Skandāls NBA – vai “Nuggets” zvaigznes brālis notēlojis traumas, lai gūtu peļņu totalizatorā?

28/03/2024 10:39
Nokopēts
Džontejs Porters

Džontejs Porters ir vārds, kas Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) faniem neko daudz neizsaka. Basketbolists Toronto “Raptors” rindās laika posmā no 12. līdz 23. martam beidzot tika pie konstanta un stabila spēles laika, laukumā pavadot ap 20 minūtēm un aizvadīja karjeras labāko nogriezni.

Spēka uzbrucējs kļuva arī par interesantu kadru “fantasy” spēlētājiem, jo šajā laika posmā piecās no sešām spēlēm spēja stabili krāt virtuālos punktus kā nevienam nezināms basketbolists, kas daudziem viņa īpašniekiem bija pietiekami, bet ne par to ir stāsts.

Porters šobrīd vairs laukumā netiek laists un, iespējams, savu pēdējo maču NBA viņš jau ir aizvadījis. Un nevis tāpēc, ka slikti spēlētu, bet tādēļ, ka viņš nokļuvis totalizatoru skandālā. Turklāt tas ir tik acīmredzams, ka ir maz ticams, ka viņš no tā tiks sveikā cauri.

Fona informācija

24 gadus vecais Džontejs ir Denveras “Nuggets” spēlētāja un NBA čempiona Maikla Portera jaunākais brālis. Viņš NBA ir piedalījies divās sezonās un nevis pēc kārtas, bet gan šajā (2023/24) un 2020/21. Proti, viņš atgriezās pēc trīs gadu pārtraukuma.

2019. gadā NBA draftā viņš netika izvēlēts, taču gadu vēlāk tika pie līguma ar Memfisas “Grizzlies”, kas turklāt tika pagarināts. Tomēr Memfisa pēc nedaudz vairāk kā pusgada pārdomāja un atlaida Porteru. Šīs sezonas sākumā pēc spēlēšanas G līgā viņš parakstīja divvirzienu līgumu ar Toronto “Raptors” un galvenajā komandā nospēlēja 26 spēles.

Kā redzams, viņa karjera bijusi saraustīta. Porters mēģinājis lauzties uz NBA un nebrauca prom uz Eiropu vai kādu Āzijas čempionātu. Un viņam arī izdevās apliecināt, ka var būt rotācijas spēlētājs Toronto komandā. Sezonas sākumā viņa spēles laiks bija neregulārs, bet martā, pateicoties traumētiem konkurentiem, viņš visai labi izmantoja savas iespējas.

Šosezon Porters vidēji sakrājis 4,4 punktus, 3,2 atlēkušās bumbas un 2,3 rezultatīvās piespēles, taču jau iepriekš minētājās piecās spēlēs viņš parādīja daudzpusīgu sniegumu, laukumā darot visu – gūstot punktus, dodot piespēles, vācot atlēkušās bumbas un liekot blokus.

Statistika nesenajā nogrieznī

  • Pret “Nuggets” – 14 punkti, 5 rez. piespēles
  • Pret “Pistons – 10 punkti, 6 atl. bumbas, 6 rez. piespēles
  • Pret “Magic” – 4 atl. bumbas, 4 rez. piespēles, 3 stīli, 2 bloki
  • Pret “Magic” – 4 punkti, 7 atl. bumbas, 3 rez. piespēles
  • Pret “Thunder” – 7 punkti, 8 rez. piespēles, 2 stīli

Toto spēles

  • Pret “Clippers” (27.01) – 4:24 minūtes, 3 atl. bumbas, 1 rez. piespēle
  • Pret “Kings” (21.03) – 2:43 minūtes, 2 atl. bumbas

Dīvainības divos mačos

NBA un ASV populārā totalizatoru kompānija “DraftKings”, kura turklāt sadarbojas gan ar līgu, gan vairākiem spožiem spēlētājiem, piemēram, Lebronu Džeimsu, novēroja netipisku lietotāju aktivitāti tieši uz Portera sniegumu divos mačos. Pirmais bija 27. janvārī pret Losandželosas “Clippers” un otrais 21. martā pret Sakramento “Kings”. Abās spēlēs basketbolists laukumā pabija vien dažas minūtes it kā “traumu” dēļ.

Pirmā spēle

Pret “Clippers” tika novērota pastiprināta likmju veicēju interese uz Portera sniegumu un tika liktas lielas summas uz “under” rādītājiem. Konkrēti, ka šajā spēlē viņš sakrās zem 5,5 punktiem, 4,5 atlēkušajām bumbām, 1,5 piespēlēm un izmetīs zem 0,5 tālmetieniem. Spēli viņš pabeidza priekšlaicīgi it kā acs traumas dēļ un nepilnās piecās minūtēs tika pie 0 punktiem, 3 bumbām zem groziem un 1 piespēles. Tāpat viņš neizmeta nevienu trīspunktnieku un tādējādi veiksmīgi izpildījās kombinētā likme.

Spēles pamešanas iemesls bija acs trauma, kuru viņš bija guvis pirms četrām dienām citā spēlē. Porters apgalvoja, ka nevar turpināt spēli acs diskomforta dēļ. “DraftKings” nākamajā dienā paziņoja, ka tās dienas lielākās summas totalizatorā tika vinnētas uz Portera trīspunktniekiem – respektīvi, ka tie netiks izdarīti. Divas dienas vēlāk viņš izgāja laukumā citā spēlē un laukumā pavadīja 19 minūtes, sakrājot 12+7.

