OS 16. diena: Kanādas hokejistes kļūst par čempionēm

Sieviešu hokejs
Kanādas sieviešu hokeja izlase ceturtdien triumfēja Pekinas olimpiskajās spēlēs, piekto reizi kļūstot par čempionēm. Kanādietes ierastajā finālā ar 3:2 (2:0, 1:0, 0:2) pārspēja ASV hokejistes. Par mača galveno varoni kļuva Marī-Filipa Pulēna, , kura guva divus vārtus. Vēl viens precīzs metiens Sāras Nērsas kontā.
Kanādietes līdz otrā perioda vidum bija panākušas 3:0 un uzvaru spēja nosargāt. ASV komanda cerības deva Hilarija Naita, kura 37.minūtē mazākumā vienus vārtus atguva. Amerikānietes sparīgi turpināja uzbrukt, tomēr vēl vienus vārtus izdevās atspēlēt vien 12,5 sekundes pirms finālsvilpes, kad precīzs metiens vairākumā padevās Amandai Kesselai. Kanādas hokejistes olimpiskajās spēlēs triumfēja piekto reizi, atgūstot iepriekšējā Olimpiādē zaudēto čempioņu titulu. ASV hokejistes olimpiskajās spēlēs triumfējušas divreiz.
Līdz šim olimpiskajās spēlēs sieviešu hokeja turnīrā, kas notiek kopš 1998.gada, tikai vienu reizi finālā nav spēlējušas abas šīs komandas. 2006.gadā turīnā finālā spēja iekļūt zviedrietes. Kā jau ziņots, bronzas godalgas izcīnīja somietes, kas cīņā par trešo vietu ar 4:0 pieveica Šveices hokejistes. 2018.gada olimpiskajās spēlēs sieviešu hokeja turnīrā triumfēja ASV, sudrabs tika Kanādai, bet bronzas godalgas izcīnīja somietes.
Kalnu slēpošana
Šveices kalnu slēpotāja Mišele Gisina ceturtdien Pekinas olimpiskajās spēlēs izcīnīja uzvaru Alpu kombinācijas sacensībās. Gisina, kura pagājušajā nedēļā izcīnīja olimpisko bronzas medaļu supergiganta sacensībās, nobraucienu veica vien ar 12.labāko laiku, taču bija pirmā slalomā, kas deva karjeras pirmo zelta medaļu olimpiskajās spēlēs.
Sudraba godalgu izcīnīja uzvarētājas tautiete Vendija Holdenere, kura pēc nobrauciena bija 11.pozīcijā, bet summā Gisinai zaudēja 1,05 sekundes. Savukārt bronzas medaļā tika itālietes Federikai Brinjonei, kura nobraucienā bija astotā, slalomā ceturtā, bet summā ierindojās trešajā pozīcijā, līderei zaudējot 1,85 sekundes. Tūdaļ aiz goda pjedestāla palika čehiete Estere Ledecka, bet Pasaules kausa līdere amerikāniete Mikaēla Šifrina izstājās arī kombinācijā un šajā Olimpiādē palika bez medaļām.
Kērlings, vīrieši
Ar uzvarām Pekinas olimpisko spēļu vīriešu komandu apakšgrupas sacensības ceturtdien noslēdza līderi Lielbritānijas kērlingisti. Pēdējās kārtas mačā Lielbritānija ar 5:2 pieveica Kanādas komandu, bet ASV ar 7:5 uzvarēja Dāniju. PIe panākumiem pēdējā kārtā tika arī Šveice, kas ar 10:8 uzvarēja zviedrus, un norvēģi, kuri ar 9:4 pārspēja Itālijas kērlingistus.
Jau pirms pēdējās kārtas vietu pusfinālā, kas notiks šodien, nodrošinājuši bija LIelbritānijas, Kanādas, Zviedrijas un ASV kērlingisti. Pekinas olimpisko spēļu vīriešu kērlinga komandu apakšgrupas turnīru kā līderi ar astoņām uzvarām deviņās spēlēs noslēdza Lielbritānija. Zviedrija ar septiņām uzvarām ieņēma otro vietu, trešajā vietā ar piecām uzvarām un četriem ierindojās Kanāda, bet ceturto pozīciju ar tādu pašu bilanci ieņēma ASV.
Piektajā vietā ar četrām uzvarām un pieciem ierindojās, kamēr tālāk ar tādu pašu uzvaru skaitu ierindojās Norvēģija, Šveice un Krievijas Olimpiskās komitejas (ROC) vienības. Itālija ar trim uzvarām ierindojās devītajā vietā,m bet turnīra tabulu noslēdza Dānija, kura deviņās spēlēs tika pie viena panākuma. Kērlinga sacensībās olimpiskajās spēlēs desmit komandas sacenšas pēc apļa turnīra principa. Pirmo četru vietu ieguvējas komandas turpina sacensības pusfinālā. Pusfināla spēļu zaudētājas tiksies cīņā par bronzas medaļu, bet uzvarētājas – cīnīsies par olimpiskā čempiona titulu.
Turpinājumā Zviedrijas un Lielbritānijas kērlingisti izcīnīja uzvaras pusfināla spēlēs un spēkosies par zelta godalgām. Zviedrija ar 5:3 uzveica Kanādu, uzvarot kanādiešus jau otro reizi Pekinas olimpiskajās spēlēs. Grupu turnīra mačā pārāki bija zviedri, gūstot panākumu ar 7:4. Tikmēr otrā pusfināla mačā Lielbritānija ar 8:4 pārspēja ASV. Pirmajā savstarpējā mačā uzvaru guva ASV kērlingisti, kuri uzvarēja ar 9:7.
Pekinas olimpisko spēļu sacensības kērlingā vīriešu komandām noslēgsies ar cīņu par zelta medaļu 19.februārī. Olimpisko spēļu vīriešu kērlinga komandu apakšgrupas turnīru kā līderi ar astoņām uzvarām deviņās spēlēs noslēdza Lielbritānija. Zviedrija ar septiņām uzvarām ieņēma otro vietu, trešajā vietā ar piecām uzvarām un četriem ierindojās Kanāda, bet ceturto pozīciju ar tādu pašu bilanci ieņēma ASV.
Kērlings, sievietes
Par pēdējām divām Pekinas olimpisko spēļu pusfinālistēm sieviešu komandu sacensībās kērlingā ceturtdien kļuva Japānas un Lielbritānijas pārstāves. Pēdējās kārtas spēlēs Japāna ar 4:8 zaudēja Šveicei, Lielbritānija ar 9:4 uzvarēja Krievijas Olimpiskās komitejas (ROC) komandu, Kanāda ar 10:4 droši pieveica dānietes, bet Zviedrijas vienība ar 8:4 pārspēja dienvidkorejietes.
Jau iepriekš vietu pusfinālā sev bija nodrošinājušas Šveices un Zviedrijas komandas, kuras pirms pēdējās kārtas mačiem nevarēja atstāt labāko četrinieku. Šveicietes ar astoņiem panākumiem apakšgrupā ieņēma pirmo vietu, bet Zviedrijas komandai septiņas uzvaras deviņās spēlēs un otrā pozīcija. Pēc pēdējās kārtas Japānas, Lielbritānijas un Kanādas komandām bija vienāds uzvaru skaits – pieci panākumi deviņos mačos un pa vienai uzvarai savstarpējās spēlēs. Lai noteiktu divas no trim komandām, kas kvalificēsies pusfinālam tika ņemts vērā pēdējo akmeņu (LSD) rezultāts, kur labākās izrādījās Lielbritānijas un Japānas pārstāves.
Lielbritānijas sportistes ar vidēji 35,27 centimetru rezultātu ierindojās trešajā vietā, japānietes ar 36,00 centimetriem ieņēma ceturto pozīciju, bet ārpus pusfināla piektajā vietā ar vidēji 45,44 centimetriem no mērķa finišēja kanādietes. Sestajā vietā ar četrām uzvarām deviņās spēlēs ierindojās ASV kērlingistes, tālāk ar tādu pat bilanci septītās finišēja mājinieces ķīnietes, bet astotās – Dienvidkorejas sportistes. Devītajā vietā Olimpiādi ar divām uzvarām noslēdza Dānija, bet desmitajā vietā palika ROC komanda, kas deviņās spēlēs tika pie vienas uzvaras.
Kērlinga sacensībās olimpiskajās spēlēs desmit komandas sacenšas pēc apļa turnīra principa. Pirmo četru vietu ieguvējas komandas turpina sacensības pusfinālā. Pusfināla spēļu zaudētājas tiksies cīņā par bronzas medaļu, bet uzvarētājas – cīnīsies par olimpiskā čempiona titulu. Pusfinālā Šveices kērlingistes tiksies ar japānietēm, bet Zviedrijas komanda spēlēs ar LIelbritāniju.
Pusfināls tiks aizvadītas 18.februārī, cīņā par bronzu – 19.februārī, bet olimpiskās čempiones kērlingā sieviešu komandām tiks noskaidrotas 20.februārī. 2018.gada Phjončhanas olimpiskajās spēlēs par zelta medaļas sieviešu kērlinga sacensībās izcīnīja Zviedrijas komanda, sudrabs tika Dienvidkorejas vienībai, bet pie bronzas tika Japānas izlase.
Frīstails
Par Pekinas olimpisko čempioni frīstaila slēpošanas krosa disciplīnā ceturtdien kļuva zviedriete Sandra Neslunde, tiekot pie savas pirmās olimpiskās godalgas. Finālā zviedriete, kura 2014.gada Soču olimpiādē ierindojās desmitajā vietā, bet pirms četriem gadiem Phjončanā palika ceturtā, jau no pirmajiem metriem trasē izvirzījās vadībā un līderes pozīciju neatdeva.
Sudraba godalgu izcīnīja kanādiete Marjelle Tompsone, bet bronza tika Vācijas slēpotājai Danielai Maijerei. Kā trešā finišu sasniedza iepriekšējās olimpiādes bronzas medaļas ieguvēja Fanija Smita no Šveices, tomēr viņa saņēma diskvalifikāciju par pretinieces traucēšanu distancē. 2018.gada Phjončanas olimpiskajās spēlēs šajā slēpošanas veidā triumfēja kanādiete Kelsija Servā, sudrabs tika viņas tautietes Britanijai Felanai, bet bronza – Smitai.
Ātrslidošana
Par Pekinas olimpisko spēļu čempioni 1000 metru distancē ceturtdien kļuva Japānas ātrslidotāja Miho Takagi, tiekot pie savas ceturtās godalgas šajā Olimpiādē. Takagi distanci veica vienā minūtē un 13,19 sekundēs, sasniedzot arī jaunu olimpisko rekordu. Sudraba godalgu izcīnīja Juta Lērdama no Nīderlandes, kura no uzvarētājas atpalika 0,64 sekundes, bet pie bronzas tika pasaules rekordiste un pasaules čempione šajā distancē Britanija Bouva no ASV, kura finišā bija par 1,42 sekundēm lēnāka.
Takagi šajās olimpiskajās spēlēs tika pie sudraba 500 un 1500 metru distancēs, kā arī komandu iedzīšanas sacensībās. Pirms četriem gadiem Phjončhanas olimpisko spēļu 1000 metru distancē uzvarēja Nīderlandes ātrslidotāja Jorīna ter Morsa, sudrabs tika Nao Kodairai no Japānas, bet Takagi ieguva bronzas godalgu.
Ziemeļu divcīņa
Norvēģijas ziemeļu divcīņas komanda ceturtdien Pekinas olimpiskajās spēlēs triumfēja komandu sacensībās. Norvēģi Espens Bjērnstads, Espens Annešens, Jenss Luross Oftebrū un Jorgens Grābaks pēc lēcieniem no tramplīna bija otrajā pozīcijā ar astoņu sekunžu deficītu pret Austrijas komandu, taču distanču slēpošanā par 54,9 sekundēm uzvarēja Vācijas komandu.
Tikmēr pie bronzas godalgām tika Japānas sportisti, kuri finišā piekāpās 55,2 sekundes norvēģiem. Japāņi pēc tramplīnlēkšanas ieņēma ceturto vietu un distanču slēpošanu sāka ar 12 sekunžu deficītu. Pēc tramplīnlēkšanas vadībā ar 475,4 punktiem bija austrieši, taču pēc distanču slēpošanas Austrijas komanda ieņēma vien ceturto vietu, atpaliekot no goda pjedestāla 4,4 sekundes. Phjončhanas olimpiskajās spēlēs pārliecinošu uzvaru svinēja Vācijas divcīņnieki, kuri bija labākie gan tramplīnlēkšanā, gan distanču slēpošanā. Otrie bija norvēģi, bet trešo vietu ieņēma Austrijas vienība.
Daiļslidošana
Krievijas Olimpiskās komitejas (ROC) daiļslidotājas Anna Ščerbakova un Aleksandra Trusova ceturtdien Pekinas olimpisko spēļu daiļslidošanas sacensībās sievietēm izcīnīja attiecīgi pirmo un otro vietu, kamēr Kamila Vaļijeva ieņēma vien ceturto pozīciju.
Pasaules čempione Ščerbakova, kura pēc īsās programmas ieņēma otro vietu ar 80,2 punktiem, teicami izpildīja izvēles programmu, nopelnot 175,7 punktus un summā sakrājot 255,95 punktus. Pie sudraba godalgas tikusī Trusova izpildīja sarežģītu programmu un tika novērtēta ar 177,13 punktiem, taču pēc īsās programmas viņa bija vien ceturtajā vietā ar 74,6 punktiem. Savukārt bronzu ieguva japāniete Kaori Sakamoto, kura uzrādīja trešo labāko rezultātu gan īsajā, gan izvēles programmā un kopā sakrāja 233,13 punktus.
Tikmēr Vaļijeva, kurai decembrī bijušas pozitīvas dopinga analīzes, pēc Pekinas olimpisko spēļu īsās programmas bija līdere, taču vairāki kritieni izvēles programmā lika viņai noslīdēt uz ceturto vietu, noslēdzot sacensības ar 224,09 punktiem. Jau vēstīts, ka Sporta Arbitrāžas tiesas (CAS) pirmdien nolēma, ka Vaļijeva var turpināt dalību Pekinas olimpiskajās spēlēs, lēmumu pamatojot ar “īpašiem apstākļiem”, tostarp ņemts vērā, ka ROC sportiste ir “aizstāvāmā persona” – proti, nepilngadīga.
ROC sportiste bija viena no galvenajām favorītēm uz uzvaru sieviešu konkurencē, tomēr apsūdzības dopinga lietošanā nav atceltas un iespējamais sods var tikt piemērots vēlāk. Pati sportiste skaidrojusi, ka Pasaules antidopinga aģentūras (WADA) aizliegtā viela viņas ķermenī nonākusi, kad viņa netīšām padzērusies no tās pašas glāzes, kurā bijuši vectēva sirds medikamenti. Trimetazidīns ir vielmaiņas līdzeklis, kas paredzēts stenokardijas un reiboņu ārstēšanai. WADA to iekļāvusi aizliegto līdzekļu sarakstā, jo tas var palielināt asinsrites efektivitāti un vairot izturību.
Vaļijeva ar ROC komandu, kurā startēja dueti Anastasija Mišarina/Aleksandrs Gaļļamovs un Viktorija Siņicina/Ņikita Kacalapovs, kā arī Marks Kondratjuks, 7.februārī izcīnīja zelta medaļu Pekinas olimpisko spēļu daiļslidošanas sacensībās komandām.
Tomēr sākotnēji paredzētā apbalvošanas ceremonija tā arī nav notikusi. Krievijas sportisti olimpiskajās spēlēs nestartē ar savu karogu un himnu, bet gan kā ROC pārstāvji. Tāds aizliegums Krievijai noteikts saistībā ar agrākiem dopinga noteikumu pārkāpumiem un manipulācijām ar analīzēm.