Pietiek atrunas, sāc dzīvot veselīgi jau šodien!

15/02/2015 21:59
Nokopēts

Vai ir iespēja pārvarēt ikdienas nogurumu, garastāvokļa svārstības, sliktos ieradumus un iedzimtās slimības mainot dzīves veidu un padarot to veselīgāku? Atbildes meklējiet šajā rakstā. Ceram iedvesmot Jūs uz labām pārmaiņām.

Rakstu sagatavoja: Elizabete Zandberga (attēlā), Fitnesa trenere (Veselības Fabrika), apguvusi sporta zinātni un pedagoģiju LSPA.

Visi sapņo neslimot, dzīvot ilgi un bezrūpīgi. Tas būtu ideālā, ja vien cilvēki paši neietekmētu savu dzīvi piekopjot visādus neveselīgus ieradumus, kuri dzīves garumā rodas. Citi to dara apzināti, citi ne tik ļoti, citi aiz muļķības un nevērības pret sevi. Ar nožēlu ir jāsaka, ka mūsu valstī sirds-asinsvadu un onkoloģisko saslimšanu skaits ir ļoti liels. Un liela daļa šādā situācijā meklē iemeslu iedzimtībā, bet, jāsaka, ka vaina tomēr būs dzīves veidā. Jāpiebilst, ka dzīves garumā mēs esam spējīgi izmainīt savu DNS* uz labo pusi.

Jā, protams, mēs piedzimstam ar noteiktu ģenētiku, bet dzīves laikā, atkarībā no tā kāds dzīves veids indivīdam ir, mainās arī viņa ģenētika, un saviem bērniem viņš to nodos jau izmainītā veidā. Uz labo, vai uz slikto pusi, tas ir atkarīgs no tā kā indivīds dzīvojis. Arī vārdu salikums veselīgs dzīves veids katra uztverē ir savādāks. Kāds ir svaigēdājs un domā, ka dzīvo veselīgi, kāds vienkārši nedzer un nesmēķē un domā, ka dzīvo veselīgi. Kas tad īsti slēpjas aiz tās veselīgās dzīvošanas?

Regulāri tiek veikti dažādi pētījumi un aptaujas par un ap veselību. Arī par dzīves veidu un tā kvalitāti. Es dažus no tiem papētīju, un rezumēju to, ka cilvēki savā zemajā dzīves kvalitātē un veselības problēmās, galvenokārt, vaino pārtikas produktu kvalitāti, ekoloģiju, iedzimtību, vecumu, klimatu, medikamentus, un tikai pēc tam savus kaitīgos ieradumus un nepietiekamu fizisko slodzi. Tas nozīmē, ka cilvēki var atrast iemeslus visur citur, bet ne sevī. Patiesībā, saraksts būtu jāpārraksta otrādāk, jo tieši mazkustīgs dzīves veids un neveselīgās baudas ir mūsu ienaidnieki. Tāpēc, lai tā nebūtu, šeit būs daži punkti pēc kuriem vadīties ikdienā, lai nonāktu pie tortes ar 100 svecītēm.

  1. Fitness 3x nedēļā ir labi. Bet, atklāšu Jums, ka ar to vien nepietiek. Cilvēka organismam ir vajadzība pēc kustībām katru dienu. Tāpēc, turpini apmeklēt fitnesa nodarbības, bet uz sporta klubu labāk ej kājām, nevis brauc ar transportu. Tāpat var nonākt arī uz darbu, vai mācībām. Dienā cilvēkam ir jānosoļo vismaz 10 000 soļu. Tie ir aptuveni 5km. Aizdomājies, vai Tev sanāk nostaigāt tik daudz? Ja kas, tagad ir dažādas telefonu aplikācijas, kas mēra soļu skaitu. Saskaiti savējos! Idejai – izaicini savu kolēģi, vai draugu! Kurš no jums vairāk nosoļos dienā. Tā būs lielāka motivācija biežāk piecelties un izkustēties.
  2. Sāc savu ēdienreizi ar kaut ko veselīgu – ar dārzeņu salātiem, vai kefīra glāzi. Apēdot šo pirmkārt, vēlme apēst visu ēdienkarti samazināsies, un izvēle būs prātīgāka.
  3. Skaitiet un pierakstiet cik stundas diennaktī jūs gulējāt. Minimums ir 7. Nedēļas beigās rezumējiet, vai jums vajag iet gulēt ātrāk, lai gulētu pietiekoši. Un izgulēšanās brīvdienās neskaitās un nelīdzēs. Guļot naktī organismā notiek ļoti daudz bioķīmisku procesu, kas ir aktīvi tieši nakts stundās. Piemēram, augšanas hormona izdalīšanās. Tas, savukārt, palīdz mums atjaunoties un ne tikai. Tāpēc, ja miegs ir nepietiekams, hormona sekrēcijas procesi var būt nepilnīgi.
  4. Pārskatiet visus pārtikas produktus, kurus lietojat ikdienā, sastāva ziņā. Atcerieties, jo īsāks sastāvs, jo labāks. Un lasiet informāciju par uzturvielām (olbaltumvielas, ogļhidrāti, tauki).
  5. Vērojiet, lai Jūsu iemīļotajā saldajā našķī un citos saldumos ogļhidrātu būtu ne vairāk kā 10g uz 100g. Tas attiecas arī uz citiem cukurus saturošiem produktiem. Kā desertu labāk izvēlēties augļus.
  6. Pirms došanās gulēt, pāris stundas pirms, labāk neskatīties televizoru, nesēdēt pie datora un ilgstoši neskatīties mobilā telefona ekrānā. Zilā gaisma, kas nāk no šim ierīcēm, mazina miega hormona melatonīna izdalīšanos, un būs grūti aizmigt. Labāk izdariet kaut ko nomierinošu – palasiet grāmatu, vai paklausieties nomierinošu mūziku. Un iedzeriet glāzi piena pirms miega. Piena produktos saturošā aminoskābe kazeīns, ka reiz, stimulē miega hormona izdalīšanos.
  7. Pierunājiet sevi neizlaist treniņus. Saprotams, ka citreiz ir noguruma sajūta, un vēlme aktīvi kustēties ir niecīga, vai tās nav nemaz. Izlaist treniņu ir pieļaujams tikai tad, ja Jūs slikti sekojāt savām miega stundām un ir miega bads. Tad spēkus labāk pataupīt. Bet, ja jūs sekojās punktam nr.3, gulējāt pietiekoši, tad iemeslu izlaist treniņus nav.

Tie ir tikai daži ieteikumi, kā tiekties pēc veselīguma. Bet atcerieties svarīgākos trīs: ēd veselīgāk, kusties vairāk, guli kvalitatīvāk. Veiksmi procesā!

*Cilvēka DNS mainīt nav iespējams, bet laika gaitā ir iespējams panākt pozitīvo gēnu pārsvaru pār negatīvajiem.

Foto: E.Zandbergas personiskais arhīvs

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām