Artūrs Šilovs, Uvis Balinskis, Elvis Merzļikins
Nacionālajā hokeja līgā (NHL) nospēlēta jau aptuveni trešdaļa no sezonas. Īstais laiks, lai novērtētu latviešu hokejistu sniegumu aizvadītajā nogrieznī, un, gluži kā skolas atzīmju žurnālos, arī pasaules labākajā līgā Latvijas pārstāvji nopelnījuši visai atšķirīgas atzīmes.
Sezonas pirmajā trešdaļā laukumā gājuši pieci latviešu hokejisti – divi vārtsargi, viens aizsargs un divi uzbrucēji. Rodrigo Ābols vēl turpina gaidīt savu iespēju Filadelfijas “Flyers” fārmklubā, savukārt Artūrs Šilovs raksta publicēšanas brīdī ir nosūtīts uz Vankūveras “Canucks” fārmklubu, paspējot palīdzēt komandai tikt pie vēl vienas uzvaras. Ar viņu arī sāksim!
P.S. Vērtējumi ir subjektīvi un likti pēc desmit baļļu sistēmas. Ja liekas, ka kaut kur biju pārāk skarbs vai gluži pretēji – laipni lūgti komentāros.
Latviešu vārtsargam pirms sezonas pavērās izcila iespēja pamatīgi uzlabot savas pozīcijas “Canucks” vārtsargu hierarhijā, jo Tečers Demko pirmajos mēnešos spēlēt nevarēja, savukārt pirms sezonas piesaistītais Kevins Lankinens šķita līdzvērtīga līmeņa vārtsargs. Atceramies, ka Šilovs arī pamatīgi gatavojās šai sezonai, un pat nedaudz pārspīlēja ar gatavošanos, rezultātā nespējot palīdzēt izlasei olimpiskajā kvalifikācijā pārtrenēšanas dēļ.
Diemžēl jau otrajā sezonā pēc kārtas latviešu vārtsargam neizdodas tieši sākums. Viņa statistika ir vienkārši briesmīga, lai neteiktu vairāk – septiņās spēlēs 84,7% atvairīto metienu un vidēji ielaisti 4,11 vārti. Artūram bija arī veiksmīgas epizodes, tomēr pagaidām neveiksmīgu epizožu, diemžēl bija vairāk. Jāsaprot viena lieta – nav tā, ka Šilovs pēkšņi kļuvis par sliktāku vārtsargu. Viņam zudusi pārliecība, un tas ļoti ietekmē sniegumu laukumā, arī komanda nejūtas pārāk droši, kad vārtos ir nevis tas čalis, kurš uguņoja “play-off” turnīrā, bet vārtsargs, kurš ielaiž tādas ripas, kādas viņam nebūtu jāielaiž.
Pagaidām atzīme ir negatīva, tomēr mēs visi ceram, ka Artūrs atgūsies un atgriezīsies virsotnēs. Par to nešaubās arī izlases galvenais treneris Harijs Vītoliņš.
Vītoliņš: Ābols pieradis spēlēt Zviedrijas hokeju, bet AHL viņam jābūt skopākam un vairāk jādomā par sevi
Sezonas ievads Girgensonam bija ne tas veiksmīgākais. Skaidrs, ka neviens no latvieša vairs negaida 30 punktu sezonas, jo viņa loma komanda ir cita – aizsardzība un mazākums. Tomēr, kā mēdz teikt, komanda ir tik spēcīga, cik spēcīgi ir tās zemākie virknējumi. Girgensons kāvās, Girgensons pielietoja spēka paņēmienus, bet ir arī statistika – 19 spēles bez rezultativitātes punktiem, kas ir par daudz pat trešās/ceturtās maiņas spēlētājam.
Pats latvietis atzīst, ka arī viņam pašam bija grūti redzēt nulles vārtu un piespēļu ailītēs, tomēr iepriekš iegūtā pieredze palīdzēja turpināt spēlēt savu spēli un saglabāt pozitīvu attieksmi, jo tikai šādi var mainīt neveiksmīgu situāciju. Ņemot vērā Girgensona lomu komandā, ar saviem pienākumiem viņš tiek samērā labi. Tomēr -3 un 0+2 25 spēlēs, manuprāt, neļauj cerēt uz kaut ko lielāku par sešinieku
Girgensons par “sauso” sezonas sākumu un atšķirībām starp “Lightning” un “Sabres”
Aizvadot par vienu spēli mazāk nekā debijas sezonā, Balinskis jau sakrājis divreiz vairāk punktu nekā 2023./2024. gada sezonā. Tas kļuvis iespējams pateicoties spēlēšanai vairākumā, ko latvietis izmantojis pēc pilnas programmas. Var redzēt, ka šosezon viņam uzticas krietni vairāk un aizsargs šo uzticību vairāk vai mazāk attaisno, ja nebūtu viens bet – lietderības koeficients mīnus septiņi.
Turklāt lielākā daļa no mīnusiem nopelnīta septiņu spēļu nogrieznī no 9. līdz 23. novembrim – Floridai piedzīvojot piecus zaudējumus, Uvis šo nogriezni pabeidza ar mīnus astoņi. Pēc tam aizvadot vēl pāris spēles, aizsargs uz dažiem mačiem tika atstāts malā. Kā skaidroja “Panthers” treneris Pols Moriss, tad palikšana ārpus pieteikuma bija domāta kā restarts. “Uvis sezonas sākumā spēlēja ļoti, ļoti labi, arī pēdējos mačos viņa cīņasspars bija līmenī, taču rezultāti nedaudz pazuda. Uvis ir spēlējis ļoti daudz, tādēļ uzskatu, ka šis bija labs brīdis, kad viņu izņemt no sastāva, lai jau drīz viņš varētu atgriezties.”
Progress salīdzinājumā ar pagājušo sezonu ir nenoliedzams, par Balinska piederību NHL šaubu vairs, droši vien, nevienam nav, savukārt par sezonas pirmo trešdaļu Uvis nopelnījis drošas septiņas balles.
Kāpēc Balinskis izlaida pirmo spēli sezonā? Skaidro “Panthers” treneris
Patīkami pārsteidz Teodors Bļugers – šķiet, ka nenovērtētākais latvietis NHL. Viens no labākajiem “divpusīgiem” spēlētājiem līgā, kurš prot gan gūt vārtus un atdot piespēles (Merzļikins nedos samelot), gan arī darīt tā saukto melno darbu – atstrādāt aizsardzībā un mazākumā, tādējādi palīdzot komandai visos iespējamos veidos.
Izskatās, ka Vankūverā Teodors ieguvis lielisku skatuvi, lai demonstrētu savas labākās īpašības. Un, kamēr Šilovs ar savu sniegumu diez vai paceļ savu cenu, tad Bļugeram ir gluži pretēji – viņš praktiski ar katru savu darbību parāda, ka var būt lietderīgs visos aspektos, ko pierāda arī statistika – 11 (4+7) punkti 26 mačos, kā arī lietderība +2 divi ar labs arguments, lai ieliktu uzbrucējam astoņnieku.
Bļugers ar partneri izmanto Merzļikina “dāvanu” un sekmē “Canucks” uzvaru
Kolumbusas “Blue Jackets” šosezon izcīnījusi 12 uzvaras, no tām deviņas – ar Merzļikinu vārtos. Iespējams, tiešām tik iedarbīgas bija sarunas izlasē ar Artūru Irbi, iespējams, bijuši ar citi faktori, bet, pats galvenais, kas izdevies Elvim šosezon – nomierināties šī vārda labā nozīmē (ja neskaita vienu kautiņu). Viņš neraustās, bet vienkārši ķer ripas. Tas sanāk ar mainīgām sekmēm, bet, atšķirībā no Šilova pagaidām labu spēļu Elvim bija vairāk nekā slikto.
Protams, gadījās visādi – bijušas zaudētās spēles, Merzļikinam atvairot 25 no 27 metieniem, bet bijušas arī uzvarētas spēles ar sešiem ielaistiem vārtiem un 80% atvairīto metienu, kas ir katra vārtsarga murgs. Desmit no 18 spēlēm ielaisti trīs un mazāk vārti, tajā skaitā latvietim bijis viens sausais mačs. Pats galvenais, kas šosezon ir – no Elvja staro pārliecība pat tajos gadījumos, kad spēle ir zaudēta, viņš nepsiho un neplata rokas.
Astoņas balles ir pelnītas, taču lielāku atzīmi pagaidām būtu grūti ielikt. Pirmkārt jau tāpēc, ka Elvis nespēlē izcili, bet vienkārši ļoti labi, gadās arī pa kādai kļūdai. Un otrkārt, 89,3% atvairīto metienu tomēr nav elites līmeņa rādītājs, gluži kā viss pārējais zem 90%.
Merzļikins par kautiņu: Pretinieks bija to pelnījis, viņam tā nevajadzēja darīt
Komentāri
Robs
10/12/2024 08:36Merzļikinam 8 neliktu gan! Ar 6 pietiktu! Vērtējam spēles kvalitāti nevis pārliecību!
Komentāri ir slēgti