Sagrāves, krāpšana ar protokolu un “uzmešana” – ko OHL devuši Lietuvas klubi

12/03/2023 11:34
Nokopēts
Kaunas City

2022./2023. gada “Optibet” hokeja līgas (OHL) sezona ir savā ziņā vēsturiska, jo tajā piedalījās trīs klubi no Lietuvas. Jau pirms čempionāta sākuma gandrīz nebija šaubu, ka kaimiņvalsts vadošās komandas nespēs konkurēt ar OHL grandiem, un tas arī spilgti pierādījās turnīra gaitā. Skaidrs, ka no Latvijas hokeja federācijas (LHF) puses šis ir ilgtermiņa projekts, taču visu trīs vienību izstāšanās no “play-off” ir lielisks moments, kad var izanalizēt paveikto.

Kauņas “City”, Elektrēnu “Airwell Energija” un Viļņas “Hockey Punks” ieņēma vietas no sestās līdz astotajai, aiz sevis atstājot tikai “DLSS/Dinaburga” vienību. Izslēgšanas cīņās patrokšņot izdevās tikai Sergeja Durdina vadītajai Kauņas vienībai, kura sērijā līdz trīs uzvarām tikai piektā mača pēcspēles metienu sērijā atzina Rīgas “Dinamo” pārākumu. Pārējiem bez variantiem – “Mogo/LSPA” pārbrauca pāri “Hockey Punks” ar 3-0 (7:1; 10:2; 10:2), bet “Airwell Energija” sērijā pret “Zemgale/LLU” otro komandu nespēja pat gūt vārtus, arī zaudējot ar 0-3 (0:3; 0:2; 0:6).

Elektrēnu Airwell Energija

Elektrēnu “Airwell Energija”Foto: “Zemgale/LLU”

Sezonas sākumā šķita, ka Lietuvas klubi punktus dalīs tikai savā starpā. Par laimi, pesimistiskākās prognozes nepiepildījās un, laikam ejot, rezultāti kļuva nedaudz labāki. Kā septembrī notikušajā sarunā uzsvēra LHF ģenerālsekretārs Roberts Pļāvējs, Lietuvā pamatturnīra parasti sākas vēlāk un kaimiņvalsts komandas vienkārši nebija gatavs spēlēt jau septembrī. Tajā pašā laikā viņš uzsvēra – “visi labi apzinās – ja mēs vēlamies uz šo projektu raudzīties kā uz ilgtermiņa un ilgtspējīgu, tad sportiskajam līmenim jāpievelkas.”

Kauņas komanda pie uzvaras tika vien ceturtajā mačā, pirms tam zaudējot “Rīgai” ar 1:5, “Zemgale/LLU” ar 1:10 un “Mogo/LSPA” ar 2:10, pēc tam apspēlējot “Prizmu” ar 9:5. Pankiem paveicās nedaudz vairāk, jo viņi turnīru sāka ar spēli pret “Prizmu” – 7:5. Visgrūtāk gāja Elektrēnu vienībai, kura pirmo uzvaru izcīnīja 12. oktobrī jeb sezonas sestajā mačā.

OHL pēdējos gados ir izteikta līmeņa atšķirība starp augšgala un lejasgala komandām, un šajā ziņā “City”, “Hockey Punks” un “Airwell Energija” nepalielināja konkurenci, gluži pretēji – graujošu, profesionālajai līgai neraksturīgo rezultātu kļuva vēl vairāk. “Airwell Energija” piedzīvoja 12 zaudējumus ar trīs un vairāk vārtu starpību, divām pārējām vienībām tādu spēļu ir 14. Tāpat katra komanda vismaz vienu reizi ielaida desmit vārtus vienas spēles laikā.

Lietuvas komandu zaudējumi

Zaudējumi ar -3 un vairāk Lielākais zaudējums (vārtu starpība) Ielaisti 10 un vairāk vārti
Kauņas “City” 14 1:10 pret “Zemgale/LLU” 4
Viļņas “Hockey Punks” 14 1:11 pret Rīgas “Dinamo” 3
Elektrēnu “Airwell Energija” 12 1:10 pret “Zemgale/LLU” 1

Ja paņemam spēles pret vadošo trijnieku – “Mogo/LSPA”, “Zemgale/LLU” un “Dinamo”, tad arī šeit neizskatās, ka OHL grandi būtu izjutuši kaut kādu pretestību. Gājis dažādi, un bija arī klupieni, tomēr kopumā nevarētu teikt, ka augšgala vienības būtu ieguvējas no komandu skaita palielināšanas. Un vēl ņemot vērā to, ka sešas reizes sezonā jāmēro ne tas tuvākais ceļš līdz Lietuvas pilsētām

Lietuvas komandas pret OHL labāko trijnieku

Komanda Spēles Uzvaras Zaudējumi Punkti
Kauņas “City” 12 2* 10 4*
Viļņas “Hockey Punks” 12 0 12 1
Elektrēnu “Airwell Energija” 12 1 11 2

*”City” pret “Zemgali/LLU” ieguva vienu tehnisko uzvaru, jo Jelgavā spēles laikā salūza ledus liešanas mašīna

Diemžēl arī attieksme ne vienmēr bija līmenī. Skaidrs, ka arī Lietuvas klubu hokejisti pārsvarā skaitās amatieri un paralēli spēlēšanai hokejā strādā kaut kur citur. Pašam gadījās redzēt, kad pretinieki uz spēli ierodas krietni īsākā sastāvā nekā to ļauj pieteikums. Kā tas bija, piemēram, oktobra sākumā “Hockey Punks” spēlē pret “Mogo/LSPA” Rīgā, kad viesi no Viļņas uz Rīgas galvaspilsētu ierādās 15 hokejistiem – vienu vārtsargu, sešiem aizsargiem un astoņiem uzbrucējiem.

Kas būtu, ja kaut kas notiktu ar “Hockey Punks” vārtsargu Sergeju Pisarenko, pa kura vārtiem tika izdarīti 65 metieni? Tas ir retoriskais jautājums un atbildi uz to mums, par laimi, nebija vajadzības uzzināt. Un šī ir tikai viena no daudzām situācijām, kad Lietuvas komandas pieteica visai mazu spēlētāju skaitu. Tas arī parāda attieksmi. Protams, hokejistiem ne vienmēr izdodas sarunāt ar darba dēvēju, lai viņus palaiž ātrāk, bet tad varbūt ir par agru pieteikties spēlēt kaimiņvalsts čempionāts, kas varbūt līmeņa ziņā ir ne tas labākais, tomēr acīmredzami ir galvastiesu pārāks par Lietuvas līgu?

“Play-off” pirmajā spēlē tie paši “Hockey Punks” nez kāpēc izdomāja, ka viņi var apkrāpt pretinieku, tiesnešus un visu līgu. Proti, ceturtdaļfināla mačam pret “Mogo/LSPA” zem sveša vārda tika pieteikts uzbrucējs Neds Ļebedevs. Par šo situāciju ir daudz jautājumu Viļņas kluba vadībai, no tiem galvenais ir – vai tiešam 16 gadus vecais uzbrucējs bija tā vērts, lai šādi riskētu? Kad viss atklājās, LHF lēmums bija stingrs – piecu maču diskvalifikācija gan spēlētājam, gan arī “Hockey Punks” trenerim Mindaugam Keram. Ļebedeva došanās laukumā protams neko nemainīja, Viļņas klubam piedzīvojot zaudējumu ar 1:7.

Viļņas Hockey Punks

Foto: Viļņas “Hockey Punks”

Negatīvā ziņā izcēlās arī Kauņas vienība. Meklējot sastāva papildināšanas iespējas, Lietuvas klubi pievērsa uzmanību arī Latvijas hokejistiem, kuri varbūt nav tik labi zināmi OHL. Viens no tādiem ir Rūdolfs Oto Lapsa, tiesa, viņš “City” vienībā spēlēja arī pagājušajā sezonā. Šosezon viņam 20 spēlēs seši (3+3) rezultativitātes punkti. Tomēr sezonas beigās klubs lauza līgumu ar Lapsu, to izdarot brīdī, kad pāreju periods OHL jau bija noslēdzies.

“Jāatzīst tas bija jocīgs lēmums no komandas puses, ka tik vēlu paziņoja par sadarbības beigšanu. Pārsvarā visās līgās transfēra logs bija slēgts un nebija iespēja nomainīt komandu,” sarunā ar “Hokeja Blogu” uzsver hokejists.

Šīs situācijas un sezonas rezultāti parāda un pierāda, ka Lietuvas klubiem jākļūst nopietnākiem. Lai ko LHF teiktu par hokeja attīstību visā Baltijā, pašlaik situācija ir tāda, ka lietuvieši mūsu čempionāta ir viesi, un brīžiem viņi par to aizmirst. Gribētos cerēt, ka pēc sezonas beigām gan Latvijas, gan Lietuvas puses sēdēsies pie galda un apspriedīs šos jautājumus, kā arī mēģinās atrast atbildes uz jautājumu – ko darīt, lai kaimiņvalsts klubi mūsu hokejam kaut ko dotu, lai tai dalībai būtu arī pievienotā vērtība.

TOP notikumi
1
X
2
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām