADA) aizliegtā viela viņas ķermenī nonākusi, kad viņa netīšām padzērusies no tās pašas glāzes, kurā bijuši vectēva sirds medikamenti.

Trimetazidīns ir vielmaiņas līdzeklis, kas paredzēts stenokardijas un reiboņu ārstēšanai. WADA to iekļāvusi aizliegto līdzekļu sarakstā, jo tas var palielināt asinsrites efektivitāti un vairot izturību. Vaļijeva ar ROC komandu, kurā startēja dueti Anastasija Mišarina/Aleksandrs Gaļļamovs un Viktorija Siņicina/Ņikita Kacalapovs, kā arī Marks Kondratjuks, 7.februārī izcīnīja zelta medaļu Pekinas olimpisko spēļu daiļslidošanas sacensībās komandām.

Tomēr sākotnēji paredzētā apbalvošanas ceremonija tā arī nav notikusi. Krievijas sportisti olimpiskajās spēlēs nestartē ar savu karogu un himnu, bet gan kā ROC pārstāvji. Tāds aizliegums Krievijai noteikts saistībā ar agrākiem dopinga noteikumu pārkāpumiem un manipulācijām ar analīzēm.

Hokejs

Vietu Pekinas olimpisko spēļu vīriešu hokeja turnīra ceturtdaļfinālā otrdien izcīnīja arī Kanādas izlase. Kanāda ar rezultātu 7:2 (2:1, 3:1, 2:0) pārspēja mājinieci Ķīnu. Jau spēles ceturtajā minūtē tiesneši nolēma, ka pēc Kanādas hokejista Morgana Elisa pārkāpuma soda metiens jāizpilda Fu Dzjanam, kuram neizdevās pārspēt Kanādas vārtsargu Metu Tomkinsu.

Pēc trim minūtēm Džordans Vīls vairākumā guva vārtus Kanādas labā, vēl pēc trim minūtēm Vīls vēlreiz realizēja vairākumu. Četras ar pusi minūtes līdz pirmā perioda beigām Dzjaņs Aņs guva pirmos vārtus Ķīnas labā. Otrā perioda sākumā vairākumu realizēja kanādietis Adams Tambellīni, kurš pēc divām minūtēm guva vēl vienus vārtus. Perioda vidū 5:1 panāca Ēriks O’Dells, bet minūti pirms perioda beigām Dzjaņs guva savus otros vārtus.

Četras minūtes pirms spēles beigām Ēriks Stāls guva sestos vārtus Kanādas izlases labā un priekšpēdējā minūtē vairākumu realizēja Džeks Makbeins. Kanādas hokejisti pa pretinieku vārtiem izdarīja 45 metienus, kamēr Ķīnas izlase atbildēja ar 29 metieniem. Pārkāpumiem bagātā spēlē Kanādas spēlētāji nopelnīja 15 soda minūtes, kamēr ķīniešiem bija 18 soda minūtes.

Jau ziņots, ka ceturtdaļfinālu iepriekš otrdien sasniedza arī Šveices, Dānijas un Slovākijas izlases. Šveice kvalifikācijas spēlē ar rezultātu 4:2 (2:1, 1:0, 1:1) pārspēja Čehijas valstsvienību, Slovākija ar 4:0 (1:0, 2:0, 1:0) izcīnīja uzvaru pār Vāciju, bet Dānijas izlase ar 3:2 (1:1, 1:1, 1:0) pieveica Latvijas valstsvienību.

Ceturtdaļfinālā, kas notiks trešdien, slovāki tiksies ar ASV, Dānija spēlēs ar Krievijas Olimpiskās komitejas (ROC) komandu, bet Šveice mērosies spēkiem ar Somiju, savukārt Kanādu cīņā par pusfinālu gaida Zviedrijas izlase. 2018.gada olimpiskajās spēlēs vīriešu hokeja turnīrā triumfēja ROC komanda, sudrabs tika Vācijai, bet bronzas godalgas izcīnīja kanādieši.

Snovbords

Austrijas snovbordiste Anna Gasere otrdien Pekinas olimpiskajās spēlēs izcīnīja uzvaru “Big Air” disciplīnā, kļūstot par divkārtēju olimpisko čempioni. Gasere divu labāko braucienu summā sakrāja 185,5 punktus.

Sudraba godalgu izcīnīja jaunzēlandiete Zoī Sadovska-Sinota, kura sakrāja 177 punktus, kamēr trešo vietu ieņēma Japānas snovbordiste Kokomo Murase, tiekot novērtētai ar 171,5 punktiem. Phjončhanas olimpiskajās spēlēs, triumfējot Gaserei, otro vietu ieņēma ASV sportiste Džeimija Andersone, bet pie bronzas godalgas tika Sadovska-Sinota.

Jaunzēlandes snovbordistei šī ir jau otrā medaļa Pekinas olimpiskajās spēlēs. Pirmo godalgu viņa izcīnīja pagājušajā nedēļā sloupstaila disciplīnā. Finālā 12 dalībnieces veica pa trim lēcieniem, bet summā tika vērtēti divi labākie.

Tikmēr vīriešiem Ķīnas snovbordists Su Imings izcīnīja zelta godalgu “Big Air” disciplīnā, tiekot pie otrās godalgas šajās olimpiskajās spēlēs. 17 gadus jaunais Ķīnas snovbordists izcīnīja uzvaru, sakrājot 182,5 punktus. Su pagājušajā nedēļā tika arī pie sudraba godalgas sloupstailā.

Otro vietu “Big Air” disciplīnā ieņēma norvēģis Mons Reiselands, kurš sakrāja 171,75 punktus, bet trešajā pozīcijā ierindojās Kanādas snovbordists Makss Parro, kurš tika novērtēts ar 170,25 punktiem. Tikmēr Phjončhanas olimpisko spēļu čempions šajā disciplīnā kanādietis Sebastjans Tutāns nekvalificējās finālbraucieniem. Finālā 12 dalībnieki veica pa trim lēcieniem, bet summā tika vērtēti divi labākie.

Kalnu slēpošana

Šveiciete Korīna Zutere otrdien Pekinas olimpiskajās spēlēs izcīnīja uzvaru nobraucienā. Zutere, kura ir pasaules čempione nobraucienā, finiša līniju sasniedza minūtē un 31,87 sekundēs.

Tikmēr Sofija Godža no Itālijas, kura nobraucienā triumfēja 2018.gada Phjončhanas olimpiskajās spēlēs, nespēja atkārtot savu sasniegumu un, zaudējot 0,16 sekundes, ieņēma otro vietu. Trešā bija itāliete Nadija Delago, kura uzvarētājai piekāpās 0,57 sekundes. Sacensības sākās 30 minūtes vēlāk nekā bija paredzēts spēcīga vēja dēļ.

Pirms četriem gadiem Phjončhanā, triumfējot Godžai, pie sudraba medaļas negaidīti tika norvēģiete Ragnhilda Mūvinkele, bet bronzu izcīnīja titulētā amerikāniete Lindsija Vona.

Kērlings (vīrieši)

Zviedrijas kērlingisti otrdien Pekinas olimpisko spēļu vīriešu komandu sacensībās piedzīvoja pirmo zaudējumu astoņās spēles, tomēr jau pirms pēdējās spēles ir kvalificējušies pusfinālam. Zviedrija ar rezultātu 6:7 atzina Lielbritānijas pārākumu. Arī Lielbritānija jau ir kvalificējusies pusfinālam. Citās spēlēs Itālija ar 10:4 sagrāva ASV, izcīnot otro panākumu turnīrā, bet Ķīna ar 8:6 uzvarēja Norvēģiju.

Krievijas Olimpiskās komitejas (ROC) kērlingisti papildu endā ar 7:6 uzvarēja Kanādas izlasi. Trešdien un ceturtdien kērlingisti Pekinas olimpiskajās spēlēs aizvadīs pēdējās apļa turnīra spēles, un ceturtdienas pēcpusdienā četras labākās apļa turnīra komandas sacentīsies pusfināla mačos. Pekinas olimpisko spēļu vīriešu kērlinga komandu turnīra līdere ar septiņām uzvarām astoņās spēlēs ir Zviedrija, otrā ar sešām uzvarām un vienu zaudējumu ir Lielbritānija, bet trešo pozīciju ar pieciem panākumiem astoņās spēlēs ieņem Kanāda.

Dalītā ceturtajā vietā atrodas ASV un ROC komandas ar četrām uzvarām un četriem zaudējumiem, bet sestajā vietā ir Šveice ar trīs uzvarām septiņos mačos. Dalītā septītajā vietā ir Ķīna un Norvēģija ar trim panākumiem un piecām neveiksmēm, devītā ir Itālija ar divām uzvarām septiņās spēlēs, bet turnīra tabulu noslēdz Dānija, kura septiņās spēlēs tikusi pie viena panākuma.

Kērlinga sacensībās olimpiskajās spēlēs desmit komandas sacenšas pēc apļa turnīra principa. Pirmo četru vietu ieguvējas komandas turpina sacensības pusfinālā. Pusfināla spēļu zaudētājas tiksies cīņā par bronzas medaļu, bet uzvarētājas – cīnīsies par olimpiskā čempiona titulu.

Pekinas olimpisko spēļu sacensības kērlingā vīriešu komandām noslēgsies ar cīņu par zelta medaļu 19.februārī. Jau vēstīts, ka Pekinas olimpisko spēļu zelta godalgu kērlinga jaukto pāru sacensībās ieguva Itālijas duets, kas turnīrā uzvarēja visās desmit notikušajās spēlēs. 2018.gada olimpiskajās spēlēs vīriešu kērlinga komandu sacensībās zeltu izcīnīja ASV, sudrabs tika zviedriem, bet pie bronzas medaļām tika Šveice.

Kērlings (sievietes)

Kārtējo uzvaru Pekinas olimpisko spēļu sieviešu komandu sacensībās kērlingā otrdien izcīnīja līderes šveicietes, tikmēr pie pirmā panākuma tika Krievijas Olimpiskās komitejas (ROC) vienība. Šveices izlase ar 10:6 pārspēja ASV komandu un saglabāja savu līderpozīciju, ar sešām uzvarām septiņās spēlēs gandrīz jau garantējot sev vietu pusfinālā. Pie uzvarām tika arī Zviedrijas un Lielbritānijas komandas, kar ar 9:3 un 10:4 pieveica attiecīgi Dāniju un Japānu. Tikmēr pie pirmā panākuma septiņās spēlēs otrdien tika ROC komanda, kas ar 11:5 pieveica mājinieces ķīnietes.

Šveices komanda pašlaik apļa turnīra tabulā joprojām ir līdere ar sešām uzvarām septiņās spēlēs. Otrajā vietā ar pieciem panākumiem septiņos mačos ir Zviedrija, bet dalītā trešajā vietā ar četriem panākumiem septiņās spēlēs ir ASV, Japānas un Lielbritānijas kērlingistes. Dalītā sestajā vietā ir Kanāda un Dienvidkoreja ar trim uzvarām un trim neveiksmēm. Astoto vietu ar diviem panākumiem un pieciem zaudējumiem dala Ķīna un Dānija, bet pēdējā – desmitajā vietā – ir ROC komanda, kas septiņās spēlēs tikusi pie vienas uzvaras.

Kērlinga sacensībās olimpiskajās spēlēs desmit komandas sacenšas pēc apļa turnīra principa. Pirmo četru vietu ieguvējas komandas turpina sacensības pusfinālā. Pusfināla spēļu zaudētājas tiksies cīņā par bronzas medaļu, bet uzvarētājas – cīnīsies par olimpiskā čempiona titulu. Pusfināla spēles tiks aizvadītas 18.februārī, cīņā par bronzu – 19.februārī, bet olimpiskās čempiones kērlingā sieviešu komandām tiks noskaidrotas 20.februārī. 2018.gada Phjončhanas olimpiskajās spēlēs par zelta medaļas sieviešu kērlinga sacensībās izcīnīja Zviedrijas komanda, sudrabs tika Dienvidkorejas vienībai, bet pie bronzas tika Japānas izlase.

Biatlons

Norvēģijas biatlona četrinieks Sturla Holms Lēgreids, Tarjeis Bē, Juhanness Tīngnēss Bē un Vetle Šostads Kristiansens otrdien Pekinas olimpiskajās spēlēs triumfēja 4×7,5 kilometru stafetē. Norvēģijas biatlonisti finišēja vienā stundā 19 minūtēs un 50,2 sekundēs. Vienu soda apli veica Kristiansens, bet pārējie norvēģi veiksmīgi izmantoja rezerves patronas.

Otro vietu ieņēma Francijas biatlonisti Fabjēns Klods, Emiljēns Žakelēns, Simons Destjē un Kentēns Fijons-Majē, kuriem nevajadzēja veikt nevienu soda apli, taču finišā francūži atpalika 27,4 sekundes no uzvarētājiem. Tikmēr pie bronzas tika Krievijas Olimpiskās komitejas (ROC) biatlonisti Saids Halili, Aleksandrs Loginovs, Maksims Cvetkovs un Eduards Latipovs.

Pirms pēdējās šaušanas līderpozīcijās bija ROC biatlonisti, taču Latipovs nopelnīja divus soda apļus, kas liedza pretendēt uz zelta medaļām un finišu viņš sasniedza 45,3 sekundes vēlāk nekā norvēģi. Phjončhanas olimpiskajās spēlēs negaidīti uzvarēja Zviedrijas biatlonisti, otrie bija norvēģi, bet trešo vietu ieņēma Vācija.

Ātrslidošana

Kanādas ātrslidotājas ar jaunu olimpisko rekordu otrdien triumfēja Pekinas olimpiskajās spēlēs iedzīšanas sacensībās komandām, kamēr vīriešu konkurencē ātrākie bija Norvēģijas ātrslidotāji. Kanādietes Ivanija Blondēna, Valērija Maltē un Izabella Veidemane distanci veica divās minūtēs un 53,44 sekundēs.

Sudraba godalgas izcīnīja Ajano Sato, Miho Takagi un Nana Takagi, kuras cīņā par uzvaru piekāpās kanādietēm 11,03 sekundes, bet pie bronzas tika nīderlandietes Irēne Šhautena, Irēna Vusta un Marijke Grūnevauda, kuras B finālā bija ātrākas par Krievijas Olimpiskās komitejas (ROC) sportistēm. Phjončhanas olimpiskajās spēlēs dāmu konkurencē triumfēja japānietes.

Savukārt vīriešu konkurencē zelta medaļu Norvēģijai izcīnīja Hallgeirs Engebrotens, Pēders Konsheugs un Svēre Lunds Pēdešens, kuri, finišējot trīs minūtēs un 38 sekundēs, finālā pārspēja ROC ātrslidotājus Daņiilu Aldoškinu, Sergeju Trofimovu un Ruslanu Zaharovu, kuri bija par 2,38 sekundēm lēnāki. Cīņā par bronzas godalgām ātrākie bija ASV sportisti Keisijs Dosons, Emerijs Lēmans un Džojs Mantija, pārspējot nīderlandiešus.

Arī pirms četriem gadiem par olimpiskajiem čempioniem tika kronēti Norvēģijas ātrslidotāji.