Otrā spēle

21. martā atkal tika fiksēta pastiprināta interese uz Portera sniegumu. Situācija bija ļoti līdzīga – viņš laukumā pavadīja dažas minūtes un maču pameta priekšlaicīgi it kā slimības dēļ. Uz šo spēli bija opcijas veikt tāda veida likmes kā virs/zem 7,5 punktiem un 5,5 atlēkušajām bumbām. Porters nepilnās trīs minūtēs sakrāja 2 atlēkušās bumbas un palika bez punktiem. “DraftKings” savā pārskatā konstatēja, ka lielākā nauda pa visu dienu atkal esot laimēta, liekot likmes uz Portera “under” rādītājiem.

“Kā tu vari būt tik stulbs…”

“Viņš viennozīmīgi notēloja šīs “traumas”. Nesaprotu, kādēļ vispār bukmeikeri piedāvā “over”/”under” likmes tādam basketbolistam kā Džontejs Porters, kurš ir divvirzienu spēlētājs?” podkāstā “The Mismatch” sacīja NBA insaideris Kevins O’Konors. “Man izskatās, ka ir diezgan skaidrs, kas šeit notiek. Domāju, ka NBA ir jārāda piemērs un jāpiespriež mūža diskvalifikācija. Turklāt divvirzienu spēlētājs ir labākais scenārijs. Ja tas būtu viņa brālis Maikls, tad problēma būtu daudz lielāka.”

“Zinot, ka šobrīd likmju kompānijas ir arvien vairāk NBA tuvumā, tas bija tikai laika jautājums līdz kaut kas tāds notiks,” papildināja otrs podkāsta vadītājs Kriss Vernons. “Tas ir prātam neaptverami, jo kā tu vari būt tik stulbs un neiedomāties, ka pacelsies “sarkanais karogs”, ja pēkšņi vairāki cilvēki sāks likt lielas summas un Džonteju Porteru. Pirmkārt, viņam kā Džontejam Porteram ir jāsaprot, ka “sarkanais karogs” jau saknē ir likt likmes uz viņu. Otrkārt, veikt likmes uz “under” rādītājiem? Tas ir nožēlojami!”

“Es vēl varētu saprast, ka viņš liek uz saviem “over” rādītājiem, jo tad viņš nes labumu komandai. Tagad sanāk tā – viņš uzprasa saviem čomiem, vai viņi grib izcelt drošu likmi? Uzlieciet naudu uz to, ka es neizmetīšu trīspunktniekus un es arī nemetīšu! Viņš varēja apsolīt cilvēkiem, ka likme izies, jo viņš vienkārši neizmetīs tālmetienu,” šokēts ir Vernons.

Mēģinājumi uzlikt lielas summas

Medijam ESPN pietuvināti avoti no citām totalizatoru kompānijām atklāja, ka neparasta aktivitāte uz Portera sniegumu bija vērojama arī citur. Janvāra spēlē vairāki konti mēģinājuši veikt 10 000 līdz 20 000 dolāru vērtas likmes uz viņa “under” rādītājiem. Zīmīgi, ka ASV totalizatoros parasti limiti uz vienu konkrētu likmi ir aptuveni 1000 līdz 2000 dolāru, tādēļ likmju kompānijas izbrīnija izmisīgie mēģinājumi likt daudz lielākas summas uz Porteru nekā atļauts.

“Cilvēki mēģināja darīt visu, lai uzliktu lielu naudu uz Portera “under” rādītājiem,” ESPN sacīja anonīms avots likmju industrijā. “Daudzi mēģināja veikt likmes, kas ir virs limitiem.”

Un šāda shēma patiešām var atnest nozīmīgus finansiālos ieguvumus. Portera alga šosezon ir 450 tūkstoši dolāru un pāris šādi “darījumi” var nodrošināt viņam vēl vienu šīs sezonas algu, tādēļ var saprast “motivāciju”. No otras puses viņa brālim ir 180 miljonu vērts piecu gadu līgums ar “Nuggets” un it kā jau viņš varētu mazliet padalīties, lai bračkam nebūtu jāpiedalās šādās shēmās…

Cilvēki sociālajos tīklos arī pamanījuši, ka Porters nodarbojas investīcijām, kriptovalūtām, kā arī viņam pieder kompānija, kas pārdod dažādus finanšu “ieteikumus”.

Treneris un brālis komentē situāciju

“Es nekad neapšaubu savainojumus un spēlētāju godīgumu,” sacīja “Raptors” galvenais treneris Darko Rajakovičs. “Taču es nekad neesmu bijis šādā situācijā. Neesmu par to runājis ar pārējiem spēlētājiem, taču zinu, ka neviens nevēlas, lai šādas situācijas notiktu komandā.”

“Es zinu, ka Džontejs mīl basketbolu. Viņš vēlas iet laukumā un pārstāvēt “Raptors”. Es zinu tikpat daudz, cik jūs puiši,” uz žurnālistu jautājumu par Džonteja situāciju sacīja viņa brālis Maikls. “Es viņu pazīstu visu savu dzīvi un zinu, kāds puisis viņš ir, tādēļ stipri apšaubu, ka viņš darītu kaut ko tādu, kas varētu negatīvi ietekmēt viņa basketbola karjeru.”

NBA spēlētājiem un komandu pārstāvjiem ir aizliegts veikt likmes uz NBA mačiem. Soda mēri ir dažādi – naudas sodi, atstādināšana no komandas uz laiku vai pat līgumu laušana. NBA strādā speciāla darbinieku komanda, kas pēta totalizatoru “anomālijas”, kas saistītas ar NBA mačiem.

Noslēgumā Portera situāciju ļoti labi noraksturoja cits basketbola apskantieks Endrjū Šarps. “Vienīgais pieņemamais iemesls, kādēļ cilvēkiem vispār tiek piedāvātas likmes uz Džonteju Porteru, ir mēģinājums apzināti pieķert tos, kas nodarbojas ar šādām lietām,” raksta viņš.

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām