Lorēna Džeksone | Foto: FIBA
Basketbols, sievietes
Nigērijas sieviešu basketbola izlase pirmdien Lillē Parīzes olimpisko spēļu mačā pārspēja Austrāliju, kuras basketboliste Lorēna Džeksone kļuva par visu laiku vecāko Olimpiādes turnīru dalībnieci. Nigērijas basketbolistes B apakšgrupas mačā uzvarēja ar rezultātu 75:62 (18:17, 23:11, 10:19, 24:15).
Nigērietēm Ezine Kalu guva 19 punktus, izcīnīja piecas atlēkušās bumbas un atdeva piecas rezultatīvas piespēles, Promisa Amukamara šajos rādītājos iekrāja 14+6+9, kā arī pārķēra četras bumbas, Amijai Okonkvo bija 13 punkti, bet Murdžanatu Musai – 11 punkti un septiņas atlēkušās bumbas.
Džeksone pirmdien 43 gadu un 79 dienu vecumā kļuva par vecāko basketbolisti, kas piedalījusies olimpisko spēļu turnīrā. Viņa nepilnās 13 minūtēs guva sešus punktus.
Stefa Talbota izcēlās ar 12 bumbām zem groziem un desmit rezultatīvām piespēlēm, taču no spēles realizēja tikai vienu no desmit metieniem. Alanai Smitai bija 15 punkti un septiņas atlēkušās bumbas, Semi Vitkombai – 13 punkti, bet Džeidai Melburnai – 11 punkti. Šajā apakšgrupā cīnīsies arī Francija un Kanāda.
12 komandas ir sadalītas trīs grupās. Pirmo divu vietu ieguvējas grupās, kā arī divas no trim labākajām trešo vietu ieguvējām iekļūst ceturtdaļfinālā, sacensības turpinot pēc olimpiskās sistēmas, kā arī aizvadot spēli par trešo vietu.
Olimpiskās spēles Francijas galvaspilsētā norisināsies līdz 11.augustam, turklāt ne tikai Francijas galvaspilsētā, bet arī 16 citās vietās, ieskaitot Francijas aizjūras teritoriju Franču Polinēziju. Spēļu programmā ir iekļauti 32 sporta veidi, un tiks sadalīti 329 medaļu komplekti.
Šaušana
Dienvidkorejas šāvēja Bana Hjodžina un ķīnietis Šens Lihao pirmdien Šatorū kļuva par Parīzes olimpisko spēļu čempioniem šaušanā desmit metru distancē ar pneimatisko šauteni.
Čempione sievietēm tika noskaidrota vien pāršaudē, kurā 16 gadus vecā Hjodžina tikai par 0,1 punktu pārspēja gadu vecāko ķīnieti Huanu Jutinu. Ar 251,8 punktu abas atkārtoja olimpisko spēļu rekordu.
Toties ķīnieši pie titula tika vīriešu sacensībās, kurās Šens sacensības noslēdza ar jaunu olimpisko rekordu – 252,2 punktiem. Par 0,8 punktiem mazāk bija zviedram Viktoram Lindgrēnam, bet trešais bija horvāts Mirans Marčičs.
Sinhronā daiļlēkšana
Ķīnas daiļlēcēji Liaņs Dzjuņdzje un Jans Hao pirmdien Parīzes olimpiskajās spēlēs uzvarēja sacensībās sinhronajā daiļlēkšanā no desmit metru torņa. Ķīnas pāris finālsacensībās sešos lēcienos tika pie 490,35 punktiem.
Sudraba godalgas ar 463,44 punktiem izcīnīja Lielbritānijas duets Tomass Deilijs un Noa Viljamss, bet uz goda pjedestāla trešā pakāpiena kāpa kanādieši Railens Vaiens un Neitans Sombors-Marejs. Deilijam neizdevās kļūt par divkārtējo olimpisko čempionu šajā disciplīnā, iepriekšējā Olimpiādē pirms trim gadiem Tokijā triumfējot pārī ar Metjū Lī.
Ķīnas komandai Parīzē šī ir jau ceturtā zelta godalga, iepriekš tiekot pie augstākā kaluma medaļām arī sieviešu sinhronajā daiļlēkšanā no trīs metru tramplīna, jaukto komandu sacensībās šaušanā ar pneimatisko šauteni desmit metru distancē un šaušanā desmit metru distancē ar pneimatisko pistoli vīriešu konkurencē.
Pludmales volejbols
Latviešu izcelsmes ASV sportists Čeiss Badingers pirmdien pārī ar Mailsu Evansu svinēja uzvaru pirmajā Parīzes olimpisko spēļu pludmales volejbola turnīra spēlē.
Badingers/Evanss, kuri Parīzē ir izsēti ar 19.numuru, pirmajā F grupas mačā ar 2-0 (21:14, 21:11) sagrāva mājiniekus Arno Gotjē-Ra un Jusefu Krū (6.). Bijušajam Nacionālās basketbola asociācijas spēlētājam 36 gadus vecajam Badingeram un 34 gadus vecajam Evansam tās ir pirmās olimpiskās spēles.
Badingers pludmales volejbolam pastiprināti pievērsās 2017.gadā, kad noslēdza profesionālā basketbolista karjeru, kuras laikā septiņas sezonas pavadīja NBA. Otrā grupas spēlē nīderlandieši Stefans Bormanss un Joriks de Grots (7.) ar 2-0 (21:15, 21:15) pieveica spāņus Adrianu Gaviru un Pavlo Erreru (18.).
Loka šaušana
Dienvidkorejas vīriešu loka šaušanas izlase pirmdien izcīnīja uzvaru Parīzes olimpisko spēļu komandu sacensībās. Dienvidkorejas loka šāvēji olimpiskajās spēlēs komandu sacensībās uzvarēja trešo reizi pēc kārtas un sesto kopumā, šoreiz finālā ar 5-1 pārspējot mājiniekus francūžus.
Par čempioniem kļuva Kims Udžins, kurš triumfēja komandu sacensībāš arī Riodežaneiro un Tokijas olimpiskajās spēlēs, Kims Džedoks, kam tas bija otrais tituls pēc kārtas, un Lī Usoks. Cīņā par bronzas medaļām Turcijas loka šāvēji ar 6-2 pārspēja Ķīnas izlasi.
Skeitbords
Japānas sportists Juto Horigome pirmdien Parīzē triumfēja olimpisko spēļu sacensībās skeitbordā “Street” disciplīnā, nosargājot savu pirms trim gadiem izcīnīto titulu. 25 gadus vecais japānis pagaidām ir vienīgais olimpiskais čempions šajā disciplīnā, skeitbordam debitējot Olimpiādē 2021.gadā Tokijā.
Finālsacensībās Horigome tika pie 281,14 punktiem, tikai par 0,10 punktiem pārspējot sudraba godalgu izcīnījušo amerikāni Džageru Ītonu, kurš iepriekšējās olimpiskajās spēlēs ieguva trešo vietu. Bronzas medaļu ar 279,38 punktiem izcīnīja vēl viens ASV skeitbordists Naidža Hjūstons.
Džudo
Kanādas sportiste Krista Deguči svara kategorijā līdz 57 kilogramiem un Azerbaidžānas džudists Hidajats Heidarovs svara kategorijā līdz 73 kilogramiem pirmdien kļuva par Parīzes olimpisko spēļu čempioniem. Finālā divkārtējā pasaules čempione Deguči šā gada pasaules čempionāta uzvarētāju dienvidkorejieti Mimi Ho pieveica ar “ippon”, pretiniecei nopelnot trešo brīdinājumu.
Cīņās par bronzas medaļām japāniete Haruka Funakubo pieveica brazīlieti Rafaelu Silvu un mājiniece Sara Sizika – Gruzijas sportisti Eteri Liparteliani.
Finālā pašreizējais pasaules un Eiropas čempions Heidarovs uzvaru ar “ippon” cīņā ar mājinieku Žoanu Benžamēnu Gabu svinēja pēc uz tatami pavadītām deviņām minūtēm un 24 sekundēm. Cīņās par bronzas medaļām Moldovas džudists Adils Osmanovs pārspēja itāli Manuelu Lombardo un 2017.gada pasaules čempions japānis Soiči Hašimoto – Kosovas sportistu Akilu Gjakovu.
Kanoe
Par Parīzes olimpisko spēļu čempionu kanoe airēšanas slalomā pirmdien kļuva mājinieks Nikolā Žestāns. Finālā francūža rezultāts bija 91,36 sekundes.
Pie sudraba godalgas tika Adams Burdžess no Lielbritānijas, kurš čempionam zaudēja 5,48 sekundes, bet pie bronzas tika slovāks Matejs Benušs, kurš atpalika vēl par 0,19 sekundēm.
Regbijs-7
Francijas, Austrālijas un Jaunzēlandes komandas pirmdien ieņēma pirmo vietu Parīzes olimpisko spēļu sieviešu regbija-7 turnīra grupās. A grupā uzvarēja olimpiskās čempiones jaunzēlandietes, kuras pēdējā grupas spēlē pirmdien ar 38:7 (21:0) apspēlēja Fidži un sakrāja deviņus punktus. Otrās ar septiņiem punktiem bija Kanādietes, kuras ar 26:17 (14:7) pieveica Ķīnu, kas ar pieciem punktiem bija trešā, Fidži ar trim punktiem finišējot pēdējā vietā.
B grupā Austrālija ar 19:14 (12:7) pieveica Īriju un sakrāja deviņus punktus. Otrā ar septiņiem punktiem bija Lielbritānija, kas ar 26:17 (7:12) pieveica DĀR regbistes, kuras ar trim punktiem finišēja pēdējās, trešo vietu ar pieciem punktiem ieņemot Īrijai.
C grupā olimpiskā vicečempione Francija ar 31:14 (10:7) pārspēja ASV, komandām sakrājot attiecīgi deviņus un septiņus punktus. Cīņā par trešo vietu grupā Japāna ar 39:12 (24:5) apspēlēja Brazīliju.
Ceturtdaļfināli notiks jau pirmdien. Jaunzēlande tiksies ar Ķīnu, Lielbritānija – ar ASV, Francija – ar Kanādu un Austrālija – ar Īriju. Olimpiskajā turnīrā piedalās 12 izlases, kas bija sadalītas trīs apakšgrupās. Izslēgšanas spēļu turnīrā iekļuva katras apakšgrupas divas labākās komandas un divas labākās trešo vietu ieguvējas.
Jau ziņots, ka vīriešu turnīra finālā Francija ar 28:7 pārspēja līdzšinējos čempionus Fidži regbistus, bet cīņā par trešo vietu DĀR regbisti ar 26:19 pieveica Austrāliju. Regbijs-7 olimpisko spēļu programmā ir iekļauts tikai kopš 2016.gada Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm. Gan Riodežaneiro, gan Tokijas olimpiskajās spēlēs par čempioniem kļuva Fidži regbisti.
Vingrošana
Japānas vingrotāji pirmdien svinēja uzvaru Parīzes olimpisko spēļu komandu sacensībās. Japānas vingrotāji Daiki Hašimoto, Kazuma Kaja, Šinnosuke Oka, Takāki Sugino un Vataru Tanigava sešos vingrojumos sakrāja 259,594 punktus, astoto reizi uzvarot šajā disciplīnā.
Par 0,532 punktiem atpalika ķīnieši, kurus iegāza vājais sniegums līdztekās, un par 1,801 punktu – amerikāņi. Lielbritānija, kura ar 255,527 punktiem finišēja ceturtā, pēc pirmā vingrojuma izvirzījās vadībā, pateicoties trīskārtējā olimpiskās zelta medaļas ieguvēja Maksa Vitloka 15,266 punktiem vingrojumā uz zirga.
Pēc otrā veida vadību pārņēma ASV, kam 14,833 punktus atbalsta lēcienā nopelnīja Ašers Hons. Japāna tikmēr nolīdēja zemāk pēc Tokijas spēļu čempiona daudzcīņā un komandu sacensību sudraba medaļas ieguvēja Hašimoto paslīdēšanas vingrojumā uz zirga.
Pēc trim veidiem pirmā bija Ķīna, Liu Janam apļos sakrājot 15,500 punktus. Džans Bohens ar 15,100 punktiem līdztekās piektajā vingrojumā Ķīnas līderpozīcijas nostiprināja, bet komandas biedrs Džou Dzjindzjuaņs sakrāja pat 16,000 punktus.
Uzvaru ķīnieši pazaudēja līdztekās, Sjao Ruotenam piezemējoties uz ceļiem un Su Veidem divreiz krītot. Hašimoto izmantoja iespēju nodrošināt zelta medaļas.
Peldēšana
Kanādiete Samere Makintoša pirmdien Parīzes olimpiskajās spēlēs uzvarēja 400 metru kompleksajā peldējumā. Samere finālā distanci veica četrās minūtēs un 27,71 sekundē, izcīnot karjerā pirmo zelta medaļu olimpiskajās spēlēs. Jau ziņots, ka 400 metru brīvā stila peldējumā viņa finišēja otrā.
Sudraba un bronzas medaļas tika amerikānietēm Keitijai Graimsai un Emmai Vajentai, kuras uzvarētājai zaudēja attiecīgi 5,69 un 7,22 sekundes. Graimsai tā ir pirmā olimpiskā medaļa viņas karjerā, bet Vajenta šajā distancē pirms trim gadiem Tokijā bija otrā.
Rumānis Davids Popoviči pirmdien Parīzes olimpiskajās spēlēs uzvarēja 200 metrubrīvā stila peldējumā. Viņš savu pirmo olimpisko medaļu izcīnīja, finālā finišējot vienā minūtē un 447,72 sekundēs. Sudraba medaļu izcīnīja britu peldētājs Metjū Ričardss, kurš Tokijas spēlēs izcīnīja zelta medaļu 4×200 metru brīvā stila stafetē un uzvarētājam zaudēja tikai 0,02 sekundes, bet pie bronzas medaļas tika amerikānis Lūks Hobsons, Popoviči zaudējot septiņas sekundes simtdaļas.
Itālis Tomass Čekons pirmdien Parīzes olimpiskajās spēlēs uzvarēja 100 metru peldējumā uz muguras. Čekons savu pirmo olimpisko zelta medaļu izcīnīja, finālā finišējot tieši 52 sekundēs. Parīzes spēlēs viņa kontā jau ir viena bronzas medaļa, kas nopelnīta par dalību 4×100 metru brīvā stila stafetē, bet kopā viņam ir jau četras medaļas.
Sudraba medaļu izcīnīja ķīnietis Sjujs Dzjaju, uzvarētājam zaudējot 0,32 sekundes, bet bronzas medaļu – 2016.gada spēļu čempions un Tokijas spēļu trešās vietas ieguvējs šajā distancē amerikānis Raiens Mērfijs.
DĀR sportiste Tatjana Smita pirmdien Parīzes olimpiskajās spēlēs uzvarēja 100 metru brasa peldējumā. Smita, kura pirms trim gadiem Tokijā šajā distancē ieņēma otro vietu, bet uzvarēja divreiz garākā distancē, finišu sasniedza minūtē un 5,28 sekundēs.
Otro vietu ieņēma ķīniete Tana Cjaņtina, kura finišēja par 0,26 sekundēm vēlāk, bet trešā bija Īrijas sportiste Mona Makšerija, kura uzvarētājai zaudēja 0,31 sekundi, abām tiekot pie savas pirmās olimpiskās medaļas. Īrijai tā ir pirmā medaļa šajās olimpiskajās spēlēs.
Austrāliete Mollija O’Kalagana pirmdien izcīnīja savu otro zelta medaļu Parīzes olimpiskajās spēlēs, ar jaunu olimpisko rekordu uzvarot 200 metru brīvā stila peldējumā. O’Kalagana uzvarai Austrālijas komandas sastāvā 4×100 metru brīvā stila stafetē pievienoja uzvaru 200 metros, finišējot minūtē un 53,27 sekundēs. No viņas četrām zelta medaļām šī ir pirmā, kas nopelnīta individuālajās sacensībās.
Otro vietu ieņēma viņas komandas biedrene Ariārna Titmasa, zaudējot 0,54 sekundes, bet trešā bija Honkongas peldētāja Šivona Hogija, atpaliekot no O’Kalaganas 1,28 sekundes.
Paukošana
Olga Harlana pirmdien Parīzes olimpiskajās spēlēs paukošanā ar zobenu izcīnīja bronzas medaļu, kļūstot par pirmo Ukrainas sportisti, kura izcīnījusi medaļu šajās spēlēs. Cīņā par bronzas medaļu viņa ar 15:14 pieveica Dienvidkorejas paukotāju Sebinu Čoi.
Cīņas gaitā ukrainiete atspēlējās no 3:8 un 5:11 deficīta, ar septiņiem pēc kārtas gūtiem punktiem izvirzoties vadībā ar 12:11. Tā Ukrainas paukotājai ir jau piektā olimpiskā medaļa. Zelts un sudrabs ir izcīnīts komandu sacensībās, bet bronzas medaļu individuālajās sacensībās ukrainiete ieguva arī 2012. un 2016.gada spēlēs.
Pagājušā gada pasaules čempionātā Milānā Harlana tika diskvalificēta par to, ka pēc uzvaras pirmajā kārtā pār Krievijas paukotāju Annu Smirnovu, kura pasaules čempionātā sacentās kā neitrālā sportiste, atteicās paspiest roku pretiniecei.