Sporta skolas pauž bažas par LBS vēlmi mainīt izspēles sistēmu Jaunatnes līgā

23/05/2020 23:55
Nokopēts
Raimonds Vējonis, www.sportazinas.com

Latvijas Basketbola savienība (LBS) saņēmusi aptuveni 30 sporta skolu un klubu parakstītu vēstuli, kurā basketbola speciālisti pauž bažas par LBS vēlmi mainīt Jaunatnes līgas izspēles sistēmas kārtību.

Vēstulē pausts, ka LBS plānojot mainīt Latvijas Jaunatnes basketbola līgas (LJBL) izspēles sistēmas kārtību, pārejot no formāta “labākais pret labāko” uz “komplektu” sistēmu.

Kā vēsta LBS mājaslapā pieejamā informācija, 2019.gada 1.augustā LBS iepriekšējā sasaukuma valde, apstiprināja LJBL čempionāta nolikumu 2019./2020.gada sezonai, kas iepriekš bija izskatīts un pēc nopietnām diskusijām akceptēts LBS Jaunatnes komisijā. Nolikums paredzēja pakāpeniski atgriezties pie 20 gadus (1993.-2012.) LJBL izmantotā sporta skolu komplektu principa, 2019./2020.gada sezonā superlīgai nosakot formulu 8 komplekti + katrā grupā 4 labākās komandas, bet 2020./2021.gada sezonai nosakot formulu 10+2.

Pamatojums – lielās ceļošanas izmaksas, liekot lielo skolu komandām uz spēlēm doties katrai atsevišķi, kā arī grūtības izveidot un ievērot katrai vecuma grupai atšķirīgu spēļu kalendāru.

Pēc 2020.gada sezonas rezultātiem, pārejot uz formulu 10+2, ārpus superlīgas, paliktu sešas komandas, kuras savās grupās rangu tabulā ieņēma 8.-12. vietu.

LBS gan šonedēļ vēstīja, ka Jaunatnes komisijas jaunais sastāvs, kurā turpina darboties arī pieci iepriekšējā sasaukumā strādājušie, iestājas par “labākais pret labāko” sistēmu, nevis “komplekta” formātu. Tāds viedoklis atbalstīts arī neoficiāli sarīkotajā jauniešu treneru aptaujā.

Uz šādu informāciju reaģējušas arī vairākas sporta skolas no teju visiem lielākajiem Latvijas reģioniem.

Vēstulē skaidrots, ka sistēma “labākais pret labāko” ir piemērotāka, jo tiktu saglabāts sportiskais princips, spēcīgākajiem spēlējot ar spēcīgākajiem, savukārt zemāka līmeņa komandas cīnītos savā starpā. Tāpat šī sistēma palīdzētu progresēt sporta skolu talantīgākajiem audzēkņiem un komandām, kurās reiz spēlējuši aptuveni 80% pieaugušo izlases dalībnieku.

“Komplektu” sistēma nederētu, jo reģionu pilsētām ir ļoti grūti nodrošināt pilnu komplektu ar konkurētspējīgām komandām, taču, ja kāda vecuma grupas komanda ir pietiekami spēcīga, lai spēlētu superlīgā, to var liegt citu komandu vājums. Tāpat “komplektu” sistēma paredz visai ačgārnu izspēles kārtību, proti, U-12 un U-13 vecuma grupās spēlētāji cīnītos par sportiskajiem rezultātiem, bet U-14 līdz U-19 grupās pēc ekonomiskā principa. Pēc bērna attīstības viedokļa vajadzētu būt otrādi: sākumā jāspēlē pa reģioniem ar mazāku spēļu skaitu, kur arī treniņu darbs nav akcentēts uz tūlītēju rezultātu sasniegšanu. Savukārt vēlāk tiek spēlēts pēc sistēmas, kad lielāks uzsvars tiek likts uz augstu rezultātu sasniegšanu un spēlēm labākais pret labāko.

“Labākais pret labāko” sistēma arī būtu krietni vienkāršāk saprotama visām iesaistītajām pusēm, bet pretējā gadījumā, dalībniekiem nāktos “rakties” cauri vairākām turnīru tabulām.

“Komplektu” sistēma arī veicinātu reģionu komandu audzēkņu pārslodzi, jo zināms, ka ne visās vecuma grupās iespējams sapulcēt talantīgus basketbolistus. Arī treniņu darbs tik koncentrēts uz ātrāku rezultātu sasniegšanu, nevis spēlētāju pakāpenisku attīstību.

Tāpat šī izspēles kārtība nebūtu godīga pret visām sporta skolām, jo dažās no tām nav iespējams izveidot basketbola komandas visās esošajās vecuma grupās, kā rezultātā talantīgo vienību sportiskie rezultāti būtu “kaķim zem astes”. “Komplektu” sistēma atvieglošot kalendāra izveidi, taču vēstules autori ir pārliecināti, ka nedēļas nogales starp Eiropas Jaunatnes basketbola līgu (EYBL), Eiropas Jaunatnes meiteņu basketbola līgu (EYGBL), Baltijas puišu basketbola līgu (BBBL) var sadalīt “brālīgi”.

Vēstules noslēgumā pausts, ka “Komplektu” sistēma lauztu sporta principu – labākajām komandām ir jāspēlē savā starpā. Tāpat šīs sistēmas īstenošana veicinātu basketbola popularitātes mazināšanos reģionos.

Lai arī jaunajām sporta skolā ir spēcīgas komandas, “komplektu” sistēma radītu grūtības iekļūt superlīgā. Ar laiku būtu vērojamas arī nevienlīdzīgas spēles ar lielu punktu starpību.

Neīstenojot “komplektu” sistēmu izdotos arī pasaudzēt jauniešu izlases spēlētājus, par kuriem speciālisti nereti saka “viņi ir nodzīti”.

Vēstules autori lūdz LBS aktīvāk uzklausīt jauniešu vecuma treneru teikto un neignorēt nesen izveidotās Jaunatnes komisijas viedokli. Tāpat jaunas izspēles sistēmas izveidošanā ieteikts pieaicināt profesionāļus arī no reģionālajām sporta skolām, kuriem ir pavisam cits skatījums uz šo situāciju.

Vēstuli parakstījušas Krāslavas sporta skola, Madonas Bērnu un jauniešu sporta skola (BJSS), Balvu sporta skola, Ventspils sporta skola “Spars”, “East-ball”/RTDP, Saldus sporta skola, Liepājas sporta spēļu skola, Gulbenes novada BJSS treneri, Ikšķiles sporta skola, Rūjienas novada sporta skola, Preiļu novada BJSS, Viļānu novada sporta skola, Smiltenes novada sporta skola, Rugāju sporta centrs, Siguldas sporta skola, Biedrība “Basketbola Klubs Ķekava”, Talsu novada sporta skola, Cēsu pilsētas sporta skola, Sporta klubs “Jaunpils”, Mārupes sporta centrs, Salaspils sporta skola, Kuldīgas novada sporta skola un Bauskas BJSS.

Tāpat vēstules autoru paustajam viedoklim mutisku atbalstu paudušas Limbažu sporta skola, Alūksnes sporta skola, Berģu mūzikas un mākslas skola un Līvānu sporta skola. Savukārt Ogres basketbola skolas un sporta kluba “Ezerzeme” pārstāvji ideju atbalstījuši iepriekš minētajā Jaunatnes komisijas basojumā.

LBS
    Pagaidām neviens nav komentējis
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām