Florentino Peress | Foto: EPA/Rodrigo Jimenez
Slavenā spāņu kluba Madrides “Real” prezidents Florentino Peress ir pārliecināts, ka Eiropas futbola Superlīgas projekts ir rīks, lai “glābtu futbolu”. Peresa vadītais klubs ir viens no 12, kuri kā “oriģinālais divpadsmitnieks” plāno nodibināt Superlīgu.
“Katru reizi, kad ir pārmaiņas cilvēki ir pret, kā arī iebilst pret to,” Spānijas televīzijas šovā “El Chiringuito de Jugones” izteicās Peress. “Mēs to darām, lai šajā kritiskajā situācijā glābtu futbolu. Skatītāju auditorija samazinās, televīzijas tiesības samazinās, tāpēc kaut kas ir jādara. Mēs visi esam sagrauti.”
“Jauni cilvēki vairs neinteresējas par futbolu. Kāpēc tā? Jo ir daudz sliktas kvalitātes futbola spēļu, kas ir neinteresantas. Viņiem ir daudz citu platformu, kur novērst uzmanību,” uzskata “Real” prezidents. “Ja mēs turpinātu ar Čempionu līgu, tad interese būtu arvien mazāka līdz tā vispār būtu beigusies.”
Iepriekš UEFA pārstāvji izteicās, ka Superlīgas komandu pārstāvji nevarēs pārstāvēt savas valstsvienības dažādos turnīros. “Spēlētāji var būt absolūti mierīgi, jo tā nenotiks. Viss ir pavisam mierīgi, jo tas netiks realizēts,” pārliecināts ir Peress. “Tāpat arī “Real” šobrīd neizmetīs no Čempionu līgas, tas ir skaidrs.”
Vairāki Eiropas futbola grandi ir gatavi pievienoties jaunam projektam – futbola Superlīgai, kurā bagātākie klubi no Eiropas valstīm plāno aizvadīt atsevišķu turnīru. Jauno līgu atbalsta tādas komandas kā Mančestras “United”, “Liverpool”, Mančestras “City”, Londonas “Arsenal”, Londonas “Chelsea”, Totenhemas “Hotspur”, “Barcelona”, Madrides “Real”, Madrides “Atletico”, Milānas “Inter”, “Milan” un Turīnas “Juventus”.
Taču UEFA kopā ar Anglijas, Itālijas un Spānijas futbola federācijām piedraudējuši, ka visas komandas, kas pievienosies šādai līgai, tiks diskvalificētas no iepriekš pārstāvētajiem savu valstu čempionātiem un UEFA turnīriem – Čempionu līgas un Eiropas līgas. Tāpat UEFA un FIFA varētu aizliegt šo klubu spēlētājiem pārstāvēt savas izlases Pasaules kausos un Eiropas čempionātos.
Superlīgas projekts ir atbilde jaunajam Čempionu līgas formātam, kuru plānots izziņot nākamnedēļ. Tā sākums plānots 2024. gadā, kura ietvaros Čempionu līga kļūtu par 36 komandu līgu. Šobrīd ČL finālturnīrā 32 komandas tiek sadalītas astoņās grupās un 16 labākās pēc tam iekļūst “play-off”, kur noskaidro turnīra uzvarētāju. Jaunais formāts katrai komandai paredzētu par četrām spēlēm vairāk, kas palielinātu ierasto 125 spēļu kalendāru līdz 225 mačiem.
Jaunais ČL formāts ar tā saukto “Šveices sistēmas” izspēli paredzētu labāko astoņu komandu automātisku iekļūšanu 16 vienību “play-off”, bet devītās līdz 24. vietas ieguvējas papildus mačos noskaidrotu atlikušos astoņus klubus, kas turpinātu cīņu izslēgšanas spēlēs. Ņemot vērā, ka jaunais formāts paredz vairāk ČL spēļu, tādējādi tiktu apgrūtināta dažādu valstu kausa izcīņu, kā piemēram, Anglijas Līgas kausa, kalendāru sastādīšana.
Lai piedalītos Superlīgas turnīrā, komandām būtu jāiemaksā 310 miljonu mārciņu dalības maksa, iepriekš vēstīja medijs “The Times”. Savukārt portāls “BT” raksta, ka Superlīgas izveide būtu “nāve” Čempionu līgai, tādēļ ir saprotama pašreizējā UEFA nostāja un draudi, kas vērsti klubu un spēlētāju virzienā.
Superlīgas ideju aizstāvējis “Juventus” prezidents un Eiropas klubu asociācijas (ECA) vadītājs Andrea Anjelli. Tādi Eiropas futbola grandi kā Parīzes “Saint-Germain” un Minhenes “Bayern” nav atbalstījuši Superlīgas projektu. “Vēlamies turēties pie UEFA tradīcijām,” iepriekš paziņoja PSG, kas tostarp ir pārliecināti, ka Eiropas spēcīgākajā turnīrā iespēja būtu jādod jebkurai komandai, nevis tikai bagātākajiem Eiropas klubiem.
Superlīgas ietvaros turnīrā būtu paredzēta vieta 20 klubiem. 15 komandas tajā būtu regulāras un nemainīgas dalībnieces, bet vēl piecas sezonu no sezonas vietu izcīnītu ar kvalifikācijas turnīra palīdzību. 20 vienības tiktu sadalītas divās grupās, bet četras labākās no katras pēc tam izspēlētu izslēgšanas spēļu fāzi, lai noskaidrotu čempionu. Superlīgas ideja ir veidota kā Čempionu līgas alternatīva, taču šāds turnīrs būtu paredzēts bagātākajiem Eiropas klubiem, limitējot “uz papīra” vājāku komandu iespējas cīnīties par it kā prestižu klubu trofeju. Klubiem paralēli būtu zaļā gaisma spēlēt vietējos čempionātos, taču UEFA, Spānijas, Anglijas un Itālijas futbola saimniecības plāno diskvalificēt visus Superlīgas dalībniekus no vietējiem valstu čempionātiem un kausa izcīņām.