Vācijas hokeja līgā (DEL) šosezon vismaz vienu spēli aizvadījuši vismaz 33 vārtsargi. Lielākā daļā no viņiem ir vietējie, bet deviņi ir no citām valstīm. Šajā raibā kompānijā par decembra labāko starp ripu ķērājiem tika atzīts latvietis Kristers Gudļevkis – lielisks sasniegums vārtsargam kurš, kā izskatās, dzīves ceturtajā gadu desmitā piedzīvo otro jaunību.
Aizkrauklē dzimušais Gudļevskis kādam varētu asociēties ar spilgtu debiju Nacionālajā hokeja līgā (NHL), kad viņš 2014. gada aprīlī uzvarētajā mačā pret Kolumbusas “Blue Jackets” atvairīja 36 metienus. Kāds cits šo vārtsargu atceras sakarā ar Rīgas “Dinamo”, no kura latvietis tika atlaists 2019./2020. gada sezonā vien pēc deviņām aizvadītajām spēlēm. Savas karjeras laikā Gudļevskim nācies piedzīvot vairākus smagus karjeras kritienus, kas viņu nesalauza, bet gluži pretēji – norūdīja.
Pāris gadus pēc “Dinamo” izveidošanas tobrīd 18 gadus vecais vārtsargs tika piesaistīts šī kluba sistēmai, trīs gadus nospēlējot HK “Rīga”, kur viņš bija pārliecinošs pirmais numurs. 49, 50, 56 ir viņa aizvadīto spēļu skaits pa sezonām. 2012./2013. gada sezonā vārtsargs piedzīvoja debiju arī KHL, kur nospēlēja divus mačus. Tas ir divreiz mazāk nekā tās pašas sezonas pasaules čempionātā.
Tā turnīra sākums izrādījās ne pārāk veiksmīgs komandai, kura pēc neveiksmēm pret spēcīgām Krievijas un ASV izlasēm zaudēja arī Austrijai ar 3:6. Tas lika treneriem meklēt variantus, kā izlabot situāciju, un par vienu no glābējiem kļuva tieši Gudļevskis – viņš laukumā nāca spēlē pret Slovākiju, atvairīja 24 metienus un nospēlēja pārliecinoši, Latvijai svinot pirmo uzvaru turnīrā. Savukārt Edgars Masaļskis, kurš turnīru sāka kā pamatvārtsargs, laukumā vairs nedevās.
Turpinājumā vārtos spēlēja tikai Gudļevskis, kurš demonstrēja pārliecinošu sniegumu, palīdzot komandai arī pieveikt Franciju un paņemt punktu pret Somiju. 92,5% atvairīto metienu un vidēji 2,22 ielaistie vārti ir ļoti labs rādītājs, kas ļāva viņam ielekt NHL drafta vilciena pēdējā vagonā – latvieti 2013. gadā draftēja Tampabejas “Lightning”, viņu izvēloties piektajā kārtā ar kopējo 124. numuru.
Gudļevskis kļuva par otro draftēto vārtsargu no Latvijas, kas, protams, piesaistīja papildus uzmanību un arī uzlika papildus cerības no hokeja cilvēkiem. Vairākas reizes ripu ķērājs tika izsaukts uz NHL, līdz beidzot saņēma iespēju, ko viņš arī lieliski izmantoja, liekot cilvēkiem cerēt uz vēl vienu mūsu vārtsargu pasaules spēcīgākajā līgā. 2014. gada aprīlis ir ierakstīs Latvijas hokeja vēstures grāmatā kā mēnesis, kad NHL debitēja vēl viens mūsu vārtsargs.
Bet būtu noziegums nepieminēt vēl vienu spēli, ar kuru latvietis “Lightning” trenerim par sevi atgādināja, iespējams, vairāk nekā ar pussezonu fārmklubā. Proti, Soču olimpisko spēļu hokeja turnīra ceturtdaļfināla spēle pret Kanādu (1:2), kura atmiņā palikusi ne tikai ar ļoti skaistu vārtu guvumu Laura Dārziņa izpildījumā, bet arī ar fantastisku Gudļevska sniegumu pret Kanādu, kuras rindās spēlēja visas zvaigznes. 55 no 57 atvairītiem metieniem un atkal tā sajūta, ka uzvara bija tik tuvu..
Latvietis nāca laukumā arī divos “play-off” mačos pret Monreālas “Canadiens”, pirmajā tiekot nomainītam pēc sešām minūtēm, laukumā dodoties mača izskaņā, rezultātam esot 1:3. Arī otrajā (un pēdējā) spēlē Stenlija kausā Gudļevskis vārtos nomainīja Andersu Lindbeku, “Lightning” piedzīvojot bezierunu zaudējumu sērijā ar 0:4. Tomēr ar savu sniegumu viņš izpelnījās uzmanību no tā laika hokeja televīzijas zvaigznes Dona Čerija, kurš slavēja latvieti, kas ir īpaši vērtīgi – kanādiešu eksperts parasti bija skops uz komplimentiem.
Stenlija kausā Gudļevskis savā karjerā vairs nekad nespēlēja, savukārt līdz nākamajam mačam bija jāgaida gandrīz pusotrs gads – 2014./2015. gada sezonu viņš pavadīja tikai AHL, būdams Sirakjūzas “Crunch” pamatvārtsargs ar labu statistiku, kura gan “play-off” turnīrā kļuva ievērojami sliktāka – 83,3% atvairīto metienu un vidēji 4,96 ielaistie vārti nav tas, ko sagaida no pirmā numura.
2015. gada oktobrī nāca otrā NHL iespēja, kad Gudļevskim bija jādodas palīgā “Lightning”. Spēlē pret Čikāgas “Blachawks” latvietis bija uzdevumu augstumos, atvairot 31 no 32 metieniem. Pretinieku komandai diemžēl ar to pietika uzvarai, par latvieša “ļauno ģēniju” kļūstot Čikāgas vienības leģendai Džonatanam Teivzam. Trešo, un pēdējo reizi viņš NHL nospēlēja 2016. gada decembrī, no līgas atvadoties ar trīs seiviem 11,5 minūšu laikā, mačā pret Vašingtonas “Capitals” nomainot neveiksmīgi spēlējošo Andreju Vasiļevski.
Diemžēl ar laiku arī viņa AHL karjera gāja uz leju, latvietim 2016./2017. gada sezonas “play-off” turnīrā zaudējot pamatvārtsarga vietu. Tad sekoja aizmainīšana uz Ņujorkas “Islanders”, vēl viena ne pārāk veiksmīga sezona AHL un, nesagaidot lielāku uzmanību no pasaules vadošās līgas klubiem, latvietis bija spiests atgriezties Eiropā, kur pievienojās Rīgas “Dinamo”.
“Strādāju, bet kaut kā nespēju atlauzt to AHL. Tā noteikti bija psiholoģiskā problēma. Tagad, skatoties atpakaļ, man arī liekas, ka nekad nejutos Amerikā kā mājās, varbūt tas mazliet ietekmēja. Atceros – tiklīdz sezona beidzās, man nākamajā dienā vajadzēja biļeti uz mājām,” par savu pieredzi Amerikas hokeja “džungļos” stāsta vārtsargs.
Ja 2018./2019. gada sezonā Gudļevskis demonstrēja labus rādītājus, tad nākamajā sezonā kaut kas mainījās. Par haosu tās sezonas laikā liecina tas vien, ka “Dinamo” vārtos stājās seši vārtsargi. Lai vai kā, bet pēc neveiksmīga sezonas sākuma Kristeram pateica uzredzēšanos, un viņš pirmo reizi savā karjerā sezonas laikā palika bez kluba.
“Visos posteņos kaut kas nebija labi. Uzbrucēji nemeta golus, aizsargi arī varēja nospēlēt labāk, es arī nenoķēru,” sarunā ar “Sporta studiju” savu atlaišanu no Rīgas kluba komentēja vārtsargs. “Visvairāk man pietrūkst tās sajūtas, ka esi solī no NHL, katra diena var būt tā diena, kad mani izsauks. Laba sajūta un laba motivācija,” atceras latvietis.
Pēc aiziešanas no “Dinamo” Gudļevskis sezonu noslēdza “Fischtown Pinguins”, kurā viņš atgriezīsies pēc četriem gadiem. Tad bija Austrija, Slovākija, kuras līgu Latvijas izlases kapteinis Kaspars Daugaviņš raksturoja kā ne to labāko vietu, kur spēlēt hokejistu līmeņa un haotiskā hokeja dēļ. 2021./2022. gada sezonu vārtsargs noslēdza Zviedrijas līgas (SHL) komandā “Brynas”, bet nākamajā sezonā viņš pievienojās Zviedrijas pēc spēka otrās līgas (“Allsvenskan”) vienībai “MoDo”, kas dažiem šķita kā pirmais trauksmes zvaniņš par to, ka kādreiz par ļoti perspektīvu uzskatītā vārtsarga karjera tuvojas norietam. Tomēr cilvēki joprojām nenovērtē šo līgu, kura, par spīti tam, ka tā ir Zviedrijas otrā līga, tāpat uzskatāma par vienu no spēcīgākajām Eiropā.
Tomēr viss notika gluži pretēji – komanda un pats Gudļevskis spēlēja pārliecinoši, vārtsargam iegūstot vietējo līdzjutēju mīlestību. Latvietis atjaunoja kluba rekordu pēc vārtsarga uzvarēto spēļu sērijas, virsraksti no sērijas “Fantastiskais Gudļevskis atnes komandai kārtējo uzvaru” vairs nevienu nepārsteidza, kas vainagojās ar izcīnīto titulu, pašam latvietim finālsērijas izšķirošajā spēlē savus vārtus nosargājot neskartus.
“Nezinu, skatīsimies. Bet es ļoti ceru, ka varēšu palikt,” par savu nākotni klubā uzreiz pēc sezonas izteicās Gudļevskis. “Ir plāns to apspriest ar klubu. Bet skatīsimies, kas būs tālāk un kur es nonākšu. Vispirms mēs svinēsim.”
Lai arī latvieša loma kluba sasniegtajā pasākumā tiešām bija liela, “MoDo” izdomāja savu nākotni ar latvieti nesaistīt. Vēl viens ne pārāk patīkams notikums vārtsarga karjerā, kurš gan ilgi “bezdarbniekos” nesēdēja, un jau pēc nedēļas pievienojās pingvīniem no Vācijas līgas, kur par vārtsargu treneri strādā Edgars Lūsiņš.
På tisdagen blev det klart att Kristers Gudlevskis inte blir kvar i MoDo Hockey. Vi vill rikta ett stort tack till burväktaren för hans insatser under säsongen 22/23.
Letten blir för alltid ihågkommen som en av grundpelarna i laget som nådde SHL.
“Kristers ir tāds vārtsargs, kurš krīt un ceļas, viņš nekad nepadosies, tas ir pirmais, kas man nāk prātā,” par Gudļevski izteicās Lūsiņš, un, vērojot ripu ķērāja karjeru, šim izteicienam ir grūti nepiekrist, jo tas ļoti labi parāda to, cik mentāli spēcīgs ir Gudļevskis. Kurš, atšķirībā no dažiem citiem, nevienā brīdī nepauda savu neapmierinātību ar trešā vārtsarga lomu bronzas izlasē, lai gan 31 vecajam vārtsargam noteikti ir interesantākas lietas, ar ko nodarboties pēc sezonas, nekā sēdēt tribīnēs izlašu spēļu laikā.
Jau pirmā pārbaudes spēlē “Fischtown Pinguins” latvietim sanāca ļoti veiksmīga, jo viņa sargātajos vārtos neielidoja neviena ripa. Gudļevskis sezonas pirmajā pusē spēlējis ļoti pārliecinoši, izpelnoties ne tikai “skaļos” virsrakstus Latvijas medijos, bet arī, piemēram, vietu nedēļas skaistāko momentu topā.
“Pagaidām viss ir kārtībā un nav, par ko sūdzēties. Jūtos labi, un arī komanda rāda labu sniegumu. Esmu palicis ne tikai vecāks, bet arī nobriedušāks, un tas ļauj spēlēt stabilāk. Arī komanda spēlē stabili, un tas ļoti palīdz,” uzsver vārtsargs, komentējot savu sniegumu šosezon.
Gudļevska pārstāvētā komanda pašlaik ir DEL līdere, 36 spēlēs izcīnītas 26 uzvaras, no kurām 24 (!) – ar latvieti vārtos. Ripu ķērājs līdz šim brīdim 33 mačos apturējis 91,8% metienu un vidēji ielaidis 1,95 ripas, aizvadot arī divus sausos mačus. Dominējošs decembris ļāva viņam saņemt mēneša labākā spēlētāja balvu. Cerams, ka sezonas beigās karjeras laikā amerikāņu kalniņus piedzīvojušo vārtsargu varēsim apsveikt ar citu, krietni vērtīgāku balvu – Vācijas čempiontitulu.